• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Medal Lotniczy - USA

  Przeczytaj także...
  Medal za Chwalebną Służbę (ang. Meritorious Service Medal) – amerykańskie odznaczenie wojskowe, ustanowione 16 stycznia 1969 roku rozporządzeniem prezydenta Lyndona Johnsona, nadawane przez poszczególne rodzaje sił zbrojnych, za czyny lub służbę porównywalne do tych wymaganych do odznaczenia Legią Zasługi, lecz na niższym szczeblu dowodzenia (for acts or service comparable to that required for the Legion of Merit but in a duty of lesser responsibility). Medal nie może być nadany za zasługi w strefie działań wojennych (combat zone). W hierarchii odznaczeń wojskowych USA zajmuje miejsce po Brązowej Gwieździe oraz Purpurowym Sercu i jest równoważny Medalowi Departamentu Obrony za Chwalebną Służbę, ale w przypadku posiadania obu medali jest noszony po nim.Henry Lewis Stimson (ur. 21 września 1867 r. w Nowym Jorku zm. 20 października 1950 r. w Huntington w stanie Nowy Jork) – amerykański prawnik.
  Medal Departamentu Obrony za Chwalebną Służbę (ang. Defense Meritorious Service Medal) – trzecie w hierarchii amerykańskie odznaczenie wojskowe nadawane przez Departament Obrony Stanów Zjednoczonych, po Medalu Departamentu Obrony za Wybitną Służbę i Medalu Departamentu Obrony za Wzorową Służbę, ustanowione 3 listopada 1977 roku, przyznawane żołnierzom Sił Zbrojnych USA bez względu na rodzaj broni, w okresie pokoju w uznaniu chwalebnej służby lub czynu innego niż bojowy (during peacetime to recognize noncombat meritorious service or achievement). W hierarchii odznaczeń wojskowych USA zajmuje miejsce po Brązowej Gwieździe oraz Purpurowym Sercu i jest równoważny Medalowi za Chwalebną Służbę, ale w przypadku posiadania obu medali jest noszony przed nim.

  Air Medal (pol. Medal Lotniczy lub Medal Powietrzny) – amerykańskie odznaczenie wojskowe ustanowione w 1942, przyznawane członkom sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych lub sojuszniczych za „chwalebny (zasłużony) wyczyn dokonany w trakcie lotu” (meritorious achievement while participating in aerial flight).

  Straż Wybrzeża Stanów Zjednoczonych (ang. United States Coast Guard – USCG) − najmniejszy z rodzajów amerykańskich sił zbrojnych, ale tylko pięć państw świata, może pochwalić się swoimi marynarkami wojennymi większymi od US Coast Guard. Jej zadaniem jest obrona narodowa, ochrona bezpieczeństwa morskiego, wsparcie przy egzekwowaniu amerykańskiego prawa na wodach okalających terytorium Stanów Zjednoczonych, oraz ochrona środowiska naturalnego. Łączy funkcje wojskowe i cywilne. Służy w niej około 40 tys. ludzi. Straż Wybrzeża podlega Departamentowi Bezpieczeństwa Krajowego, a nie Departamentowi Obrony, tak jak pozostałe rodzaje sił zbrojnych.Odznaczenie – honorowe wyróżnienie o określonym znaku nadawane za szczególne zasługi lub wybitne osiągnięcia w różnych dziedzinach pracy zawodowej lub społecznej, za akty odwagi i poświęcenia, w celu upamiętnienia wydarzeń, udziału w wojnie, itp.

  W hierarchii odznaczeń Air Medal znajduje się pomiędzy Medalem Departamentu Obrony za Chwalebną Służbę i Medalem za Chwalebną Służbę a Medalem za Osiągnięcie Lotnicze.

  Medal został ustanowiony przez prezydenta Roosevelta, zgodnie z sugestią sekretarza wojny Henry'ego Stimsona, który uważał, że potrzebne było nowe odznaczenie dla osób, które wykazały się w szczególny sposób w czasie lotu, ale nie zasługiwały na Zaszczytny Krzyż Lotniczy, przyznawany za czyny bohaterskie.

  Baretka odznaczenia – wąski pasek wstążki, barwy przewidzianej dla danego orderu lub odznaczenia, noszony (przede wszystkim) na mundurze zamiast pełnej oznaki.Medal za Osiągnięcie Lotnicze (ang. Aerial Achievement Medal) – amerykańskie odznaczenie wojskowe ustanowione w 3 lutego 1988 przez Sekretarza Sił Powietrznych USA, przyznawane żołnierzom tych sił za „trwałe chwalebne osiągnięcie dokonane podczas lotu” (sustained meritorious achievement while participating in aerial flight). W hierarchii odznaczeń zajmuje miejsce przed Medalem Pochwalnym, a po Medalu Lotniczym i jest nadawany osobom, które nie kwalifikują się do otrzymania tego ostatniego. Medal mogą otrzymać piloci oraz pozostała załoga samolotów lub helikopterów, jak również operatorzy samolotów bezzałogowych.

  Odznaczenie może być nadane wielokrotnie. Kolejne nadanie jest oznaczane poprzez nałożenie na wstążkę (oraz baretkę) brązowej odznaki w formie pęku liści dębowych (oak leaf cluster) w Siłach Lądowych i Powietrznych, lub złotej pięcioramiennej gwiazdki w Marynarce Wojennej, Piechocie Morskiej i Straży Wybrzeża USA. Pięć odznak brązowych lub gwiazdek złotych jest zastępowanych odznaką względnie gwiazdką srebrną. Ponadto w siłach lądowych, powietrznych, marynarce wojennej i piechocie morskiej za czyny waleczności odznaczenie może zostać nadane z "odznaką waleczności" w formie brązowej litery "V".

  United States Air Force (USAF) – Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych, jeden z rodzajów Sił Zbrojnych Stanów Zjednoczonych, odpowiedzialny za pewną część działań w powietrzu (duża liczba samolotów i śmigłowców bojowych podlega także marynarce wojennej, wojskom lądowym i korpusowi piechoty morskiej). Utworzone zostały jako odrębny rodzaj sił zbrojnych na bazie lotnictwa armii amerykańskiej, 18 września 1947, poprzednikiem USAF były:United States Army (Armia Stanów Zjednoczonych) – wojska lądowe Stanów Zjednoczonych, jeden z rodzajów amerykańskich sił zbrojnych.

  Przypisy

  1. John E. Strandberg, Roger James Bender, The Call of Duty: Military Awards and Decorations of the United States of America, San Jose 1994.

  Odznaczeni[]

   Z tym tematem związana jest kategoria: Odznaczeni Medalem Lotniczym (USA).

  Bibliografia[]

 • Air Medal
 • Air Force Medals and Ribbons
 • United States Navy – marynarka wojenna Stanów Zjednoczonych; jeden z rodzajów amerykańskich sił zbrojnych odpowiedzialny za organizację, szkolenie oraz wyposażenie morskich sił zbrojnych – w tym Korpusu Piechoty Morskiej – do prowadzenia działań bojowych na morzu. W szczególności, zadaniem marynarki i piechoty morskiej Stanów Zjednoczonych jest poszukiwanie i niszczenie nieprzyjacielskich sił morskich oraz powstrzymywanie jego handlu morskiego; w celu zdobycia i utrzymania ogólnej przewagi morskiej; kontroli obszarów morskich o żywotnym znaczeniu, ochrony żywotnych linii żeglugowych; ustanowienia i utrzymania lokalnej przewagi (w tym powietrznej) w obszarze działań morskich; zajmowanie i obrona baz morskich; oraz przeprowadzanie operacji lądowych i powietrznych niezbędnych do prowadzenia kampanii morskich.Zaszczytny Krzyż Lotniczy (ang. Distinguished Flying Cross – DFC) – amerykańskie odznaczenie wojskowe przyznawane za „heroizm lub niezwykłe osiągnięcie w locie” (heroism or extraordinary achievement while participating in an aerial flight). Odznaczenie może być nadane każdemu żołnierzowi Amerykańskich Sił Zbrojnych bez względu na to czy należy do Wojsk Lądowych, Marynarki Wojennej czy Sił Lotniczych. W czasie działań wojennych medal może być także nadany żołnierzom sił sojuszniczych oraz instruktorom i uczniom szkół lotniczych. Medal został ustanowiony 2 lipca 1926.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  United States Marine Corps (Korpus Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych, USMC, w skrócie Marines) - jeden z rodzajów amerykańskich sił zbrojnych. W kwietniu 2006 służyło w nim 178 tys. żołnierzy. Rezerwa Korpusu Piechoty Morskiej (Marine Corps Reserve) liczyła w 2004 102 tys. żołnierzy. Jakkolwiek Korpus jest osobną służbą, wraz z marynarka wojenną Stanów Zjednoczonych podlega kierującemu Departamentem Marynarki sekretarzowi marynarki.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.014 sek.