• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Meistriliiga

  Przeczytaj także...
  Klub piłkarski – klub sportowy, którego głównym - i najczęściej jedynym - celem jest udział w rozgrywkach piłkarskich, organizowanych pod egidą konkretnej federacji (krajowej, bądź kontynentalnej - rzadziej światowej) w stosownej kategorii wiekowej, płci i statusie zrzeszonych w nim osób. Obecnie, kluby piłkarskie są najczęściej klubami jednosekcyjnymi (typowo piłkarskimi), choć mogą również stanowić jedną z sekcji klubu wielosekcyjnego (sekcję piłkarską). Systematyka klubów piłkarskich ze względu na status zrzeszonych w nim osób:Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich, Związek Radziecki, ZSRR (ros. Советский Союз, Союз Советских Социалистических Республик [СССР], trb. Sowietskij Sojuz, Sojuz Sowietskich Socyalisticzeskich Riespublik, [SSSR]) – historyczne państwo socjalistyczne w Europie północnej i wschodniej oraz Azji północnej i środkowej.
  Rok – odstęp czasu między dwoma jednakowymi położeniami Ziemi w jej ruchu po orbicie wokół Słońca. Analogicznie można mówić o roku marsjańskim lub wenusjańskim – jest to odstęp czasu między dwoma położeniami planety w jej ruchu po orbicie wokół macierzystej gwiazdy.

  Premium Liiga – najwyższa w hierarchii klasa męskich ligowych rozgrywek piłkarskich w Estonii, będąca jednocześnie najwyższym szczeblem centralnym (I poziom ligowy), utworzona w 1992 roku i od samego początku zarządzana przez Estoński Związek Piłki Nożnej (EJL). Zmagania w jej ramach toczą się cyklicznie (co sezon) i przeznaczone są dla 10 najlepszych krajowych klubów piłkarskich. Jej triumfator zostaje Mistrzem Estonii, zaś najsłabsze drużyny są relegowane do Esiliigi (II ligi estońskiej).

  Mężczyzna – dojrzały płciowo męski osobnik z rodzaju Homo. Różnica w genotypie kobiety i mężczyzny (kobieta ma dwa chromosomy X, a mężczyzna chromosom X i chromosom Y) determinuje dymorfizm płciowy u ludzi.Estoński Związek Piłki Nożnej (est. Eesti Jalgpalli Liit) – ogólnokrajowy związek sportowy, działający na terenie Estonii, posiadający osobowość prawną, będący jedynym prawnym reprezentantem estońskiej piłki nożnej, zarówno mężczyzn, jak i kobiet, we wszystkich kategoriach wiekowych w kraju i za granicą. Siedziba związku mieści się w stolicy kraju Tallinnie.

  Historia[ | edytuj kod]

  Mistrzostwa Estonii w piłce nożnej rozgrywane są od 1992 roku, po rozpadzie ZSRR w 1991. Wcześniej od 1921 roku organizowane mistrzostwa Łotwy każdego roku, z wyjątkiem sezonu 1941 z powodu okupacji radzieckiej. Po wkroczeniu wojsk niemieckich dwa sezony odbyły się podczas II wojny światowej. W okresie od 1945 do 1991 rozgrywane mistrzostwa Estońskiej SRR, a najlepsze kluby kraju uczestniczyły w mistrzostwach ZSRR. Po odzyskaniu niepodległości w 1992 wystartowały rozgrywki Premium Liigi. Następny sezon 1992/93 został rozegrany systemem jesień-wiosna. Po zakończeniu sezonu 1997/98 podobnie do krajów skandynawskich przywrócono system rozgrywek wiosna-jesień.

  FC TVMK (pełna nazwa Football Club Tallinna Vineeri- ja Mööblikombinaat) – estoński klub piłkarski z siedzibą w Tallinnie funkcjonujący w latach 1951–2008.Tallinna FC Infonet – estoński klub piłkarski z siedzibą w Tallinnie. Klub został założony 29 stycznia 2002 roku. Pod koniec 2010r. klub miał fuzję z FC Atletik Tallinn i FC Bercy Tallinn. Trenerem klubu jest Aleksandr Puštov który w sezonie 2012 wywalczył z klubem awans do Meistriliigi.

  System rozgrywek[ | edytuj kod]

  Obecny format ligi zakładający podział rozgrywek na 4 koła obowiązuje od sezonu 1999.

  Rozgrywki składają się z 36 kolejek spotkań rozgrywanych pomiędzy drużynami systemem kołowym. Każda para drużyn rozgrywa ze sobą cztery mecze – dwa w roli gospodarza, dwa jako goście. Od sezonu 2005 w lidze występuje 10 zespołów. W przeszłości liczba ta wynosiła od 8 do 14. Drużyna zwycięska za wygrany mecz otrzymuje 3 punkty (do sezonu 1993/94 2 punkty), 1 za remis oraz 0 za porażkę.

  Flora Tallinn (est. MTÜ Jalgpalliklubi FC Flora) – estoński klub piłkarski z siedzibą w stolicy kraju, mieście Tallinn.Rozgrywki ligowe (system ligowy) – regularny cykl meczów w dyscyplinach drużynowych, prowadzony według modelu dwurundowego ("jesień-wiosna" lub "wiosna-jesień") "każdy z każdym – mecz i rewanż", w celu wyłonienia najlepszej drużyny w kraju, regionie itd. Organizacją i prowadzeniem rozgrywek ligowych zajmuje się, bądź specjalnie ku temu utworzony podmiot, działający w formie spółki akcyjnej (wówczas "Liga" jest autonomiczna i niezależna od federacji, która jednak jest jej udziałowcem), bądź też federacja sportowa danej dyscypliny sportu. W ogólniejszym znaczeniu terminem "liga" określa się często każdą zorganizowaną rywalizację z udziałem więcej niż dwóch uczestników – np. liga fryzjerska, szkolna liga czytelnicza itd.

  Zajęcie pierwszego miejsca po ostatniej kolejce spotkań oznacza zdobycie tytułu Mistrzów Estonii w piłce nożnej. Mistrz Estonii kwalifikuje się do eliminacji Ligi Mistrzów UEFA. Druga oraz trzecia drużyna zdobywają możliwość gry w Lidze Europy UEFA. Również zwycięzca Pucharu Estonii startuje w eliminacjach do Ligi Europy lub, w przypadku, w którym zdobywca krajowego pucharu zajmie pierwsze miejsce w lidze – możliwość gry w eliminacjach do Ligi Europy otrzymuje również czwarta drużyna klasyfikacji końcowej. Zajęcie ostatniego miejsca wiąże się ze spadkiem drużyny do Esiliigi. Przedostatnia drużyna w tablicy walczy w barażach play-off z drugą drużyną Esiliigi o utrzymanie w najwyższej lidze.

  Estonia (est. Eesti, Republika Estońska – Eesti Vabariik) – państwo w Europie Północnej, nad Morzem Bałtyckim, powstałe po I wojnie światowej. Członek Unii Europejskiej i NATO. Graniczy z Łotwą od południa i z Rosją od wschodu oraz z Finlandią przez Zatokę Fińską.Esiliiga - liga będąca drugim poziomem rozgrywek piłkarskich w Estonii. Organizowana jest od 1992 roku przez Estoński Związek Piłkarski. W pierwszym sezonie rozgrywana była tylko runda wiosenna, a potem w sezonach 1992/93, 1993/94, 1994/95, 1995/96 i 1996/97 i 1997/98 rozgrywana była runda jesienna i wiosenna, a od 1998 ponownie systemem wiosna - jesień. Najlepsza drużyna awansuje do Meistriliiga.

  W przypadku zdobycia tej samej liczby punktów, klasyfikacja końcowa ustalana jest w oparciu o wynik dwumeczu pomiędzy drużynami, w następnej kolejności w przypadku remisu – różnicą bramek w pojedynku bezpośrednim, następnie ogólnym bilansem bramkowym osiągniętym w sezonie, większą liczbą bramek zdobytych oraz w ostateczności losowaniem.

  Liga Europy UEFA (ang. UEFA Europa League, wym. /juːˈeɪ̯fə jʊˈɹoʊ̯pə ˈliːg/) – międzynarodowy klubowy turniej piłki nożnej, organizowany przez Unię Europejskich Federacji Piłkarskch, w którym biorą udział zespoły zajmujące czołowe lokaty w narodowych rozgrywkach najwyższego szczebla, z wyłączeniem drużyn biorących udział w Lidze Mistrzów. Utworzony został w 2009 roku jako kontynuacja Pucharu UEFA (ang. UEFA Cup, /juːˈeɪ̯fə ˈkʌp/; 1971–2009). Obecny sezon rozgrywek to Liga Europy UEFA (2019/2020). Norma Tallinn (est. FC Norma Tallinn) – estoński klub piłkarski z siedzibą w Tallinnie funkcjonujący w latach 1959–1997.

  Skład ligi w sezonie 2019[ | edytuj kod]

  Lista sezonów[ | edytuj kod]

  Statystyka[ | edytuj kod]

  Tabela medalowa[ | edytuj kod]

  Mistrzostwo Estonii zostało do tej pory zdobyte przez 13 różnych drużyn. 7 z nich zostało mistrzami od wprowadzenia obecnych zasad rozgrywek od sezonu 1992.

  Piłka nożna (ang. football, amer. soccer) – gra zespołowa. Fani piłki nożnej twierdzą, że jest najpopularniejszą dyscypliną sportową na świecie.Nõmme Kalju (est. JK Nõmme Kalju, pełna nazwa est.: Mittetulundusühing Jalgpalliklubi Nõmme Kalju) – estoński klub piłkarski z siedzibą w Nõmme.

  Stan na grudzień 2019.

  Geographylogo.svg
  Lokalizacja drużyn mistrzowskich
  Yellow pog.svg 10 i więcej mistrzostw Estonii

  Przypisy[ | edytuj kod]

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Oficjalna strona Meistriliigi (est.)
 • Mecze i tabele ligowe w bazie Soccerway
 • Tabele ligowe w bazie League321 (ang.)
 • Oficjalna strona EJL (est.)
 • Archiwum wyników meczów i tabel w bazie RSSSF (ang.)
 • Puchar Estonii w piłce nożnej (est. Eesti Karikas) to estońskie rozgrywki piłkarskie, rozgrywane na zasadzie "Knockoutu" czyli odpadnięcia z Pucharu po porażce większą ilością bramek i słabszym stosunkiem goli w spotkaniu wyjazdowym.System kołowy – sposób rozgrywania zawodów sportowych w dyscyplinach, w których rywalizacja polega na bezpośrednich pojedynkach pomiędzy uczestnikami. W systemie kołowym każdy uczestnik gra kolejno ze wszystkimi przeciwnikami. Ten sposób rozgrywek nazywany jest również systemem każdy z każdym, w anglojęzycznej literaturze round-robin.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.032 sek.