• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Melomani  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Janusz Wojciech Cegiełła (ur. 28 czerwca 1926 w Łodzi, zm. 26 grudnia 2011) - dziennikarz muzyczny, kompozytor, dyrygent i scenarzysta filmowy, popularyzator muzyki.Roman „Gucio” Dyląg (ur. 22 lutego 1938 r. w Krakowie) – polski muzyk jazzowy i kompozytor, grający na kontrabasie.

  Melomani – polski zespół jazzowy.

  Historia[ | edytuj kod]

  1947–1950[ | edytuj kod]

  Początki grupy sięgają kwietnia 1947, kiedy w łódzkim ośrodku YMCA grono młodzieży utworzyło klub muzyczny „Melomani” – z własnym zespołem wykonującym program jazzująco-rozrywkowy. W zespole występowali wówczas m.in.: Jerzy Brodzki, Janusz Cegiełła, Marian i Tadeusz Suchoccy, Marek Sart, Witold Sobociński, Andrzej Wojciechowski oraz Romuald Żyliński. Młodzi artyści od początku borykali się z problemami tj. brak instrumentów. Wkrótce nawiązali, kontakt z warszawskim oddziałem YMCA, posiadającym własny jazz-club z którym byli związani tacy artyści jak: Charles Bovery, Jeanne Johnstone czy Waldemar Maciszewski. Jesienią 1949 do Melomanów dołączył Jerzy „Duduś” Matuszkiewicz. Po zamknięciu warszawskiego oddziału YMCA muzycy znaleźli się w trudnej sytuacji, gdyż nowo powstałe stowarzyszenie „Ognisko” odmówiło im pomocy. Niewiele później zespół rozpadł się z powodu kłopotów personalnych.

  Kraków (łac. Cracovia, niem. Krakau) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba władz województwa małopolskiego, drugie w kraju pod względem liczby mieszkańców i pod względem powierzchni.Krzysztof Komeda, właśc. Krzysztof Trzciński (ur. 27 kwietnia 1931 w Poznaniu, zm. 23 kwietnia 1969 w Warszawie) – polski kompozytor i pianista jazzowy, twórca znanych na całym świecie standardów jazzowych i muzyki filmowej. Pionier jazzu nowoczesnego w Polsce. Najczęściej występował z własnym sekstetem (założonym w 1956). Napisał muzykę do 65 filmów. Pierwszym filmem zilustrowanym muzycznie przez Komedę była etiuda filmowa Romana Polańskiego Dwaj ludzie z szafą (1958), ostatnim zaś również film tego reżysera - Dziecko Rosemary (USA, 1968), ze słynną "Kołysanką" jako motywem przewodnim. Z wykształcenia lekarz laryngolog.

  1950–1958[ | edytuj kod]

  Na przełomie 1950/1951 Melomani reaktywowali się w Łodzi w składzie: Sobociński (perkusja), Wojciechowski (kotły), Matuszkiewicz (saksofon), Witold Kujawski (kontrabas) i krakowianin Andrzej Trzaskowski (fortepian). Muzycy oparli swój repertuar na nowym wówczas nurcie jazzowym be-bop. Ponadto do grupy dołączył również poznański pianista Krzysztof Komeda (w czasie koncertów Trzaskowski grał na akordeonie). W latach 1954/1954 grupa występowała w warszawskim lokalu „Czerwona Oberża” przy ul. Żurawiej oraz w KS „Polonia” przy ul. Foksal. Opracowywanie programu muzycznego zespołu podzielili między siebie Matuszkiewicz i Trzaskowski. W tym czasie muzycy dawali występy w Krakowie i Łodzi. Ze względu na trudności z lokalami, odbywały się one przeważnie w prywatnych mieszkaniach (np. pięciopokojowe mieszkanie p. Fersterów w Krakowie) skupiając coraz większą ilość wielbicieli (wśród nich Andrzej Kurylewicz – wówczas student Krakowskiej Szkoły Muzycznej). W związku z tymi trudnościami na początku listopada 1954 w wynajętej sali gimnastycznej (w jednej z krakowskich szkół podstawowych) zorganizowano festiwal „Zaduszki Jazzowe”, który był jednym z pierwszych takich wydarzeń w Polsce.

  Janusz Zabiegliński (ur. 5 kwietnia 1934 w Pabianicach, zm. 17 marca 2001 w Warszawie) – polski saksofonista (altowy) i klarnecista jazzowy, kompozytor, aranżer, lider zespołów jazzowych.Radio Kraków (Radio Kraków Małopolska) – jedna z siedemnastu samodzielnych rozgłośni Polskiego Radia (zob. Audytorium 17), nadająca całodobowy program regionalny na teren województwa małopolskiego.

  Po zmianach przez władze polityki kulturalnej w kraju Państwowe Przedsiębiorstwo Imprez Estradowych zaczęło angażować zespoły jazzowe na występy. Dzięki tym imprezom (warszawski „Jam Session No. 1” – w marcu 1955, „Turniej Jazzowy” w Hali Gwardii, czy impreza „Studio '55”) Melomani zdobyli popularność w całej Polsce. 5 stycznia 1958, jako pierwszy zespół jazzowy, wystąpił w Filharmonii Narodowej w Warszawie, inaugurując cykl koncertów przedstawiających najlepsze polskie grupy i gości. Kilka miesięcy później drogi muzyków rozeszły się.

  Filharmonia Narodowa – polska instytucja kultury, funkcjonująca w gmachu znajdującym się przy ulicy Jasnej 5 w Warszawie, który został wzniesiony w latach 1900–1901 pod kierunkiem Karola Kozłowskiego, a następnie przebudowany w 1955 przez Eugeniusza Szparkowskiego. Dyrektorem naczelnym jest Wojciech Nowak, a funkcję dyrektora artystycznego sprawuje dyrygent Jacek Kaspszyk.Andrzej Wojciechowski ps. „Idon” (ur. 27 sierpnia 1930 w Łodzi, zm. 20 maja 2018 tamże) – polski trębacz jazzowy, członek zespołu Melomani.

  Na przestrzeni lat przez skład Melomanów przewinęło się wielu znakomitych jazzmanów tj. Zbigniew Namysłowski, Roman Dyląg czy Janusz Zabiegliński.

  Między 1952 a 1954 zespół dokonał nagrań w Rozgłośni Polskiego Radia w Krakowie, które dopiero w 1975 zostały wydane na płycie Golden Era of the „Melomani” Group (w ramach cyklu „Polish Jazz 1946–1956 – Vol. 2”). Utwory grupy znajdują się również na kompilacji różnych wykonawców: From „Improvising Jazz” Series („Polish Jazz 1946–1956 – Vol. 3”) z 1976. Oba albumy zostały wydane przez wytwórnię Polskie Nagrania „Muza”.

  Akademia Muzyczna w Krakowie (daw. Konserwatorium Towarzystwa Muzycznego w Krakowie, Państwowa Wyższa Szkoła Muzyczna w Krakowie) – państwowa uczelnia muzyczna z siedzibą w Krakowie, kształcąca artystów muzyków na studiach pierwszego (dyplom licencjata), drugiego (tytuł magistra sztuki) oraz trzeciego (doktor sztuki) stopnia. Wywodzi swoją historię od założonego w 1888 roku krakowskiego Konserwatorium Towarzystwa Muzycznego.Tadeusz Suchocki (ur. 23 sierpnia 1927 w Wilnie, zm. 9 lipca 2015 w Warszawie) – polski pianista, kompozytor, aranżer i dyrygent.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Charles Bovery właśc. Karel Nejdely lub Karol Najdl – czeski saksofonista tenorowy, skrzypek, wokalista, w latach 1942 – 1958 grający w Polsce w orkiestrach rozrywkowych i jazzowych, bandlider.
  Jerzy "Duduś" Matuszkiewicz (ur. 10 kwietnia 1928 w Jaśle) – muzyk jazzowy, saksofonista, kompozytor muzyki do wielu seriali i filmów z czasów PRL-u.
  Zbigniew Namysłowski (ur. 9 września 1939 w Warszawie) – polski saksofonista jazzowy. Współpracował między innymi z Krzysztofem Komedą, Czesławem Niemenem, Michałem Urbaniakiem, Krzysztofem Herdzinem i Leszkiem Możdżerem.
  Andrzej Kurylewicz (ur. 24 listopada 1932 we Lwowie, zm. 12 kwietnia 2007 w Konstancinie-Jeziornie) – polski muzyk, kompozytor, pianista, puzonista, trębacz i dyrygent. Autor muzyki poważnej, kameralnej i symfonicznej, teatralnej, filmowej, baletowej, jazzowej. Uformowany w tradycji klasycznej i poważnej, pionier jazzu w Polsce, uprawiał równolegle te dwa obszary muzyki.
  Poznań (niem. Posen, łac. Posnania, jidysz פּױזן Pojzn) – miasto na prawach powiatu w zachodniej Polsce, położone na Pojezierzu Wielkopolskim, nad Wartą, u ujścia Cybiny. Historyczna stolica Wielkopolski, od 1999 r. siedziba władz województwa wielkopolskiego i powiatu poznańskiego. Miasto jest istotnym węzłem drogowym i kolejowym, funkcjonuje tu również międzynarodowy port lotniczy.
  Jazz – gatunek muzyczny, który powstał w początkach XX wieku (zapoczątkowany około 1900 roku), na południu Stanów Zjednoczonych w dzielnicy prostytutek Storyville w Nowym Orleanie; tradycyjnie początki jazzu łączą się z Congo Square jako połączenie muzyki zachodnioafrykańskiej i europejsko-amerykańskiej (bluesa, ragtime’u i muzyki europejskiej). Stanowi on połączenie muzyki ludowej, artystycznej i rozrywkowej.
  Foksal – ulica w Śródmieściu Warszawy, w rejonie Śródmieścia Północnego, sąsiadująca przez skarpę wiślaną z Powiślem.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.044 sek.