• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Mehrdad Minawand

  Przeczytaj także...
  XVI Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej w 1998 odbyły się po raz drugi w historii we Francji, w dniach od 10 czerwca do 12 lipca.Iran (pers. ايران – Irān), (dawniej znany powszechnie na Zachodzie jako Persja) pełna nazwa: Islamska Republika Iranu (pers. جمهوری اسلامی ايران – Dżomhuri-je Eslāmi-je Irān) – państwo na Bliskim Wschodzie, leżące nad Morzem Kaspijskim, Zatoką Perską i Zatoką Omańską.
  Sepahan Isfahan (per. باشگاه فوتبال فولاد مبارکه ی سپاهان اصفهان) – irański klub piłkarski z siedzibą w Isfahanie. Jest 2-krotnym mistrzem kraju i 3-krotnym zdobywcą Pucharu Iranu.

  Mehrdad Minawand Czal (per. مهرداد میناوندبهنام سراج, ur. 30 listopada 1975 w Teheranie) – były piłkarz irański grający na pozycji lewego pomocnika. Podczas kariery piłkarskiej mierzył 183 cm wzrostu, ważył 80 kg.

  Kariera klubowa[]

  Minawand urodził się w stolicy Iranu, Teheranie. Karierę rozpoczął w tamtejszym klubie Keszasarz Teheran i grał w nim do 1995 roku. Wtedy też przeszedł do innego stołecznego klubu, Persepolisu. W barwach Persepolisu Mehrdad osiągnął swoje pierwsze sukcesy w karierze. W 1996 roku po raz pierwszy w karierze został mistrzem Iranu, a w 1997 roku obronił z tym klubem tytuł mistrzowski.

  Eerste klasse/ Division 1 (oficjalna nazwa Jupiler Pro League) – najwyższa w hierarchii klasa męskich ligowych rozgrywek piłkarskich w Belgii, będąca jednocześnie najwyższym szczeblem centralnym (I poziom ligowy), utworzona w 1895 roku i od samego początku zarządzana przez Belgijski Związek Piłki Nożnej (KBVB). Zmagania w jej ramach toczą się cyklicznie (co sezon) systemem kołowym "jesień" - "wiosna", jako mistrzostwa kraju i przeznaczone są dla 16 najlepszych belgijskich klubów piłkarskich. Triumfator Jupiler Pro League zostaje jednocześnie Mistrzem Belgii, zaś 2 najsłabsze drużyny relegowane są do EXQI League (belgijskiej II ligi). Ponadto zespoły walczą o prawo zakwalifikowania się do wszystkich dwóch rozgrywek europejskich pucharów: Ligi Mistrzów i Ligi Europejskiej. Do udziału w jej rozgrywkach zostają dopuszczone wyłącznie kluby posiadające status profesjonalny, które - po spełnieniu wszelkich niezbędnych kryteriów - otrzymały roczną licencję na występy na tym szczeblu (liga zawodowa). Do tej pory najwięcej tytułów mistrzowskich wywalczył RSC Anderlecht, który najlepszy w swoim kraju okazywał się 31 razy.Belgia, Królestwo Belgii (Koninkrijk België, Royaume de Belgique, Königreich Belgien) – państwo federacyjne w zachodniej Europie w południowych Niderlandach. Belgia jest członkiem Unii Europejskiej (UE), ONZ oraz NATO.

  Latem 1998 roku po zakończeniu sezonu w Iranie oraz Mundialu we Francji Minawand trafił do Europy i został zawodnikiem austriackiego klubu Sturm Graz. W sezonie 1998/1999 wystąpił w 17 ligowych spotkaniach i wywalczył wraz ze Sturmem mistrzostwo Austrii. Wystąpił także w rozgrywkach grupowych Ligi Mistrzów. W 2000 roku został wicemistrzem kraju, a w 2001 zajął 4. miejsce w Bundeslidze. Ogółem w zespole Sturmu rozegrał 67 ligowych spotkań i zdobył jedną bramkę. Latem wyjechał do belgijskiego Royal Charleroi, ale w Eerste Klasse wystąpił zaledwie we dwóch spotkaniach i na początku 2002 roku wrócił do ojczyzny.

  Język perski, nowoperski (per. فارسی fārsī) – język z grupy irańskiej języków indoeuropejskich, którym posługuje się ponad 50 mln mówiących, zamieszkujących głównie Iran (40 mln), Afganistan (7 mln) i Irak (200 tys.). Jest on jednocześnie lingua franca dla blisko 80 mln mieszkańców Środkowego Wschodu.Ash-Shabab Dubaj - klub piłkarski ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, grający obecnie w 1. lidze, mający siedzibę w mieście Dubaj, największym mieście kraju.

  Kolejnym klubem w karierze Minawanda był ponownie Persepolis FC i jeszcze w sezonie 2001/2002 wywalczył z nim kolejne mistrzostwo kraju. Następnie odszedł do Al-Shabab ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich i przez rok występował w tamtejszej UAE Football League. W 2003 roku wrócił do Persepolisu, a w 2004 roku przeszedł do Sepahan Isfahan. Rok później grał już w kolejnym teherańskim zespole, Rah Ahan Rej, w barwach którego zakończył karierę w 2006 roku.

  Piłkarz – sportowiec uprawiający piłkę nożną (futbolista), ręczną (szczypiornista), wodną (waterpolista) lub siatkową (siatkarz).Europa – część świata (określana zwykle tradycyjnym, acz nieścisłym mianem kontynentu), leżąca na półkuli północnej, na pograniczu półkuli wschodniej i zachodniej, stanowiąca wraz z Azją kontynent Eurazję.

  Kariera reprezentacyjna[]

  W reprezentacji Iranu Minawand zadebiutował w 1996 roku. W 1998 roku został powołany przez Dżalala Talebiego do kadry na Mistrzostwa Świata we Francji. Tam był podstawowym zawodnikiem Iranu i wystąpił we wszystkich trzech grupowych spotkaniach: przegranych 0:1 z Jugosławią oraz 0:2 z Niemcami, a także w wygranym 2:1 ze Stanami Zjednoczonymi. W reprezentacji grał do 2002 roku, a łącznie zagrał w niej 67 razy i strzelił 4 gole.

  Austriacka Bundesliga (Österreichische Fußball-Bundesliga, A Bundesliga lub T-Mobile Bundesliga) – najwyższa klasa rozgrywek ligowych w piłce nożnej w Austrii, po raz pierwszy zorganizowana w 1974 roku, będąca kontynuacją rozgrywek o Mistrzostwo Austrii ustanowionych po raz pierwszy w roku 1911. W rozgrywkach bierze udział 10 klubów, które rozgrywają ze sobą po cztery mecze w sezonie.Zjednoczone Emiraty Arabskie, Państwo Zjednoczonych Emiratów Arabskich (arab. الإمارات العربيّة المتّحدة) – państwo arabskie na Bliskim Wschodzie, położone nad Zatoką Perską i Omańską, składające się z siedmiu emiratów: Abu Zabi, Dubaj, Szardża, Adżman, Umm al-Kajwajn, Ras al-Chajma i Fudżajra. Graniczy z Arabią Saudyjską i Omanem.

  Bibliografia[]

 • Profil na stronie National Football Teams (ang.) • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Iran Pro League (perski لیگ برتر فوتبال ایران) obecnie zwana Pucharem Zatoki Perskiej (perski: جام خلیج فارس) to najwyższa, profesjonalna liga piłkarska w Iranie.
  Kilogram – jednostka masy, jednostka podstawowa układu SI, oznaczana kg. Jest to masa międzynarodowego wzorca (walca o wysokości i średnicy podstawy 39 mm wykonanego ze stopu platyny z irydem) przechowywanego w Międzynarodowym Biurze Miar i Wag w Sèvres koło Paryża. Wzorzec kilograma został usankcjonowany uchwałą I Generalnej Konferencji Miar (Conférence Générale des Poids et Mesures, CGPM) w 1889.
  Reprezentacja Niemiec w piłce nożnej mężczyzn – zespół piłkarski, biorący udział w imieniu Niemiec w meczach i sportowych imprezach międzynarodowych, powoływany przez selekcjonera, w którym mogą występować wyłącznie zawodnicy posiadający obywatelstwo niemieckie. Za jego funkcjonowanie odpowiedzialny jest Niemiecki Związek Piłki Nożnej (DFB).
  Persepolis Football Club (perski. باشگاه فوتبال پرسپولیس) – irański klub piłkarski z siedzibą w Teheranie. Założony został w grudniu 1963 roku. Obecnie uczestniczy w rozgrywkach Iran Pro League.
  UAE Football League (w skrócie UFL) – najwyższa klasa rozgrywkowa w piłce nożnej w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Skupia 14 najlepszych drużyn tego kraju. Pierwsza edycja miała miejsce w 1973.
  Reprezentacja Stanów Zjednoczonych w piłce nożnej pierwszy mecz rozegrała w 1885 roku, ale nie został wpisany do oficjalnego rejestru. Dziś uznaje się, że debiutem międzypaństwowym Amerykanów było wygrane 3:2 spotkanie ze Szwecją w Sztokholmie, w trzy lata po założeniu krajowego związku piłki nożnej.
  Teheran (pers. تهران) – stolica i największe miasto Iranu, będące również centrum administracyjnym prowincji o tej samej nazwie. Teheran leży u stóp masywu górskiego Elburs i rozciąga się na wysokości od około 1100 m n.p.m. do 1800m n.p.m., zajmując obszar 658 kilometrów kwadratowych. Teheran jest największym miastem Bliskiego Wschodu i liczy 12,2 mln mieszkańców (2012), zaś aglomeracja - 16,1 mln mieszkańców (2012). Posiada też gęstą sieć dróg i autostrad, znaczący dla kraju węzeł kolejowy oraz dwa porty lotnicze. Na terenie miasta ulokowane są liczne muzea, centra sztuki, kompleksy pałacowe i centra kulturalne, a w promieniu kilkudziesięciu kilometrów - znane ośrodki narciarskie.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.083 sek.