• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Megapiksel

  Przeczytaj także...
  Telefon komórkowy, potocznie komórka — telefon działający w oparciu o telefonię komórkową, czyli urządzenie telekomunikacyjne umożliwiające swoim użytkownikom bezprzewodowe połączenia na obszarze złożonym z tzw. komórek.Kamera wideo - urządzenie elektroniczne, służące do nagrywania (rejestrowania) obrazu na taśmie wideo (analogowy nośnik danych, np. VHS, w przeciwieństwie do kamer cyfrowych, zapisujących cyfrowe dane) poprzez zamianę sygnałów optycznych na sygnały elektryczne.
  Piksel (ang. pixel – wyraz utworzony ze zbitki dwóch angielskich słów: picture+element) jest to najmniejszy jednolity (przedstawiający konkretny kolor, patrz subpiksel) element obrazu wyświetlanego na ekranie (monitora komputerowego, telewizora itp.), drukowanego (dotyczy technologii druku punktowego) lub uzyskiwanego za pomocą urządzeń przetwarzania obrazu (aparat cyfrowy, skaner).
  Sensorauflösungen.svg

  Megapiksel (skrót: Mpx, Mpix) – wielkość opisująca liczbę elementarnych punktów matrycy CCD. Przedrostek mega oznacza milion, a zatem jeden megapiksel to jeden milion pikseli odwzorowanych przez matrycę. Jednostka ta jest używana najczęściej w cyfrowych aparatach fotograficznych i kamerach wideo oraz telefonach komórkowych jako jednostki obrazującej możliwą wielkość tworzonego obrazu.

  dpi (ang. dots per inch) – liczba plamek przypadająca na cal. Jednostka stosowana do określenia rozdzielczości drukarek, ploterów, naświetlarek itp. Pojęcie to jest bardzo rozpowszechnione i często stosowane także jako potoczny zamiennik określeń pokrewnych: ppi (pixels per inch – pikseli na cal), czyli jednostek rozdzielczości obrazów bitmapowych oraz spi (samples per inch – próbek na cal), czyli jednostek rozdzielczości skanerów.Mega to przedrostek wielokrotności jednostki miary wielkości fizycznych o mnożniku 10 = 1 000 000 (milion), oznaczany symbolem M.

  Wymiary obrazu w zależności od liczby megapikseli[ | edytuj kod]

  Jeśli przez oznaczymy liczbę megapikseli, to w przypadku obrazu o proporcjach 4:3 (ekran komputera, zdjęcie cyfrowe) szerokość oraz wysokość w pikselach można przybliżyć z wzoru:

  Matryca CCD (ang. Charge Coupled Device) – układ wielu elementów światłoczułych, z których każdy rejestruje, a następnie pozwala odczytać sygnał elektryczny proporcjonalny do ilości padającego na niego światła. W cyfrowych aparatach fotograficznych najczęściej stosowane są filtry barwne, dające możliwość rejestracji natężenia określonej szerokości spektrum światła w danym punkcie matrycy.

  Analogiczny wzór dla proporcji 3:2 (klasyczna odbitka) ma postać:

  Przykładowe wymiary zdjęć cyfrowych[ | edytuj kod]

  Rozdzielczości w telewizji[ | edytuj kod]

  Megapiksele a format odbitki[ | edytuj kod]

  Na pewnym etapie rozwoju fotografii cyfrowej liczba oferowanych przez aparat megapikseli była najważniejszym chwytem reklamowym producentów. Jednak po przekroczeniu pewnej granicy różnice w rozdzielczości matrycy nie są aż tak istotne, zdecydowanie ważniejsza jest optyka aparatu czy też sama jakość matrycy (np. szumy).

  Przyjmuje się, że oko ludzkie ma rozdzielczość wynoszącą 1 minutę kątową. Zakładając to można wyliczyć, że w przypadku obserwacji zdjęcia z odległości 10 cm powinno mieć ono rozdzielczość ok. 870 dpi. Dla obserwacji z przeciętnej odległości 25 cm wymagana jest rozdzielczość 350 dpi. Jeśli odbitka będzie wisiała na ścianie i będziemy ją obserwować z odległości 80 cm wystarczy rozdzielczość 100 dpi, aby oko nie zauważało pojedynczych pikseli. Wielu autorów sugeruje, że powyższe założenia są bardzo restrykcyjne i zadowalające wyniki można osiągać przy niższych rozdzielczościach.

  Jeśli znamy szerokość obrazu w pikselach i szerokość docelowej odbitki w centymetrach, można obliczyć osiągniętą rozdzielczość w dpi. Centymetry przeliczamy na cale (1 cal = 2,54 cm), a następnie dzielimy szerokość w punktach przez liczbę cali.
  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.013 sek.