• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Melina Mercouri

  Przeczytaj także...
  Język grecki, greka (starogr. dialekt attycki Ἑλληνικὴ γλῶττα, Hellenikè glõtta; nowogr. Ελληνική γλώσσα, Ellinikí glóssa lub Ελληνικά, Elliniká) – język indoeuropejski z grupy helleńskiej, w starożytności ważny język basenu Morza Śródziemnego. W cywilizacji Zachodu zaadaptowany obok łaciny jako język terminologii naukowej, wywarł wpływ na wszystkie współczesne języki europejskie, a także część pozaeuropejskich i starożytnych. Od X wieku p.n.e. zapisywany jest alfabetem greckim. Obecnie, jako język nowogrecki, pełni funkcję języka urzędowego w Grecji i Cyprze. Jest też jednym z języków oficjalnych Unii Europejskiej. Po grecku mówi współcześnie około 15 milionów ludzi. Język grecki jest jedynym językiem z helleńskich naturalnych, który nie wymarł.Rak płuca (inaczej rak oskrzela) – najczęstszy nowotwór złośliwy, na który umiera rocznie na całym świecie 1,3 mln osób. Jest jednym z najgorzej rokujących nowotworów. Stanowi najczęstszą przyczynę zgonów z powodu raka u mężczyzn i jest na 2. miejscu pod tym względem u kobiet. Obecny stan wiedzy wskazuje na to, że największy wpływ na ryzyko zachorowania na raka płuca ma długoterminowe narażenie na wdychane karcynogeny, a zwłaszcza dym tytoniowy. Wydaje się, że w rzadkich przypadkach zachorowań na raka płuca u osób, które nigdy nie paliły do zachorowania dochodzi najczęściej przez połączenie czynników genetycznych oraz ekspozycji na bierne palenie. Poza tym radon oraz zanieczyszczenie powietrza, także mają wpływ na powstawanie raka płuca.
  Ogólnogrecki Ruch Socjalistyczny lub Panhelleński Ruch Socjalistyczny (gr. Πανελλήνιο Σοσιαλιστικό Κίνημα = Panelinio Sosialistiko Kinima, PASOK) – grecka partia centrolewicowa. Założona w 1974 przez Andreasa Papandreu. Rządząca w latach 1981–1990, 1993–2004 oraz od wyborów w październiku 2009. Od 18 marca 2012 przewodniczącym partii jest Ewangelos Wenizelos.

  Melina Mercouri, gr. Μελίνα Μερκούρη, właśc. Μαρία Αμαλία Μερκούρη – Maria Amalia Merkuri (ur. 18 października 1920 w Atenach, zm. 6 marca 1994 w Nowym Jorku) – grecka piosenkarka, aktorka i polityk.

  Życiorys[]

  Debiutowała w jednym z ateńskich teatrów w 1944. Jako aktorka znana jest z filmu Nigdy w niedzielę, w którym śpiewała utwór Dzieci Pireusu. Za tę rolę kobiecą była nominowana do Oscara w 1961. Oscara natomiast otrzymała za Dzieci Pireusu w kategorii najlepsza piosenka filmowa. W 1966 wyszła za mąż za amerykańskiego reżysera Jules'a Dassina.

  Akropol ateński (nw.gr. Ακρόπολη Αθηνών, od akropolis = górne miasto) to położone w Atenach wapienne wzgórze o wysokości względnej 90 m (157 m n.p.m.). Był ufortyfikowanym wzgórzem, na którym już w czasach mykeńskich zbudowano cytadelę. W okresie późniejszym Akropol stał się miejscem kultu. Świątynie zbudowane w okresie archaicznym zostały zniszczone podczas wojen perskich. Podczas odbudowy zainicjowanej przez Peryklesa powstał tu kompleks świątyń: Partenon, Erechtejon, Apteros, sanktuarium Artemidy Brauronia i Propyleje. Zniszczone rzeźby, elementy starszych budowli zostały użyte przy poszerzaniu tarasu w kierunku południowym (odnaleziono je podczas prac archeologicznych rozpoczętych w latach siedemdziesiątych XVIII wieku, w tzw. "gruzowisku perskim"). Perykles odbudowę Akropolu powierzył Fidiaszowi. W pracach uczestniczyli także inni wielcy architekci greccy: Iktinos, Mnesikles i Kallikrates.Parlament Grecji (jęz. grec. Βουλή των Ελλήνων; transkrypcja: Wuli ton Ellinon ; wierny przekład: "Parlament Hellenów") – jednoizbowy parlament grecki mieszczący się w byłym pałacu królewskim, połozonym przy placu Syntagma w Atenach. Liczy 300 deputowanych, wybieranych na 4-letnią kadencję. W latach 1844-1863 i 1927-1935 był dwuizbowy i składał się z Izby Reprezentantów i Senatu.

  Za rządów junty wojskowej w 1967 była zmuszona wyjechać na emigrację do Francji. Po upadku dyktatury w 1974 powróciła do Grecji.

  Działała w partii PASOK. Od 1977 do czasu swojej śmierci sprawowała mandat posłanki do Parlamentu Grecji. W 1981 została pierwszą kobietą minister kultury Grecji w rządzie Andreasa Papandreu. Sprawowała ten urząd do 1989 i później w 1993. 13 maja 1985 podczas spotkania Rady Europejskiej przedstawiła ideę zintegrowania Europejczyków za pomocą kultury, co doprowadziło do powstania inicjatywy Europejskich Miast Kultury, a potem Europejskiej Stolicy Kultury. Czyniła starania w sprawie powrotu tzw. marmurów Elgina na Akropol ateński.

  Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.

  Zachorowała na raka płuca.

  Filmografia[]

 • 1978 Krzyk kobiet (Κραυγή γυναικών) jako Maya / Medea
 • 1977 Brzydkie zwyczaje (Nasty Habits) jako Siostra Gertrudea
 • 1975 Bez zobowiązań (Jacqueline Susann's Once Is Not Enough) jako Karla
 • 1974 The Rehearsal
 • 1971 V.I.P.-Schaukel jako piosenkarka
 • 1970 Obietnica poranka (Promise at Dawn) jako Nina Kacew
 • 1969 Ale zabawa (Gaily, Gaily) jako Queen Lil
 • 1966 O wpół do jedenastej wieczór, latem (10:30 P.M. Summer) jako Maria
 • 1966 A Man Could Get Killed jako Aurora / Celeste da Costa
 • 1965 Pianole (Los Pianos mecánicos) jako Jenny
 • 1964 Topkapi jako Elizabeth Lipp
 • 1963 Zwycięzcy (The Victors) jako Magda
 • 1963 Canzoni nel mondo jako ona sama
 • 1962 Fedra (Phaedra) w roli tytułowej
 • 1961 Niech żyje Henryk IV… niech żyje miłość (Vive Henri IV… vive l'amour!)
 • 1961 Sąd ostateczny (Il Giudizio universale) jako cudzoziemka
 • 1960 Nigdy w niedzielę (Ποτέ την κυριακή) jako Ilya
 • 1958 Cyganka i dżentelmen (The Gypsy and the Gentleman) jako Belle
 • 1958 Prawo (La Legge) jako donna Lucrezia
 • 1957 Ten, który musi umrzeć (Celui qui doit mourir) jako Katerina
 • 1956 Cinépanorama gościnnie jako ona sama (1958)
 • 1955 Stella w roli tytułowej
 • Przypisy

  Linki zewnętrzne[]

 • Melina Mercouri w bazie Internet Movie Database (IMDb) (ang.)
 • Melina Mercouri w bazie filmweb.pl
 • 18 października jest 291. (w latach przestępnych 292.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 74 dni.Jules (właśc. Julius) Samuel Dassin (ur. 18 grudnia 1911 w Middletown w stanie Connecticut, zm. 31 marca 2008 w Atenach) – amerykański reżyser filmowy.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Andreas Jeorios Papandreu (gr. Ανδρέας Παπανδρέου) (ur. 5 lutego 1919 na Chios, zm. 23 czerwca 1996 w Atenach) - grecki polityk socjalistyczny, dwukrotny premier Grecji, ekonomista. Doktor honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego.
  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Nowy Jork (ang. City of New York, również New York, New York City) – najludniejsze miasto w Stanach Zjednoczonych, a zarazem centrum jednej z najludniejszych aglomeracji na świecie. Nowy Jork wywiera znaczący wpływ na światowy biznes, finanse, media, sztukę, modę, badania naukowe, technologię, edukację oraz rozrywkę. Będąc między innymi siedzibą Organizacji Narodów Zjednoczonych, stanowi ważne centrum spraw międzynarodowych i jest powszechnie uważany za kulturalną stolicę świata.
  Nagroda Akademii Filmowej – powszechnie znana jako Oscar (ang. Oscar lub Academy Awards) – coroczna nagroda przyznawana przez Amerykańską Akademię Sztuki i Wiedzy Filmowej (Academy of Motion Picture Arts and Sciences) w dziedzinie filmu. Została ufundowana w 1927 roku.
  Rada Europejska (fr. Conseil européen, ang. European Council) – instytucja (na mocy Traktatu z Lizbony) Unii Europejskiej mająca za zadanie wyznaczanie ogólnych kierunków rozwoju Unii i jej priorytetów politycznych.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.015 sek.