• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Mehmed Baždarević

  Przeczytaj także...
  Reprezentacja Bośni i Hercegowiny w piłce nożnej powstała po rozpadzie Jugosławii w 1992 roku, a pierwszy mecz rozegrała w czerwcu 1993 roku.Wiszegrad, Wyszegrad, Višegrad (cyrylicą: Вишеград) – miasto w wschodniej części Bośni i Hercegowiny, nad rzeką Driną, ulokowane na drodze z Goražde i Ustipračy do Užic w Serbii. Administracyjnie należy do Republiki Serbskiej.
  Ligue 2 (w skrócie L2) jest drugą w hierarchii - po Ligue 1 (L1) - klasą rozgrywek piłkarskich we Francji, będąc jednocześnie drugim szczeblem centralnym (II poziom ligowy). Zarządzana przez Ligue de Football Professionnel, prowadzi rozgrywki systemem "jesień-wiosna".

  Mehmed Baždarević (ur. 28 września 1960 w Wiszegradzie) – były bośniacki piłkarz występujący na pozycji pomocnika. Trener piłkarski.

  Kariera klubowa[]

  Baždarević zawodową karierę rozpoczynał w 1978 roku w Željezničarze Sarajewo z Prvej ligi. W 1981 roku dotarł z nim do finału Pucharu Jugosławii, jednak Željezničar przegrał tam 2:3 z Veležem Mostar. W Željezničarze Baždarević występował przez osiem lat. Rozegrał tam w sumie 229 spotkań i zdobył 22 bramki.

  Język serbski (cрпски, srpski) – jedna z uregulowanych wersji dialektu sztokawskiego, używana głównie przez Serbów i Czarnogórców w Serbii, Czarnogórze, Bośni i Hercegowinie oraz w innych krajach.XXIII Igrzyska Olimpijskie odbyły się w 1984 roku w Los Angeles w USA. W zawodach olimpijskich udział brało 6797 sportowców, z czego ponad 1/5 stanowiły kobiety. Igrzyska zostały zbojkotowane przez większość krajów socjalistycznych w ramach retorsji za bojkot poprzednich igrzysk w Moskwie przez większość krajów zachodnich.

  W 1987 roku wyjechał do Francji, gdzie został graczem zespołu FC Sochaux-Montbéliard z Division 2. W 1988 roku awansował z nim do Première Division. W 1989 roku oraz w 1989 roku zajął z nim 4. miejsce w tych rozgrywkach. W 1995 roku Baždarević spadł z klubem do Division 2. W ciągu dziewięciu lat w barwach Sochaux zagrał 308 razy i strzelił 20 goli.

  Prva liga była najwyższą piłkarską klasą rozgrywkową w Królestwie Jugosławii (1918-1941) i socjalistycznej Jugosławii (1945-1991). Została rozwiązana w 1992 roku, gdy od Jugosławii odłączyły się Chorwacja, Bośnia i Hercegowina, Macedonia i Słowenia.Puchar Jugosławii w piłce nożnej lub Puchar Marszałka Tita (serb. Куп Србије и Црне Горе у фудбалу / Kup Srbije i Crne Gore u fudbalu lub Куп Маршала Тита / Kup Maršala Tita) – rozgrywki piłkarskie o charakterze pucharu krajowego w Jugosławii, po raz pierwszy zorganizowany w 1947 roku, a rozwiązany w 1991.

  W 1996 roku odszedł do Nîmes Olympique z Championnat National. W 1997 roku awansował z nim do Division 2. Na początku 1998 roku Baždarević przeniósł się do szwajcarskiego Étoile Carouge, gdzie w tym samym roku zakończył karierę.

  Kariera reprezentacyjna[]

  W reprezentacji Jugosławii Baždarević zadebiutował 24 kwietnia 1983 roku w przegranym 0:4 towarzyskim meczu z Francją. W 1984 roku został powołany do kadry narodowej na Mistrzostwa Europy. Zagrał tam w pojedynkach z Belgią (0:2), Danią (0:5) oraz Francją (2:3). Z tamtego turnieju Jugosławia odpadła po fazie grupowej. W tym samym roku Baždarević zajął z drużyną narodową 3. miejsce na Letnich Igrzyskach Olimpijskich. W latach 1983–1992 w reprezentacji Jugosławii rozegrał w sumie 54 spotkania i zdobył 4 bramki. W 1996 roku zagrał także 2 razy w reprezentacji Bośni i Hercegowiny.

  Reprezentacja Belgii w piłce nożnej jedenastokrotnie startowała w finałach mistrzostw świata, najlepszy wynik osiągając w roku 1986, kiedy po przegranych z Argentyną (0:2) w półfinale i z Francją (2:4, po dogrywce) w meczu o trzecie miejsce zajęła ostatecznie czwartą lokatę. Znacznie lepiej powodziło jej się w rozgrywkach o Puchar Europy – Belgowie dwukrotnie kończyli swój udział w mistrzostwach Starego Kontynentu w najlepszej trójce (1972 i 1980).Bośnia i Hercegowina (BiH, bośniacki i chorwacki: Bosna i Hercegovina, serbski: Босна и Херцеговина, Bosna i Hercegovina) – państwo federacyjne w południowo-wschodniej Europie, na Półwyspie Bałkańskim, powstałe po rozpadzie Jugosławii. Graniczy od północy i południowego zachodu z Chorwacją, a z Serbią i Czarnogórą od wschodu. Składa się z dwóch jednostek administracyjnych: Federacji Bośni i Hercegowiny oraz Republiki Serbskiej.

  Kariera trenerska[]

  Po zakończeniu kariery Baždarević został trenerem. Był szkoleniowcem zespołów FC Istres (Francja), Étoile Sportive du Sahel (Tunezja), Al-Wakra (Katar) oraz Grenoble (Francja). Od 2011 roku pracuje w Sochaux. Od grudnia 2014 roku jest selekcjonerem Bośni i Hercegowiny.

  Fudbalski Klub Velež Mostar – bośniacki klub piłkarski z miasta Mostar, grający obecnie w ekstraklasie Bośni i Hercegowiny.Piłka nożna (ang. football, amer. soccer) – gra zespołowa. Fani piłki nożnej twierdzą, że jest najpopularniejszą dyscypliną sportową na świecie.

  Bibliografia[]

 • Statystyki na National Football Teams (ang.)
 • Profil na reprezentacija.rs (serb.) • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Reprezentacja Francji w piłce nożnej mężczyzn – zespół piłkarski, biorący udział w imieniu Francji w meczach i sportowych imprezach międzynarodowych, powoływany przez selekcjonera, w którym mogą występować wyłącznie zawodnicy posiadający obywatelstwo francuskie. Za jego funkcjonowanie odpowiedzialny jest Francuski Związek Piłki Nożnej (fr. Fédération Française de Football). Francja od 1904 roku jest członkiem FIFA, a od 1954 – UEFA. Francuzi byli współzałożycielami obu tych organizacji.
  Pomocnik (ang. midfielder) – zawodnik w piłce nożnej, który gra w środku pola między atakującymi napastnikami a broniącymi obrońcami. Rozróżnia się pomocników: defensywnych, środkowych, ofensywnych, bocznych oraz cofniętych skrzydłowych.
  Football Club Istres Ouest Provence, francuski klub piłkarski z siedzibą w mieście Istres w Prowansji, założony w 1920 roku, w sezonie 2009/2010 występuje w rozgrywkach francuskiej Ligue 2.
  Championnat National (znane Championnat de France de football National) - jest trzecią klasą rozgrywek piłkarskich we Francji. Jest niższa od rozgrywek w Ligue 2 ale wyższą od Championnat de France Amateurs.
  Nîmes Olympique - francuski klub piłkarski, grający obecnie w Ligue 2, mający siedzibę w mieście Nîmes, leżącym w regionie Langwedocja-Roussillon.
  Étoile Sportive du Sahel (arab. لنـجـم الرياضي الساحلي) - tunezyjski klub piłkarski, grający obecnie w pierwszej lidze, mający siedzibę w mieście Susa, leżącym nad Morzem Śródziemnym.
  Ligue 1 jest najwyższą w hierarchii klasą rozgrywek piłkarskich we Francji, będąc jednocześnie najwyższym szczeblem centralnym (I poziom ligowy). Jej triumfator zostaje mistrzem Francji, zaś najsłabsze drużyny są relegowane do Ligue 2 (II ligi francuskiej).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.072 sek.