• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • McAllen

  Przeczytaj także...
  Reynosa – miasto w północno-wschodnim Meksyku, w stanie Tamaulipas, nad rzeką Rio Grande, przy granicy z USA, naprzeciw amerykańskiego miasta McAllen. Około 450 tys. mieszkańców.Kostaryka (Costa Rica, Republika Kostaryki – República de Costa Rica) – państwo w Ameryce Środkowej nad Morzem Karaibskim i Oceanem Spokojnym. Graniczy od północy z Nikaraguą na odcinku 309 km i od południa z Panamą – 330 km. Łączna długość wybrzeża karaibskiego i pacyficznego wynosi 1290 km.
  Rio Grande (hiszp. Río Bravo del Norte) – rzeka w Ameryce Północnej. Długość rzeki wynosi 3034 km, powierzchnia dorzecza około 440 tys. km².

  McAllenmiasto w Stanach Zjednoczonych, w południowej części stanu Teksas, w dolinie rzeki Rio Grande. Około 126,4 tys. mieszkańców.

  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Cadereyta Jiménez – miasto w Meksyku, w centralnej części stanu Nuevo León. W mieście znajduje się siedziba gminy o tej samej nazwie. Cadereyta Jiménez według danych Meksykańskiego Instytutu Statystycznego w 2005 liczyło 56 552 mieszkańców, co czyniło go dziewiątym pod względem liczby ludności w stanie Nuevo León, natomiast gminę zamieszkiwało 73 746 ludzi.

  Demografia[ | edytuj kod]

  Miasta partnerskie[ | edytuj kod]

 • Kanada Ville Saint Laurent, Kanada
 • Ganzhou, ChRL
 • Kostaryka San José, Kostaryka
 • Meksyk Acapulco, Meksyk
 • Meksyk Cadereyta Jiménez, Meksyk
 • Meksyk García, Meksyk
 • Meksyk Villa de Guadalupe, Meksyk
 • Meksyk Irapuato, Meksyk
 • Meksyk Zihuatanejo, Meksyk
 • Meksyk Monterrey, Meksyk
 • Meksyk Reynosa, Meksyk
 • Meksyk Tampico, Meksyk
 • Meksyk Taxco de Alarcón, Meksyk
 • Taxco de Alarcón – meksykańskie miasto położone około 200 kilometrów w kierunku południowo-zachodnim od miasta Meksyk, w stanie Guerrero jako piąte co do wielkości miasto tego stanu. Leży na zboczu góry należącej do łańcucha Kordyliery Wulkanicznej, na wysokości 1800 metrów. Miasto w 2005 roku liczyło ponad 54 tys., a gmina miejska około 98 tys. mieszkańców.Villa de Guadalupe – miasto w północnym Meksyku w stanie Nuevo León, nad rzeką Santa Catarina, należące do strefy metropolitalnej Monterrey. Liczba ludności: ok. 700 tys. Założone w 1716. Dwa międzynarodowe lotniska. Największe miasto Meksyku bez uniwersytetu.
  Warto wiedzieć że... beta

  Miasto (od prasłow. „местьце", „mě́sto"–„miejsce”) – historycznie ukształtowana jednostka osadnicza charakteryzująca się dużą intensywnością zabudowy, małą ilością terenów rolniczych, ludnością pracującą poza rolnictwem (w przemyśle lub w usługach) prowadzącą specyficzny miejski styl życia.
  Monterrey – miasto w północno-wschodnim Meksyku, na przedgórzu Sierra Madre Wschodnie, stolica stanu Nuevo León. Monterrey jest także znane jako "Miasto Gór" i "Sultana del Norte" (Sułtan Północy), miasto to jest nowocześnie uprzemysłowionym, ważnym punktem biznesowym w Meksyku. Monterrey, z liczebnością mieszkańców około 3,8 mln, jest trzecią najbardziej zaludnioną metropolią w Meksyku (po Ciudad de México i Guadalajara). Monterrey do niedawna było jednym z najbardziej bezpiecznych miast w Ameryce Łacińskiej lecz liczne działania mafii narkotykowych spowodowały, że miasto stało się bardzo niebezpieczne. Monterrey zajmuje pierwsze miejsce jako miasto z największym PKB per capita. Przemysł hutniczy i elektromaszynowy.
  Meksyk (Meksykańskie Stany Zjednoczone, hiszp. México, Estados Unidos Mexicanos, Méjico, nah. Mēxihco) – kraj w Ameryce Północnej. Sąsiaduje ze Stanami Zjednoczonymi (na północy), z Oceanem Spokojnym (na zachodzie i południu), Zatoką Meksykańską i Morzem Karaibskim (na wschodzie) oraz z Gwatemalą i Belize (na południu i południowym wschodzie).
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Ganzhou (chin.: 赣州; pinyin: Gànzhōu) – miasto o statusie prefektury miejskiej w południowo-wschodnich Chinach, w prowincji Jiangxi, nad rzeką Gan Jiang. W 2010 roku liczba mieszkańców miasta wynosiła 267 242. Prefektura miejska w 1999 roku liczyła 15 191 773 mieszkańców. Ośrodek rzemiosła artystycznego oraz przemysłu maszynowego, chemicznego, cementowego i papierniczego.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.824 sek.