• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Medicopter 117

  Przeczytaj także...
  MBB/Kawasaki BK 117 – lekki wielozadaniowy dwusilnikowy śmigłowiec opracowany przez Joint-Venture pomiędzy niemieckim koncernem MBB a japońskim Kawasaki Heavy Industries.St. Johann im Pongau, Sankt Johann in Pongau, St. Johann/Pg. (baw. Seiger Håns, Sénnig Håns) – miasto powiatowe w Austrii, w kraju związkowym Salzburg, siedziba powiatu St. Johann im Pongau. Liczy 10852 mieszkańców (1 stycznia 2015). W centrum miasta znajduje się stacja kolejowa, droga szybkiego ruchu oraz stadion żużlowy.
  Bischofshofen – miasto, ośrodek narciarski i wypoczynkowy w Austrii, w Salzburgu, w powiecie Sankt Johann im Pongau, w dolinie rzeki Salzach. Znajduje się tu kompleks skoczni narciarskich w tym najbardziej znana skocznia im. Paula Ausserleitnera, na której corocznie 6 stycznia kończy się Turniej Czterech Skoczni.

  Medicopter 117 (niem. Medicopter 117 – Jedes Leben zählt, 1998–2007) – serial przygodowy produkcji niemiecko-austriackiej.

  Opis fabuły[ | edytuj kod]

  Serial opowiada o pracownikach górskiego pogotowia lotniczego, które zlokalizowane jest w miasteczku St. Johann im Pongau niedaleko Bischofshofen (środkowa Austria). Biorą oni udział w akcjach zarówno ratowniczych jak kryminalnych na terenie Alp w Austrii i Niemczech.

  Alpy (fr. Alpes, niem. Alpen, wł. Alpi, słoweń. Alpe, ret. Alps) – najwyższy łańcuch górski Europy, ciągnący się łukiem od wybrzeża Morza Śródziemnego po dolinę Dunaju w okolicach Wiednia. Łańcuch ma długość około 1200 km, szerokość od 150 do 250 km i zajmuje powierzchnię około 220 tys. km².Serial (ang. serial = seryjny) – periodyczna publikacja (np. komiks w odcinkach), program telewizyjny, wieloodcinkowy film, audycja radiowa (np. słuchowisko). Istotą serialu jest udostępnianie go odbiorcom w odcinkach, w regularnych odstępach czasu. Termin ten najczęściej odnosi się do seriali telewizyjnych.
  Budowa odcinka

  Typowy odcinek serialu składa się z dwóch przeplatających się wątków – pierwszy pokazuje życie ratowników w bazie; ukazuje także moment wezwania na akcję. Drugi wątek, zaczynający film opowiada samą akcję.

  Większość odcinków składa się z dwóch akcji ratunkowych: pierwszej, szybkiej i łatwej oraz drugiej, powiązanej z pierwszą, zdecydowanie dłuższej i bardziej niebezpiecznej. Każdy odcinek zaczyna się wstępem – sceną, która wyjaśnia jak doszło do pierwszego wypadku. Później następuje czołówka, a zaraz po niej scena w bazie, kończąca się wezwaniem z centrali. Dalszy ciąg jest zależny od specyfiki danego odcinka.

  Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).Szperacz – rodzaj lampy elektrycznej, wojskowych lub policyjnych), którego konstrukcja pozwala na obracanie go w pewnym zakresie – w lewo i w prawo oraz w górę i w dół – tak, by możliwe było skierowanie snopa światła w żądanym kierunku wokół pojazdu, a nie tylko (tak jak w standardowych reflektorach świateł drogowych) na wprost przed pojazdem. Lampa taka ułatwia nocną obserwację obiektów znajdujących się przy drodze albo na bezdrożach, jak również działania straży pożarnej i innych służb ratowniczych.

  Helikopter[ | edytuj kod]

  Eurocopter/Kawasaki BK-117, rejestracja D-HECE. W serialu występowały również helikoptery zastępcze, które różniły się rejestracjami (D-HEOE, D-HEGE, D-HFOF).

  Obsada[ | edytuj kod]

  Spis odcinków[ | edytuj kod]

  Gry komputerowe[ | edytuj kod]

  Powstały gry komputerowe, w których gracz może wcielić się w pilota Medicoptera. Typowa rozgrywka stawia gracza przed koniecznością przelotu helikopterem z bazy w miejsca wypadków (lub inne, zależnie od specyfiki misji) i z powrotem. Dokonuje się tego w urozmaiconych i często niebezpiecznych warunkach środowiskowych (pogoda, teren). Gracz musi też wykazać się umiejętnością wykonywania bardziej skomplikowanych manewrów, gdyż niektóre misje wymagają wciągania ludzi/sprzętu po linie lub wykonywania poszukiwań przy użyciu szperacza. W Polsce dostępne są też inne gry o tematyce ratownictwa medycznego z pomocą helikopterów, np. Search and Rescue.

  Search and Rescue (SAR, z ang. „Poszukiwanie i ratunek”) – działania ratunkowe, polegające na odnalezieniu ludzi w niebezpieczeństwie, zapewnieniu im pomocy i dostarczeniu ich w bezpieczne miejsce.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Medicopter w bazie Filmweb
 • Reklama

  Czas generowania strony: 0.775 sek.