• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Menahem Golan

  Przeczytaj także...
  Więcej niż wszystko (ang. Over the top, w latach 80. rozpowszechniany w Polsce w systemie VHS pod tytułem Ponad szczytem) – amerykański film przygodowy z 1987 roku, produkcja reżyserii Menahema Golana, powstawała przy udziale grupy medialnej Viacom. Budżet przekroczył sumę 15 000 000 USD. Zdjęcia wykonano w Las Vegas, Monument Valley w Utah oraz w Claremont w Kalifornii. Główną rolę zagrał Sylwester Stallone, który częściowo napisał także scenariusz. Premiera miała miejsce 12 lutego 1987 r. Film spopularyzował siłowanie na ręce (armwrestling) jako dyscyplinę sportu.Biblioteka Narodowa Korei – biblioteka narodowa Korei Południowej znajdująca się w Seulu. Powstała w 1945 roku. Jej zbiory liczą ponad 11 milionów woluminów (2018), w tym ponad milion zagranicznych książek.
  Jafa, Jafo, Jaffa (hebr. יפו, Yafo; arab. يافا, Yāfā) – dzielnica Tel Awiwu-Jafy, w 1949 roku połączona z Tel Awiwem w jedno miasto.

  Menahem Golan; właściwie Menahem Globus (w hebr. מנחם גולן; ur. 31 maja 1929 w Tyberiadzie; wówczas Brytyjski Mandat Palestyny, zm. 8 sierpnia 2014 w Tel Awiwie) – izraelski producent i reżyser filmowy; syn Żydów z Polski osiadłych na terenie dzisiejszego Izraela.

  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.

  W młodości był pilotem w Siłach Powietrznych Izraela. Później studiował reżyserię w Londynie, a także uczęszczał na Uniwersytet Nowojorski. Po powrocie do Izraela założył wraz ze swoim kuzynem Joramem Globusem wytwórnię filmową The Cannon Group (Golan-Globus). Firma wyprodukowała przeszło 200 filmów – głównie produkcje kina akcji. Golan był także reżyserem 44 filmów. W 1978 jego film Operacja Piorun (1977) otrzymał nominację do Oscara w kategorii Najlepszego filmu nieanglojęzycznego.

  Tel Awiw-Jafa (hebr. תֵּל־אָבִיב-יָפוֹ, trl. Tel Aviv-Yafo, trb. Tel Awiw-Jafo; arab. تل ابيب-يافا trl. Til Abīb-Yāfū, trb. Til Abib-Jafu), zwyczajowo nazywane Tel Awiw, jest drugim pod względem wielkości miastem Izraela. Miasto jest położone w Dystrykcie Tel Awiwu na nadmorskiej równinie Szaron leżącej nad Morzem Śródziemnym. Tel Awiw zajmuje powierzchnię 51,8 km², będąc największym i najludniejszym miastem obszaru metropolitalnego Gusz Dan. Miasto jest zarządzane przez władze miejskie Tel Awiwu-Jafy, na czele których stoi burmistrz Ron Huldai.Uniwersytet Nowojorski (ang. New York University) (NYU) – największa szkoła wyższa w Nowym Jorku i jedna z największych w USA. Główny kampus uniwersytetu znajduje się w Greenwich Village na Manhattanie. NYU został założony w 1831 przez Alberta Gallatina i grupę prominentnych nowojorczyków, stał się największym prywatnym uniwersytetem non-profit w Stanach. Uczelnia składa się z 14 szkół, college’ów i wydziałów skupionych w 6 częściach Manhattanu. NYU posiada także oddziały zagraniczne w Londynie, Paryżu, Pradze, Berlinie, Ghanie, Madrycie i Szanghaju.

  W Stanach Zjednoczonych używał pseudonimu Joseph Goldman.

  Zmarł nagle podczas spaceru na osiedlu Jafa w Tel Awiwie.

  Filmografia (jako reżyser)[ | edytuj kod]

 • El Dorado (1963; reżyserski debiut)
 • Operacja Piorun (1977)
 • Sztukmistrz z Lublina (1979)
 • Wejście Ninja (1981)
 • Oddział Delta (1986)
 • Więcej niż wszystko (1987; znany także pod tytułem Ponad szczytem)
 • Wojna Hanny (1989)
 • Opera za trzy grosze (1990)
 • Zabić Holendra (1992)
 • Komandosi śmierci (1994)
 • Śmierć Gianniego Versace (1998)
 • Zbrodnia i kara (2002)
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Elad Benari, Israeli Filmmaker Menahem Golan Dies at 85, israelnationalnews.com, 9 sierpnia 2014 [dostęp 2014-08-10] (ang.).

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Menahem Golan w bazie IMDb (ang.)
 • Menahem Golan w bazie Filmweb
 • Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Warto wiedzieć że... beta

  Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.
  Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).
  Film akcji (ang. action movie) − film sensacyjny, którego głównym zadaniem jest dostarczanie rozrywki widzom poprzez pokazywanie pościgów samochodowych, strzelanin, bijatyk i innych scen kaskaderskich o dużym ładunku napięcia i emocji. Najsłynniejszymi producentami filmów akcji są Amerykanie. Film akcji jest często łączony z innymi gatunkami takimi jak: fantastyka naukowa (Terminator), horror (Blade: Wieczny łowca) czy komedia (Zabójcza broń).
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Komandosi śmierci (ang. Deadly Heroes, 1993) – niskobudżetowy amerykański film sensacyjny klasy "B" w reżyserii Menahema Golana, twórcy Oddziału Delta (1986).
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.036 sek.