• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Mercury - samochód  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Mercury Topaz – kompaktowy samochód osobowy sprzedawany pod marką Mercury w latach 1988-1998, następca modelu Lynx. Od roku 1991 była to w zasadzie nieznacznie zmodyfikowana wersja ówczesnego Forda Escorta. Do napędu używano silników R4, moc przenoszona była na oś przednią. Powstały trzy generacje modelu, pierwsza z nich produkowana była w Japonii i Meksyku, druga w Meksyku, ostatnia w Stanach Zjednoczonych.Mercury Marquis – samochód osobowy produkowany pod marką Mercury w latach 1967–1986. Powstało kilka generacji modelu, model był przedstawicielem Mercury w rodzinie dużych samochodów Forda (bezpośrednim odpowiednikiem był Ford LTD), od 1983 Marquis produkowany był jako samochód klasy średniej. Do roku 1983 jako źródło napędu wykorzystywano benzynowe silniki V8, ostatnia generacja napędzana mogła być także przez jednostki: R4, R6 lub V6. Produkcję zakończono w 1986 roku, następcą został model Sable (bliźniak Forda Taurusa).
  1947 Mercury Town Sedan
  1956 Mercury Montclair 4-door Hardtop

  Mercury – marka samochodów, produkowanych przez koncern Ford Motor Company i sytuowanych pomiędzy popularnymi Fordami i luksusowymi Lincolnami. Modele zawsze miały odpowiedniki wśród modeli Forda, dzieląc z nimi konstrukcję i silniki. Marka Mercury była obecna w Stanach Zjednoczonych, Portoryko, Meksyku (tam z krótką przerwą na lata 19992000), na Bliskim Wschodzie i Wyspach Dziewiczych Stanów Zjednoczonych. W 1999 roku w Kanadzie samochody Mercury zostały przemianowane na Fordy.

  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Mercury Mystique – samochód osobowy klasy średniej produkowany przez Ford Motor Company pod marką Mercury w latach 1995-2000 z przeznaczeniem na rynek amerykański. Pojazd, stanowiący bardziej luksusową odmianę samochodu Ford Contour, był następcą modelu Mercury Topaz.

  Spis treści

 • 1 Historia
 • 2 Lista samochodów marki Mercury
 • 3 Przypisy
 • 4 Linki zewnętrzne


 • Podstrony: 1 [2] [3]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Mercury Cougar - seria samochodów osobowych produkowanych pod marką Mercury w latach 1967-2002. Podobnie jak w przypadku pozostałych modeli Mercury, pojazdy były bliźniaczymi wersjami samochodów Forda; początkowo był to Mustang, później Thunderbird, a ostatecznie Contour.
  II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.
  Bliski Wschód (arab. الشرق الأوسط; hebr. המזרח התיכון; per. خاورمیانه, Xâvar-e Miyâne; przestarzałe Lewant) – region geograficzny leżący na styku Azji, Europy i Afryki.
  Mercury Mountaineer – luksusowy samochód sportowo-użytkowy, produkowany przez Ford Motor Company i rozprowadzany przez dział sprzedaży Lincoln-Mercury. Jest przestylizowaną i lepiej wyposażoną wersją Forda Explorera. Z racji lepszego i droższego wykończenia cena Mountaineera była od ok. 1000-5000 USD większa niż cena Forda Explorera.
  Meksyk (Meksykańskie Stany Zjednoczone, hiszp. México, Estados Unidos Mexicanos, Méjico, nah. Mēxihco) – kraj w Ameryce Północnej. Sąsiaduje ze Stanami Zjednoczonymi (na północy), z Oceanem Spokojnym (na zachodzie i południu), Zatoką Meksykańską i Morzem Karaibskim (na wschodzie) oraz z Gwatemalą i Belize (na południu i południowym wschodzie).
  Mercury Sable – przednionapędowy samochód klasy średniej, produkowany przez Ford Motor Company pod luksusową marką Mercury. Pod względem technicznym jest bliźniakiem Forda Taurusa. Mercury sprzedał ponad 2 miliony Sable w ciągu 20 lat produkcji.
  Ford 1952 - gama amerykańskich samochodów osobowych produkowanych przez koncern Ford Motor Company w latach 1952-1954, obejmująca trzy bliźniacze modele klasy wyższej średniej (full-size car): Mainline, Customline i Crestline, produkowane w kilku odmianach i wersjach nadwoziowych. W toku produkcji samochody te przeszły modernizację w 1953 i 1954 roku, a w 1955 roku zostały zastąpione przez nową gamę modeli. Samochody te były produkowane także przez australijskie zakłady Forda do 1955 roku.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.108 sek.