• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Mel Read

  Przeczytaj także...
  Partia Europejskich Socjalistów (fr. Parti Socialiste Européen, PSE, ang. Party of European Socialists, PES) – europejska partia polityczna, w skład której wchodzą partie socjaldemokratyczne i demokratyczno socjalistyczne krajów Unii Europejskiej. PES powstała w listopadzie 1992 w wyniku przekształcenia Konfederacji Partii Socjalistycznych (utworzonej w 1974). Tworzy drugą co do wielkości frakcję w Parlamencie Europejskim.Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.
  Wybory do Parlamentu Europejskiego w Wielkiej Brytanii w 1999 roku zostały przeprowadzone 10 czerwca 1999. Brytyjczycy wybrali 87 przedstawicieli do Parlamentu Europejskiego V kadencji.

  Imelda Mary „Mel” Read (ur. 8 stycznia 1939 w Hillingdon) – brytyjska polityk, od 1989 do 2004 deputowana do Parlamentu Europejskiego trzech kadencji.

  Studiowała na Nottingham University. Wcześniej pracowała jako technik laboratoryjny. Od 1977 do 1983 była badaczem i wykładowcą, następnie do 1989 pracownikiem administracji. Od 1975 do 1990 wchodziła w skład rady wykonawczej związku produkcji, nauki i finansów.

  W 1989, 1994 i 1999 z ramienia laburzystów uzyskiwała mandat posłanki do Parlamentu Europejskiego III, IV i V kadencji. Należała do grupy socjalistycznej, pracowała w Komisji Przemysłu, Handlu Zewnętrznego, Badań Naukowych i Energii. Od 1992 do 1994 pełniła funkcję kwestora. W PE zasiadała do 2004.

  London Borough of Hillingdon – jedna z 32 gmin Wielkiego Londynu położona w jego zachodniej części. Wraz z 19 innymi gminami wchodzi w skład tzw. Londynu Zewnętrznego. Władzę stanowi Rada Gminy Hillingdon (ang. Hillingdon Council).Wybory do Parlamentu Europejskiego w Wielkiej Brytanii odbyły się w 1989 roku po raz trzeci w historii. Głosowanie odbyło się 15 czerwca.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. European Parliament elections 1999. United Kingdom (ang.). europarl.europa.eu. [dostęp 12 czerwca 2013].
  2. Profil na stronie Parlamentu Europejskiego. [dostęp 8 marca 2011].
  Warto wiedzieć że... beta

  Poseł do Parlamentu Europejskiego – członek Parlamentu Europejskiego, wybierany na pięcioletnią kadencję. W Polsce w stosunku do członków PE używa się potocznie określenia "europarlamentarzysta", "eurodeputowany" lub "europoseł".
  Parlament Europejski – instytucja Unii Europejskiej będąca odpowiednikiem jednoizbowego parlamentu, której członkowie są wybierani przez obywateli państw należących do UE na 5-letnią kadencję. Oficjalną siedzibą Parlamentu jest Strasburg, ale w Brukseli odbywa się większość obrad parlamentu i mieszczą się biura poselskie, a także komisje parlamentarne i władze klubów. W Luksemburgu znajduje się sekretariat generalny, biblioteka i część zaplecza technicznego.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.011 sek.