• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Mercury Sable  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  R4 – oznaczenie rzędowego silnika spalinowego o czterech cylindrach ułożonych w jednym rzędzie. Mogą one być ustawione zarówno w pionie, jak i pod kątem do podłoża. R4 jest najprostszym układem o dobrym wyważeniu – choć całkowite wyrównoważenie występuje jedynie dla sił pierwszego rzędu. Z tego powodu jest często stosowany w samochodach klasy ekonomicznej. Niemniej, w jednostkach mogą występować drgania, wprost proporcjonalne do wielkości silnika, a związane z siłami drugiego rzędu. Z tego powodu, wraz ze wzrostem mocy przechodzi się do układów o większej liczbie cylindrów. Kolejność zapłonów w poszczególnych cylindrach to 1-3-4-2 lub 1-2-4-3.Ford Five Hundred - samochód osobowy klasy średniej-wyższej produkowany przez amerykańską firmę Ford Motor Company w latach 2004–2007. Dostępny jako 4-drzwiowy sedan. Następca czwartej generacji Forda Taurusa. Do napędu używano silników V6 Duratec o pojemności trzech litrów. Moc przenoszona była na oś przednią poprzez 6-biegową automatyczną lub manualną skrzynię biegów. Samochód został zastąpiony przez piątą generację Forda Taurusa.

  Mercury Sable – przednionapędowy samochód klasy średniej, produkowany przez Ford Motor Company pod luksusową marką Mercury. Pod względem technicznym jest bliźniakiem Forda Taurusa. Mercury sprzedał ponad 2 miliony Sable w ciągu 20 lat produkcji.

  Sable, razem z Taurusem, rozpoczęły nową erę w stylistyce amerykańskich samochodów. Wersja od Mercury'ego była tak futurystyczna, że przez przyzwyczajonych do pudełkowatych nadwozi Amerykanów została nazwana "samochodem, który przybył z księżyca". Ważnym elementem designu Sable była przezroczysta listwa z tworzyw sztucznych między reflektorami, za którą ukryto słabo świecące żarówki. Rzecz ta stała się charakterystyczna dla całej marki, a później, we wczesnych latach dziewięćdziesiątych, kopiowało ją wielu producentów z całego świata.

  System kontroli trakcji – system zaliczany do grupy systemów Advanced Vehicle Control Systems (albo Automated Highway Systems), którego głównym zadaniem jest niedopuszczenie do nadmiernego poślizgu kół pojazdu podczas przyspieszania (objawiającego się ich buksowaniem). Pośrednio systemy takie mogą wpływać również na polepszenie właściwości trakcyjnych pojazdu podczas ruchu w zakręcie. Większość systemów działa jedynie w zakresie niskich prędkości pojazdu (do 40 km/h) aczkolwiek budowane są też wersje działające dla całego zakresu prędkości. Jest kolejnym po ABS-ie systemem podwyższającym bezpieczeństwo czynne. Działanie systemu wpływa także na zmniejszenie zużycia opon i paliwa. System ten wykorzystuje elementy systemu ABS. Może również wykorzystywać inne elementy, jak jednostkę sterującą pracą silnika.Huragan Katrina – jeden z trzydziestu najbardziej morderczych huraganów, jakie kiedykolwiek nawiedziły Stany Zjednoczone. Wśród zarejestrowanych atlantyckich cyklonów był to szósty pod względem siły wiatru. Huragan uformował się 23 sierpnia 2005 roku na Bahamach. Wkrótce potem przeszedł przez południową Florydę, powodując pierwsze ofiary śmiertelne, jeszcze jako huragan trzeciej kategorii w Skali Saffira Simpsona. Po przejściu nad Zatoką Meksykańską siła wiatru wzrosła do ponad 250 km/h. Katrina stała się wtedy huraganem piątej kategorii. Największe zniszczenia cyklon ten spowodował w Nowym Orleanie, w stanie Luizjana. System przeciwpowodziowy w mieście okazał się nieszczelny w ponad pięćdziesięciu miejscach – prawie każdy wał przeciwpowodziowy w mieście został ostatecznie zniszczony przez burzę. Zalane zostało 80% miasta. W wyniku huraganu zginęło 1836 osób, a 705 zostało uznane za zaginione. Ten bilans uczynił Katrinę najbardziej morderczym huraganem od czasu Huraganu Okeechobee, który nawiedził miasto w 1928 roku. Zniszczenia w samym Nowym Orleanie wyniosły ponad 81 miliardów dolarów. Tym samym był to jeden z cyklonów, które przyniosły w Stanach Zjednoczonych największe straty materialne.

  Sable przeszedł modernizacje w 1992 i 1996 roku. Wersja z 1996 posłużyła też do budowy kolejnej, czwartej generacji w 2000 r., która złagodziła nieco bardzo kontrowersyjny design poprzedniej.

  Sable Station Wagon (kombi) przestano produkować w 2004, a sedana - 29 kwietnia 2005 r. Samochód zastąpiły dwa modele: większy Montego i nieco mniejszy Milan.

  7 lutego 2007 r. na salonie samochodowym w Chicago dyrektor generalny Forda przedstawił zrestylizowanego Montego. Zawiadomił przy okazji, że ten nowy pojazd zmieni nazwę na Sable z powodu znajomości jej u wielu klientów.

  Ford Taurus (łac. byk) jest przednionapędowym samochodem klasy E produkowanym przez Ford Motor Company w Ameryce Północnej i sprzedawanym głównie na tamtejszych rynkach. Jego prezentacji dokonano w grudniu 1985 jako model roku 1986. Zastąpił tylnonapędowego, bazującego na Fairmoncie Forda LTD.Zawieszenie pojazdu – zespół elementów łączących koła z resztą pojazdu. Zawieszenie przenosi siły powstające na styku koła z jezdnią na nadwozie. Zapewnia komfort jazdy oraz stateczność i sterowność pojazdu. Zawieszenie jest częścią podwozia, a w jego skład wchodzą:

  Spis treści

 • 1 Pierwsza generacja
 • 1.1 Dostępne wersje
 • 1.2 Dane techniczne
 • 1.3 Osiągi
 • 2 Druga generacja
 • 2.1 Dostępne wersje
 • 2.2 Dane techniczne
 • 2.3 Osiągi
 • 3 Trzecia generacja
 • 3.1 Dostępne wersje
 • 3.2 Dane techniczne
 • 3.3 Osiągi
 • 4 Czwarta generacja
 • 4.1 Dostępne wersje
 • 4.2 Dane techniczne
 • 4.3 Osiągi
 • 5 Piąta generacja
 • 5.1 Dostępne wersje
 • 5.2 Dane techniczne
 • 5.3 Osiągi
 • 6 Edycje specjalne
 • 7 Linki zewnętrzne
 • Design (dizajn) – wieloznaczny termin odnoszący się do przedmiotów użytkowych i dzieł sztuki mogący oznaczać ich wygląd albo projektowanie.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  Pierwsza generacja[]

  Mercury Sable Wagon
  "Listwa" pomiędzy reflektorami z ukrytymi za nią niskowatowymi żarówkami stała się charakterystyczna dla marki Mercury

  Sable był bardzo ważnym samochodem dla marki Mercury i amerykańskiego przemysłu motoryzacyjnego.

  Ford słabo konkurował z General Motors i Chryslerem w segmencie średnich samochodów, a Mercury był w jeszcze gorszej sytuacji. W 1984 przedstawiono nowego Cougara, bliźniaka Forda Thunderbirda, a dwa lata później Sable. Zapoczątkowano tym samym nowy kierunek w stylistyce marki i całej amerykańskiej motoryzacji, kończąc erę kanciastych aut z lat 70. i 80.

  Podwozie - zespół elementów pojazdu, które odpowiadają za przeniesienie napędu z silnika na koła oraz za zachowanie się pojazdu na drodze.General Motors Company (w skrócie GM) – amerykański koncern przemysłowy. Jedno z największych przedsiębiorstw na świecie. General Motors, najlepiej znany jest z produkcji samochodów, lecz także obecny jest na rynku produkcji silników okrętowych, instalacji przemysłowych, technologii komunikacyjnych oraz usług finansowych. Spółka publiczna od 20 grudnia 1916 roku notowana na Giełdzie Nowojorskiej (NYSE): GM (tzw. „Wall Street”). Główna siedziba znajduje się w Detroit w stanie Michigan. Koncern zatrudnia około 212 tys. pracowników (2012 r.).

  Taurus i Sable używały reflektorów z tworzyw sztucznych. Po raz pierwszy w USA takie rozwiązanie zastosowano kilka lat wcześniej w coupé Lincolnie Mark VII. Pierwszymi produkowanymi w Stanach średnimi sedanami z tymi światłami były jednak wspomniane dwa bliźniaki Forda.

  Debiut Sable i Taurusa odbył się z wielką pompą w studiu MGM, w którym nakręcono Przeminęło z wiatrem. Salę tę udekorowano w "kosmicznym", futurystycznym stylu; Sable i Taurus stały za kurtyną, zza której było widać ich sylwetki. Podniesieniu kurtyny towarzyszyły bębny i efekty stroboskopowe.

  Bęben – instrument muzyczny z grupy membranofonów. Składa się z walcowatego korpusu rezonansowego i 1 lub 2 membran. Dźwięk wydobywa się uderzając w membranę bębna pałkami, specjalnymi szczoteczkami, dłonią lub palcami, a także w wyniku jej pocierania. Bęben pochodzi z epoki neolitycznej i należy do najstarszych instrumentów świata.Mercury Cougar - seria samochodów osobowych produkowanych pod marką Mercury w latach 1967-2002. Podobnie jak w przypadku pozostałych modeli Mercury, pojazdy były bliźniaczymi wersjami samochodów Forda; początkowo był to Mustang, później Thunderbird, a ostatecznie Contour.

  Karoseria Sable była atrakcyjna dla ówczesnych Amerykanów, przy tym dzięki jej aerodynamicznemu kształtowi (i niskiemu współczynnikowi Cx) samochód spalał mniej paliwa od typowych, kanciastych konstrukcji. Za ciekawy element nadwozia można uznać specjalny pas przedni, który oprócz tradycyjnych reflektorów posiadał półprzezroczystą "listwę" z tworzywa sztucznego, za którą ukryto kilka niskowatowych żarówek. Dużą powierzchnię karoserii zajmowały szyby, co dawało większe poczucie przestronności we wnętrzu. Słupki B i krańcowe części tylnej szyby były malowane na czarno, dając złudzenie, że przeszklone powierzchnie są ze sobą połączone. We wnętrzu instalowano opcjonalnie dwa oddzielne siedzenia, co było bardzo rzadkie w tej klasie samochodów w latach 80. Deska rozdzielcza zachodziła też na drzwi boczne w celu stworzenia klimatu panującego np. w kokpicie samolotu.

  DOHC (ang. Double OverHead Camshaft - podwójny wałek rozrządu w głowicy) - inaczej zwane "twin cam" - powszechnie w świecie używane rozwiązanie konstrukcyjne silnika tłokowego, w głowicy którego znajdują się dwa wałki rozrządu, przypadające na jeden rząd cylindrów. Jeden z wałków steruje zaworami ssącymi, a drugi wydechowymi. Konstrukcja silnika DOHC, ułatwia zmiany fazy rozrządu, w zależności od prędkości obrotowej i obciążenia silnika. Zawory umieszczone są pod kątem naprzeciw siebie, dają tym samym większą swobodę w kształtowaniu komory spalania. Silnik DOHC umożliwia także zwiększenie liczby zaworów przypadających na cylinder, co wpływa na powiększenie sprawności napełniania i opróżniania cylindra i umożliwia uzyskanie wyższego stopnia sprężania i zmniejszenie oporów przepływu. Dzieje się tak poprzez zwiększenie powierzchni zaworów w stosunku do dostępnej powierzchni w głowicy wynikającej z średnicy cylindra i ew. pochylenia ścianek komory spalania w głowicy. Dzięki zwiększeniu powierzchni przylegania wielu zaworów do głowicy - w stosunku do zaworów pojedynczych o tej samej powierzchni przepływu - poprawia się odprowadzanie ciepła z zaworów. Kolejną zaletą tego rozwiązania jest zmniejszenie bezwładności elementów rozrządu - pojedyncze zawory są mniejsze, mogą mieć cieńsze trzonki i grzybki.Dolar amerykański (oficjalna nazwa – United States dollar, międzynarodowy skrót – USD) – oficjalna waluta Stanów Zjednoczonych, Portoryko, Mikronezji, Marianów Północnych, Palau, Wysp Marshalla, Panamy, Ekwadoru (od 2000), Salwadoru (od 2001), Timoru Wschodniego, Zimbabwe (od 2009) oraz Bonaire, Saby i Sint Eustatius od 2011 roku. Jeden dolar amerykański dzieli się na sto centów amerykańskich. Często zapisuje się go za pomocą symbolu $.

  Sable wprowadzono w grudniu 1985 r. jako rok modelowy 1986. Dostępne były dwie wersje wyposażeniowe, bazowa GS i bardziej luksusowa LS. W pierwszym roku sprzedano ok. 300.000 sztuk - wynik dość rzadko spotykany nawet dzisiaj.

  W pierwszym roku obecności Sable na rynku klienci mogli wybrać 2 silniki: 91-konnego, 2,5-litrowego HSC R4 i 142-konnego, 3,0-litrowego Vulcana V6 - z salonów wyjeżdżało znacznie więcej samochodów z tym mocniejszym. Sprzedaż 92-konnego modelu była tak niska, że już rok później wycofano go z oferty (do 1991 instalowano go w bliźniaczym Taurusie). W 1988 r. do gamy dołączył 3,8-litrowy Essex V6. Mimo że jego moc maksymalna była taka sama, jak w mniejszym Vulcanie, to maks. moment obrotowy wynosił 291 Nm - 74 Nm więcej.

  Chrysler – amerykański koncern motoryzacyjny produkujący m.in. samochody. Obecnie należy do włoskiego koncernu FIAT, a podział właścicielski wygląda następująco:Księżyc (łac. Luna, gr. Σελήνη Selḗnē; pol. fraz. „Srebrny Glob”, „srebrny glob”; pol. przest. gw. poet. „miesiąc”; pol. przest. poet. „luna”) – jedyny naturalny satelita Ziemi (nie licząc tzw. księżyców Kordylewskiego, które są obiektami pyłowymi i przez niektórych badaczy uważane za obiekty przejściowe). Jest piątym co do wielkości księżycem w Układzie Słonecznym. Przeciętna odległość od środka Ziemi do środka Księżyca to 384 403 km, co stanowi mniej więcej trzydziestokrotność średnicy ziemskiej. Średnica Księżyca wynosi 3474 km, nieco więcej niż 1/4 średnicy Ziemi. Oznacza to, że objętość Księżyca wynosi około 1/50 objętości kuli ziemskiej. Przyspieszenie grawitacyjne na jego powierzchni jest blisko 6 razy słabsze niż na Ziemi. Księżyc wykonuje pełny obieg wokół Ziemi w ciągu 27,3 dnia (tzw. miesiąc syderyczny), a okresowe zmiany w geometrii układu Ziemia-Księżyc-Słońce powodują występowanie powtarzających się w cyklu 29,5-dniowym (tzw. miesiąc synodyczny) faz Księżyca.

  Sable przeszedł kilka małych modyfikacji w ciągu swojej obecności na rynku; dotyczyły one głównie wyposażenia. W 1991 sprzedaż modelu spadła do ok. 100.000 sztuk, więc wprowadzono kolejną generację samochodu.

  Dostępne wersje[]

  Od 1986 do 1991 r. paleta możliwych do zakupu wersji wyglądała następująco:

  Dane techniczne[]

  Osiągi[]

  Mercury – marka samochodów, produkowanych przez koncern Ford Motor Company i sytuowanych pomiędzy popularnymi Fordami i luksusowymi Lincolnami. Modele zawsze miały odpowiedniki wśród modeli Forda, dzieląc z nimi konstrukcję i silniki. Marka Mercury była obecna w Stanach Zjednoczonych, Portoryko, Meksyku (tam z krótką przerwą na lata 1999 – 2000), na Bliskim Wschodzie i Wyspach Dziewiczych Stanów Zjednoczonych. W 1999 roku w Kanadzie samochody Mercury zostały przemianowane na Fordy.Amerykanie – pluralistyczna wspólnota narodowo-państwowa pochodzenia imigracyjnego, kształtująca się w Stanach Zjednoczonych, licząca około 300 mln osób. W związku ze specyficzną, migracyjną historią swojego powstania, posiada pochodzenie mieszane, przede wszystkim europejskie i afrykańskie. Mniejszość stanowią osoby pochodzenia azjatyckiego oraz rdzenni Amerykanie – Indianie Ameryki Północnej. Skutkiem tradycyjnej wielonarodowości Stanów Zjednoczonych jest fakt, że wielu Amerykanów identyfikuje się zarówno ze Stanami Zjednoczonymi, jak i – raczej sentymentalnie – z krajem pochodzenia swoich przodków (np. Amerykanie włoskiego czy irlandzkiego pochodzenia – Italian Americans, Irish Americans).


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Coupé (z fr. - ścięty) − najczęściej dwubryłowe nadwozie zamknięte samochodu osobowego, posiadające dwoje drzwi i charakteryzujące się bardziej opływową i płaską stylistyką, niż inne typy nadwozia. Często, ze względu na nisko opadającą ku tyłowi linię dachu w środku jest mało miejsca, zwłaszcza dla pasażerów tylnej kanapy, jeśli takowa w ogóle jest w samochodzie.
  eBay Inc. – przedsiębiorstwo prowadzące największy serwis aukcji internetowych na świecie. eBay został założony 3 września 1995 roku, przez Pierre’a Omidyara, obecnie działa w 37 krajach.
  Ford Thunderbird - luksusowy samochód osobowy produkowany przez amerykańską firmę Ford Motor Company w latach 1955–1997 i 2002–2005. Dostępny jako 2-drzwiowe coupé i 2-drzwiowy kabriolet. Do napędu używano silników V6 i V8. Moc przenoszona była na oś tylną poprzez 3-biegową automatyczną skrzynię biegów. Przez 50 lat produkcji Ford wyprodukował 4,4 miliona Thunderbirdów.
  Meksyk (Meksykańskie Stany Zjednoczone, hiszp. México, Estados Unidos Mexicanos, Méjico, nah. Mēxihco) – kraj w Ameryce Północnej. Sąsiaduje ze Stanami Zjednoczonymi (na północy), z Oceanem Spokojnym (na zachodzie i południu), Zatoką Meksykańską i Morzem Karaibskim (na wschodzie) oraz z Gwatemalą i Belize (na południu i południowym wschodzie).
  Europa – część świata (określana zwykle tradycyjnym, acz nieścisłym mianem kontynentu), leżąca na półkuli północnej, na pograniczu półkuli wschodniej i zachodniej, stanowiąca wraz z Azją kontynent Eurazję.
  Tworzywa sztuczne – materiały składające się z polimerów syntetycznych (wytworzonych sztucznie przez człowieka i niewystępujących w naturze) lub zmodyfikowanych polimerów naturalnych oraz dodatków modyfikujących takich jak np. napełniacze proszkowe lub włókniste, stabilizatory termiczne, stabilizatory promieniowania UV, uniepalniacze, środki antystatyczne, środki spieniające, barwniki itp. Termin „tworzywa sztuczne” funkcjonuje obok niepoprawnych często stosowanych żargonowych określeń takich jak np. plastik. Najbardziej poprawnym terminem obejmującym wszystkie materiały zawierające jako główny składnik polimer, bez rozróżniania, czy jest on pochodzenia sztucznego czy naturalnego, jest określenie „tworzywa polimerowe”.
  Ameryka Północna – kontynent o powierzchni 24 242 000 km² (co stanowi 16,3% całkowitej powierzchni lądów na kuli ziemskiej), położony na półkulach: północnej i zachodniej. Do Ameryki Północnej należy Ameryka Środkowa.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.035 sek.