• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Medan

  Przeczytaj także...
  Indonezja dzieli się na 34 prowincje (w tym 3 okręgi specjalne Aceh, Dżakarta i Jogyakarta), a te na dystrykty (kabupaten) i okręgi miejskie (kota).Język indonezyjski (Bahasa Indonesia) – od 1949 język urzędowy w Indonezji. Języka indonezyjskiego używa około 163 mln. osób, z czego dla 23 mln. jest to język ojczysty.
  Katastrofa lotu Garuda Indonesia 152 - katastrofa z udziałem samolotu indonezyjskich linii Garuda Indonesia, do której doszło 26 września 1997. Katastrofa ta plasuje się na osiemnastym miejscu wśród największych katastrof lotniczych i jednocześnie najtragiczniejszych katastrof z udziałem jednego samolotu w historii Indonezji. Śmierć poniosły w niej 234 osoby.

  Medan (oznacza pole bitwy), miasto w Indonezji, na wyspie Sumatra, stolica prowincji Sumatra Północna. Położony na północy prowincji, posiada port morski w pobliskim Belawan oraz międzynarodowy port lotniczy.

  Oficjalna data założenia miasta to 1 lipca 1590 r.

  Surabaja (Surabaya) – drugie co do wielkości miasto Indonezji i stolica prowincji Jawa Wschodnia. Surabaja położona jest w środkowo-południowej części kraju, na wyspie Jawie, nad cieśniną Madura.Tebing Tinggi - miasto w Indonezji na Sumatra w prowincji Sumatra Północna; powierzchnia 38.44 km²; 125 tys. mieszkańców (2005).

  Demografia[]

  Jest to czwarte co do liczby mieszkańców miasto Indonezji, wyprzedzają je jedynie Surabaja, Dżakarta (stolica) i Bandung. Medan liczy sobie ok. 2 mln mieszkańców. W porównaniu z Dżakartą może wydawać się nieco prowincjonalne, nie ma tutaj wielu sklepów i wieżowców w stylu zachodnim. Jednym z powodów słabego rozwoju miasta jest lokalizacja międzynarodowego portu lotniczego Polonia niedaleko centrum.

  Bandung (czyt. Bandun), miasto w Indonezji na Jawie. Ośrodek administracyjny prowincji Jawa Zachodnia. Położone na wyżynach zachodniej Jawy na wysokości 715 m n.p.m. nad rzeką Cikapundung. Współrzędne geograficzne 6°55′S 107°36′E/-6,916667 107,600000. Ludność: 3 558 tys. (1997).Pematang Siantar (Pematangsiantar) - miasto w Indonezji na wyspie Sumatra w prowincji Sumatra Północna; 40 km na północny wschód od jeziora Toba.

  Historia[]

  Zalążkiem miasta Medan była wieś zwana Kampung Medan, założona przez Guru Patimpusa około 1590 roku. Ponieważ wieś znajdowała się na ziemiach Tanah Deli, była wspominana także jako Medan-Deli. Pierwotna lokacja Kampung Medan to widły rzek Deli i Babura. Pierwsi mieszkańcy Medan pochodzili ze wspólnoty Batak Karo. Znaczący postęp w rozwoju miasta spowodowało powołanie przedstawiciela sułtana Acehu, Iskandara Mudy w rejonie Tanah Deli. Przedstawicielem tym był Gocah Pahlawan Laksamana Khoja Bintan. W XVII wieku miasto przeżywało rozkwit kulturalny i gwałtowny wzrost populacji. W 1658 region Tanah Deli został zajęty przez holenderskich kolonistów. W 1915 Medan został oficjalnie stolicą prowincji Sumatra Północna, zaś prawa miejskie uzyskał w 1918.

  Riksza (jap. 人力車, jinrikisha, staropolskie ryksza; ang. rickshaw) – pojazd kołowy napędzany siłą ludzkich mięśni.Kota (do 1999 roku kotamadya) – jednostka podziału administracyjnego w Indonezji; o szczebel niższa od prowincji, równa rangą z kabupaten (dystryktem). Status kota uzyskują większe miasta po spełnieniu określonych kryteriów. Kota dzielą się na kecamatan - odpowiedniki gmin.

  Warto zobaczyć[]

 • Tit Gantung - most kolejowy
 • postkolonialny ratusz w stylu holenderskim
 • Główny Urząd Pocztowy w stylu holenderskim
 • Wieża Wodna - symbol miasta
 • Pałac Maimun
 • Wielki Meczet - Masjid Raya
 • Kesawan Square - znany z dobrych restauracji
 • Komunikacja[]

  Medan posiada połączenia kolejowe z miastami: Tanjungpura (na północny zachód), portem w Belawan (na północ) i Binjai, Tebing Tinggi oraz Pematang Siantar na południowym wschodzie. W mieście przeważa transport publiczny (riksze i riksze motorowe), taksówki i minibusy. Port morski w Belawan jest położony ok. 20 km na północ od miasta, zaś międzynarodowy port lotniczy Medan-Polonia w samym centrum.

  Sumatra – indonezyjska wyspa położona w Azji Południowo-Wschodniej, w archipelagu Wielkich Wysp Sundajskich. Na północnym wschodzie Cieśnina Malakka oddziela Sumatrę od Półwyspu Malajskiego; na południowym wschodzie Cieśnina Sundajska oddziela ją od Jawy.Binjai – miasto w Indonezji na wyspie Sumatra w prowincji Sumatra Północna; powierzchnia 90.24 km²; 229 tys. mieszkańców (2005).

  W okolicach miasta doszło do dwóch dużych katastrof lotniczych:

 • 26 września 1997 katastrofy samolotu linii Garuda Indonesia, w której śmierć poniosły 234 osoby
 • 5 września 2005 katastrofy samolotu Mandala Airlines, w której zginęło 144 osoby (w tym 44 na ziemi).
 • Linki zewnętrzne[]

 • oficjalna strona miasta (indonez.)
 • strona o mieście (ang.)
 • mapa Medan
 • mapa północnej Sumatry
 • zdjęcie satelitarne z Google Maps
 • Port lotniczy Medan-Polonia (indonez.: Bandara Internasional Polonia, kod IATA: MES, kod ICAO: WIMM) – międzynarodowy port lotniczy w mieście Medan w Indonezji.Indonezja – wyspiarskie państwo położone w Azji Południowo-Wschodniej oraz w Oceanii, którego stolicą jest Dżakarta z 8,4 mln mieszkańców.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Katastrofa lotu Mandala Airlines nr 091 – katastrofa, do której doszło 5 września 2005 w mieście Medan na Sumatrze (Indonezja). Samolot rejsowy linii Mandala Airlines rozbił się 540 metrów za pasem startowym, na jednej z ruchliwych ulic miasta, zabijając 149 osób, z czego 49 ofiar na ziemi. To druga – zaraz po tragedii rejsu nr 152, Garuda Airlines, który 26 września 1997 roku rozbił się także w okolicach Medan (234 zabitych) – największa katastrofa lotnicza w historii indonezyjskiego lotnictwa.
  Sumatra Północna (indonez. Sumatera Utara) - prowincja w Indonezji w północnej części Sumatry. Obejmuje również wyspę Nias i wyspy Batu leżące na Oceanie Indyjskim. Powierzchnia 70 787 km²; 12 391 tys. mieszkańców (2005); stolica Medan.
  Dżakarta (ind. Jakarta) – stolica i największe miasto Indonezji, 8 513 385 mieszkańców (2009), aglomeracja 18,2 mln (2004). Wcześniejsze nazwy miasta to: Sunda Kelapa (397 – 1527), Jayakarta (1527 – 1619), Batavia (1619 – 1942) oraz Djakarta (1942 – 1972). Miasto jest położone w południowo-zachodniej części państwa, w północno-zachodniej części wyspy Jawa, jego obszar obejmuje 661,52 km².

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.021 sek.