• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Mazur - czasopismo  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Grzegorz Jasiński (ur. 1 maja 1957 roku w Lublinie) – historyk, doktor habilitowany, profesor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, Instytut Historii i Stosunków Międzynarodowych.Jan Karol Sembrzycki, także Zembrzycki, w wersji niem. Johannes Sembritzki; pseudonimy i kryptonimy: Jan Oleckowski, S., J.K.S., M.P. (ur. 10 stycznia 1856 w Olecku, zm. 8 marca 1919 w Kłajpedzie) – mazurski działacz narodowy i oświatowy, redaktor tygodnika "Mazur", wydawca, folklorysta, historyk regionalny. W poszukiwaniu tożsamości narodowej Mazurów łączył pierwiastki polskie i niemieckie (pruskie), w różnych etapach swojego życia pozostając bliższym kulturze to polskiej, to niemieckiej. Z zawodu był prowizorem aptekarskim.
  Warto wiedzieć że... beta

  Kazimierz Jaroszyk, (ur. 19 grudnia 1878 w Poznaniu, zm. 23 marca 1941 w Mławie) - działacz narodowy i społeczny na Warmii i Mazurach. Współzałożyciel Banku Mazurskiego, sekretarz Mazurskiej Partii Ludowej i Związku Polaków w Prusach Wschodnich. W latach 1908-1914 oraz 1919-1920 był redaktorem naczelnym czasopisma „Mazur”. Na łamach pisma bronił język polski i publikował utwory polskich poetów z tamtych czasów. Pisał artykuły o tym jak duży wkład mieli Polacy w dorobek całej Europy i jej kultury. W 1921 mianowano go redaktorem „Gazety Olsztyńskiej”, którym został do roku 1928.
  Bogumił Labusz, niem. Gottlieb Labusch (ur. 24 sierpnia 1860 w Rumach, powiat Szczytno, zm. 13 marca 1919 w Jezioranach koło Reszla), działacz polski na Mazurach, rolnik ze wsi Hozębark, Hozembark (od 1948 Labuszewo).
  Wojciech Kętrzyński, Adalbert von Winkler (ur. 11 lipca 1838 w Lecu (obecnie Giżycko), zm. 15 stycznia 1918 we Lwowie) – polski historyk, wieloletni dyrektor Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Lwowie, ojciec Stanisława Kętrzyńskiego.
  Polacy – naród zamieszkujący głównie obszar Rzeczypospolitej Polskiej i będący jej głównym składnikiem ludnościowym, a poza granicami Polski tworzący Polonię.
  Goniec Mazurski – tygodnik, czasopismo ruchu polskiego na Mazurach w Prusach Wschodnich – numer okazowy ukazał się w czerwcu 1905, pismo przestało ukazywać się w styczniu 1906. Tygodnik ukazujący się w nakładzie 250–450 egzemplarzy. Tygodnik bronił polskości Mazurów, popularyzował dzieła wielkich pisarzy polskich, piętnował antypolskie wystąpienia hakatystów, wskazywał na ponadzaborową łączność Polaków, interesował się zaborem rosyjskim. Dużo miejsca poświęcono rewolucji 1905 w Królestwie Polskim.
  Ostróda (dawn. Ostród, niem. Osterode, prus. Austrāti) – miasto i gmina w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie ostródzkim. Położone na Pojezierzu Iławskim, nad Jeziorem Drwęckim. Przez miasto przepływa rzeka Drwęca.
  Mazury (dawn. Mazowsze Pruskie, Mazury Pruskie, niem. Masuren) – region geograficzno-kulturowy w północno-wschodniej Polsce. Obejmuje tereny Pojezierza Mazurskiego i Pojezierza Iławskiego, administracyjnie wchodzi w skład województwa warmińsko-mazurskiego.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.032 sek.