• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Mediations Biennale  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5] [6]
  Przeczytaj także...
  Biennale (z wł. "dwuletni") – wydarzenie, najczęściej impreza artystyczna, mające miejsce co dwa lata lub trwająca dwa lata. Biennale mają zazwyczaj charakter międzynarodowy.Bill Viola (ur. 25 stycznia 1951 w Queens, Nowy Jork) – amerykański artysta specjalizujący się w sztuce wideo i instalacjach wizualno-dźwiękowych.
  Zamek Cesarski w Poznaniu – jedna ze scen Mediations Biennale
  Christine Kriegerowski & Christian Tempel – Trust is good (Zaufanie jest dobre – bankomat z tektury)
  Biennale w 2012

  Mediations Biennalebiennale sztuki współczesnej, odbywa się co dwa lata od 2008 roku w Poznaniu. Na biennale są prezentowane prace artystów polskich i zagranicznych, realizujących swoje dzieła w zakresie wszystkich mediów– sztuki wideo, sztuki multimedialnej, instalacji, sztuk performatywnych, a także tradycyjnych: malarstwa, grafiki, rzeźby. Mediations Biennale jest największą tego typu imprezą w Polsce i Europie Środkowej. Inicjatorem Mediations Biennale jest Tomasz Wendland we współpracy ze Sławomirem Sobczakiem, oraz dyrektorem organizacyjnym Anną Hryniewiecką. Partnerami biennale są: Muzeum Narodowe w Poznaniu, Centrum Kultury Zamek, WSNHiD w Poznaniu. Mecenasem Mediations Biennale jest Urząd Miasta Poznania, Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

  Jarosław Kozłowski (ur. w 1945 r w Śremie) – jednym z najważniejszych przedstawicieli sztuki konceptualnej w Polsce. Artysta tworzy instalacje, rysunki, obiekty, a także wykonuje performance. W swojej twórczości konsekwentnie traktuje sztukę jako obszar krytycznej i samokrytycznej analizy. Autor m.in. tryptyku Metafizyka, Fizyka, Yka.Józef Robakowski (ur. 20 lutego 1939 w Poznaniu) – polski artysta współczesny, artysta multimedialny, fotograf, autor filmów, obrazów, instalacji, cyklów fotografii i działań akcyjnych; pedagog, profesor PWSFTViT w Łodzi.
 • Kuratorami Mediations Biennale byli: Lorand Hegyi, Fumio Nanjo, Tsutomu Mizusawa, Ryszard Kluszczyński, Yu Yeon Kim, Gu Zhenqing, Georg Elben, Harro Schmidt, Richard Birkett, Juraj Čarny, Nika Kukhtina, Matthias Reichelt, Georgi Begun, Paweł Sosnoswski, Janos Sturcz, Biljana Ciric, Binghui Huangfu, Shen Qibin.
 • W wystawach Mediations Biennale brali m.in.: Marina Abramović, Janusz Bałdyga, Rolf Bier, Braco Dimitriević, Heri Dono, Em`kal Eyongakpa, Harun Farocki, Ken Feingold, Weng Fen, Masaki Fujihata, Günter Grass, Shilpa Gupta, Golba Hossein, Sanja Iveković, Eduardo Kac, William Kentridge, Anselm Kiefer, Kimsooja, Jarosław Kozłowski, Katarzyna Kozyra, Marie-Jo Lafontaine, Sigalit Landau, Zbigniew Libera, Teresa Margolles, Phil Niblock, Hermann Nitsch, Michelangelo Pistoletto, Miguel Angel Rios, Józef Robakowski, Julian Rosefeldt, Zbigniew Taszycki, Barthélémy Toguo, Jaan Toomik, Günter Uecker, Tim Ulrichs, Koen Vanmechelen, Bill Viola, Apichatpong Weerasethakul, Sun Yuan – Peng Yu.
 • Geneza i Historia Biennale[ | edytuj kod]

  Mediations Biennale czerpie z tradycji festiwalu sztuk wizualnych INNER SPACES- międzynarodowego wydarzenia artystycznego zainicjowanego w 1993 – oraz odwołuje się do wystaw organizowanych w krajach Azji, Ameryki i Europy. Pierwsza edycja Mediations Biennale odbyła się we wrześniu 2008 roku, druga we wrześniu i październiku 2010, trzecia planowana jest na 2012 rok.

  Sztuka współczesna - aktualny okres w dziejach sztuki, którego początek umownie wyznaczono na połowę XX wieku (po II wojnie światowej). Nie podlega on jeszcze ustalonym, czasowym podziałom. Na skomplikowany obraz tej sztuki składają się: ruchy artystyczne, tendencje i manifesty.Mediations Biennale 2010 – II edycja biennale sztuki współczesnej - Mediations Biennale odbywająca się w Poznaniu, w terminie od 11.09. do 30.10.2010 roku. Oficjalna inauguracja Mediations Biennale 2010 była głównym wydarzeniem towarzyszącym 4. konferencji ASEM (Asia-Europe Meeting) – spotkania 43 Ministrów Kultury i delegacji z Azji i Europy, które odbyło się w Poznaniu w dniach 8-10 września 2010.

  Koncepcja Mediations Biennale[ | edytuj kod]

  Położenia miasta Poznania na mapie Europy, stwarza niezwykłą okazję do roli mediatora pomiędzy Europą zachodnią i wschodnią, pomiędzy Azją i Europą i pomiędzy cywilizacjami wschodu i zachodu. Słowo "mediacje" dotyczy również relacji pomiędzy wszystkimi dziedzinami sztuki, postawami, światopoglądami i pokoleniami. Płaszczyzną spotkań są Inner Spaces – przestrzenie wewnętrzne, które są obszarem dialogu respektującym różnorodne postawy indywidualne. Mediations Biennale jako impreza cykliczna inicjuje i udostępnia możliwość działań twórczych w kontekście kultury polskiej i środkowej Europy. Jest również inicjatorem i partnerem wielu wystaw w Polsce i na świecie.

  Katarzyna Kozyra (ur. 1 lutego 1963 w Warszawie) – polska rzeźbiarka, artystka tworząca instalacje, fotografię i sztukę wideo.Malarstwo – obok rzeźby i grafiki jedna z gałęzi sztuk plastycznych. Posługuje się środkami plastycznego wyrazu, np. barwną plamą i linią, umieszczonymi na płótnie lub innym podłożu (papier, deska, mur), a dzieła zwykle są dwuwymiarowe lub dwuwymiarowe z elementami przestrzennymi. Twórczość malarska podlega zasadom właściwym dla danego okresu. Poszukiwanie odmiennych form wyrazu przyczynia się jednak do kształtowania nowych oryginalnych kierunków i niezwykłej różnorodności dzieł malarskich.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5] [6]
  Warto wiedzieć że... beta

  Poznań (niem. Posen, łac. Posnania, jidysz פּױזן Pojzn) – miasto na prawach powiatu w zachodniej Polsce, położone na Pojezierzu Wielkopolskim, nad Wartą, u ujścia Cybiny. Historyczna stolica Wielkopolski, od 1999 r. siedziba władz województwa wielkopolskiego i powiatu poznańskiego. Miasto jest istotnym węzłem drogowym i kolejowym, funkcjonuje tu również międzynarodowy port lotniczy.
  Zbigniew Taszycki (ur. 11 marca 1955 w Poznaniu) – polski artysta, malarz, rysownik, twórca instalacji. Studiował na poznańskiej PWSSP (obecnie Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu). Uzyskał dyplom w 1982 roku. Jego prace (instalacje, obrazy, rysunki) pokazywane były na wystawach m.in. w Seulu, Fukushimie, Petach Tikva, Marsylii, Berlinie, Assen, Wilnie, Tallinnie, Budapeszcie i wielu miastach Polski. Miał ponad 30 wystaw indywidualnych i uczestniczył w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych. Był pedagogiem od 1999 roku m.in. na Politechnice Koszalińskiej, Politechnice Poznańskiej, Politechnice Śląskiej w Gliwicach, Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu, Wyższej Szkole Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa w Poznaniu, Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie.
  Performance (z ang.: przedstawienie, wykonanie) – sytuacja artystyczna, której przedmiotem i podmiotem jest ciało performera w określonym kontekście czasu, przestrzeni i własnych ograniczeń.
  Mediations Biennale 2008 – biennale sztuki współczesnej, pierwsza oficjalna edycja Mediations Biennale, która odbyła się w październiku 2008 roku w dniach od 3 do 30 w Poznaniu. Na jej program złożyło się 16 ekspozycji pokazywanych w kilkunastu przestrzeniach wystawienniczych Poznania. Edycja Mediations Biennale z 2008 była jak dotąd największą odsłoną imprezy – wzięło w niej udział ok. 240 artystów.
  Zaufanie wobec jakiegoś obiektu jest to wiedza lub wiara, że jego działania, przyszły stan lub własności okażą się zgodne z naszym życzeniem. Jeśli takiej pewności nie mamy, to zaufaniu towarzyszy także nadzieja. Obiekt zaufania może być dowolny, np. człowiek, zwierzę, przedmiot, substancja, instytucja, społeczeństwo, bóg. W przypadku relacji międzyludzkich zaufanie dotyczy najczęściej uczciwości drugiej strony wobec nas, co niekoniecznie oznacza uczciwość wobec innych, np. w grupie przestępczej. Zaufanie może, ale nie musi być odwzajemnione; jest jedną z podstawowych więzi międzyludzkich, zarówno w rodzinie jak i grupach społecznych, i bywa szczególnie cenne w sytuacjach kryzysowych. Wzbudzanie zaufania jest też częstą metodą działania przestępców, zwłaszcza oszustów. Emocja zaufania jest doznawana także przez bardziej inteligentne zwierzęta.
  Günter Wilhelm Grass (ur. 16 października 1927 w Gdańsku) – niemiecki pisarz, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 1999. Doktor honoris causa Uniwersytetu Gdańskiego (za wybitną twórczość literacką oraz wkład w polsko-niemieckie pojednanie) oraz Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W 1993 Rada Miasta przyznała pisarzowi tytuł Honorowego Obywatela Miasta Gdańska.
  Janusz Bałdyga (ur. 24 lutego 1954 w Lublinie) – polski artysta, performer, twórca instalacji. Studiował na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Uzyskał dyplom w 1979 roku w pracowni prof. Stefana Gierowskiego, aneks w pracowni prof. Romana Owidzkiego. Współzałożyciel i członek grupy twórczej "Pracownia". Od 1976 roku jest członkiem Akademii Ruchu. Od 2009 roku wykłada na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.026 sek.