• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Merika Enne

  Przeczytaj także...
  Mistrzostwa Świata juniorów w Snowboardzie 2011 – piętnaste mistrzostwa świata juniorów w snowboardzie. Odbyły się w dniach 29 marca-3 kwietnia 2011 r. we włoskim ośrodku narciarskim Valmalenco.Finlandia, Republika Finlandii (fiń. Suomi, Suomen Tasavalta; szw. Finland, Republiken Finland) – państwo w Europie Północnej, powstałe po odłączeniu od Rosji w 1917. Członek Unii Europejskiej. Graniczy od zachodu ze Szwecją, od północy z Norwegią i od wschodu z Rosją. Od zachodu ma ponadto dostęp do Morza Bałtyckiego.
  Snowboarding - sport zimowy polegający na jeździe lub wykonywaniu ewolucji na desce snowboardowej. Za początek snowboardingu można uznać rok 1965 kiedy to Sherman Poppen wymyśla "snurfera", choć zjeżdżanie po zaśnieżonym stoku na jednej desce było oczywiście praktykowane już wcześniej. Dyscyplina wprowadzona została do programu Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 1998 roku (konkurencje slalom gigant i halfpipe).

  Merika Enne (ur. 24 czerwca 1992 w Tampere) – fińska snowboardzistka specjalizująca się w slopestyle'u i big air. Pierwszy sukces w karierze osiągnęła w 2011 roku, kiedy podczas mistrzostw świata juniorów w Valmalenco zajęła drugie miejsce w slopestyle'u. Na rozgrywanych cztery lata później mistrzostwach świata w Kreischbergu wywalczyła srebrny medal w big air. W międzyczasie wystartowała na igrzyskach olimpijskich w Soczi, gdzie rywalizację w slopestyle'u zakończyła na 23. pozycji. W zawodach Pucharu Świata zadebiutowała 17 grudnia 2011 roku w Ruka, zajmując piąte miejsce w half-pipie. Tym samym już w swoim debiucie wywalczyła pierwsze pucharowe punkty. Najlepsze wyniki osiągnęła w sezonie 2012/2013, kiedy to zajęła 25. miejsce w klasyfikacji generalnej, a w klasyfikacji half-pipe'a była dwudziesta.

  Tampere szw. Tammerfors, (ros. Тампере) – miasto w południowej Finlandii leżące między jeziorami Näsijärvi i Pyhäjärvi, w prowincji Häme. Różnica poziomów jezior wynosi 18 metrów, połączone są kaskadą Tammerkoski, na której się znajduje jedna z ważniejszych siłowni. Jeden z największych ośrodków przemysłowych w kraju, przez co bywa nazywane "Manchesterem Finlandii". Ludność: ponad 209 tys. mieszkańców, aglomeracja – 340 tys. W skład zespołu miejskiego wchodzą: Nokia, Pirkkala, Kangasala i Aito. W mieście znajduje się część koncernu Metso Automation (przemysł papierniczy, mineralny i automatyka przemysłowa). Uniwersytet założony w 1925 r., uniwersytet techniczny w 1972 r. W mieście działał także polski konsulat honorowy (obecnie nieaktywny).Rukatunturi – fińska skocznia narciarska, znajdująca się w Kuusamo. W Kuusamo często ma miejsce inauguracja zimowego cyklu Pucharu Świata, a czasami także gości tutaj Puchar Kontynentalny.

  Sukcesy[]

  ]

  ]

  ]

  Miejsca w klasyfikacji generalnej[]

 • sezon 2011/2012: 25.
 • sezon 2012/2013: 55.
 • sezon 2013/2014: 46.
 • sezon 2014/2015:
 • Miejsca na podium[]

  Jak dotąd Enne nie stawała na podium zawodów PŚ.

  Bibliografia[]

 • Profil na stronie FIS (ang.)
 • Profil na Sports Reference.com (ang.)
 • Zimowe igrzyska olimpijskie – międzynarodowe zawody sportowe organizowane co 4 lata przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski. Należą do największych i najbardziej popularnych zawodów sportowych na świecie. Zwycięstwo na igrzyskach olimpijskich uznawane jest przez sportowców za najbardziej prestiżowe osiągnięcie.XXII Zimowe Igrzyska Olimpijskie – odbędą się w rosyjskiej miejscowości Soczi w dniach 7 - 23 lutego 2014 roku. Zawody oprócz Soczi odbędą się również w Krasnej Polanie.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Big Air – konkurencja snowboardowa, w której zawodnik wykonuje triki po wyskoku ze specjalnie zbudowanej rampy. Głównym celem jest osiągnięcie dużej wysokości oraz odległości skoku oraz czystego lądowania. W wielu konkursach Big Air wymagane jest wykonanie triku podczas skoku, jednak nie we wszystkich.
  Mistrzostwa Świata w Snowboardzie 2015 − będą to jedenaste mistrzostwa świata w snowboardzie. Odbędą się w styczniu 2015 w austriackim mieście Kreischberg.
  Slopestyle – szerokie pojęcie określające snowboardowy freestyle (a także narciarski freestyle – freeskiing). "Styl na stoku" nie jest stylem ubioru, lecz stylem jazdy. Polega na wykonywaniu przeróżnych ewolucji na desce lub nartach, tj. skoki, street na stoku (czyli np. rotacje podczas jazdy) czy jazda po przeszkodach (jibbing).
  Mistrzostwa świata w snowboardzie to impreza organizowana przez FIS dla snowboardzistów z całego świata. Pierwsze mistrzostwa świata w snowboardzie odbyły się w styczniu 1996 r. w Lienzu. Następne mistrzostwa odbyły się rok później (w 1997 r.) i od tej pory rozgrywane są co dwa lata.
  Rozgrywki Pucharu Świata rozpoczęły się w sezonie 1994/1995. Obecnie w ramach Pucharu Świata rozgrywane są następujące konkurencje: PAR (łączna klasyfikacja slalomu i giganta równoległego), snowcross, half-pipe i Big Air. W sezonie 1998/1999 zakończono rozgrywanie slalomu, a w sezonie 2002/2003 zakończono rozgrywanie giganta. Zrezygnowano też z prowadzenia osobnych klasyfikacji dla giganta równoległego oraz slalomu równoległego. W sezonie 2004/2005 zawieszono obliczanie klasyfikacji generalnej, jednak już w następnym sezonie klasyfikacja generalna powróciła na stałe.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.033 sek.