• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Mel Blanc

  Przeczytaj także...
  Zwariowane melodie (oryginalny tytuł angielski: Looney Tunes lub Merrie Melodies, 1929-1969) – seria krótkich, animowanych filmów, produkowana przez wytwórnię Warner Bros. Kreskówki te opowiadają o przygodach królika Bugsa, kaczora Daffy’ego, kota Sylwestra, ptaszka Tweety’ego, myśliwego Elmera, Diabła Tasmańskiego Taza, Kojota i Strusia Pędziwiatra, Pirata Sama, Babci i innych postaci.Królik Bugs – postać fikcyjna z serii kreskówek Warner Brothers, wymyślony w 1938 przez Teksa Avery’ego i Chucka Jonesa. Po raz pierwszy pojawił się w A Wild Hare (27 lipca 1940). Bugs chrupie marchewkę i często powtarza Co jest, doktorku? (What’s up, doc?). Jego stałym antagonistą jest myśliwy Elmer Fudd.
  Kurak (ang. Foghorn Leghorn) - postać koguta z kreskówek z serii Zwariowane Melodie wytwórni Warner Bros., stworzona w 1946 roku przez Roberta McKimsona. Kurak jest szefem stada kur i lubi dokuczać Psu. Jego największym, ale bardzo małym przeciwnikiem jest Jastrząb Henery, który nazywa kuraka "hałaśliwym pajacem". Powstało 28 kreskówek z udziałem Kuraka.

  Mel Blanc, właśc. Melvin Jerome Blanc (ur. 30 maja 1908 w San Francisco, zm. 10 lipca 1989 w Los Angeles) – amerykański aktor, znany jako głos bohaterów filmów animowanych wytwórni Warner Bros.

  Udzielał głosu popularnym bohaterom kreskówek, m.in. Królikowi Bugsowi, Kaczorowi Daffy'emu, Śwince Porky, ptaszkowi Tweety, kotu Sylwestrowi i wielu innym; nazywany „Człowiekiem o 1000 głosach”. Mimo że nikt właściwie nie wiedział jak wygląda, kilka pokoleń dzieci natychmiast rozpoznawało jego głos – począwszy od złotej ery Zwariowanych melodii (Merrie Melodies) wytwórni Warner Bros. Do najsłynniejszych „kreskówkowych” kwestii na świecie można zaliczyć wykonywane przez Blanca Eh, what's up, Doc? Królika Bugsa, I tawt I taw a putty cat Tweety'ego, Beep, beep Strusia Pędziwiatra, Thufferin' thuccotash Sylwestra, charakterystyczny śmiech Woody’ego Woodpeckera Hee, hee, heh, ho. Hee, hee, heh, ho czy jąkanie świnki Porky Th-th-th-th-that's all f-f-f-folks.

  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.

  Mel Blanc rozpoczynał karierę jako muzyk i radiowiec w 1927, występując w radiowym show The Hoot Owls w Portlandzie. Pierwszą postacią, którą „zagrał” dla wytwórni Warner Bros był pijany byk w filmiku Picador Porky z serii Looney Tunes w 1937. Legenda głosi, że aktor użyczający wówczas głosu Śwince Porky rzeczywiście się jąkał. Kilka miesięcy później Mel Blanc przejął rolę Porky'ego w kreskówce Porky's Duck Hunt. W tym samym czasie stworzył Kaczora Duffy, a wkrótce poszedł za ciosem wymyślając głosy innych doskonale znanych bohaterów kreskówek takich, jak Speedy Gonzales, Pepe Le Pew (w polskiej wersji Pepe Le Swąd), Diabła Tasmańskiego, Kuraka Leghorna (czyli cwanego koguta), kota Heathcliffa czy Yosemite Sama. Poza tym użyczał głosu Barneyowi Rubble w The Pebbles and Bamm-Bamm Show. Jego ostatni udział w filmie animowanym to Kto wrobił Królika Rogera z 1988 (w którym podkładał głosy Daffy'ego, Tweety'ego, Bugsa i Sylwestra) oraz Daffy Duck & Quackbusters, gdzie użyczał głosu postaciom Looney Tunes w interludiach między kolejnymi krótkometrażówkami. Zmarł w 1989 na chorobę serca w Los Angeles.

  Pebbles i Bamm-Bamm zapraszają (oryg. The Pebbles and Bamm-Bamm Show, 1971-1973) – amerykański serial animowany. Obecnie tego serialu nie emituje żaden program w telewizji.Woody Woodpecker – postać dzięcioła z kreskówek wytwórni Universal Studios stworzona w 1940 roku przez Bena „Bugs” Hardawaya, który użyczał jej głosu w latach 1942-1949 (w latach 1940-1941 postać przemawiała głosem Mela Blanca). Do przyjaciół dzięcioła Woody’ego należą Andy Panda, mors Wally, pingwinek Chilly Willy, siostrzeńcy Knothead i Splinter, myszołów Buzz i inne postaci z kreskówek Waltera Lantza.

  Grób[ | edytuj kod]

  Grób Mela Blanca.

  Jego macewa jest nietypowa: zawiera m.in. That’s all folks, co można przetłumaczyć: „To wszystko, ludziska”. Słowa te wypowiada dubbingowany przez Blanca Prosiak Porky, gdy kończy się wiele odcinków serii Zwariowane melodie.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Mel Blanc w bazie IMDb (ang.)
 • Mel Blanc w bazie Filmweb
 • Portland – miasto w USA, największe w stanie Oregon, przy ujściu rzeki Willamette do rzeki Kolumbia. Podzielone jest na 5 części: Północną, Północno-Zachodnią, Północno-Wschodnią, Południowo-Zachodnią i Południowo-Wschodnią. 583 776 mieszkańców (2010). Zespół miejski – 2 mln mieszkańców. Powierzchnia 376,5 km². Założony w 1844, prawa miejskie w 1851. Posiada port dostępny dla statków morskich oraz lotnisko. Znajduje się w nim ok. 240 parków miejskich. Jednymi z przydomków miasta są : Miasto Róż oraz Miasto Mostów.Prosiak Porky (ang. Porky Pig) (ur. 2 marca 1935) – najstarsza z postaci aktualnie występujących w serialu Zwariowane melodie.
  Warto wiedzieć że... beta

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).
  Macewa (hebr. מַצֵּבָה macewa) – żydowska stela nagrobna, najczęściej w formie pionowo ustawionej, prostokątnej płyty kamiennej lub drewnianej (od XIX w. także żeliwnej) zwieńczonej linią prostą, trójkątem, półkolem lub dwoma odcinkami koła. Górną jej część wypełnia płaskorzeźba, dolną zaś inskrypcja (epitafium).
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Wiluś E. Kojot i Struś Pędziwiatr (ang. Wile E. Coyote and Road Runner) – kreskówka z serii Zwariowane Melodie (ang. Looney Tunes i Merrie Melodies). Postacie zostały wykreowane przez Chucka Jonesa w 1948 roku dla wytwórni Warner Brothers.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.037 sek.