• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Merrimack - rzeka

  Przeczytaj także...
  Haverhill (wymowa: /ˈheɪvrɪl/ ) – miasto w Stanach Zjednoczonych, w hrabstwie Essex, w stanie Massachusetts, położone nad rzeką Merrimack. Hrabstwo Hillsborough (ang. Hillsborough County) – hrabstwo w stanie New Hampshire w Stanach Zjednoczonych. Obszar całkowity hrabstwa obejmuje powierzchnię 892,20 mil² (2310,79 km²). Według szacunków United States Census Bureau w roku 2010 miało 400 721 mieszkańców.
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  Merrimack (ang. Merrimack River) – rzeka w Stanach Zjednoczonych, w stanach New Hampshire i Massachusetts, na terenie hrabstw Merrimack, Hillsborough, Middlessex i Essex. Długość rzeki wynosi 177 km.

  Rzeka powstaje z połączenia rzek Pemigewasset i Winnipesaukee, koło miasta Franklin, u podnóża Gór Białych, w środkowej części stanu New Hampshire. W górnym i środkowym biegu płynie w kierunku południowym, przekraczając granicę stanu Massachusetts. W dolnym biegu skręca na północny wschód i uchodzi do Oceanu Atlantyckiego, pomiędzy Salisbury Beach a wyspą Plum.

  Hrabstwo Merrimack (ang. Merrimack County) – hrabstwo w stanie New Hampshire w Stanach Zjednoczonych. Obszar całkowity hrabstwa obejmuje powierzchnię 956,49 mil² (2477,3 km²). Według szacunków United States Census Bureau w roku 2010 miało 146 445 mieszkańców.Ocean Atlantycki (Atlantyk) – drugi pod względem wielkości ocean na Ziemi pokrywający około jednej piątej jej powierzchni. Nazwa wywodzi się z mitologii greckiej i oznacza „Morze Atlasa”. Jak napisał Hezjod w swym eposie Prace i dni: „Ojciec Zeus utworzył, na krańcach zamieszkałego świata, gdzie nie docierają ludzie i nie mieszkają bogowie nieśmiertelni, otoczone pełnym głębokich wirów oceanem Wyspy Błogosławione, gdzie życie toczy się bez mozołu i smutku”. Oficjalna polska nazwa tego oceanu, zatwierdzona przez Komisję Standaryzacji Nazw Geograficznych brzmi Ocean Atlantycki.

  Główne miasta położone nad rzeką to Concord, Manchester, Nashua, Lowell, Lawrence i Haverhill.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Merrimack River (ang.). Geographic Names Information System (GNIS). [dostęp 2018-05-25].
  2. Merrimack River (ang.). Britannica.com. [dostęp 2018-05-25].
  Manchester – miasto w Stanach Zjednoczonych, w stanie New Hampshire, nad rzeką Merrimack. W Manchester znajduję się Bartlett Street Superette, jedyny polski sklep w stanie New Hampshire.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Warto wiedzieć że... beta

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Nashua – miasto w Stanach Zjednoczonych, w stanie New Hampshire, w hrabstwie Hillsborough, położone na zachodnim brzegu rzeki Merrimack.
  Rzeka – naturalny, powierzchniowy ciek płynący w wyżłobionym przez erozję rzeczną korycie, okresowo zalewający dolinę rzeczną. W Polsce przyjmuje się, że rzekę stanowi ciek o powierzchni dorzecza powyżej 100 km².
  Franklin – miasto w Stanach Zjednoczonych, w stanie New Hampshire, w hrabstwie Merrimack, położone u zbiegu rzek Pemigewasset i Winnipesaukee, dających początek rzece Merrimack.
  Hrabstwo Essex (ang. Essex County) – hrabstwo w USA, w północno-wschodniej części stanu Massachusetts. W roku 2000 zamieszkiwane przez 723 419 mieszkańców. W hrabstwie są dwa centra administracyjne (ang. county seat): Salem i Lawrence.
  Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.
  Góry Białe (ang. White Mountains, fr. Montagnes Blanches) - pasmo górskie w Ameryce Północnej, w północno-wschodniej części Stanów Zjednoczonych (stany New Hampshire i Maine), na północ od Bostonu, stanowiące najwyższą część Appalachów Północnych. Niewielka część znajduje się również w Kanadzie (prowincja Quebec). Długość ok. 400 km, przebieg południkowy. Zbudowane ze skał krystalicznych i osadowych (piaskowce, łupki, wapienie), intrudowanych skałami magmowymi. Wznoszą się do 1917 m n.p.m. (Góra Waszyngtona).

  Reklama

  Czas generowania strony: 1.431 sek.