• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Mbale

  Przeczytaj także...
  Deszcz meteorytów – jednoczesny spadek na określonym obszarze dużej liczby meteorytów, pochodzących z rozpadu większego ciała, zazwyczaj bolidu, w atmosferze Ziemi. Deszcz meteorytów jest zjawiskiem lokalnym. Obszar obejmujący upadek deszczu meteorytowego ma kształt elipsy i nazywany jest elipsą rozsiania.Uganda – państwo we wschodniej Afryce nad Jeziorem Wiktorii, o pow. 236 tys. km². Graniczy z Sudanem Południowym, Demokratyczną Republiką Konga, Rwandą, Tanzanią i Kenią. Ludność zajmuje się głównie rolnictwem i hodowlą, kraj słabo rozwinięty.
  Mbale – meteoryt kamienny zaliczany do chondrytów oliwinowo-hiperstenowych L 6/5. Meteoryt spadł w postaci deszczu meteorytów 14 sierpnia 1992 roku w Ugandzie w mieście Mbale i jego okolicach. Największy fragment meteorytu miał masę 27,4 kg i został znaleziony w okolicach więzienia w mieście Mbale. Ocenia się, że meteoroid przed wejściem w ziemską atmosferę ważył około 1000 kg. Gęstość meteorytu wynosi ok. 3,5 g/cm. Zebrane meteoryty w większości trafiły do Narodowego Muzeum Przyrodniczego w Leiden, w Holandii. W Polsce fragment o wadze 15,3 g znajduje się w kolekcji Olsztyńskiego Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego.

  Mbale - miasto we wschodniej Ugandzie; stolica dystryktu Mbale. Liczy 91,8 tys. mieszkańców. Jest to główne miejskie, administracyjne i handlowe centrum dystryktu Mbale.

  Dystrykt Mbale – dystrykt we wschodniej Ugandzie, którego siedzibą administracyjną jest miasto Mbale. W 2002 roku liczył ok. 718 tys. mieszkańców. Głównymi grupami etnicznymi zamieszkującymi dystrykt są: Masaba i Gisu. Głównym językiem jest język masaba.Stolica - inaczej kapitol to miasto, w którym znajduje się siedziba centralnych organów państwa lub główne miasto okręgu, rejonu, województwa, powiatu, krainy historycznej itp.

  14 sierpnia 1992 roku w okolicach miasta miał miejsce upadek meteorytu Mbale w postaci deszczu meteorytów

  Przypisy

  1. ubos.org
  2. „Meteoryt”. Biuletyn wydawany przez Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne i Society of Meteoritophiles. Nr 4 (12) grudzień 1994, str. 12-15.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.03 sek.