• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • MeeGo

  Przeczytaj także...
  WeTab – oparty na systemie operacyjnym MeeGo tablet niemieckiej firmy WeTab GmbH powstałej jako joint venture 4tiitoo AG i Neofonie GmbH. Pierwsze informacje o tablecie pojawiły się w marcu 2010 roku jako o androidowym pogromcy iPada. W Kwietniu 2010 roku został zapowiedziany WePad, który trafił do sprzedaży we wrześniu 2010 roku pod nazwą WeTab. Tablet wytwarzany jest przez tajwańską firmę Pegatron.Clutter to graficzna biblioteka napisana w języku programowania C. Służy do renderowania w prosty sposób szybkich animacji w interfejsie użytkownika GUI. Jej kod jest udostępniony na zasadzie open source. Clutter używa OpenGL lub OpenGL ES dla urządzeń mobilnych dzięki czemu wyświetlane za jego pomocą animacje są bardzo dobrej jakości. Biblioteka ta manipuluje obiektami w przestrzeni 3D a następnie efekt tych operacji wyświetla na tzw. scenie 2D. Clutter obsługuje również biblioteki: GLX, EGL, WGL, SDL, Cocoa. Biblioteka używa systemu obiektowego GObject.
  Nokia – fińskie przedsiębiorstwo elektroniczne zajmujące się obecnie produkcją urządzeń dla telekomunikacji, powszechnie znane z produkcji telefonów komórkowych.

  MeeGodystrybucja Linuksa, stworzona na skutek połączenia dystrybucji Moblin (tworzonej przez Intela) i Maemo (wspieranej przez Nokię) z przeznaczeniem dla różnych urządzeń i zastosowań mobilnych, typu samochód, jacht, telefon, netbook czy tablet.

  Prezentacja pierwszego telefonu komórkowego z MeeGo v1.2, Nokii N9, odbyła się 21 czerwca 2011 roku.

  Nokia N9 – model telefonu komórkowego (smartfon) firmy Nokia oparty na systemie operacyjnym MeeGo. Pierwotnie wydany w trzech kolorach: czarny, cyjan i magenta. Wkrótce dołączył do nich biały błyszczący.Jolla Ltd. (popularnie nazywana też Jolla Mobile) to fińskie przedsiębiorstwo projektujące, produkujące i dystrybuujące smartfony z systemem operacyjnym Linux Sailfish opartym na Linuksie MeeGo.

  Interfejs[ | edytuj kod]

  Platforma MeeGo będzie posiadała różne interfejsy dostosowane do urządzeń.

  Netbook[ | edytuj kod]

  Interfejs dla netbooków

  Interfejs MeeGo dla netbooków jest kontynuacją interfejsu użytego w systemie Moblin. Został napisany za pomocą Mx toolkit.

  Zobacz Lenovo IdeaPad S100

  Jacht – jednostka pływająca o napędzie żaglowym lub motorowym, w zależności od konstrukcji i wyposażenia służąca najczęściej do celów turystycznych. Jachty budowane i wykorzystywane są także do rekreacji, uprawiania sportu, do celów szkoleniowych lub reprezentacyjnych.Tizen (wym.: tajzen) – otwarty mobilny system operacyjny oparty na Linuksie, promowany przez Linux Foundation, rozwijany głównie przez firmy Samsung oraz Intel, a formalnie reprezentowany przez Tizen Association.

  Telefony komórkowe[ | edytuj kod]

  Interfejs dla telefonów z wersji MeeGo 1.1

  Nakładka na wersję dla telefonów została napisana w Qt, ale GTK+ i Clutter są obsługiwane, by zapewnić kompatybilność z programami napisanymi dla Moblina.

  Zobacz Nokia N9

  Tablety[ | edytuj kod]

  MeeGo w wersji pre-alpha dla tabletów

  GUI dla tabletów został pokazany na tablet PC opartym o platformę Moorestown podczas COMPUTEX Taipei w czerwcu 2010. W kwietniu 2010 niemiecka firma Neofonie zapowiedziała produkcję tabletów WePad, które od września 2010 pojawiły się w sprzedaży pod nazwą WeTab.

  Telefon komórkowy, potocznie komórka — telefon działający w oparciu o telefonię komórkową, czyli urządzenie telekomunikacyjne umożliwiające swoim użytkownikom bezprzewodowe połączenia na obszarze złożonym z tzw. komórek.Maemo jest platformą oprogramowania stworzoną przez Nokię na potrzeby Smartfonów i tabletów internetowych. System powstał w oparciu o dystrybucję Linuksa Debian. Na platformę składa się system operacyjny Maemo i SDK.

  Zobacz WeTab

  Ewolucja[ | edytuj kod]

  28 września 2011 ogłoszono powstanie nowego systemu Tizen (wym. tajzen). Tizen był pierwotnie rozumiany jako następca i kontynuacja MeeGo, lecz jest on kontynuacją systemu SLP firmy Samsung zarządzanego ramach fundacji LiMo. Kod MeeGo pozostał dostępny dla chcących go używać, jak również chcących dalej go rozwijać, w tym także dla Nokii. Nokia po tym czasie prowadziła prace nad MeeGo "Meltemi", mającym zastąpić system operacyjny Symbian w jej telefonach. Ostatecznie jednak porzuciła także Meltemi, nigdy nie przedstawiając planów wydawniczych.

  iOS – system operacyjny Apple Inc. dla urządzeń mobilnych iPhone, iPod touch oraz iPad. Obecna nazwa funkcjonuje od 7 czerwca 2010, wcześniej system był znany jako iPhone OS. System ten bazuje na systemie operacyjnym Mac OS X 10.5 i tym samym jądrze Darwin.Netbook – mały, przenośny komputer osobisty, zazwyczaj tańszy i lżejszy od tradycyjnego laptopa, przeznaczony do przeglądania internetu, wideorozmów, aplikacji online oraz prac biurowych w podróży. Najnowsze modele netbooków radzą sobie także z grami i nowszymi programami.

  W październiku 2011 byli pracownicy Nokii założyli spółkę Jolla, która kontynuuje rozwój MeeGo. Ze względu na prawa Nokii do nazwy MeeGo, rozwija go pod nazwą Sailfish. Sailfish jest instalowany na telefonach i tabletach Jolla, ale docelowo ma pracować także na sprzęcie innych producentów.

  Dystrybucja Linuksa – termin oznaczający uniksowy kompletny system operacyjny zbudowany na bazie jądra Linux. W skład dystrybucji, oprócz samego jądra, wchodzą podstawowe programy i usługi takie, jak powłoka, skrypty startowe, narzędzia konfiguracyjne, a także często duży zestaw aplikacji użytkowych. W obrębie dystrybucji używana jest jednolita organizacja plików konfiguracyjnych oraz wspólny mechanizm instalowania nowych aplikacji. Niekiedy terminem dystrybucja określa się także systemy zbudowane na bazie jąder innych niż Linux (np. GNU Hurd); szczególnie można tutaj wyróżnić klony dystrybucji uniksowych (np. Debian).IdeaPad S100 – netbook zaprojektowany przez Lenovo. Jest to model w serii IdeaPad. Komputery były wprowadzane na rynek w 2011 roku i obecnie są w kolorze czarnym, czerwonym i niebieskim.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Tizen
 • Meltemi
 • Bada OS
 • iOS
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  Qt - zestaw przenośnych bibliotek i narzędzi programistycznych dedykowanych dla języków C++, QML i Java. Ich podstawowym składnikiem są klasy służące do budowy graficznego interfejsu programów komputerowych, począwszy od wersji 4.0 Qt zawiera też narzędzia do tworzenia programów konsolowych i serwerów.Tablet – przenośny komputer większy niż telefon komórkowy lub palmtop, którego główną właściwością jest posiadanie dużego ekranu z zastosowaną technologią Multi-Touch. W przeciwieństwie do większości klasycznych urządzeń tablet PC, tablety nowszego typu nie posiadają fizycznej klawiatury, użytkownik posługuje się klawiaturą wirtualną dotykając ekran bezpośrednio, bez użycia rysika.
  Warto wiedzieć że... beta

  Meltemi – nazwa opartego na Linuksie MeeGo systemu operacyjnego dla smartfonów zaprojektowanego przez Nokię dla tzw. prostych i tanich telefonów, w celu zastąpienia systemu Nokia Series 40 zwanego popularnie S40 oraz systemu operacyjnego Symbian Ta informacja ukazała się w The Wall Street Journal, a później była potwierdzona jako prawdziwa przez The Register.
  Intel – największy na świecie producent układów scalonych oraz twórca mikroprocesorów z rodziny x86, które znajdują się w większości komputerów osobistych.

  Reklama

  Czas generowania strony: 1.356 sek.