• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Megatron - silnik

  Przeczytaj także...
  Cosworth – brytyjskie przedsiębiorstwo założone w Londynie w 1958 roku, projektujące i budujące silniki. Nazwa pochodzi od nazwisk założycieli, którymi byli Mike Costin i Keith Duckworth. Firma przeniosła siedzibę do Northampton oraz przeszła zmiany własnościowe i organizacyjne, od 2004 jest to Cosworth Group.Team Alfa Romeo – były zespół, konstruktor i dostawca silników Formuły 1. W barwach Alfa Romeo tytuł mistrza świata kierowców zdobył Juan Manuel Fangio.
  BMW Motorsport – sekcja firmy BMW odpowiedzialna za sporty motorowe. BMW uczestniczyło w różnych obszarach sportów motorowych, wliczając w to wyścigi motocykli, samochodów turystycznych i sportowych, Formułę 1 i Formułę 2.

  Megatron – marka silników używanych w Formule 1 w latach 19871988, w rzeczywistości będących silnikami BMW M12/13.

  Historia[ | edytuj kod]

  W 1986 roku Jackie Oliver przekonał amerykańską firmę ubezpieczeniową United States Fidelity & Guaranty (USF&G) do sponsorowania jego zespołu Arrows. Jedną ze spółek zależnych USF&G był Megatron, należąca do Johna Schmidta firma leasingująca komputery.

  Arrows Racing Team – zespół Formuły 1, który uczestniczył w Grand Prix w latach 1977-2002. Siedzibą Arrowsa było Leafield.Arrows A10 – samochód Formuły 1, zaprojektowany przez Rossa Brawna i skonstruowany przez Arrowsa. Używany w sezonie 1987.
  Arrows A10B-Megatron

  Pod koniec tego roku BMW wycofało się z Formuły 1 i Arrows, korzystający z silników tej marki, musiał znaleźć sobie nowe silniki. Schmidt namówił USF&G na zakup starych, doładowanych czterocylindrowych jednostek BMW, które były następnie przygotowywane w Szwajcarii przez Heiniego Madera. Były to silniki o pojemności 1496 cm³, zdolne rozwinąć moc maksymalną 950 KM przy 11 800 rpm. Jednostki te otrzymały nazwę Megatron i napędzały Arrowsy A10 w 1987. W tym czasie Ligier był zmuszony poszukać nowego dostawcy z powodu nagłego wycofania się Alfy Romeo i wybrał silniki Megatron.

  Equipe Ligier – sekcja firmy Ligier, konstruktor i zespół wyścigowy założony w 1969 roku przez Guya Ligiera, w latach 1976–1996 uczestnik wyścigów Formuły 1. Zwycięzca dziewięciu Grand Prix, wicemistrz świata z 1980 roku. Przed rokiem 1997 przejęty przez Alaina Prosta i przemianowany na Prost Grand Prix.Doładowanie silnika spalinowego – proces doprowadzania do silnika większej ilości czynnika roboczego (powietrza lub mieszanki paliwowo-powietrznej) niż silnik zassałby swobodnie z otoczenia. Jest to realizowane poprzez zwiększenie ciśnienia, a tym samym i jego gęstości i temperatury, czynnika na wlocie do silnika poprzez sprężarkę. Za pomocą odpowiednich układów sterujących pracą silnika i sprężarki, można wpłynąć również na zależność momentu obrotowego od obrotów silnika.

  Arrows w 1987 spisywał się dobrze, kończąc sezon na szóstym miejscu w klasyfikacji konstruktorów. Ligier osiągał gorsze wyniki i zrezygnował z jednostek Megatron po sezonie.

  Silniki Megatron napędzały Arrowsy A10B w roku 1988. Był to najbardziej udany sezon w historii Arrowsa, a brytyjski konstruktor zajął piąte miejsce w klasyfikacji. Pod koniec roku zabronione zostało stosowanie silników turbodoładowanych i w roku 1989 Arrows używał silników Coswortha.

  Sezon 1989 Formuły 1 – 40. sezon Formuły 1. Rozpoczął się 26 marca 1989, i zakończył 5 listopada po szesnastu wyścigach.Formuła 1 (inaczej Mistrzostwa Świata Formuły 1, błędnie nazywana formułą pierwszą, oficjalny skrót F1) – przeprowadzany regularnie (corocznie) od roku 1950 cykl najbardziej prestiżowych międzynarodowych wyścigów samochodowych na świecie, znany również jako wyścigi Grand Prix, a jednocześnie klasa biorących w nich udział jednomiejscowych samochodów wyścigowych o otwartym nadwoziu. Dyscyplina sportu zapoczątkowana w Europie, obecnie o zasięgu globalnym, organizowana w Europie, Ameryce Południowej, Ameryce Północnej, Afryce, Azji i Australii. Podczas danego sezonu odbywa się w sumie kilkanaście wyścigów (tzw. eliminacji), czyli poszczególnych grand prix, na wydzielonych torach ulicznych lub na specjalnie stworzonych do tego celu torach zamkniętych.

  Wyniki w Formule 1[ | edytuj kod]

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • ENGINES: MEGATRON (ang.). W: grandprix.com [on-line]. [dostęp 2014-02-23].
 • Megatron (fr.). W: statsf1.com [on-line]. [dostęp 2014-02-23]. • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.017 sek.