• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Mercure Grand Hotel w Warszawie

  Przeczytaj także...
  Stanisław Bolesław Rychłowski (ur. 5 maja 1909 w Warszawie, zm. 23 kwietnia 1981 tamże) – polski architekt i urbanista.Oscypek, oszczypek (słow. oštiepok) – twardy wędzony ser przygotowywany z mleka owczego, charakterystyczny dla polskich gór, szczególnie Podhala. Obecnie spopularyzowany ogólnie w Polsce oraz w innych krajach Europy.
  Hotel – obiekt wchodzący w skład infrastruktury turystycznej, w którym świadczone są odpłatnie usługi noclegowe (przede wszystkim krótkookresowe).

  Hotel Mercure Grand – czterogwiazdkowy hotel znajdujący się przy ulicy Kruczej 28 w Warszawie.

  Historia[]

  Budynek został wzniesiony w latach 1954-1957 według projektu Stanisława Bieńkuńskiego i Stanisława Rychłowskiego jako integralna część planowanej dzielnicy rządowej. Pierwotnie nosił nazwę Grand Hotel Orbis i był przeznaczony dla gości odwiedzających pobliskie ministerstwa. Hotel posiadał 416 pokoi o standardzie trzygwiazdkowym.

  Socrealizm (realizm socjalistyczny) – kierunek w sztuce, określany jako metoda twórcza, istniejący od 1934 w sztuce radzieckiej, a następnie w pozostałych krajach socjalistycznych. Miał tam oficjalny status podstawowej i jedynej metody twórczości artystycznej i był ideowym oraz propagandowym narzędziem partii komunistycznych.Stanisław Bieńkuński (ur. 15 maja 1914 w Wilnie, zm. 17 września 1989 w Warszawie) – polski architekt i urbanista, profesor Politechniki Warszawskiej.

  Budynek został wybudowany w stylu socrealizmu. Jego wnętrze – hol zdobiła dekoracja w stylu oscypka, głębokie fotele i meble stylizowane na wzór stylu abstrakcjonisty Joana Miró. Na jedenastym piętrze znajdowała się restauracja Olimp, gdzie bawiła się śmietanka stolicy. Do 2004 w budynku mieściła się siedziba Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

  Joan Miró i Ferrà (ur. 20 kwietnia 1893 w Barcelonie, zm. 25 grudnia 1983 w Palma de Mallorca) – kataloński malarz, rzeźbiarz i ceramik. Jego dzieła interpretuje się jako przynależące do surrealizmu, jako wyraz powrotu do dzieciństwa i jako „piaskownice dla podświadomości”. Na styl Miró składają się żywe kolory połączone z uproszczonymi formami, kojarzącymi się z rysunkami małego dziecka.Polski Komitet Olimpijski (oficjalny skrót PKOl) – ogólnopolskie stowarzyszenie związków i organizacji sportowych z siedzibą w Warszawie, zajmujące się przede wszystkim organizacją udziału reprezentacji Polski w igrzyskach olimpijskich, a także upowszechnianiem idei olimpijskiej i promocją sportu oraz reprezentowaniem polskiego sportu w organizacjach międzynarodowych, w tym w Międzynarodowym Komitecie Olimpijskim.

  Hotel Mercure Warszawa Grand[]

  W latach 2007–2009 trwał remont hotelu, który został przejęty przez sieć hoteli Accor. Czterogwiazdkowy, obecnie hotel funkcjonuje pod marką Mercure. W wyniku remontu i gruntownej modernizacji obiektu, liczba pokoi zmniejszyła się na rzecz większej przestrzeni, a co za tym idzie komfortu podczas pobytu. Obecnie hotel posiada 299 pokoi i restaurację Grand’s Brasserie oraz 6 sal konferencyjnych. Zostały zmienione lobby, restauracja i bar. Hotel ma parking podziemny, fitness i saunę dla gości. Autorem projektu był Olivier Gibault, główny projektant hoteli dla sieci Accor.

  Grand Hotel – nieistniejący hotel wybudowany w latach 1907-1909 w Warszawie, przy ul. Senatorskiej 29, stanowiący integralną część Galerii Luxenburga, odpowiednika współczesnych mu pasaży handlowych lub obecnych centrów handlowych. Galeria składała się z dwóch równoległych budynków przedzielonych uliczką, przykrytą szklanym dachem. Charakterystycznym akcentem był wybudowany na wysokości 3 piętra oszklony łącznik. W latach 30. galerię wraz z hotelem dopadł finansowy kryzys. Hotel przejęło państwo – lokując w nim Hotel Oficerski Komendy Miasta. Centrum spłonęło w czasie walk powstania warszawskiego. Obecnie w miejscu pasażu znajduje się ul. Canaletta.

  Linki zewnętrzne[]

 • Model w Google Earth
 • Grand Hotel
 • Zobacz też[]

 • Grand Hotel, ul. Senatorska 29 (1909-1930.)
 • Przypisy
  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.052 sek.