Merlin (film)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Merlin (ang. Merlin) – amerykańsko-brytyjski przygodowy film fantasy z 1998 roku, w reżyserii Steve'a Barrona, wyprodukowany przez Hallmark Channel. Fabuła filmu luźno nawiązuje do legend arturiańskich.

Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Miranda Jane Richardson (ur. 3 marca 1958 w Southport, Wielka Brytania) – angielska aktorka filmowa, telewizyjna i teatralna.

Film otrzymał 4 nominacje do Złotych Globów za 1998 rok.

Fabuła[ | edytuj kod]

Źródło: Filmweb

Legendarny czarodziej Merlin przyszedł na świat obdarzony już czarodziejskimi zdolnościami. Ponieważ matka umarła przy jego narodzinach wychowaniem Merlina zajęła się "cioteczka" oraz zła czarownica Mab. Należąca do pocztu bóstw starej religii potrzebowała wierzących aby istnieć. Jednym z nich był Merlin, którego wyszkoliła na najpotężniejszego żyjącego czarnoksiężnika...

Isabella Fiorella Elettra Giovanna Rossellini (ur. 18 czerwca 1952 w Rzymie) – włoska dziennikarka, aktorka filmowa, modelka i malarka (wystawy w Paryżu i w Nowym Jorku).Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).

Pewnego dnia Merlin poznaje przepiękną księżniczkę Nimue. By zdobyć jej serce i rękę wplątuje się w walkę między dwoma potężnymi władcami. A to dopiero początek jego przygód...

Im dłużej Merlin żyje tym więcej postanawia uczynić dobrego dla kraju. Jedną z tych "dobrych" rzeczy jest zerwanie kontaktów z mroczną Mab.

Ale bogini nie zamierza się poddać i wydaje Merlinowi walkę na śmierć i życie...

Rutger Oelsen Hauer (ur. 23 stycznia 1944 w Breukelen, zm. 19 lipca 2019 w Beetsterzwaag) – holenderski aktor filmowy, telewizyjny i teatralny, także scenarzysta, producent, reżyser. Nazywany holenderskim Paulem Newmanem, był odtwórcą licznych i urozmaiconych ról, zarówno bohaterów, jak i czarnych charakterów. Laureat Złotego Globu dla najlepszego aktora drugoplanowego w serialu, miniserialu lub filmie telewizyjnym za rolę porucznika Aleksandra „Saszy” Peczerskiego w dramacie wojennym CBS Ucieczka z Sobiboru (1987). Złoty Glob (ang. Golden Globe Awards) – nagroda filmowa przyznawana corocznie przez Hollywoodzkie Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej, HSPZ (Hollywood Foreign Press Association, HFPA) w dziedzinie filmu i telewizji. Punktem kulminacyjnym uroczystej kolacji jest ceremonia rozdania nagród za filmy i seriale, których premiera nastąpiła w roku kalendarzowym poprzedzającym przyznanie nagrody.

Obsada[ | edytuj kod]

Źródło: Filmweb

 • Sam Neill – Merlin
 • Helena Bonham Carter – Morgana Le Fay
 • Miranda Richardson – Mab / Pani Jeziora
 • Isabella Rossellini – Nimue
 • Martin Short – Frik
 • Rutger Hauer – król Vortigern
 • Lena Headey – Ginewra
 • Paul Curran – król Artur
 • Jason Done – Mordred
 • Mark Jax – król Uther
 • Jeremy Sheffield – Lancelot
 • Robert Addie – sir Gilbert
 • Sebastian Roché – sir Gawain
 • John Gielgud – król Constant
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Merlin (ang.). imdb.com. [dostęp 2013-05-06].
  2. Merlin (pol.). filmweb.pl. [dostęp 2013-05-06].
  Robert Addie (ur. 10 lutego 1960, zm. 20 listopada 2003) – brytyjski aktor znany głównie z filmów fabularnych i seriali telewizyjnych.Sam Neill (ur. 14 września 1947 w Omagh w Irlandii Północnej) – nowozelandzki aktor pochodzenia irlandzkiego, ale także reżyser i scenarzysta.
  Warto wiedzieć że... beta

  Złote Globy za rok 1998 zostały przyznane 24 stycznia 1999 roku w Beverly Hilton Hotel w Beverly Hills w 13 kategoriach filmowych i 11 kategoriach telewizyjnych. Uroczysta ceremonia wręczenia nagród Stowarzyszenia Prasy Zagranicznej w Hollywood odbyła się po raz 56.
  Hallmark Channel – dawny kanał telewizyjny nadawany w języku polskim, przez 24 godziny na dobę, emitował filmy fabularne, seriale – głównie kryminalne i miniseriale, należał do Sparrowhawk Media jednego z największych w USA producentów filmów telewizyjnych. Stacja należała do NBCUniversal. Obok Oscarów i Złotych Globów zdobył 126 nagród Emmy, w 1997 roku zrealizował ponad 70 nowych tytułów, docierał do 12 mln widzów. 13 września 2010 o godz. 20:00 po dwunastoletniej obecności w Polsce kanał zakończył nadawanie, a w jego miejscu rozpoczął nadawanie kanał 13th Street Universal, który emituje filmy i seriale ze świata zbrodni i suspensu.
  Helena Bonham Carter (ur. 26 maja 1966 w Londynie) − aktorka brytyjska, dwukrotnie nominowana do Oscara za role w filmach Miłość i śmierć w Wenecji oraz Jak zostać królem.

  Reklama