Mecz Gwiazd MLB

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
MLB All-Star Game w 2009 roku

Mecz Gwiazd ligi MLB, znany również jako „Letni Klasyk” (ang. Midsummer Classic) – coroczny mecz pomiędzy zawodnikami z National League a zawodnikami z American League, wybieranych przez fanów, zawodników, trenerów i menedżerów. Mecz Gwiazd rozgrywany jest zazwyczaj w drugi wtorek lipca i stanowi symboliczną połowę sezonu rozgrywek MLB. W latach 1959-1962, każdego sezonu rozgrywane były 2 mecze. Zwyczajowo zawodnicy występujący w ten dzień mają założone swoje klubowe stroje.

Major League Baseball (MLB) − najważniejsza amerykańska liga baseballu. Uczestniczy w niej 30 drużyn. Składa się z dwóch lig: National League i American League, a każda dzieli się na trzy dywizje (wschodnia, centralna i zachodnia).Starter (ang. starting pitcher) – w baseballu i softballu miotacz, który znajduje się w wyjściowym składzie. Starterzy zazwyczaj grają co kilka spotkań, z powodu rozgrywania dużo większej liczby zmian od relief pitchera. Kluby mają obowiązek zgłosić do składu na pełny sezon pięciu starterów, którzy wedle ustalonej kolejności wystawiani są do składów na mecz.

Wybór zawodników[ | edytuj kod]

Do roku 2009, zarówno drużyna National, jak i American, składała się z 32 zawodników (dla gier sezonu zasadniczego – do 1 września – w drużynie mogło grać 24 lub 25 zawodników). 1 lipca 2009 władze ligi dodały 33. zawodnika do obu list.

Batting order (pl. kolejność odbijania, kolejność pałkowania) - w baseballu: oficjalna lista graczy rozpoczynających mecz i prezentująca stałą kolejność, według której będą oni podchodzić do odbicia podczas gry ich zespołu w ataku.

28 kwietnia 2010 władze ogłosiły kilka zmian w przebiegu przyszłych Meczów Gwiazd począwszy od Meczu w 2010 roku:

 • Listy zwiększają się o jednego zawodnika na dowolnej pozycji, a skład zespołu liczy 34 zawodników
 • Designated hitter będzie figurował na liście pałkarzy, nawet jeśli Mecz Gwiazd odbędzie się na stadionie klubu z National League
 • Miotacze, którzy zaczną mecz jako starterzy w niedzielę poprzedzającą przerwę na Mecz Gwiazd zostaną zastąpieni, ale pozostaną w protokole meczowym.
 • Każdy menedżer może wyznaczyć zawodnika na zastępstwo na którejkolwiek pozycji w przypadku kontuzji jakiegokolwiek zawodnika. Jest to aneks do postanowienia, że można zastąpić kontuzjowanego łapacza.
 • Etapy wybierania zawodników[ | edytuj kod]

 • Kibice głosują na zawodników (8 z National League i 9 z American League): kibice głosują na zawodników, którzy wyjdą w pierwszym składzie meczu, przez internet. Hitter drużyny AL jest również wybierany w ten sposób. Sposób ten został jednak skrytykowany, ponieważ większość wybieranych zawodników grała w drużynach cieszących się największą popularnością, tj. New York Yankees i Boston Red Sox.
 • Głosowanie zawodników (16): ośmiu rzucających (5 z podstawowego składu, 3 rezerwowych) oraz tzw. back-up na każdą z pozycji wybierany przez zawodników, trenerów i menedżerów. Jeśli zawodnik, który otrzymana najwięcej głosów od zawodników, trenerów i menedżerów wygra również wśród kibiców, wówczas wybierany jest ten, który zajął drugie miejsce.
 • Dokonywanie wyboru przez menedżerów (9 z NL i 8 z AL): Menedżer, który poprowadzi drużynę gwiazd danego roku konsultuje się z pozostałymi menedżerami drużyn z tej samej ligi, a biuro Komisarza ligi rozszerzy listę zawodników do 33. Menedżer z National League dodatkowo wybiera hittera do swojej drużyny. Daje to gwarancję, że przynajmniej jeden zawodnik z każdej drużyny MLB wystąpi w Meczu Gwiazd
 • Końcowe głosowanie (jeden zawodnik): gdy zostanie wywieszona lista 33 zawodników z każdej ligi, odbywa się internetowe głosowanie fanów na dodatkowego zawodnika z listy pięciu zawodników, stworzonej przez menedżerów wszystkich drużyn i Komisarza.
 • Rezerwowi: po utworzeniu listy, menedżer drużyny gwiazd wraz z Komisarzem dokonują zmian zawodników, którzy ulegli kontuzjom lub zrezygnowali z udziału w Meczu Gwiazd, jak również tych, którzy grali w niedzielę poprzedzającą mecz.
 • Wyniki Meczów Gwiazd[ | edytuj kod]

  Uwagi[ | edytuj kod]

  1. Mecz został przerwany z powodu obfitych opadów deszczu.
  Reklama