Medal Jana Masaryka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Medal Jana Masaryka – najwyższa nagroda przyznawana przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych Republiki Czeskiej imienia Jana Masaryka (1886-1948), czeskiego dyplomaty i ministra spraw zagranicznych. Wyróżnieniem tym honorowani są zwykle obcokrajowcy szczególnie zasłużeni dla współpracy z Republiką Czeską.

Uniwersytet Śląski w Katowicach – polski uniwersytet w Katowicach; powstał 8 czerwca 1968 roku jako dziewiąta tego typu placówka w kraju.Akademia WSB (do 15 kwietnia 2018 r. Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej) – niepubliczna uczelnia akademicka powstała w 1995 roku, specjalizuje się w naukach ekonomicznych, społecznych, humanistycznych, technicznych i naukach o zdrowiu.

Wyróżnieni[ | edytuj kod]

 Z tym tematem związana jest kategoria: Wyróżnieni Medalem Jana Masaryka.
Polacy nagrodzeni medalem
 • Stefan Witczak, ksiądz prałat, kapelan Solidarności Polsko-Czesko-Słowackiej
 • Andrzej Jagodziński, tłumacz, dyrektor Instytutu Polskiego w Pradze
 • Janusz Janeczek, rektor Uniwersytetu Śląskiego, (2006)
 • Władysław Kółeczko, inżynier-wynalazca, (2005)
 • Polskie instytucje nagrodzone medalem
 • Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej (2007)
 • Euroregion Silesia (2007)
 • Biblioteka Śląska (2007)
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  Ks. prałat Stefan Witczak "Kruszynka" (ur. 10 września 1948 w Żdżarach, zm. 8 października 2006 we Wrocławiu) – prezbiter katolicki, kanonik kapitularny koleg. ex. num., proboszcz parafii św. Jana Chrzciciela w Nowym Gierałtowie, działacz społeczny zajmujący się charytatywną działalnością na rzecz chorych i niepełnosprawnych, kapelan myśliwych i ochotniczych straży pożarnych, działacz opozycji solidarnościowej lat osiemdziesiątych.Czechy (czes. Česko), Republika Czeska (czes. Česká republika) – państwo śródlądowe w Europie Środkowej. Od północnego wschodu graniczy z Polską, od zachodu i północnego zachodu z Niemcami, od południa z Austrią, a od południowego wschodu ze Słowacją. Stolicą i największym miastem Czech jest Praga. Kraj składa się z trzech historycznych krain – Czech właściwych, Moraw i czeskiej części Śląska. Na powierzchni 78 866 km² żyje ponad 10,5 mln osób, z czego 94% to Czesi. Państwo czeskie dzieli się na czternaście krajów. Czechy są republiką parlamentarną, demokratycznym państwem prawa o liberalnym systemie rządów, opartym na swobodnej rywalizacji partii i ruchów politycznych. Głową państwa jest prezydent. Naczelnym organem władzy ustawodawczej jest parlament z Izbą Poselską i Senatem, władzy wykonawczej rząd z czternastoma ministerstwami, a władzy sądowniczej Sąd Konstytucyjny i Sąd Najwyższy. Czechy są członkiem wielu organizacji międzynarodowych, m.in. ONZ, Unii Europejskiej, NATO, strefy Schengen, Rady Europy, OECD i Grupy Wyszehradzkiej.
  Warto wiedzieć że... beta

  Jan Masaryk, również Jan Garrigue Masaryk (ur. 14 września 1886 w Pradze, zm. 10 marca 1948) – czechosłowacki dyplomata i polityk socjaldemokratyczny, minister spraw zagranicznych Czechosłowacji w l. 1940–1948, ambasador Czechosłowacji w Wielkiej Brytanii w okresie 1925–1938, wolnomularz.
  Andrzej Sławomir Jagodziński (ur. 16 stycznia 1954 we Włocławku) – absolwent filologii czeskiej i słowackiej, dyplomata, tłumacz literacki, publicysta, redaktor, dziennikarz "Radia Wolna Europa" i "Gazety Wyborczej", korespondent "Gazety Wyborczej" w Pradze i Bratysławie, członek zespołu redakcyjnego miesięcznika "Gazeta Środkowoeuropejska", dyrektor Instytutu Polskiego w Pradze, od 2010 roku dyrektor Instytutu Polskiego w Bratysławie, radca kulturalny Ambasady RP w Pradze, dyrektor Festiwalu Wyszehradzkiego, do marca 2006 r. dyrektor Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego, ekspert ds. promocji Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego, ekspert ds. ekspansji mBanku na rynek czeski i słowacki, redaktor Literatury na Świecie, I radca Ambasady RP w Bratysławie i dyrektor Instytutu Polskiego w Bratysławie.

  Reklama