• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Meroweusz - syn Chilperyka I

  Przeczytaj także...
  Austrazja – kraina historyczna, w VI – VII w. stanowiąca północno-wschodnią część merowińskiego Królestwa Franków. Obejmowała tereny nad Mozą, Mozelą i środkowym Renem, które obecnie leżą we wschodniej Francji, zachodnich Niemczech, Belgii i Holandii. Głównymi ośrodkami i siedzibami władców były Metz i Reims.Gustav Faber (ur. 1912 roku w Badenweiler w południowym Schwarzwaldzie, zm. 1993) - niemiecki historyk, autor kilku książek historycznych. Jedną z nich jest Merowingowie i Karolingowie, ukazująca dzieje dwóch wielkich dynastii frankijskich w okresie od V do IX wieku.
  Sigebert I, Zygbert I (ur. w 535, zm. 575) – król Austrazji w latach 561-575, trzeci syn Chlotara I i Ingundy. Jego panowanie upłynęło głównie pod znakiem walk z bratem przyrodnim Chilperykiem I.

  Meroweusz (zm. 577) – syn Chilperyka I króla Franków i jego żony Audowery.

  Rouen – miejscowość i gmina we Francji, w regionie Normandia, w departamencie Seine-Maritime. Położona jest nad Sekwaną.Brunhilda (ur. ok. 545/550 - zm. 613) – córka wizygockiego króla, Atanagilda, od 567 r. żona frankijskiego króla Austrazji, Sigeberta I.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Po śmierci swego brata Teudeberta w 575 roku został następcą tronu. W odróżnieniu od swego ojca, znany był z łagodnego usposobienia. Po śmierci stryja Sigeberta udał się z ojcem do Paryża, gdzie poznał wdowę po zamordowanym stryju Brunhildę. Najprawdopodobniej już wówczas nawiązał z nią romans, mimo że była dużo starsza od niego. Wdowa po Sigebercie została zesłana na wygnanie do Rouen, a Meroweusz udał się z ojcem do Braine. Na początku 576 roku ojciec wysłał Meroweusza na wyprawę wojenną celem zajęcia miast w północnych Pirenejach. Meroweusz ociągał się, spędził święta Wielkanocne w Tours, a następnie zrezygnował z wyprawy i udał się do swojej matki przebywającej w klasztorze w Le Mans. Po krótkich odwiedzinach u matki udał się do Rouen. Wiosną 576 roku biskup miasta, a zarazem ojciec chrzestny Meroweusza, Pretekstat udzielił im ślubu. Na wiadomość o ślubie syna Chilperyk szybko przybył wściekły do Rouen. Początkowo świeżo poślubieni małżonkowie schronili się w kościele św. Marcina. Król wywabił ich z niego i zabrał syna do Soissons. Niedługo później Brunhilda uciekła do swojego syna Childeberta II przebywającego w Metz. Meroweusz po przybyciu z ojcem do Soissons został ostrzyżony, przez co został pozbawiony symbolu królewskiego pochodzenia. Po obcięciu włosów został umieszczony w klasztorze Saint-Calais w Le Mans. Po kilku miesiącach przyjaciel Meroweusza – Gailen sfingował napad na klasztor i razem z księciem uciekli do Brunhildy do Metzu. Miejscowi możni austrazyjscy obawiając się, że Meroweusza jako mąż Brunhildy przejmie władzę w imieniu jej syn zmusili go do opuszczenia dworu w Metz. Meroweusz został opuszczony przez wszystkich, pozostał jedynie z nim jego przyjaciel Gailen. We dwóch w przebraniu podróżowali po całej Galii. Żona Chilperyka Fredegunda, dążąca do wyeliminowaniu dzieci królowej Audowery, wyśledziła miejsce pobytu Meroweusza. Wysłała tam kilku zbrojnych, którzy otoczyli wiejski dom, w którym przebywał Meroweusz. Meroweusz na swoją prośbę został zabity przez Gailena. Kilka lat po swojej śmierci Meroweusz został pochowany w opactwie Saint-Germain-des-Prés.

  Childebert II (570-596) – król Austrazji z dynastii Merowingów. Był zwierzchnikiem Prowansji, a od 592 roku panował także w Burgundii.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Gustav Faber, Merowingowie i Karolingowie, PIW, Warszawa 1994.
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Medieval Lands - Merovingians
 • Paryż (fr. Paris) – stolica i największa aglomeracja Francji, położona w centrum Basenu Paryskiego, nad Sekwaną (La Seine). Miasto stanowi centrum polityczne, ekonomiczne i kulturalne kraju. Znajdują się tu liczne zabytki i atrakcje turystyczne, co powoduje, że Paryż jest co roku odwiedzany przez ok. 30 milionów turystów.Pretekstat z Rouen (zm. 14 kwietnia lub 24 lutego 586) – biskup Rouen (541-586), męczennik, święty Kościoła katolickiego.
  Warto wiedzieć że... beta

  Tours – miasto i gmina w środkowej Francji, nad rzeką Loarą, w Regionie Centralnym, prefektura departamentu Indre-et-Loire, w krainie historyczno-geograficznej Turenia.
  Pireneje (hiszp. Pirineos, kat. Pirineus; franc. Pyrénées; gask. Pirenèus; arag. Perineus; bask. Pirinioak) – należą do Alpidów Zachodnich, trzeci pod względem wysokości po Alpach i Górach Betyckich łańcuch górski w Europie, znajdujący się w północno-wschodniej części Półwyspu Iberyjskiego. Jego naturalne przedłużenie stanowią od zachodu Góry Kantabryjskie. Pireneje rozciągają się pomiędzy Atlantykiem na zachodzie i Morzem Śródziemnym na wschodzie, osiągając długość 450 km. W większej części Pirenejów grzbiet pasma tworzy granicę francusko-hiszpańską, przebiegając także przez Andorę. Wyjątkiem jest Val d’Aran, która należy do Hiszpanii, mimo że znajduje się po północnej stronie pasma. Do innych drobnych orograficznych anomalii zalicza się na przykład Cerdanya oraz hiszpańska eksklawa Llívia. Szerokość pasma w kierunku północ – południe waha się od 50 do 150 km.
  Metz – miasto i gmina w północno-wschodniej Francji nad Mozelą, stolica regionu Lotaryngia i departamentu Mozela. Według danych na rok 1990 gminę zamieszkiwały 119 594 osoby, a gęstość zaludnienia wynosiła 2852 osób/km² (wśród 2335 gmin Lotaryngii Metz plasuje się na 1. miejscu pod względem liczby ludności, natomiast pod względem powierzchni na miejscu 20.).
  Frankowie (łac. gens Francorum lub Franci) – nazwa zbiorcza określająca zachodniogermańską federację plemion, u swoich, uchwytnych źródłowo, początków, tj. w III w. n.e., zamieszkującą tereny na północ i wschód od dolnego Renu. Między trzecim, a piątym wiekiem część Franków najeżdżała terytorium cesarstwa rzymskiego, gdy inna część weszła w skład rzymskich wojsk w Galii. Tylko Frankowie saliccy utworzyli królestwo na terenach rzymskich. Pod wodzą rodzimej dynastii Merowingów podbili niemal całą Galię. Pod władzą Karolingów państwo to stało się wiodącą siłą chrześcijańskiego Zachodu. Jego rozpad dał początek dwóm wiodącym siłom średniowiecza: królestwu Francji i Świętemu Cesarstwu Rzymskiemu.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Saint-Germain-des-Prés – klasztor benedyktyński, założony przez św. bpa Germana, z którego do dziś zachował się jedynie kościół (XI wiek) i pałac opata (XVI wiek). Budynki te znajdują się obecnie na terenie dzielnicy Paryża Saint-Germain-des-Prés.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.705 sek.