MeeGo

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

MeeGodystrybucja Linuksa, stworzona na skutek połączenia dystrybucji Moblin (tworzonej przez Intela) i Maemo (wspieranej przez Nokię) z przeznaczeniem dla różnych urządzeń i zastosowań mobilnych, typu samochód, jacht, telefon, netbook czy tablet.

Nokia – fińskie przedsiębiorstwo elektroniczne zajmujące się obecnie produkcją urządzeń dla telekomunikacji, powszechnie znane z produkcji telefonów komórkowych.Nokia N9 – model telefonu komórkowego (smartfon) firmy Nokia oparty na systemie operacyjnym MeeGo. Pierwotnie wydany w trzech kolorach: czarny, cyjan i magenta. Wkrótce dołączył do nich biały błyszczący.

Prezentacja pierwszego telefonu komórkowego z MeeGo v1.2, Nokii N9, odbyła się 21 czerwca 2011 roku.

Interfejs[ | edytuj kod]

Platforma MeeGo będzie posiadała różne interfejsy dostosowane do urządzeń.

Netbook[ | edytuj kod]

Interfejs dla netbooków

Interfejs MeeGo dla netbooków jest kontynuacją interfejsu użytego w systemie Moblin. Został napisany za pomocą Mx toolkit.

Jolla Ltd. (popularnie nazywana też Jolla Mobile) to fińskie przedsiębiorstwo projektujące, produkujące i dystrybuujące smartfony z systemem operacyjnym Linux Sailfish opartym na Linuksie MeeGo.Jacht – jednostka pływająca o napędzie żaglowym lub motorowym, w zależności od konstrukcji i wyposażenia służąca najczęściej do celów turystycznych. Jachty budowane i wykorzystywane są także do rekreacji, uprawiania sportu, do celów szkoleniowych lub reprezentacyjnych.

Zobacz Lenovo IdeaPad S100

Telefony komórkowe[ | edytuj kod]

Interfejs dla telefonów z wersji MeeGo 1.1

Nakładka na wersję dla telefonów została napisana w Qt, ale GTK+ i Clutter są obsługiwane, by zapewnić kompatybilność z programami napisanymi dla Moblina.

Zobacz Nokia N9

Tizen (wym.: tajzen) – otwarty mobilny system operacyjny oparty na Linuksie, promowany przez Linux Foundation, rozwijany głównie przez firmy Samsung oraz Intel, a formalnie reprezentowany przez Tizen Association.Telefon komórkowy, potocznie komórka — telefon działający w oparciu o telefonię komórkową, czyli urządzenie telekomunikacyjne umożliwiające swoim użytkownikom bezprzewodowe połączenia na obszarze złożonym z tzw. komórek.

Tablety[ | edytuj kod]

MeeGo w wersji pre-alpha dla tabletów

GUI dla tabletów został pokazany na tablet PC opartym o platformę Moorestown podczas COMPUTEX Taipei w czerwcu 2010. W kwietniu 2010 niemiecka firma Neofonie zapowiedziała produkcję tabletów WePad, które od września 2010 pojawiły się w sprzedaży pod nazwą WeTab.

Maemo jest platformą oprogramowania stworzoną przez Nokię na potrzeby Smartfonów i tabletów internetowych. System powstał w oparciu o dystrybucję Linuksa Debian. Na platformę składa się system operacyjny Maemo i SDK.iOS – system operacyjny Apple Inc. dla urządzeń mobilnych iPhone, iPod touch oraz iPad. Obecna nazwa funkcjonuje od 7 czerwca 2010, wcześniej system był znany jako iPhone OS. System ten bazuje na systemie operacyjnym Mac OS X 10.5 i tym samym jądrze Darwin.

Zobacz WeTab

Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

bada OS – system operacyjny dla telefonów komórkowych. Został stworzony przez firmę Samsung, a zaprezentowany w listopadzie 2009. Nazwa bada w tłumaczeniu z języka koreańskiego oznacza ocean lub morze.
Netbook – mały, przenośny komputer osobisty, zazwyczaj tańszy i lżejszy od tradycyjnego laptopa, przeznaczony do przeglądania internetu, wideorozmów, aplikacji online oraz prac biurowych w podróży. Najnowsze modele netbooków radzą sobie także z grami i nowszymi programami.
Dystrybucja Linuksa – termin oznaczający uniksowy kompletny system operacyjny zbudowany na bazie jądra Linux. W skład dystrybucji, oprócz samego jądra, wchodzą podstawowe programy i usługi takie, jak powłoka, skrypty startowe, narzędzia konfiguracyjne, a także często duży zestaw aplikacji użytkowych. W obrębie dystrybucji używana jest jednolita organizacja plików konfiguracyjnych oraz wspólny mechanizm instalowania nowych aplikacji. Niekiedy terminem dystrybucja określa się także systemy zbudowane na bazie jąder innych niż Linux (np. GNU Hurd); szczególnie można tutaj wyróżnić klony dystrybucji uniksowych (np. Debian).
IdeaPad S100 – netbook zaprojektowany przez Lenovo. Jest to model w serii IdeaPad. Komputery były wprowadzane na rynek w 2011 roku i obecnie są w kolorze czarnym, czerwonym i niebieskim.
Qt - zestaw przenośnych bibliotek i narzędzi programistycznych dedykowanych dla języków C++, QML i Java. Ich podstawowym składnikiem są klasy służące do budowy graficznego interfejsu programów komputerowych, począwszy od wersji 4.0 Qt zawiera też narzędzia do tworzenia programów konsolowych i serwerów.
Tablet – przenośny komputer większy niż telefon komórkowy lub palmtop, którego główną właściwością jest posiadanie dużego ekranu z zastosowaną technologią Multi-Touch. W przeciwieństwie do większości klasycznych urządzeń tablet PC, tablety nowszego typu nie posiadają fizycznej klawiatury, użytkownik posługuje się klawiaturą wirtualną dotykając ekran bezpośrednio, bez użycia rysika.
Meltemi – nazwa opartego na Linuksie MeeGo systemu operacyjnego dla smartfonów zaprojektowanego przez Nokię dla tzw. prostych i tanich telefonów, w celu zastąpienia systemu Nokia Series 40 zwanego popularnie S40 oraz systemu operacyjnego Symbian Ta informacja ukazała się w The Wall Street Journal, a później była potwierdzona jako prawdziwa przez The Register.

Reklama