• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Meg Foster  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Kim Cattrall (prawdziwe nazwisko: Clare Woodgate, ur. 21 sierpnia 1956 w Liverpool) – brytyjska aktorka, znana również jako autorka książki Inteligencja seksualna (wyd. polskie Santorski & Co, 2006).Ostry dyżur – (tytuł oryginalny ER) amerykański serial telewizyjny autorstwa Michaela Crichtona. Pokazuje pracę w fikcyjnym szpitalu County General Hospital w Chicago. Serial został wyprodukowany przez Constant C Productions i Amblin Television we współpracy z Warner Bros. Television Production, Inc..

  Meg Foster, właściwie Margaret Foster (ur. 10 maja 1948 w Reading w stanie Pensylwania) – amerykańska aktorka telewizyjna i filmowa.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Wczesne lata[ | edytuj kod]

  Urodziła się w Reading w Pensylwanii jako córka Davida i Nancy (z domu Adamson). Wychowywała się w Rowayton w Connecticut z siostrami – Gray, Jan i Niną oraz bratem Ianem. Uczęszczała do Rogers Hall w Lowell w stanie Massachusetts. Uczyła się sztuki aktorskiej ze Sanford Meisner w słynnej szkole Neighborhood Playhouse w Nowym Jorku, gdzie odbywała także swoja praktykę w teatrze.

  Burton Leon Reynolds Jr. (ur. 11 lutego 1936 w Lansing w stanie Michigan) – amerykański aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, reżyser, scenarzysta i producent filmowy.IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.

  Kariera[ | edytuj kod]

  Swoją przygodę z aktorstwem rozpoczęła od występu na deskach teatralnych w sztuce Twórcy imperium (The Empire Builders). Potem zagrała jeszcze w spektaklach: Król Lear Szekspira, Barabasz, Skrajności (Extremities, 1983) w Los Angeles Public Theatre w Los Angeles, Trzy siostry Antoniego Czechowa (1986) Los Angeles Theatre Center w Los Angeles i Strong Man’s Weak Child w Los Angeles Theatre Center (1989).

  Richard Crenna (ur. 30 listopada 1926 w Los Angeles, zm. 17 stycznia 2003 w Los Angeles) – amerykański aktor filmowy i telewizyjny.Miniserial (z angielskiego miniseries, mini-series) – rodzaj serialu telewizyjnego o niewielkiej liczbie odcinków. Obejmuje zwykle konkretną fabułę, z wyraźnie zaplanowanym początkiem, przebiegiem i końcem, której nie dałoby się opowiedzieć w ciągu około dwugodzinnego filmu. Miniseriale są często ekranizacjami powieści, choć zdarza się (zwłaszcza w Polsce), że są dziełami całkowicie wymyślonymi przez swoich twórców (np. Palce lizać). Zdarza się, że pełnią funkcje pilota do dłuższego serialu, np. Batlestar Galactica.

  Na dużym ekranie debiutowała u boku Michaela Douglasa w dramacie Adam o szóstej rano (Adam at 6 A.M., 1970). Na początku lat 70. zaczęła pojawiać się na szklanym ekranie – w seryjnym westernie Bonanza (1971) zagrała panią Evangeline Woodtree. Wkrótce można ją było oglądać w pojedynczych odcinkach seriali takich, jak: Dan August (1971) z Burtem Reynoldsem, W blasku słońca (Sunshine, 1975) i jego sequelu W blasku słońca Świąt Bożego Narodzenia (Sunshine Christmas, 1977) u boku Cliffa De Younga, Ulice San Francisco (The Streets of San Francisco, 1975) z Michaelem Douglasem oraz miniserialu ABC Waszyngton za zamkniętymi drzwiemi (Washington: Behind Closed Doors, 1977).

  American Broadcasting Company (krócej ABC lub ABC Network) − jedna z trzech głównych amerykańskich sieci telewizyjnych w USA, powstała w 1932 jako radio NBC Blue Network. Obecnie należy ona do The Walt Disney Company.Anton Pawłowicz Czechow (ros. Антон Павлович Чехов, ur. 17 stycznia/29 stycznia 1860 w Taganrogu, zm. 2 lipca/15 lipca 1904 w Badenweiler, Cesarstwo Niemieckie) – rosyjski nowelista i dramatopisarz.

  Znaczącą w jej dorobku stała się rola hafciarki Hester Prynne, która rodząc dziecko ujawnia dowód małżeńskiej niewierności, w miniserialu telewizyjnym Szkarłatna litera (The Scarlet Letter, 1979) na podstawie powieści Nathaniela Hawthorne’a. Za rolę szarmanckiej Ingrid w kinowym dramacie Bilet do nieba (Ticket to Heaven, 1981) z Kim Cattrall, otrzymała nominację do nagrody Genie. Jej kariera osiągnęła szczyt, gdy wcieliła się w postać ambitnej detektyw Chris Cagney w wyprodukowanym przez sieć telewizyjną CBS serialu kryminalnym Cagney i Lacey (Cagney & Lacey, 1982). Lecz po pierwszym sezonie i szóstym odcinku jej serialową rolę zagrała już Sharon Gless, gdyż – jak twierdzili producenci – jej poprzedniczka była na ekranie zbyt twarda.

  Sam Peckinpah, właśc. David Samuel Peckinpah (ur. 21 lutego 1925 w Fresno, USA, zm. 28 grudnia 1984 w Inglewood), amerykański reżyser filmowy. Zasłynął jako twórca oryginalnych, nasyconych brutalnością i przemocą filmów, przewartościowujących estetykę westernu.Herkules (ang. Hercules: The Legendary Journeys) – amerykańsko-nowozelandzki serial fantasy emitowany w latach 1995-1999. Serial luźno nawiązuje do postaci herosa Herkulesa (Heraklesa) z mitologii grecko-rzymskiej. W roli głównej wystąpił Kevin Sorbo. W latach 2003-2005 emitowany w TV4, a w wakacje 2012 roku I sezon wyemitowała TVP2.

  Potem znalazła się w doborowej obsadzie w nieudanej ekranizacji powieści Roberta Ludluma Weekend Ostermana (The Osterman Weekend, 1983) z Rutgerem Hauerem i Johnem Hurtem, w reżyserii Sama Peckinpaha. W pomysłowym i trzymającym w napięciu thrillerze klasy B Wicher (The Wind, 1987) zagrała główną rolę pisarki specjalizującej się w powieściach kryminalnych, napastowanej w odludnym domu przez mordercę-psychopatę. Przychylności krytyków i widzów znalazła jako atletyczna i sroga Evil-Lyn w filmie Władcy wszechświata (Masters of Universe, 1987), gdzie była na dużym ekranie naprawdę barwną postacią w fantastycznym pozaziemskim świecie. John Carpenter zaangażował ją do swojego sensacyjnego thrillera sci-fi Oni żyją (They Live, 1988). Wystąpiła w roli żony psychopaty w filmie Ojczym 2 (The Stepfather II, 1989). Otrzymała drugoplanową rolę w telewizyjnym dreszczowcu Rodzinne tajemnice (Deep Family Secrets, 1997) z Richardem Crenną i Angie Dickinson.

  Serial (ang. serial = seryjny) – periodyczna publikacja (np. komiks w odcinkach), program telewizyjny, wieloodcinkowy film, audycja radiowa (np. słuchowisko). Istotą serialu jest udostępnianie go odbiorcom w odcinkach, w regularnych odstępach czasu. Termin ten najczęściej odnosi się do seriali telewizyjnych.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  Gościnnie pojawiała się w popularnych serialach, takich jak Policjanci z Miami (Miami Vice, 1987-88), The Cosby Show (1988), Napisała: Morderstwo (Murder, She Wrote, 1985, 1996), Ostry dyżur (ER, 1995), Star Trek: Stacja kosmiczna (Star Trek: Deep Space Nine, 1996). Zagrała rolę Hery w serialach nowozelandzkich: Herkules (Hercules: The Legendary Journeys, 1998-99) i Xena: Wojownicza księżniczka (Xena: Warrior Princess, 2000).

  Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).Clifford Tobin DeYoung (ur. 12 lutego 1945 roku w Los Angeles, w stanie Kalifornia, USA) – amerykański aktor charakterystyczny i wokalista.

  W życiu prywatnym była żoną kanadyjskiego aktora Stephena McHattie'go. Ma syna Christophera.

  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Robert Ludlum (ur. 25 maja 1927 w Nowym Jorku, zm. 12 marca 2001 w Naples na Florydzie) – amerykański pisarz, aktor i producent; autor 27 powieści sensacyjnych, odtwórca ról w ok. 200 sztukach telewizyjnych, założyciel teatru Playhouse-on-the-Mall. Według różnych źródeł, jego powieści zostały opublikowane w 290-500 milionach egzemplarzy w 32 językach na terenie 40-50 krajów.
  Rutger Oelsen Hauer (ur. 23 stycznia 1944 w Breukelen, zm. 19 lipca 2019 w Beetsterzwaag) – holenderski aktor filmowy, telewizyjny i teatralny, także scenarzysta, producent, reżyser. Nazywany holenderskim Paulem Newmanem, był odtwórcą licznych i urozmaiconych ról, zarówno bohaterów, jak i czarnych charakterów. Laureat Złotego Globu dla najlepszego aktora drugoplanowego w serialu, miniserialu lub filmie telewizyjnym za rolę porucznika Aleksandra „Saszy” Peczerskiego w dramacie wojennym CBS Ucieczka z Sobiboru (1987).
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  William Szekspir (ang. William Shakespeare; ur. prawdopodobnie 23 kwietnia 1564, data chrztu: 26 kwietnia 1564, w Stratford-upon-Avon, zm. 23 kwietnia/3 maja 1616, tamże) – angielski poeta, dramaturg, aktor. Powszechnie uważany za jednego z najwybitniejszych pisarzy literatury angielskiej oraz reformatorów teatru.
  Angie Dickinson, właściwie Angeline Brown (ur. 30 września 1931 roku w Kulm, w stanie Północnej Dakoty) – amerykańska aktorka telewizyjna i filmowa.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.031 sek.