• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Memphis

  Przeczytaj także...
  Elvis Aaron Presley (ur. 8 stycznia 1935 r. w Tupelo, zm. 16 sierpnia 1977 r. w Memphis) – amerykański piosenkarz i aktor.Graceland – nazwa posiadłości Elvisa Presleya w Memphis w stanie Tennessee. Miejsce śmierci Presleya, w dniu 16 sierpnia 1977 r. Elvis mieszkał w swojej posiadłości prawie połowę swojego życia, a dokładniej 20 lat, od 1957 roku kiedy ją zakupił za 100 tysięcy USD.
  Bitwa pod Memphis – starcie zbrojne, które miało miejsce w trakcie wojny secesyjnej, stoczone między flotą Unii i flotą Konfederacji na rzece Missisipi pod Memphis w dniu 6 czerwca 1862. Zakończyła się zwycięstwem Unii.

  Memphis – miasto w środkowej części Stanów Zjednoczonych, w stanie Tennessee, nad rzeką Missisipi.

  Nazwa pochodzi od miasta Memfis w starożytnym Egipcie.

  W mieście, corocznie od 1976 roku, odbywa się turniej tenisa ziemnego U.S. National Indoor Tennis Championships.

  Johnny Cash, właśc. John Ray Cash (ur. 26 lutego 1932 w Kingsland, zm. 12 września 2003 w Nashville) – amerykański muzyk country, piosenkarz i aktor. Odznaczony Narodowym Medalem Sztuki.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  Demografia[]

  Tramwaj w Memphis

  Największą atrakcją turystyczną miasta jest Graceland, posiadłość Elvisa Presleya, w której mieszkał przez wiele lat i został pochowany. Inną wielką atrakcją jest ulica Beale, miejsce klubów bluesowych. W Memphis rozpoczynali swoją karierę w latach 50. XX wieku B. B. King i Johnny Cash. Wielu innych artystów amerykańskiej sceny muzycznej również rozpoczynało swoją karierę w tym mieście.

  Jeff Buckley, właściwie Jeffrey Scott Buckley (ur. 17 listopada 1966 w Anaheim, Kalifornia; zm. 29 maja 1997 w Memphis, Tennessee) – amerykański piosenkarz, gitarzysta i autor tekstów. Syn Tima Buckleya, również piosenkarza. Zmarł w wyniku utonięcia.Kościół katolicki – największa na świecie chrześcijańska wspólnota wyznaniowa, głosząca zasady wiary i życia określane mianem katolicyzmu. Kościół katolicki jest jednym z trzech głównych nurtów chrześcijaństwa, obok Cerkwi prawosławnej i Kościołów protestanckich.

  4 kwietnia 1968 w Memphis zamordowany został Martin Luther King.

  29 maja 1997 w rzece Missisipi w Memphis utonął Jeff Buckley.

  W mieście znajduje się również jeden z najlepiej rozpoznawanych i uznawanych na świecie sklepów perkusyjnych – Memphis Drum Shop.

  W Memphis urodziła się m.in. Aretha Franklin.

  Memfis – grecka nazwa jednego z najważniejszych miast starożytnego Egiptu, stolicy w epoce Starego Państwa (III-VI dynastia).Południowa Konwencja Baptystów (ang. Southern Baptist Convention, SBC) – największa protestancka grupa wyznaniowa w Stanach Zjednoczonych skupiająca zbory i lokalne kościoły baptystyczne głównie w południowej części kraju. Łącznie do Południowej Konwencji Baptystów należy blisko 16,2 milionów członków zrzeszonych w ponad 45.010 zborach.

  Historia[]

   Osobny artykuł: Bitwa pod Memphis.

  Polonia[]

  0,5% mieszkańców deklaruje pochodzenie polskie.

  Kościoły i związki wyznaniowe[]

  Spis na 2010 rok, obejmuje aglomeracje miasta:

 • Południowa Konwencja Baptystów: 231 704 członków w 314 zborach
 • Narodowa Konwencja Baptystyczna USA: 87 424 członków w 119 zborach
 • Protestantyzm bezdenominacyjny: 71 401 członków w 192 zborach
 • Kościół katolicki: 68 827 członków w 38 kościołach
 • Kościoły Chrystusowe: 62 600 członków w 150 zborach
 • Zjednoczony Kościół Metodystyczny: 56 886 członków w 136 zborach
 • Kościół Boży w Chrystusie: 44 618 członków w 98 zborach
 • Chrześcijański Kościół Metodystyczno-Episkopalny: 18 198 członków w 99 zborach
 • Kościół Ewangelicko-Prezbiteriański: 14 350 członków w 10 kościołach
 • Zbory Boże: 13 917 członków w 40 zborach
 • Progresywna Narodowa Konwencja Baptystyczna: 12 789 członków w 9 zborach
 • Kościół Prezbiteriański USA: 9 240 członków w 37 zborach
 • Judaizm: 8 554 członków w 6 synagogach
 • Kościół Episkopalny: 8 252 członków w 29 zborach
 • Kościół Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich: 7 969 członków w 16 świątyniach
 • Afrykański Kościół Metodystyczno-Episkopalny: 5 822 członków w 39 zborach
 • Sport[]

  W Memphis, od 1976 roku rozgrywany jest turniej tenisowy, U.S. National Indoor Tennis Championships.

  Protestantyzm – jedna z głównych gałęzi chrześcijaństwa, obok katolicyzmu i prawosławia, na którą składają się wyznania religijne powstałe na skutek ruchów reformacyjnych wewnątrz Kościoła rzymskokatolickiego rozpoczętych wystąpieniem Marcina Lutra w XVI wieku oraz ruchów przebudzeniowych w łonie macierzystych wyznań protestanckich w kolejnych stuleciach.Aretha Louise Franklin (ur. 25 marca 1942 w Memphis) – afroamerykańska piosenkarka, obdarzona mianem „Królowej Soulu” (ang. The Queen of Soul).

  Od 2001 roku w Memphis ma swoją siedzibę klub koszykarski Memphis Grizzlies (wcześniej - Vancouver Grizzlies).

  Linki zewnętrzne[]

 • Memphis w bazie city-data.com (ang.)
 • U.S. Census Bureau
 • Przypisy
  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Kościół Boży w Chrystusie – chrześcijańska denominacja zielonoświątkowa, wywodząca się z ruchu świętości. W Stanach Zjednoczonych liczy prawie 5,5 mln wiernych w 12.000 zborach, co czyni ją największym kościołem zielonoświątkowym i piątym kościołem chrześcijańskim w USA. Na arenie międzynarodowej kościół można znaleźć w ponad 60 krajach. Jego członkostwo na ​​świecie szacowane jest od 6 do 8 mln członków.
  Zbory Boże (ang. Assemblies of God, dosłownie: Zgromadzenia Boże) – największa spośród zielonoświątkowych denominacji na świecie. W Stanach Zjednoczonych pierwsza lub druga (różne szacunki) co do ilości zrzeszonych w niej zielonoświątkowców.
  Riley B. King znany jako B.B. King (ur. 16 września 1925 w Itta Bena w stanie Missisipi) – amerykański gitarzysta i wokalista bluesowy. Został obdarzony nieformalnym tytułem: King of Blues – "Król Bluesa". Muzyka Kinga zaliczana jest do stylów Memphis Blues, Modern Electric Blues i Soul Blues.
  Afrykański Kościół Metodystyczno-Episkopalny (ang. African Methodist Episcopal Church) – chrześcijańskie afro-amerykańskie wyznanie metodystyczne z siedzibą w Stanach Zjednoczonych. Zostało założone w 1816 roku w Filadelfii, przez biskupa Richarda Allena z kilku zgromadzeń metodystycznych które chciały niepodległość od białych metodystów. Kościół zrodził się w proteście przeciwko niewolnictwu i dyskryminacji Murzynów.
  Kościół episkopalny – w szerszym znaczeniu wspólnota chrześcijańska, w której władza spoczywa w rękach biskupów (episkopatu); taka definicja objęłaby także Kościół katolicki czy Cerkiew Prawosławną. Najczęściej jednak termin ten oznacza niektóre kościoły wchodzące w skład wspólnoty anglikańskiej:
  Kościoły Chrystusowe – to nurt protestantyzmu utworzony na początku XIX wieku przez Thomasa Campbella - irlandzkiego prezbiterianina, który poszukiwał sposobów przywrócenia jedności chrześcijaństwa.
  Missisipi (ang. Mississippi River) – rzeka w centralnej i południowo-wschodniej części USA. Jej długość wynosi 3778 km (od źródeł jej dopływu Missouri 5969 km). Jest to najdłuższa rzeka Ameryki Północnej i jedna z czterech najdłuższych rzek świata (obok Nilu, Jangcy i Amazonki). Powierzchnia jej dorzecza wynosi 3,2 mln km².

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.062 sek.