• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Mercure Grand Hotel w Warszawie

  Przeczytaj także...
  Stanisław Bolesław Rychłowski (ur. 5 maja 1909 w Warszawie, zm. 23 kwietnia 1981 tamże) – polski architekt i urbanista.Pucybut – zawód polegający na czyszczeniu i polerowaniu obuwia klientów. Strój pucybuta charakteryzuje się fartuchem, koszulą z muszką i rękawicami. Klient kładzie nogi na podnóżek, jego spodnie są delikatnie podwijane (by nie ubrudzić nogawek), po czym pucybut zaczyna czyścić mu buty za pomocą szczot, past, kremów i szmatek.
  Oscypek, oszczypek (słow. oštiepok) – twardy wędzony ser przygotowywany z mleka owczego, charakterystyczny dla polskich gór, szczególnie Podhala. Obecnie spopularyzowany ogólnie w Polsce oraz w innych krajach Europy.

  Hotel Mercure Grand – czterogwiazdkowy hotel znajdujący się przy ulicy Kruczej 28 w Warszawie.

  Historia[ | edytuj kod]

  Budynek został wzniesiony w latach 1954-1957 według projektu Stanisława Bieńkuńskiego i Stanisława Rychłowskiego jako integralna część planowanej dzielnicy rządowej. Pierwotnie nosił nazwę Grand Hotel Orbis i był przeznaczony dla gości odwiedzających pobliskie ministerstwa. Hotel posiadał 416 pokoi o standardzie trzygwiazdkowym.

  Hotel – obiekt wchodzący w skład infrastruktury turystycznej, w którym świadczone są odpłatnie usługi noclegowe (przede wszystkim krótkookresowe).Socrealizm (realizm socjalistyczny) – kierunek w sztuce, określany jako metoda twórcza, istniejący od 1934 w sztuce radzieckiej, a następnie w pozostałych krajach socjalistycznych. Miał tam oficjalny status podstawowej i jedynej metody twórczości artystycznej i był ideowym oraz propagandowym narzędziem partii komunistycznych.

  Budynek został wybudowany w stylu socrealizmu. Jego wnętrze – hol zdobiła dekoracja w stylu oscypka, głębokie fotele i meble stylizowane na wzór stylu abstrakcjonisty Joana Miró. Na jedenastym piętrze znajdowała się restauracja Olimp. W 1988 w hotelu rozpoczął pracę pucybut, pierwsza osoba wykonująca ten zawód w Warszawie po kilkudziesięciu latach przerwy.

  Ambasada Ekwadoru w Berlinie (hiszp. Embajada del Ecuador en Alemania) – misja dyplomatyczna Republiki Ekwadoru w Republice Federalnej Niemiec z siedzibą w Berlinie, akredytowana również w Republice Łotewskiej oraz w Rzeczypospolitej Polskiej. Ambasada Japonii w Polsce (在ポーランド日本国大使館) – japońska placówka dyplomatyczna mieszcząca się w Warszawie przy ul. Szwoleżerów 8.

  Do 2004 w budynku mieściła się siedziba Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

  Hotel siedzibą przedstawicielstw dyplomatycznych[ | edytuj kod]

 • Ambasada Japonii (1958)
 • Poselstwo Ekwadoru (1961)
 • Ambasada Australii (1974)
 • Hotel Mercure Warszawa Grand[ | edytuj kod]

  W latach 2007–2009 trwał remont hotelu, który został przejęty przez sieć hoteli Accor. Czterogwiazdkowy, obecnie hotel funkcjonuje pod marką Mercure. W wyniku remontu i gruntownej modernizacji obiektu, liczba pokoi zmniejszyła się na rzecz większej przestrzeni, a co za tym idzie komfortu podczas pobytu. Obecnie hotel posiada 299 pokoi i restaurację Grand’s Brasserie oraz 6 sal konferencyjnych. Zostały zmienione lobby, restauracja i bar. Hotel ma parking podziemny, fitness i saunę dla gości. Autorem projektu był Olivier Gibault, główny projektant hoteli dla sieci Accor.

  Stanisław Bieńkuński (ur. 15 maja 1914 w Wilnie, zm. 17 września 1989 w Warszawie) – polski architekt i urbanista, profesor Politechniki Warszawskiej.Joan Miró i Ferrà (ur. 20 kwietnia 1893 w Barcelonie, zm. 25 grudnia 1983 w Palma de Mallorca) – kataloński malarz, rzeźbiarz i ceramik. Jego dzieła interpretuje się jako przynależące do surrealizmu, jako wyraz powrotu do dzieciństwa i jako „piaskownice dla podświadomości”. Na styl Miró składają się żywe kolory połączone z uproszczonymi formami, kojarzącymi się z rysunkami małego dziecka.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Grand Hotel w Warszawie
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Kalendarz warszawski 1 X 1987 – 31 III 1988. „Kronika Warszawy”. 3/4 (75–76), s. 327, 1988. 
  2. Wyborcza.pl, warszawa.wyborcza.pl [dostęp 2017-11-25].
  Warto wiedzieć że... beta

  Accor – duże francuskie międzynarodowe konsorcjum, działające na rynku turystycznym (hotele, restauracje, biura podróży).
  Polski Komitet Olimpijski (oficjalny skrót PKOl) – ogólnopolskie stowarzyszenie związków i organizacji sportowych z siedzibą w Warszawie, zajmujące się przede wszystkim organizacją udziału reprezentacji Polski w igrzyskach olimpijskich, a także upowszechnianiem idei olimpijskiej i promocją sportu oraz reprezentowaniem polskiego sportu w organizacjach międzynarodowych, w tym w Międzynarodowym Komitecie Olimpijskim.
  Ambasada Australii w Polsce (Australian Embassy in Poland) – australijska placówka dyplomatyczna mieszcząca się w Warszawie, w budynku Nautilius przy ul. Nowogrodzkiej 11.
  Grand Hotel – nieistniejący hotel wybudowany w latach 1907-1909 w Warszawie, przy ul. Senatorskiej 29, stanowiący integralną część Galerii Luxenburga, odpowiednika współczesnych mu pasaży handlowych lub obecnych centrów handlowych. Galeria składała się z dwóch równoległych budynków przedzielonych uliczką, przykrytą szklanym dachem. Charakterystycznym akcentem był wybudowany na wysokości 3 piętra oszklony łącznik. W latach 30. galerię wraz z hotelem dopadł finansowy kryzys. Hotel przejęło państwo – lokując w nim Hotel Oficerski Komendy Miasta. Centrum spłonęło w czasie walk powstania warszawskiego. Obecnie w miejscu pasażu znajduje się ul. Canaletta.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.737 sek.