• ArtykuÅ‚y
  • Forum
  • Ciekawostki
  • Encyklopedia
  • Melanizm

    Przeczytaj także...
    Substancje barwiÄ…ce – substancje nadajÄ…ce barwÄ™ innej substancji pozbawionej barwy (przezroczystej, biaÅ‚ej lub szarej), lub też zmieniajÄ…ce barwÄ™ substancji posiadajÄ…cej już jakÄ…Å› barwÄ™. Można je podzielić na pigmenty, laki i barwniki. Pigmenty sÄ… nierozpuszczalnymi krysztaÅ‚ami wymagajÄ…cymi procesu dyspersji w celu ich użycia do barwienia substancji. Barwniki sÄ… substancjami rozpuszczalnymi. Barwniki sÄ… Å‚atwe w użyciu niemniej jednak ich odpornoÅ›ci sÄ… mniejsze od pigmentów. Barwniki sÄ… transparentne, pigmenty sÄ… różne - część jest kryjÄ…ca, część transparentna.KrÄ™gowce (Vertebrata, od Å‚ac. vertebra – krÄ™g) – najliczniejszy podtyp strunowców (Chordata), mocno zróżnicowany morfologicznie; obejmujÄ…cy krÄ™gouste, ryby, pÅ‚azy, gady, ptaki i ssaki. Dotychczas opisano okoÅ‚o 58 000 gatunków krÄ™gowców, co stanowi okoÅ‚o 5% opisanych gatunków zwierzÄ…t. Wielkość współczeÅ›nie żyjÄ…cych krÄ™gowców waha siÄ™ od 7,7 mm u żab Paedophryne amauensis do 33,9 m u pÅ‚etwala błękitnego. CechujÄ… siÄ™ obecnoÅ›ciÄ… tkanki kostnej, majÄ… dwubocznÄ… symetriÄ™ ciaÅ‚a z dobrze wyodrÄ™bnionÄ… gÅ‚owÄ…. Szkielet wewnÄ™trzny stanowi podporÄ™ dla tkanek i narzÄ…dów w trakcie rozwoju, umożliwiajÄ…c osiÄ…ganie dużych rozmiarów. CharakterystycznÄ… cechÄ… krÄ™gowców jest posiadanie czaszki, krÄ™gosÅ‚upa i dwóch par koÅ„czyn. UkÅ‚ad mięśniowy skÅ‚ada siÄ™ z dwóch mas mięśni poÅ‚ożonych równolegle po bokach krÄ™gosÅ‚upa. Ruch odbywa siÄ™ dziÄ™ki skurczom mięśni, przyczepionych do koÅ›ci lub chrzÄ…stek.
    Albinizm (bielactwo) – brak pigmentu w skórze, tworach skórnych, włosach i tęczówce oka (czerwone oczy lub, rzadziej, niebieskawe). Osobnik posiadający tę cechę nosi miano albinosa.
    Melanistyczna forma jaguara

    Melanizm (gr. mélas, mélanos – czarny) – brunatne lub czarne zabarwienie skóry lub jej wytworów wynikające ze zwiększonej zawartości melaniny – ciemnego pigmentu w chromatoforach (komórkach barwnikowych). Występuje zarówno u bezkręgowców, jak i kręgowców. Może być formą adaptacji do środowiska lub występować jako zaburzenie chorobowe.

    Język grecki, greka (starogr. dialekt attycki Ἑλληνικὴ γλῶττα, Hellenikè glõtta; nowogr. Ελληνική γλώσσα, Ellinikí glóssa lub Ελληνικά, Elliniká) – język indoeuropejski z grupy helleńskiej, w starożytności ważny język basenu Morza Śródziemnego. W cywilizacji Zachodu zaadaptowany obok łaciny jako język terminologii naukowej, wywarł wpływ na wszystkie współczesne języki europejskie, a także część pozaeuropejskich i starożytnych. Od X wieku p.n.e. zapisywany jest alfabetem greckim. Obecnie, jako język nowogrecki, pełni funkcję języka urzędowego w Grecji i Cyprze. Jest też jednym z języków oficjalnych Unii Europejskiej. Po grecku mówi współcześnie około 15 milionów ludzi. Język grecki jest jedynym językiem z helleńskich naturalnych, który nie wymarł.Tygrys bengalski (Panthera tigris tigris) – najliczniejszy podgatunek tygrysa i największy, nie licząc tygrysa syberyjskiego (P. t. altaica), ze współcześnie żyjących kotowatych. Trzecim tak dużym kotem był żyjący jeszcze w latach 60. XX wieku tygrys kaspijski (P. t. virgata). Wszystkie trzy wymienione tygrysy zaliczane są do największych kotowatych jakie kiedykolwiek istniały. Tygrys bengalski jest narodowym zwierzęciem Bangladeszu.

    Przykłady występowania melanizmu:

    Leucyzm – choroba charakteryzująca się niedoborem ciemniejszego pigmentu w skórze, we włosach i w piórach. W przeciwieństwie do albinizmu leucyzm spowodowany jest niedoborem nie tylko melaniny, ale też wszystkich typów pigmentu skóry.Skóra (łac. cutis, gr. derma) – największy narząd powłoki wspólnej (łac. integumentum commune) kręgowców o złożonej budowie i wielorakich funkcjach; powłoka właściwa.
  • jaguar
  • tygrys, tygrys bengalski
  • lampart
  • lis, lis srebrny
  • gepard
  • żmija zygzakowata
  • Zobacz też[ | edytuj kod]

  • albinizm
  • leucyzm
  • melanizm przemysÅ‚owy
  • Bibliografia[ | edytuj kod]

  • Encyklopedia WIEM: melanizm. [dostÄ™p 2013-10-22].
  • Lampart, pantera, leopard (Panthera pardus) – gatunek ssaka z rodziny kotowatych (Felidae). Czwarty pod wzglÄ™dem wielkoÅ›ci kot Å›wiata (po tygrysie, lwie i jaguarze). WystÄ™puje w Afryce i Azji. WedÅ‚ug badania z 1988 w Afryce żyÅ‚o 700 000 leopardów, jest jednak ono uznane za niewiarygodne. Również krytykowane badanie okreÅ›liÅ‚o populacjÄ™ w Indiach na okoÅ‚o 10 000.Melanizm przemysÅ‚owy – forma melanizmu wywoÅ‚ana przez emisje gazowe lub pyÅ‚owe przemysÅ‚u, bÄ™dÄ…ca przykÅ‚adem dziaÅ‚ania doboru kierunkowego. ZwiÄ…zany jest z industrializacjÄ… i postÄ™pujÄ…cym zanieczyszczeniem Å›rodowiska. Melanizm przemysÅ‚owy zostaÅ‚ zaobserwowany i opisany na przykÅ‚adzie krÄ™paka brzozowego żyjÄ…cego w okolicach Manchesteru.




    Warto wiedzieć że... beta

    Bezkręgowce (Invertebrata) – zespół wszystkich grup zwierzęcych o rozmaitych planach budowy i różnym pochodzeniu, przeciwstawiany potocznie kręgowcom (Vertebrata). Jest to sztuczna jednostka systematyczna grupująca zwierzęta wielokomórkowe (Metazoa), wyodrębniane na podstawie negatywnej cechy diagnostycznej – braku szkieletu wewnętrznego (osiowego) w postaci kręgosłupa i czaszki. Pozostałe cechy, którymi określa się bezkręgowce nie są jednoznaczne. Do bezkręgowców należy 97–99% współcześnie występujących zwierząt. Liczba opisanych gatunków przekracza 1 milion.
    Lis – nazwa zwyczajowa oznaczająca drapieżnego ssaka z rodzaju Vulpes, najczęściej stosowana w odniesieniu do gatunku Vulpes vulpes (w języku polskim zwanego lisem pospolitym, lisem rudym lub po prostu lisem), a także przedstawicieli innych gatunków, podobnych do lisa, a zaliczanych do rodzajów: Alopex, Dusicyon i Urocyon.
    Lisy srebrne to forma melanizmu u lisów rudych pożądana ze względu na walory kolorystyczne sierści w przemyśle odzieżowym.
    Melaniny – grupa pigmentów odpowiadających za pigmentację organizmów. U ludzi występują głównie w skórze właściwej i naskórku, we włosach, a także w naczyniówce, powodując, że promienie świetlne mogą padać do wnętrza oka tylko przez źrenicę. Melaniny skóry i włosów powstają pod wpływem enzymu tyrozynazy w procesie enzymatycznym melanogenezy, do której silnie pobudza promieniowanie UV. Melaniny w skórze chronią jej głębsze warstwy przed szkodliwym działaniem promieni ultrafioletowych, które wchodzą w skład promieniowania słonecznego. Pod wpływem tych promieni ilość melaniny się zwiększa, powodując przejściową zmianę zabarwienia skóry (opaleniznę).
    Komórka (łac. cellula) – najmniejsza strukturalna i funkcjonalna jednostka organizmów żywych zdolna do przeprowadzania wszystkich podstawowych procesów życiowych (takich jak przemiana materii, wzrost i rozmnażanie). Jest podstawową jednostką morfologiczno−czynnościową ustroju.
    Chromatofor – komórka barwnikowa w skórze właściwej kręgowców lub struktura w ciele głowonogów, zawierająca różne barwniki, np. melanofory, ksantofory, erytrofory, guanofory; rozpraszanie bądź skupianie ziarenek barwników w chromatoforze wpływa na zmianę barwy zwierząt (np. u kameleonów).
    WIEM (Wielka Interaktywna Encyklopedia Multimedialna) – encyklopedia internetowa, stworzona na podstawie Popularnej Encyklopedii Powszechnej i Multimedialnej Encyklopedii Powszechnej wydawnictwa Fogra, udostępniana od 2000 roku przez portal internetowy Onet.pl. Edycja 9 z 2006 r. zawiera ponad 125 tys. haseł.

    Reklama

    Czas generowania strony: 0.009 sek.