• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Meinhard III Tyrolski

  Przeczytaj także...
  Habsburgowie – dynastia niemiecka (von Habsburg). Założycielem dynastii był Guntram Bogaty (X wiek). Nazwa rodziny wywodzi się od pierwszej posiadłości rodu, zamku Habsburg (od staro-wysoko-niemieckiego hab lub haw – przejście, przeprawa przez rzekę; legendarna etymologia od niem. Habichtsburg – Jastrzębi Zamek) położonego w kantonie Aargau w Szwajcarii. Przedstawiciele dynastii panowali m.in. w krajach niemieckich i włoskich, Świętym Cesarstwie Rzymskim, Czechach, Hiszpanii, Portugalii, Burgundii, na Węgrzech (a co za tym idzie także w Chorwacji) i w Siedmiogrodzie, w Niderlandach, na Śląsku oraz hiszpańskich i portugalskich koloniach w Azji i obu Amerykach. Dynastia w linii męskiej wygasła w 1740. Ostatnia z rodu Maria Teresa Habsburg wraz z mężem cesarzem Franciszkiem I Lotaryńskim założyła nową dynastię Habsbursko-Lotaryńską.Meran (wł. Merano) – miasto i gmina we Włoszech, w regionie Trydent-Górna Adyga, w prowincji Bozen/Bolzano. Kiedyś było to jedno z najsłynniejszych uzdrowisk w Alpach.
  Pasawa (niem. Passau, łac. Castra Batavia, czes. Pasov) – miasto na prawach powiatu w południowo wschodnich Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, w rejencji Dolna Bawaria, w regionie Donau-Wald, siedziba powiatu Pasawa. Leży bezpośrednio przy granicy z Austrią. Liczy 50 548 mieszkańców (31 grudnia 2011) i jest ważnym ośrodkiem gospodarczym, kulturalnym, administracyjnym i turystycznym, węzłem komunikacyjnym oraz siedzibą uniwersytetu.

  Meinhard III (ur. 1344 w Landshut; zm. 13 stycznia 1363 w Merano) – książę Górnej Bawarii i hrabia Tyrolu.

  Meinhard był synem Ludwika V Bawarskiego i Małgorzaty Maultasch. Ze strony matki był ostatnim z dynastii karynckiej. W czerwcu 1359 w Pasawie poślubił Małgorzatę, córkę księcia austriackiego Albrechta II Kulawego. Małżeństwo miało wzmocnić sojusz jego rodziców z Habsburgami. Z okazji ślubu dzięki pośrednictwu Habsburgów jego rodzice uzyskali zdjęcie ekskomuniki.

  Małgorzata Maultasch, niem. Margarete von Tirol, czes. Markéta Tyrolská lub Markéta Pyskatá, (ur. 1318 r.; 3 października 1369 r. w Wiedniu) - hrabina Tyrolu od 1335 r.Małgorzata Habsburg (ur. 1346 w Wiedniu; zm. 14 listopada 1366 w Brnie) – księżniczka austriacka, księżna Tyrolu i margrabina morawska.

  Po śmierci ojca objął rządy w Górnej Bawarii i Tyrolu Musiał uciekać przed swoim stryjem Stefanem II. Dzięki pomocy biskupa Eichstätt Bertholda von Zollern dotarł do Tyrolu. Po rychłej śmierci Meinharda jego matka zapisała Tyrol Rudolfowi Założycielowi, bratu jej synowej. Górna Bawaria przypadła Stefanowi II.

  Ludwik V Bawarski (ur. maj 1315 - zm. 18 września 1361) - pochodzący z dynastii Wittelsbachów margrabia Brandenburgii w latach 1320-1351, współrządca w hrabstwie Tyrolu w latach 1341-1361 razem z Małgorzatą Maultasch, książę Bawarii w latach 1347-1349, książę Górnej Bawarii w latach 1349-1361, rządy w księstwach bawarskich sprawował razem z braćmi.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Alfred Wendehorst: Das Bistum Eichstätt. Band 1: Die Bischofsreihe bis 1535. Reihe: Germania Sacra - Neue Folge 45. Berlin 2006. ​ISBN 978-3-11-018971-1​. S. 170.

  Literatura[ | edytuj kod]

 • Julia Hörmann, Herzog Meinhard III. und seine Geschwister. Überlegungen zur Nachkommenschaft Markgraf Ludwigs von Brandenburg und der Margarethe „Maultasch“. [w:] „Zeitschrift für bayerische Landesgeschichte”. Band 64, 2001, S. 309–336.
 • Biogram
 • Landshut – miasto na prawach powiatu w Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, siedziba rejencji Dolna Bawaria, regionu Landshut oraz powiatu Landshut, do którego jednak miasto nie należy. Leży nad rzeką Izarą. Ze względu na umieszczone w herbie trzy hełmy bywa również nazywane Miastem trzech hełmów (niem. Dreihelmestadt).Rudolf IV Założyciel (ur. 1 listopada 1339 r. w Wiedniu, zm. 27 lipca 1365 r. w Mediolanie) – książę Austrii w latach 1358-1365, z dynastii Habsburgów.
  Warto wiedzieć że... beta

  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.
  Tyrol (niem. Tirol, wł. Tirolo) – region geograficzny, historyczny i etnograficzny w północnych Włoszech i w zachodniej Austrii, graniczący z Niemcami i Szwajcarią. Rozciąga się w Alpach Wschodnich, w dolinie górnego Innu, górnej Adygi i górnej Drawy. Główny region turystyczny Austrii. Liczne uzdrowiska, ośrodki wypoczynkowe i sportów zimowych. Rozwinięte energetyka wodna i przemysł drzewny.
  Stefan II (ur. 1319, zm. w maju 1375 w Landshut) – książę Bawarii wraz z braćmi od 1347 do 1349 r., książę Dolnej Bawarii wraz z braćmi od 1349 do 1353 r., książę Bawarii-Landshut od 1353 r. z dynastii Wittelsbachów.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.014 sek.