• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Menai Suspension Bridge

  Przeczytaj także...
  Most wiszący – most, w którym pomiędzy pylonami rozpięte są liny, taśmy lub łańcuchy, do których podwieszone są przęsła. Ten typ konstrukcji mostowej został wynaleziony w XIX w., natomiast mosty wiszące o prostej konstrukcji, w których nie stosowano pylonów, a przęsła są zawieszone bezpośrednio na linach, były stosowane od dawna w rejonach górskich.Irlandia – trzecia pod względem wielkości wyspa w Europie. Pod względem politycznym wyspa podzielona jest na dwie części: Irlandię i Irlandię Północną, która jest częścią Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej.
  Thomas Telford (1757-1834) - brytyjski inżynier i architekt. Projektował oraz budował kanały, mosty i porty. Zaprojektował drogę kołową Warszawa-Brześć Litewski. Był członkiem Royal Society w Londynie.

  Menai Suspension Bridge (wal. Pont y Borth) – most wiszący nad cieśniną Menai, w północno-zachodniej Walii, łączący wyspę Anglesey z Wielką Brytanią. Most znajduje się nieopodal miejscowości Menai Bridge (Porthaethwy) i Bangor.

  Most zbudowany został w latach 1819-1826 przez Thomasa Telforda i stanowił pierwsze połączenie drogowe między wyspą Anglesey a stałym lądem. Jego budowa pozwoliła skrócić czas podróży z Londynu do Holyhead (skąd wyruszały połączenia promowe do Irlandii) z 36 do 27 godzin, a jednocześnie na uniknięcie niebezpiecznej przeprawy promowej przez cieśninę Menai Strait, cechującą się silnymi wiatrami i prądami morskimi. Do 1941 roku za przejazd mostem pobierane było myto.

  Myto – opłata pobierana za przejazd drogą, autostradą, mostem, tunelem itp. Może być pobierana jako podatek centralny bądź lokalny lub też przez prywatnego właściciela obiektu.Wapień – skała osadowa (chemogeniczna lub organogeniczna) zbudowana głównie z węglanu wapnia, przede wszystkim w postaci kalcytu.

  Obecnie jest to jeden z dwóch mostów prowadzących na wyspę, drugim jest wzniesiony w 1850 roku Britannia Bridge. Przez most przebiega droga A5.

  Całkowita długość mostu wynosi 304,8 m, a główne przęsło mostu liczy 176,5 m. W momencie oddania do użytku Menai Suspension Bridge był najdłuższym mostem wiszącym na świecie (uprzedni rekord należał do Union Bridge na pograniczu angielsko-szkockim). Most pozostawał najdłuższym do 1834 roku, gdy wybudowano most Zähringen w Szwajcarii. Menai Suspension Bridge ma 45,7 m wysokości, przęsło mostu zawieszone jest 30,5 m nad średnim poziomem morza, pozwalając na swobodną żeglugę.

  Holyhead (wal. Caergybi) – największe miasto w hrabstwie Anglesey, usytuowane w północno-wschodniej Walii na wyspie Holy Island. Liczba mieszkańców: 11 237 (spis z 2001).Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.

  Materiałem wykorzystanym do budowy mostu był wapień. Pokład mostu oryginalnie drewniany, w 1893 roku zastąpiony został stalowym. Łańcuchy, początkowo wykonane z kutego żelaza, od 1938 roku są również stalowe.

  Przypisy

  1. 1826 Menai Strait (ang.). Bridgemeister. [dostęp 2014-05-25].

  Bibliografia[]

 • Menai Suspension Bridge (ang.). Engineering Timelines. [dostęp 2014-05-25]. • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Wielka Brytania (ang. Great Britain) – wyspa na północy Oceanu Atlantyckiego, położona na północny zachód od kontynentalnej Europy. W całości wchodzi w skład państwa Wielka Brytania, stanowiąc większość jego powierzchni. Jest największą wyspą w archipelagu Wysp Brytyjskich i zarazem największą wyspą Europy, jej powierzchnia wynosi 209 331,1 km², co czyni ją także 9. wyspą pod względem powierzchni na świecie.
  Szwajcaria, Konfederacja Szwajcarska (Confoederatio Helvetica, Schweiz, Schweizerische Eidgenossenschaft) – państwo federacyjne w Europie Zachodniej. Jest jednym z niewielu państw, w których obowiązuje demokracja bezpośrednia. Szwajcaria od kongresu wiedeńskiego w 1815 roku jest państwem neutralnym. Do Organizacji Narodów Zjednoczonych przystąpiła dopiero 10 września 2002 po przegłosowaniu tej decyzji w referendum minimalną większością 52% głosów.
  Menai Strait (wal. Afon Menai – rzeka Menai) – wąska cieśnina, długości ok. 25 km, oddzielająca wyspę Anglesey od głównego lądu Walii.
  Anglia (ang. England, język staroangielski Englaland) – w przeszłości samodzielne królestwo, obecnie największa i najludniejsza część składowa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Anglię zamieszkuje 83% całkowitej populacji państwa. Region zajmuje dwie trzecie wyspy Wielkiej Brytanii i posiada granice lądowe z Walią na zachodzie i Szkocją na północy. Wyspa oblewana jest przez Morze Północne, Morze Irlandzkie, Ocean Atlantycki i kanał La Manche. Stolicą Anglii jest Londyn.
  Język walijski – język z grupy brytańskiej (p-celtyckiej) języków celtyckich, którym, według ankiety przeprowadzonej w 2011 posługuje się 19% (562 tys.) mieszkańców Walii z czego 77% (431 tys.) potrafi w nim mówić, czytać i pisać. 72% (2,2 mln) mieszkańców Walii nie posługuje się w ogóle tym językiem. W regionie tym ma on status języka urzędowego. Można wyodrębnić cztery główne dialekty: wenedocjański, powyski, domecki i gwencki. Najstarsze zabytki literackie pochodzą z VI w.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.019 sek.