Melania

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Melaniaimię żeńskie pochodzenia greckiego. Wywodzi się od słowa znaczącego tyle co „czarna”.

Melania Calvat, fr. Françoise Mélanie Calvat, zwana Mathieu (ur. 7 listopada 1831 w Corps we Francji, zm. 15 grudnia 1904 w Altamura we Włoszech) – świadek objawienia Matki Bożej w La Salette w dniu 19 września 1846. Jako siostra zakonna, karmelitanka, znana pod imieniem Maria od Krzyża.Język grecki, greka (starogr. dialekt attycki Ἑλληνικὴ γλῶττα, Hellenikè glõtta; nowogr. Ελληνική γλώσσα, Ellinikí glóssa lub Ελληνικά, Elliniká) – język indoeuropejski z grupy helleńskiej, w starożytności ważny język basenu Morza Śródziemnego. W cywilizacji Zachodu zaadaptowany obok łaciny jako język terminologii naukowej, wywarł wpływ na wszystkie współczesne języki europejskie, a także część pozaeuropejskich i starożytnych. Od X wieku p.n.e. zapisywany jest alfabetem greckim. Obecnie, jako język nowogrecki, pełni funkcję języka urzędowego w Grecji i Cyprze. Jest też jednym z języków oficjalnych Unii Europejskiej. Po grecku mówi współcześnie około 15 milionów ludzi. Język grecki jest jedynym językiem z helleńskich naturalnych, który nie wymarł.

Melania imieniny obchodzi 13 stycznia i 31 grudnia, a patronką jest m.in. św. Melania Młodsza.

Żeński odpowiednik imienia Melaniusz.

Znane osoby noszące imię Melania:

 • Melanie Brown – piosenkarka, jedna z wokalistek byłego zespołu Spice Girls
 • Melanie Chartoff – amerykańska aktorka
 • Melanie Chisholm (Melanie C.) – piosenkarka, jedna z wokalistek byłego zespołu Spice Girls
 • Melanie Fiona – kanadyjska piosenkarka
 • Melanie Griffith – aktorka
 • Melanie Lynskey – aktorka nowozelandzka
 • Mélanie Meillard – szwajcarska narciarka alpejska
 • Melanie Münch – wokalistka Groove Coverage
 • Melanie Robillardniemiecka curlerka, mistrzyni świata z 2010
 • Melanie Thornton – piosenkarka (dawniej w zespole La Bouche)
 • Melania Calvat – świadek objawienia Matki Bożej z La Salette
 • Melania Trump – słoweńska modelka, żona Donalda Trumpa, 45. Prezydenta Stanów Zjednoczonych
 • Melanie Martinez – amerykańska piosenkarka, autorka tekstów, reżyser teledysków oraz fotograf
 • Z literatury:

  Mistrzostwa Świata Kobiet w Curlingu 2010, odbyły się w dniach 20-28 marca 2010 w kanadyjskim Swift Current, na lodowisku Credit Union iPlex.Małgorzata Musierowicz, z domu Barańczak (ur. 9 stycznia 1945 w Poznaniu) – autorka książek dla dzieci i młodzieży, ilustratorka. Twórczyni cyklu powieściowego Jeżycjada.
 • Melania Borejko – bohaterka z cyklu powieści Małgorzaty Musierowicz pt. Jeżycjada, np. Kalamburka
 • Melanie Quercus - bohaterka z powieści Kena Folletta pt. Młot Edenu

 • Melania Młodsza (ur. 383 w Rzymie, zm. 31 grudnia 439 w Jerozolimie) – święta Kościoła katolickiego i prawosławnego, pokutnica, rzymska matrona i ascetka.Patron – symboliczny religijny opiekun kraju, miasta, diecezji, przedsięwzięcia, profesji, obiektu budowlanego, ludzi, zawodów itp. W Kościele katolickim i innych kościołach chrześcijańskich takimi osobami są święci, którzy najczęściej stają się opiekunami świątyń i poszczególnych ludzi, noszących ich imię (wezwanie).
  Warto wiedzieć że... beta

  Melania Trump (ur. jako Melanija Knavs 26 kwietnia 1970 w Sevnicy, w późniejszych latach znana jako Melania Knauss) – słoweńsko-amerykańska modelka. Pierwsza dama Stanów Zjednoczonych od 20 stycznia 2017, małżonka 45. prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa.
  Melaniusz — męski odpowiednik imienia Melania. W Kościele katolickim patronem tego imienia jest m.in. św. Melaniusz, biskup Rennes, zm. ok. 530 roku.
  Imię literackie – imię, które z reguły po raz pierwszy pojawia się w dziele literackim i zostało wymyślone przez autora tego dzieła. Nazwa imię literackie może odnosić się także do imion występujących tylko w baśniach, bajkach, podaniach i legendach.
  Spice Girls – brytyjska żeńska grupa muzyczna założona około 1994 roku, popularna głównie w drugiej połowie lat 90. XX wieku.
  Melanie Robillard (ur. 3 października 1982 w Sussex, Nowy Brunszwik), kanadyjsko-niemiecka curlerka, mistrzyni świata i Europy.
  Jeżycjada – cykl powieści dla młodzieży autorstwa Małgorzaty Musierowicz. Jego nazwa pochodzi od poznańskiej dzielnicy Jeżyce. Wymyślił ją profesor Zbigniew Raszewski, prywatnie wielbiciel serii i przyjaciel autorki, żartobliwie nawiązując do Iliady. Dotychczas ukazało się 19 tomów cyklu: pierwszy (Szósta klepka) został wydany w 1977, a najnowszy (McDusia) w 2012. Planowana jest kontynuacja cyklu.
  Melanie Münch (Mell) (ur. 4 sierpnia 1981 w Monachium) - niemiecka wokalistka, współtworząca zespół Groove Coverage. Jej nazwisko panieńskie to Melanie Schaffer. Jest wykonawczynią wszystkich piosenek Groove Coverage, z wyjątkiem "Rock" i "Lullaby for Love", które są śpiewane przez Verenę Rehm.

  Reklama