• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Merseyside

  Przeczytaj także...
  Southport – miasto w północno-zachodniej Anglii, w hrabstwie metropolitalnym Merseyside, w dystrykcie Sefton, położone nad Morzem Irlandzkim, około 32 km na północ od Liverpoolu. W 2001 roku miasto liczyło 91 404 mieszkańców.Greater Manchester – hrabstwo ceremonialne i metropolitalne w północno-zachodniej Anglii, w regionie North West England. Hrabstwo, obejmujące obszar aglomeracji miasta Manchester, utworzone zostało w 1974 roku na pograniczu historycznych hrabstw Lancashire, Cheshire oraz Yorkshire.
  City of Liverpool – dystrykt metropolitalny (unitary authority) w hrabstwie Merseyside w Anglii. W 2011 roku dystrykt liczył 466 415 mieszkańców.

  Merseysidehrabstwo ceremonialne i metropolitalne w północno-zachodniej Anglii, w regionie North West England, położone nad Zatoką Liverpoolską i estuarium rzeki Mersey. Hrabstwo, obejmujące aglomerację miasta Liverpool, utworzone zostało w 1974 roku na pograniczu historycznych hrabstw Lancashire i Cheshire.

  Hrabstwo metropolitalne (metropolitan county) – jeden z dwóch rodzajów hrabstwa administracyjnego, angielskiej jednostki podziału administracyjnego. Obecnie w Anglii istnieje sześć hrabstw tego rodzaju i obejmują one największe aglomeracje. Warto pamiętać, że Wielki Londyn, będący pierwowzorem tej instytucji, formalnie nie jest hrabstwem metropolitalnym, jednak w praktyce funkcjonuje na podobnych zasadach.Metropolitan Borough of Sefton – dystrykt metropolitalny, leżący na terenie hrabstwa metropolitalnego Merseyside (aglomeracja Liverpool) na zachodnim wybrzeżu północnej Anglii, ok. 200 mil od Londynu, położony na północnym brzegu estuarium rzeki Mersey, przy jej ujściu do Morza Irlandzkiego (Liverpool Bay). Liczy ok. 282 tysięcy mieszkańców. Siedzibą zarządu okręgu jest miasto Bootle. Nazwa Sefton pochodzi od znajdującej się na obszarze okręgu wsi o tej samej nazwie. W skład okręgu wchodzą również: Aintree, Crosby, Formby, Maghull i Southport. Okręg Sefton graniczy bezpośrednio z miastem Liverpool i charakteryzuje się przede wszystkim przemysłem stoczniowym nad rzeką Mersey. Miastem partnerskim Sefton jest Gdańsk.

  Powierzchnia hrabstwa wynosi 647 km², a liczba ludności – 1,4 mln osób (2016). Największym miastem hrabstwa, jedynym posiadającym status city jest Liverpool, który do czasu likwidacji rady hrabstwa w 1986 roku był ośrodkiem administracyjnym. Innymi większymi miastami Merseyside są St Helens, Southport, Birkenhead, Bootle, Wallasey, Bebington i Crosby.

  City – termin używany w języku angielskim w znaczeniu dużego miasta, a czasami ścisłego centrum miasta. Angielskie słowo wywodzi się z łacińskiego określenia civitas.Metropolitan Borough of St. Helens – dystrykt metropolitalny w hrabstwie ceremonialnym Merseyside w Anglii. W 2011 roku dystrykt liczył 175 308 mieszkańców.

  Zachodnia część hrabstwa znajduje się na półwyspie Wirral, pomiędzy estuariami rzek Dee na zachodzie oraz Mersey na wschodzie. Wschodnia część rozciąga się wzdłuż wschodniego wybrzeża estuarium Mersey oraz Zatoki Liverpoolskiej.

  Na północy Merseyside graniczy z hrabstwem Lancashire, na wschodzie z Greater Manchester, na południu z Cheshire a na zachodzie (poprzez estuarium rzeki Dee) także z Walią.

  W hrabstwie używany jest dialekt i akcent Scouse.

  Estuarium (z łaciny aestuarium ‘droga morska’) – poszerzone, lejkowate ujście rzeki, powstałe w wyniku działania pływów morskich.Crosby – miasto w Anglii, w hrabstwie Merseyside, w dystrykcie metropolitalnym Sefton, położone nad Zatoką Liverpoolską, około 10 km na północ od Liverpoolu. W 2001 roku miasto liczyło 51 789 mieszkańców.

  Podział administracyjny[ | edytuj kod]

  W skład hrabstwa wchodzi pięć dystryktów.

  1. Liverpool
  2. Sefton
  3. Knowsley
  4. St Helens
  5. Wirral

  Uwagi[ | edytuj kod]

  1. Do czasu likwidacji rady hrabstwa w 1986 roku.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Merseyside (ang.). Britannica Online Encyclopedia. [dostęp 2012-07-20].
 • North West England – jeden z dziewięciu regionów Anglii, utworzony w 1994. Głównymi miastami tego regionu są Manchester i Liverpool.Wirral – półwysep w północno-zachodniej części Anglii, między estuariami rzek Dee na zachodzie oraz Mersey na wschodzie. Półwysep ma kształt zbliżony do prostokąta. Jego długość wynosi 16,1 km a szerokość 11,3 km.
  Warto wiedzieć że... beta

  Scouse - dialekt i akcent języka angielskiego używany w hrabstwie Merseyside. Zasięg dialektu rośnie. Nazwa dialektu wywodzi się od słowa „lobscouse”, które to oznacza rybną potrawę jednogarnkową jedzoną przez marynarzy i biednych mieszkańców Liverpoolu.
  Zatoka Liverpoolska (ang. Liverpool Bay, wal. Bae Lerpwl) – płytka zatoka we wschodniej części Morza Irlandzkiego, położona u zachodnich wybrzeży Wielkiej Brytanii. W zatoce występują wysokie pływy morskie, od 8 do 10 m. Główne miasto i port nad zatoką – Liverpool.
  Liverpool – miasto położone na zachodnim wybrzeżu północnej Anglii, ok. 340 km od Londynu, na północnym brzegu estuarium rzeki Mersey. Siedziba hrabstwa Merseyside. Liczy ok. 445 tysięcy mieszkańców.
  Cheshire – hrabstwo ceremonialne w zachodniej Anglii, w regionie North West England, położone nad estuariami rzek Mersey i Dee, przy granicy z Walią. Do 2009 roku pełniło funkcję administracyjną jako hrabstwo niemetropolitalne.
  Bebington małe miasto w pn.-zach. Anglii, w hrabstwie metropolitalnym Merseyside, na południe od Liverpoolu. Port na lewym brzegu estuarium rzeki Mersey.
  Hrabstwo ceremonialne (inna nazwa: hrabstwa geograficzne) - jednostka podziału terytorialnego używana w Wielkiej Brytanii w odniesieniu do Anglii. Podstawą jej istnienia jest ustawa Lieutenancies Act z 1997 roku. Podział ten nie ma obecnie znaczenia administracyjnego, a jedynie geograficzne i historyczne. Jest również najbliższy podziałowi Anglii, jaki funkcjonuje w języku potocznym i myśleniu większości Brytyjczyków.
  Lancashire – hrabstwo ceremonialne i niemetropolitalne w północno-zachodniej Anglii, w regionie North West England, położone nad Morzem Irlandzkim i zatoką Morecambe.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.015 sek.