• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Mentalista - serial telewizyjny  Podstrony: [1] 2 [3]
  Przeczytaj także...
  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.Owain Yeoman (ur. 2 lipca 1978 w Walii) – brytyjski aktor, który wystąpił w trzech serialach The Nine, Kitchen Confidential oraz The Mentalist . Zagrał Lysandera w filmie Troja, grał rolę epizodyczną w filmie Brokena Lizarda Beerfest oraz wystąpił gościnnie w serialu Morderstwa w Midsomer.
  Obsada[ | edytuj kod]
  Mentalista (Simon Baker)
 • Simon Baker jako Patrick Jane – główny bohater serialu, tytułowy Mentalista. Jane został wychowany przez wyzutego z uczuć ojca – magika. Od dziecka uczony był, jak manipulować drugim człowiekiem. Wszystko zmienia się jednak z dniem, kiedy Jane poznaje swoją żonę, także żyjącą w realiach cyrku i parków rozrywki. Wspólnie postanawiają porzucić dotychczasowy tryb życia i założyć rodzinę. Mają córkę. Jane zarabia na życie pracując jako medium. Jednak pewnego dnia zdradza w programie telewizyjnym reporterce, iż wykorzystuje swoje domniemane zdolności parapsychologiczne, by uchwycić seryjnego mordercę Red Johna. Kiedy wraca do domu, zastaje swoją żonę i córkę zamordowane przez psychopatycznego mordercę. By pomścić ich życie, musi odnaleźć człowieka, który odebrał mu wszystko. Podejmuje więc pracę dla Kalifornijskiego Biura Śledczego (CBI). Tu zaczyna się gra między żądnym zemsty i sprawiedliwości Patrickiem a psychopatą, seryjnym mordercą. Jane nie wierzy w bycie medium. Jest mentalistą, nie ma nadprzyrodzonych zdolności. Umie czytać ludzkie zachowania, zna wiele sztuczek, potrafi manipulować ludźmi, wprowadzać ich w stan hipnozy. Jego niekonwencjonalne metody pracy pomagają w ujęciu wielu morderców.
 • Robin Tunney jako Teresa Lisbon – starsza agentka specjalna w Kalifornijskim Biurze Śledczym (CBI), przewodniczy drużynie w której pracuje Patrick Jane. Chociaż Jane doprowadza ją często do szaleństwa swoimi niekonwencjonalnymi metodami śledczymi, Lisbon ma do niego pewną słabość. Uważa, że jest wspaniałym pracownikiem i dobrym człowiekiem. Chociaż Jane wielokrotnie wpędza ją i siebie w tarapaty, ona zawsze stara się ich wyciągnąć wszystkich z opresji i dba o to, by Jane nie stracił swej posady. Matka Teresy zginęła w wypadku samochodowym pozostawiając córkę z ojcem pijakiem i trójką braci, którymi dziewczyna musiała się zaopiekować. Teresa prowadzi ze swoim zespołem sprawę seryjnego mordercy, Red Johna. Sprawa zostaje jej na krótko odebrana i przechodzi w ręce jej mentora, Sama Bosco. Bosco zostaje jednak zamordowany z polecenia Red Johna, ponieważ mordercy nie podobało się, że ktoś inny prowadzi jego sprawę. Teresa jest jedyną osobą w całym zespole, której Patrick ufa bezgranicznie. Niewykluczone, iż Teresę i Patricka łączy romantyczne uczucie.
 • Tim Kang jako Kimball Cho – agent specjalny w zespole Teresy Lisbon. Jest zawsze opanowany, spokojny, sprawiedliwy, prostolinijny, skryty, posiada specyficzne poczucie humoru. Przyjaźni się z agentem Rigsbym. Często jako pierwszy orientuje się, na czym polegają nowe sztuczki Patricka. Cho ma za sobą trudne dzieciństwo, należał niegdyś do gangu. Jest lubiany przez dzieci. Ma dziewczynę spoza branży – nie zajmującą się łapaniem przestępców.
 • Owain Yeoman jako Wayne Rigsby – agent specjalny CBI, członek zespołu Teresy Lisbon, specjalista od podpaleń. Zakochany od pierwszego wejrzenia w agentce Grace Van Pelt. Wdaje się z nią w krótki romans, choć wie, iż jest to zabronione, ponieważ pracują w jednym zespole. Rigsby postanawia poświęcić swoją karierę dla Grace, jednak dziewczyna zrywa z nim. Swoją decyzję uzasadnia tym, iż nie byłaby w stanie zrobić dla niego tego samego. Rigsby szanuje jej decyzję, jednak nigdy nie godzi się z faktem, iż nie jest już w związku z Grace. Później poznaje prawniczkę Sarę, która zachodzi z nim w ciążę i mają synka. Rigsby również ma za sobą ciężką przeszłość – wychowywał go ojciec kryminalista.
 • Amanda Righetti jako Grace Van Pelt – agentka specjalna CBI, członkini zespołu Teresy Lisbon. Młoda, piękna, dołącza do zespołu i od razu, nieświadomie, rozkochuje w sobie agenta Rigsby. Kończy ten krótki, zakazany romans z partnerem CBI z miłości do swojej kariery śledczej. Ciężko jest jej się pogodzić z utratą ukochanego, jednak zakochuje się ponownie, tym razem w agencie FBI. Zaręczają się i omal nie biorą ślubu, gdy Grace odkrywa, że jej narzeczony pracuje dla Red Johna. Zabija go w obronie własnej, co na pewien czas doprowadza ją do traumy.
 • Odcinki[ | edytuj kod]

  Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).Simon Baker (ur. 30 lipca 1969 roku w Launceston) – australijski aktor filmowy i telewizyjny. Najbardziej znany z roli Patricka Jane w serialu CBS Mentalista.


  Podstrony: [1] 2 [3]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Yila Timothy Kang (ur. 16 marca 1973 w San Francisco) – amerykański aktor telewizyjny i filmowy pochodzenia koreańskiego.
  Telewizja n – polska satelitarna platforma cyfrowa telewizyjno-radiowa ITI działająca w okresie 12 października 2006 – 21 marca 2013. Operatorem tej platformy był ITI Neovision, będący członkiem grupy TVN.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  TVN – polska komercyjna stacja telewizyjna, wchodząca w skład Grupy TVN należącej do grupy medialnej ITI. Rozpoczęła ona nadawanie 3 października 1997 o godz. 19:00. Jest to jeden z najchętniej oglądanych kanałów telewizji komercyjnej w kraju.
  Serial telewizyjny – wieloodcinkowy program telewizyjny, zazwyczaj mający określoną strukturę narracyjną i utrzymany w określonej konwencji (np. dramatu, komedii, science-fiction, horroru) lub łączący różne konwencje.
  Film kryminalny – w najbardziej ogólnym znaczeniu, to film, który tematyką obejmuje różne aspekty przestępczości i wymiaru sprawiedliwości. Stylistycznie, może łączyć się z innymi gatunkami filmowymi, najczęściej z dramatem, thrillerem, filmem akcji lub noir. Projekty, których fabuła koncentruje się na wątkach mafijnych, są najczęstszymi przykładami filmów kryminalnych.
  Poniżej znajduje się lista odcinków serialu telewizyjnego Mentalista – emitowanego przez amerykańską stację telewizyjną CBS od 23 września 2008 roku do 18 lutego 2015 roku. W Polsce serial był dostępny w usłudze Seriale+ od 7 grudnia 2008 roku do 26 marca 2015 roku. W telewizji ogólnopolskiej jest emitowany od 6 września 2010 roku przez stację TVN oraz przez Canal+. Powstało łącznie 7 sezonów, składających się z 151 odcinków.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.017 sek.