• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Mercedes-Benz W140  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Autosegment F – najwyższa, luksusowa klasa samochodów osobowych. Są to najczęściej najdroższe limuzyny oferowane przez producentów, najlepiej wyposażone i napędzane najmocniejszymi silnikami.Facelifting, lifting (ang.: podniesienie twarzy, retusz twarzy) – modernizacja modelu samochodu polegająca jedynie na kosmetycznych zmianach w wyglądzie nadwozia i wnętrza.

  Mercedes-Benz klasy Ssamochód osobowy klasy luksusowej produkowany pod niemiecką marką Mercedes-Benz od 1972 roku. Od 2020 roku produkowana jest siódma generacja modelu.

  Pierwsza generacja[ | edytuj kod]

  Mercedes-Benz klasy S I (W116) - tył

  Mercedes-Benz klasy S I został zaprezentowany po raz pierwszy we wrześniu 1972 roku

  Detroit (wym. [dɨˈtrɔɪt]; z fr. cieśnina) – miasto w Stanach Zjednoczonych, w stanie Michigan na północnym brzegu rzeki Detroit łączącej jeziora St. Clair i Erie. Samochód Roku (ang.: Car of the Year – w skrócie COTY) – nazwa konkursu na najlepszy samochód, wybierany spośród samochodów debiutujących na rynku w bieżącym roku kalendarzowym na rok następny.

  We wrześniu 1972 roku zaprezentowano następcę modelu W108. Samochód otrzymał kod fabryczny W116. Jest to pierwsza generacja klasy S Nowa S-Klasa, odznaczała się większymi wymiarami zewnętrznymi w stosunku do poprzedniego Mercedesa. Następcą W116 był model Mercedes W126. W topowej wersji model W116 był wyposażony w pneumatyczne zawieszenie. Było ono technicznie bardzo skomplikowane, ale gwarantowało bardzo wysoki komfort podróży, zwłaszcza że połączone to było z nietuzinkowymi możliwościami silnika o pojemności 6,9 l. Wersja ta jest obecnie poszukiwana przez kolekcjonerów.

  Hamburg (łac. Hammonia; dolnoniem. Hamborg [ˈhaˑmbɔːχ]), właściwie Wolne i Hanzeatyckie Miasto Hamburg (niem. Freie und Hansestadt Hamburg) – miasto w północnych Niemczech na prawach kraju związkowego niedaleko ujścia Łaby do Morza Północnego. Wolne miasto i zarazem związkowy kraj niemiecki (pow. 755 km², ludność 1,74 mln – drugie po Berlinie). Największy port morski kraju (75 mln ton przeładunku), wielki ośrodek przemysłowy (statki, elektrotechnika, przetwórstwo ropy, przemysł spożywczy) i finansowy. W 2011 roku miasto to otrzymało tytuł Europejskiej Stolicy Czystości.Brabus – przedsiębiorstwo tuningowe i producent pojazdów z Niemiec. Produkuje limuzyny eksportowane często do USA. Główna siedziba przedsiębiorstwa znajduje się w Bottrop, w centrum Zagłębia Ruhry, bezpośrednio obok autostrady A2. Obok dużych sal wystawowych mieszczą się tam również działy projektowania i produkcji.

  W116 seryjnie produkowana była jedynie w wersji sedan, ale prototypowo powstała także odmiana kombi. Tylne szyby zapożyczone były od Forda Granady oraz Consula. Ta wersja nadwozia nigdy nie została wyprodukowana seryjnie.

  W plebiscycie na Europejski Samochód Roku 1974 samochód zajął 1. pozycję. Wersja o wydłużonym o 100 mm rozstawie osi nosiła oznaczenie SEL. Łącznie wyprodukowano 473 035 egzemplarzy W116.

  Dane techniczne[ | edytuj kod]


  Mercedes-Benz klasy CLA - samochód osobowy klasy kompaktowej produkowany przez niemiecki koncern Mercedes-Benz w fabryce na Węgrzech od 2013 roku.Daimler AG (wcześniej DaimlerChrysler AG), spółka akcyjna, wytwórca samochodów osobowych oraz samochodów specjalnego użytku. Spółka powstała w 1998 roku poprzez przejęcie spółki Chrysler Corporation (USA) przez spółkę akcyjną Daimler-Benz AG (Niemcy). Jest notowana na Frankfurter Wertpapierbörse, New York Stock Exchange oraz Tokijskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. W maju 2007 Daimler poinformował, że odsprzeda 80% udziałów Chryslera amerykańskiemu inwestorowi za 5,5 miliardów euro, co też stało się 14 maja 2007. Podczas zebrania akcjonariuszy ustalono powrót do nazwy Daimler AG.

  Druga generacja[ | edytuj kod]

  Mercedes klasy S II (W126) - tył
  Mercedes klasy S Coupe I (C126)

  Mercedes-Benz klasy S II został zaprezentowany po raz pierwszy w 1979 roku.

  We wrześniu 1979 roku zaprezentowano nowe wcielenie Klasy S oznaczone symbolem W126. Samochód przeszedł gruntowne zmiany - m.in. miał linię boczną na wysokości górnej krawędzi błotnika, z boku nadwozia, przy progach, znajdowały się szerokie listwy z tworzywa sztucznego, górne krawędzie listew bocznych, wykonanych również z plastiku, były na tej samej wysokości co zderzak przedni i tylny, przednia ściana samochodu została nieznacznie pochylona do tyłu, nadając pojazdowi bardziej aerodynamiczna sylwetkę, wycieraczki przedniej szyby chowane były pod maską wozu, to m.in. przyczyniało się do korzystniejszego współczynnika oporu powietrza, wynoszącego w tym modelu Cx=0,37. Nadwozie to opracowywano aż 8 lat.

  We wrześniu 1979 roku zaprezentowano nową rodzinę samochodów klasy S, oznaczono ją symbolem W126. Model ten znacznie różnił się od swojego poprzednika W116. Miał linię boczną na wysokości górnej krawędzi błotnika, z boku nadwozia, przy progach, znajdowały się szerokie listwy z tworzywa sztucznego, górne krawędzie listew bocznych, wykonanych również z plastiku, były na tej samej wysokości co zderzak przedni i tylny, przednia ściana samochodu została nieznacznie pochylona do tyłu, nadając pojazdowi bardziej aerodynamiczna sylwetkę, wycieraczki przedniej szyby chowane były pod maską wozu, to m.in. przyczyniało się do korzystniejszego współczynnika oporu powietrza, wynoszącego w tym modelu Cx=0,37. Nadwozie to opracowywano aż 8 lat.Dioda elektroluminescencyjna, dioda świecąca (ang. light-emitting diode, LED) – dioda zaliczana do półprzewodnikowych przyrządów optoelektronicznych, emitujących promieniowanie w zakresie światła widzialnego, podczerwieni i ultrafioletu.

  Samochody klasy S miały bardzo skuteczne hamulce, przednie tarcze hamulcowe były wentylowane i we wszystkich modelach seryjnie stosowany był system antyblokujący ABS. Samochody o większych pojemnościach wyposażone były w zawieszenie hydropneumatyczne (Nivo). Budowane były także samochody o wydłużonym nadwoziu i wydłużonym o 14 cm rozstawie osi, pojazdy te oznaczano dodatkową literą L. Na eksport do Kanady i USA produkowano także auta z silnikami wysokoprężnymi. W 1985 roku przeprowadzono facelifting modelu.

  ABS (niem. Antiblockiersystem; ang. Anti-Lock Braking System) to układ stosowany w pojazdach mechanicznych w celu zapobiegania blokowaniu kół podczas hamowania, jako element układu hamulcowego. System ten jest zaliczany do grupy systemów Advanced Vehicle Control Systems (albo Automated Highway Systems). Jego bezpośrednim rozwinięciem są systemy ASR. Jest on również wykorzystywany jako element składowy bardziej rozwiniętych systemów jak ESP, czy Adaptive Cruise Control.Aluminium – glin o czystości technicznej, zawierający różne ilości zanieczyszczeń, zależnie od metody otrzymywania. W wyniku rafinacji elektrolitycznej otrzymuje się aluminium zawierające 99,95–99,955% Al. Aluminium hutnicze, otrzymywane przez elektrolizę tlenku glinu w stopionym kriolicie, zawiera 99,0–99,8% Al.

  | edytuj kod]

  Przy okazji premiery drugiej generacji Klasy S jej ofertę poszerzyła także wersja coupe. Wyróżniała się ona inną stylizacją przedniej części nadwozia, przemodelowaną sylwetką i inaczej poprowadzoną linią okien. To pierwszy i jednocześnie przedostatni taki model w ofercie Klasy S - drugi raz tę nazwę używano w latach 2014 - 2020.

  Mercedes-Benz W108 / W109 to generacja luksusowych limuzyn zaprezentowana w 1965 roku. Zastąpiła w ofercie modele serii W111/W112, popularne "skrzydlaki" (niem. Heckflosse - dosłownie: tylne skrzydło). Stała się więc następną, trzecią generacją prestiżowej Klasy S, jeszcze wówczas nieformalnej (oficjalne oznaczenie "S" pojawiło się dopiero na nadwoziu modelu W116 - następcy W108 / W109)AMG, a dokładniej Mercedes-AMG GmbH - firma od 2005 roku należąca w całości do grupy Daimler AG, zajmująca się fabrycznym tuningiem jej samochodów osobowych z siedzibą w Affalterbach niedaleko Stuttgartu w Niemczech.

  Silniki[ | edytuj kod]

  Modele do 1985

 • SE – limuzyna z silnikiem benzynowym
 • SEL – limuzyna przedłużona z silnikiem benzynowym
 • SEC – coupé
 • SD – limuzyna z silnikiem wysokoprężnym
 • SDL – limuzyna przedłużona z silnikiem wysokoprężnym
 • Modele od 1985

  Specjalne warianty[ | edytuj kod]

 • AMG oferował body-kit dla wszystkich modeli W126, a także jako zestaw widebody dla coupé. Dostępne było także wiele poziomów tuningu silnika, ale najbardziej znany to 6-litrowy silnik, oparty na oryginalnym silniku M117.968. Również oferowany był mechanizm różnicowy Torsen Gleason, manualna skrzynia biegów (bardzo rzadko) oraz różne konsole TV/radio.
 • Brabus oferował body-kity podobne do pakietu AMG i zbliżone pakiety tuningu silników.
 • Lorinser również oferował karoserię podobną do pakietu AMG oraz niewielki tuning silnika.
 • Koenig Specials zaproponował słynny wide body kit, doładowanie kompresorem oraz zestawy twin-turbo.
 • MKB oferował różne pakiety do silników.
 • RennTech oferował większość pakietów tuningowych silnika AMG z wyjątkiem silnika DOHC.
 • Carat-body miał w ofercie zestawy wykończenia drewnem oraz tacki w oparciach siedzeń.
 • Trasco Brema proponował stretch limuzynę, wersję o nazwie "1000 SEL"
 • Dane o produkcji[ | edytuj kod]

  Całkowita liczba produkcji wynosi 892 123, z czego 818 063 przypada na sedan, a 74 060 na coupe. 473 209 pojazdów w całkowitej produkcji stanowiły pojazdy pierwszej serii, która powstała dopiero we wrześniu 1985 roku.

  Torsen - samoblokujący się mechanizm różnicowy, szczególna odmiana szpery montowana w samochodach dla optymalnego rozdzielenia momentu obrotowego pomiędzy oś przednią i tylną lub między koła jednej osi. Nazwa TORSEN pochodzi od angielskich słów TORque - moment i SENsing - wyczucie.V8 – silnik widlasty o ośmiu cylindrach umieszczonych w dwóch rzędach w skrzyni korbowej, kąt rozwarcia między nimi wynosi najczęściej 90°, istnieją także konstrukcję o mniejszym rozwarciu. Wszystkie osiem tłoków przekazuje siłę nacisku na wspólny wał korbowy. Kolejność zapłonu dla czterosuwowego silnika V8 to 1-5-4-8-6-3-7-2.

  Jedną trzecią całkowitej produkcji (ok. 300 000 sztuk) wywieziono do Stanów Zjednoczonych. Kolejna jedna trzecia została sprzedana w Niemczech. Reszta była eksportowana głównie do krajów Europy Zachodniej, Japonii i Bliskiego Wschodu. 1465 limuzyn wyprodukowano jako samochód opancerzony.


  Maybach – marka luksusowych i sportowych samochodów wysokiej klasy. Obecnie samochody tej marki należą do najdroższych seryjnie produkowanych aut na świecie (model 57 w podstawowej wersji kosztuje 310 tys. euro). Producentem jest należąca do koncernu Daimler AG firma Maybach Manufaktur z siedzibą w niemieckiej miejscowości Sindelfingen.Mercedes-Benz – marka samochodów produkowanych przez koncern Daimler AG (uprzednio DaimlerChrysler AG), zaś wcześniej przez koncern Daimler-Benz, popularnie nazywana Mercedes. Pod marką tą produkowane są samochody osobowe, dostawcze, ciężarowe i autobusy. W kategorii samochodów osobowych, Mercedes-Benz uważany jest za jedną z najbardziej prestiżowych marek na świecie.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Mercedes-Benz CLS – samochód klasy średniej-wyższej z 4-drzwiowym nadwoziem typu fastback. Konstrukcyjnie auto bazuje na modelach klasy E. Model charakteryzuje się sportową sylwetką i nisko opadającą linią dachu. Pierwsza generacja weszła na rynek w 2004 roku, natomiast od 2011 roku produkowana jest druga generacja modelu CLS.
  Samochód pancerny VIP-a − cywilny pojazd opancerzony, przeznaczony do transportu ważnych osobistości, np. prezydenta, monarchy czy premiera, będący najczęściej limuzyną bądź SUV-em. Samochody opancerzone tego typu mają najczęściej karoserię pokrytą lekkimi płytkami pancernymi (EN 1063) oraz posiadają wbudowane szyby ze szkła pancernego.
  ESP (ang. Electronic Stability Program - elektroniczny program stabilizacji) – układ elektroniczny stabilizujący tor jazdy samochodu podczas pokonywania zakrętu, przejmujący kontrolę nad połączonymi układami ABS i ASR. System ten uaktywnia się samoczynnie, przyhamowując jedno lub kilka kół, z chwilą, gdy odpowiedni czujnik wykryje tendencję do wyślizgnięcia się samochodu z zakrętu. Niektórzy producenci nazywają go inaczej, np. VSC, STC itp.
  Samochód osobowy – pojazd samochodowy przeznaczony konstrukcyjnie do przewozu pasażerów, zdolny do przewożenia nie więcej niż dziewięciu osób, wraz z kierowcą, oraz ich bagażu. Dopuszczalna masa całkowita samochodu osobowego wynosi 3500 kg. Do kierowania samochodem osobowym uprawnia w Polsce prawo jazdy kategorii B.
  Mercedes-Benz CL - samochód sportowy klasy luksusowej produkowany przez niemiecki koncern Mercedes-Benz w latach 1996 - 2014.
  International Standard Serial Number, ISSN czyli Międzynarodowy Znormalizowany Numer Wydawnictwa Ciągłego – ośmiocyfrowy niepowtarzalny identyfikator wydawnictw ciągłych tradycyjnych oraz elektronicznych. Jest on oparty na podobnej koncepcji jak identyfikator ISBN dla książek, ISAN dla materiałów audio-wideo. Niektóre publikacje wydawane w seriach mają przyporządkowany zarówno numer ISSN, jak i ISBN.
  Katalizator – substancja chemiczna, która dodana do układu powoduje zmianę ścieżki kinetycznej reakcji chemicznej, na taką, która ma niższą energię aktywacji, czego efektem jest wzrost szybkości reakcji chemicznej. W trakcie procesów z udziałem katalizatora reakcja chemiczna przebiega drogą o energii mniejszej w stosunku do reakcji bez udziału katalizatora. Dzieje się tak, ponieważ w trakcie reakcji powstaje dodatkowy kompleks przejściowy katalizator-substrat, który ulega reakcji w wyniku dostarczenia mniejszej ilości energii niż dla reakcji bez udziału katalizatora.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.051 sek.