• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Mazda  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Mazda Laputa - mały samochód osobowy typu kei-car produkowany przez japońską firmę Mazda w latach 1999-2006. Dostępny jako 3- lub 5-drzwiowy hatchback. Do napędu używano benzynowych silników R3 o pojemności 0,7 litra, także z turbodoładowaniem. Moc przenoszona była na oś przednią (opcjonalnie AWD) poprzez 5-biegową manualną bądź 4-biegową automatyczną skrzynię biegów.PN-EN ISO 9001:2009 Systemy zarządzania jakością - Wymagania (z ang. EN ISO 9001:2008 Quality management systems - Requirements) - międzynarodowa norma określająca wymagania, które powinien spełniać system zarządzania jakością w organizacji.

  Mazda Motor Corporation (jap. マツダ株式会社, Matsuda Kabushiki-gaisha) – japoński producent samochodów osobowych mający swą siedzibę w mieście Hiroshima. Koncern został założony w 1920 roku przez Jujiro Matsudę.

  Mazda Cosmo I
  Mazda Cosmo III
  Mazda 323F
  Mazda MPV
  Mazda RX-500

  Filozofią marki jest hasło „zoom-zoom”, które towarzyszy firmie od 2002 roku, nawiązujące do przyjemności z jazdy. W 2007 roku Mazda postanowiła obniżyć spalanie w swoich samochodach (nawet o 30%) do roku 2015. Filozofia marki uległa delikatnej zmianie, obejmując dodatkowo dbałość o środowisko naturalne i przyjęła brzmienie: „zrównoważony zoom-zoom”.

  Mazda BT-50 - samochód osobowy typu pickup produkowany przez koncern Mazda we współpracy z koncernem Ford Motor Company od 2006 roku w wyniku której pojazd jest bliźniaczym modelem Forda Ranger. Od 2011 roku produkowana jest druga generacja pojazdu.Normy ISO 9000 po raz pierwszy zostały opublikowane w 1987, są powszechnie uznawane za podstawę budowania systemów zarządzania jakością we wszystkich organizacjach, bez względu na rodzaj ich działalności. Normy te zawierają terminologie, wymagania i wytyczne dotyczące wprowadzania, doskonalenia i kontrolowania systemu zarządzania jakością.

  W 2008 roku rozpoczęła działalność Mazda Motor Poland, czyli struktura japońskiego producenta na rynek Polski.

  Historia[ | edytuj kod]

  Początki[ | edytuj kod]

  W 1920 roku w Hiroszimie Jujiro Matsuda wspólnie z grupą inwestorów założył firmę Toyo Cork Kogyo. Początki japońskiej firmy opierały się na produkcji obrabiarek. Ruszyły prace nad pierwszym pojazdem samochodowym firmy. Działania te przyczyniły się do zwiększenia specyfikacji produkcji z narzędzi także na samochody.

  Mazda 929 - samochód osobowy produkowany przez japońską firmę Mazda w latach 1973–1995. Początkowo przynależał do klasy średniej, następnie średniej-wyższej. Dostępny jako 2-drzwiowe coupé oraz 4-drzwiowy sedan. Do napędu używano silników: R4, V6 oraz motorów z tłokiem obrotowym. Moc przenoszona była na oś tylną poprzez 4-biegową automatyczną lub 5-biegową manualną skrzynię biegów. Powstało pięć generacji modelu.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  W 1931 roku rozpoczęła się produkcja pierwszych pojazdów. Były one małymi, trójkołowymi bagażówkami nazwanymi Mazda-go. Pojazdy te były połączeniem elementów zarówno motocykla, jak i samochodu. Pierwszy rok produkcji zakończono liczbą 66 egzemplarzy. Konstrukcja była tak udana, że zdecydowano się na eksport do Chin w kolejnych latach.

  Mazda RX-2 - samochód osobowy klasy średniej produkowany przez japońską firmę Mazda w latach 1970-1978. Dostępny jako 2-drzwiowe coupé lub 4-drzwiowy sedan. Do napędu używano silników Wankla. Moc przenoszona była na oś tylną poprzez 4-biegową manualną skrzynię biegów.Furai (jap. "szum wiatru") zaprezentowany został 13 stycznia 2008 roku na Salonie Samochodowym w Detroit, ostatni samochód z serii Neagare. Jest to na razie prototyp i prawdopodobne nie będzie on produkowany seryjnie. Pierwsze testy odbyły się na torze Laguna Seca. Prawdopodobnie powstał, aby powtórzyć sukces Mazdy 787B - zwycięzcy wyścigu Le Mans w 1991 r. Samochód wyposażono w silnik Wankla o mocy 457 KM. Prędkość maksymalna to 290 km/h.

  Zmiana nazwy[ | edytuj kod]

  W roku 1934 przedsiębiorstwo nieoficjalnie zmieniło nazwę z Toyo Kogyo na Mazda. Nazwa nawiązuje zarówno do nazwiska założyciela (od 1984 roku oficjalna japońska nazwa przedsiębiorstwa została dopasowana do marki i zmieniona na Matsuda) oraz do staroperskiego bóstwa Ahura-Mazdy. Wtedy ukazało się pierwsze logo Mazdy, a sama nazwa od tej chwili oznaczana była już na wszystkich pojazdach produkowanych przez spółkę.

  Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.Mazda CX-5 - samochód osobowy typu crossover SUV produkowany przez koncern Mazda od 2012 roku jako model na rok 2013. Jest pierwszym samochodem utrzymanym w nowej stylizacji Mazdy "KODO - Dusza Ruchu". Reprezentuje jako pierwszy pojazd technologię SKYACTIV, którą charakteryzuje sztywna, lekka platform podwozia, nowa seria silników benzynowych oraz wysokoprężnych i nowe układy przeniesienia napędu. Silniki SKYACTIV oraz skrzynie biegów zostały wprowadzone do produkcji w samochodach Mazdy w 2012 roku.

  W roku 1936 Mazda zmieniła swój wizerunek. Wdrożono wówczas nowy znak towarowy o nazwie Flying-M. Nawiązuje on do takich wartości jak zwinność, szybkość i wydajność, które według założyciela wzniosą markę na wyżyny.

  Pierwsze prototypy samochodów[ | edytuj kod]

  Pierwsze prototypy samochodów osobowych zaczęły powstawać w 1940 roku, jednak z powodu II wojny światowej prace zostały wstrzymane. Ponadto w wyniku zrzucenia 6 sierpnia 1945 roku bomby atomowej na Hiroszimę uległa zniszczeniu blisko połowa fabryki. Dopiero po odbudowie udało się wznowić prace nad produkcją samochodów.

  Kryzys naftowy, określany też mianem kryzysu paliwowego, energetycznego lub szoku naftowego to kryzys gospodarczy w historii gospodarki, który rozpoczął się w 1973 i objął wszystkie kraje wysoko uprzemysłowione i uzależnione od ropy naftowej i wszystkie dziedziny gospodarki światowej.Silnik Wankla – silnik spalinowy, w którym tłok obraca się wewnątrz cylindra. Silnik ten opatentował Felix Wankel.

  Rozwój Mazdy[ | edytuj kod]

  Szczególnie istotną datą dla przedsiębiorstwa był rok 1960, kiedy pokazano światu innowacyjny model samochodu osobowego o nazwie Mazda R360. Było to bardzo istotne wydarzenie i miało duże znaczenie, gdyż był to pierwszy model pojazdu osobowego (czterokołowego) zaprezentowanego przez japońską firmę. To pojazd typu coupé lekkiej konstrukcji, napędzany dwucylindrowym, chłodzonym powietrzem, silnikiem o pojemności 356 cm³. Była to wyjątkowo udana konstrukcja zwłaszcza dlatego, że samochód ten charakteryzował się bardzo niskim zużyciem paliwa na poziomie 3,1 litra na 100 km.

  Mazda RX-3 - sportowy samochód osobowy produkowany przez japońską firmę Mazda w latach 1971–1978. Dostępny jako 2-drzwiowe coupé. Do napędu używano silników Wankla. Moc przenoszona była na oś tylną poprzez 4-biegową manualną skrzynię biegów.Mazda Ryuga – auto koncepcyjne zaprezentowane po raz pierwszy na targach motoryzacyjnych w Detroit w 2007 roku. Głównym projektantem był Yasushi Nakamuta, który wcześniej kierował projektem modelu trzeciej generacji MX-5 Miata. Zarówno kształt jak i rozwiązania konstrukcyjne Mazdy Ryugi wskazują, ze nie wejdzie ona do produkcji.

  Niespełna rok później firma zdecydowała się negocjować zakup licencji od niemieckiej firmy NSU Motorenwerke AG i Feliksa Wankla, ponieważ Mazda zainteresowana była możliwością prowadzenia dalszych prac nad innowacyjnym silnikiem rotacyjnym, potocznie zwanym silnikiem Wankla. Od tego momentu w zakładach produkcyjnych kładziono duży nacisk na prace inżynierów nad tym silnikiem. Fakt ten wyróżnił firmę na tle innych japońskich producentów, którzy nie odważyli się na tak skomplikowane prace przy konstrukcji silników. Mazda stała się wtedy jedyną firmą, która produkowała trzy odmienne rodzaje silników: konwencjonalny tłokowy benzynowy, napędzany olejem napędowym i z wirującym tłokiem, o skomplikowanej konstrukcji.

  Znak towarowy – prawnie chroniony, niepowtarzalny element produktu, skutecznie odróżniający go od produktów konkurencyjnych. Znakiem towarowym może być w szczególności nazwa, fraza, symbol, logo, projekt, obraz, kształt produktu, motyw, melodia użyty przez przedsiębiorcę w obrocie gospodarczym w celu uzyskania jednoznacznej identyfikacji swoich towarów lub usług wśród konsumentów.Mazda Demio (Mazda2) – samochód osobowy typu hatchback produkowany przez japońskiego producenta Mazda od 1996 roku. Obecnie na rynku oferowana jest trzecia generacja pojazdu.

  W następnych latach przedsiębiorstwo wyprodukowało swój pierwszy samochód czterodrzwiowy o nadwoziu typu sedan pod nazwą Mazda Carol, jak również swój pierwszy kompaktowy pojazd typu pick-up, który zapoczątkował serię B.

  W 1963 roku producent świętował liczbę 1 000 000 sztuk wyprodukowanych aut od początku istnienia firmy. Był to znak dla konkurencji, że Mazda poważnie podchodzi do produkcji i sprzedaży swoich samochodów. Dwa lata później zakończono budowę obiektu testowania samochodów o nazwie Miyoshi Proving Ground. Rok później zakończono także budowę nowego zakładu w Hiroszimie.

  II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.Obrabiarka to maszyna do mechanicznej obróbki przedmiotów w celu nadania im określonych kształtów, wymiarów i chropowatości powierzchni. Obróbka realizowana jest za pomocą narzędzi.

  W roku 1967 na rynku pojawił się Cosmo Sports 110S, pierwszy samochód japońskiej firmy z silnikiem rotacyjnym pod maską. Zaskakiwał on śmiałą, bardzo atrakcyjną stylizacją i zaawansowaną technologią. Rok ten był gigantycznym krokiem do przodu dla japońskiego producenta, ponieważ właśnie wtedy zdecydowano o masowym eksporcie samochodów do Europy, a trzy lata później również do Stanów Zjednoczonych. Do planów produkcyjnych dołączono kolejne modele samochodów z silnikami Wankla, były to między innymi Familia R100, Savannah RX-3 oraz Capella RX-2. Ten ostatni był pierwszym samochodem z silnikiem rotacyjnym sprzedawanym w Ameryce Północnej. Zarówno Mazda RX-2, jak i RX-3 otrzymały przydomek „giant killers”, co podkreślało ich fenomenalne osiągi, porównywalne, a czasem wyższe, od o wiele większych silników z układem cylindrów V8.

  NSU Motorenwerke AG (pol. NSU Zakłady Silnikowe S.A.) – niemiecki producent samochodów i motocykli od 1873 roku. W 1969 został nabyty przez Grupę Volkswagen. VW połączył firmę z Auto Union, która ostatecznie przekształciła się w Audi.Coupé (z fr. - ścięty) − najczęściej dwubryłowe nadwozie zamknięte samochodu osobowego, posiadające dwoje drzwi i charakteryzujące się bardziej opływową i płaską stylistyką, niż inne typy nadwozia. Często, ze względu na nisko opadającą ku tyłowi linię dachu w środku jest mało miejsca, zwłaszcza dla pasażerów tylnej kanapy, jeśli takowa w ogóle jest w samochodzie.

  Kryzys w 1970 roku spowodował, że koncern Ford Motor Company przejął 25% udziałów marki.

  W roku 1971 osiągnięto zdolność produkcyjną samochodów z silnikami rotacyjnymi przekraczającą 200 000 sztuk rocznie. Wprowadzano w Stanach Zjednoczonych pierwszą ciężarówkę o nazwie Mazda Titan.

  Dalszy rozwój przedsiębiorstwa[ | edytuj kod]

  Rok 1972 to kolejny sukces, ponieważ z taśm produkcyjnych zjechał egzemplarz z kolejnym numerem produkcyjnym 5 000 000. W następnym roku osiągnięto łączny eksport na poziomie 1 000 000 sztuk.

  Mazda Hazumi Concept – koncepcyjny samochód osobowy japońskiej marki Mazda zaprezentowany podczas targów motoryzacyjnych w Genewie w 2014 roku. Auto poprzedza seryjną wersję trzeciej generacji Mazdy 2.Ormuzd lub Ahura Mazda (dosł. Pan Mądry, Pan Wszystkowiedzący; staroperski: Ahuramazda, średnioperski: Ohrmazd, Ormuzd, Hormuzd, Ohrmizd) – najwyższe bóstwo w religiach irańskich: mazdaizmie i zaratusztrianizmie. Bóg stworzyciel, walczący stale ze Złym Duchem Arymanem. Stwórca świata i ładu w kosmosie i praw nim rządzących, uosobienie ładu i absolutnej mądrości. Jego symbolem jest oczyszczający ogień. Wyobrażany był w postaci uskrzydlonej tarczy słonecznej.

  W 1975 roku przedsiębiorstwo oficjalnie przyjęła słowo mazda za swój znak handlowy i od tej pory używa go, zarówno na samochodach, akcesoriach, a z czasem też trafił on do internetu.

  W roku 1978 przedsiębiorstwo przedstawiło model RX-7, który jest lekkim, stylowym coupé, które łączy wysoką jakość z doskonałymi osiągami, natychmiast podbijając świat i zwiększając sprzedaż samochodów z silnikami rotacyjnymi do poziomu 1 000 000 sztuk.

  Swój debiut na rynku w roku 1980 miał także samochód kompaktowy Mazda Familia GLC (323), którego sprzedaż uratowała koncern przed katastrofalnymi skutkami kryzysu paliwowego. Kolejnym sukcesem w tym okresie było pojawienie się pojazdu Mazda Capella (626), jednego z najpopularniejszych modeli marki.

  Mazda Chantez - czteromiejscowy samochód osobowy typu kei-car produkowany przez japońską firmę Mazda w latach 1972–1974. Dostępny jako 2-drzwiowe coupé. Do napędu użyto dwusuwowego silnika benzynowego R2 o pojemności 0,4 litra. Moc przenoszona była na oś tylną poprzez 4-biegową manualną skrzynię biegów.Mazda 110 S Cosmo – pierwszy seryjny samochód z dwutłokowym silnikiem Wankla. Premiera miała miejsce w Japonii w lipcu 1967. Silnik był chłodzony cieczą. Samochód był wytwarzany do 1972.

  W latach 80. XX wieku rozpoczęła działalność Mazda (North America) Inc. oraz przedstawicielstwo Mazda Motor w Europie, aby pomóc w osiąganiu jeszcze lepszych wyników sprzedażowych na tych kontynentach. Było to w roku 1981. Dwa lata później powstało laboratorium badań aerodynamicznych w Hiroszimie.

  W roku 1984 przedsiębiorstwo przyjęło nazwę Mazda Motor Corporation, a w kolejnym roku dotychczasowa łączna produkcja osiągnęła łącznie 10 000 000 pojazdów.

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Mazda RX-8 (Mazda Rotary eXperimental-8)- samochód osobowy o nadwoziu coupe produkowany przez koncern Mazda w latach 2003 - 2012. W ciągu dziewięciu lat wyprodukowano 192 094 egzemplarzy pojazdu.

  Rok 1987 przyniósł łączną sprzedaż na poziomie 20 000 000 sztuk. Dwa lata później przedsiębiorstwo zaprezentowało samochód Mazda MX-5, model stylistycznie agresywny, a jednocześnie klasyczny, który do dnia dzisiejszego bije rekordy sprzedaży oraz przechodzi do historii jako najczęściej kupowany roadster na świecie.

  Mazda 626 - samochód osobowy klasy średniej produkowany przez japoński koncern Mazda Motor Corporation w latach 1979 - 2002.Motocykl – jedno- lub dwuśladowy mechaniczny pojazd drogowy bez nadwozia, posiadający dwa (lub więcej) koła jezdne, wyposażony w silnik spalinowy o masie własnej do 400 kg i o pojemności powyżej 50 cm³ (do II wojny światowej – powyżej 100 cm³), przeznaczony do przewozu jednej lub dwóch osób (niekiedy trzech, w przypadku zainstalowania wózka bocznego, tzw. kosza).

  Mazda została jedynym japońskim producentem, który odniósł zwycięstwo w prestiżowym 24-godzinnym wyścigu Le Mans za sprawą sportowego prototypu 787B, którego karoserię zrobiono z włókien węglowych

  Dbanie o naturalne środowisko[ | edytuj kod]

  W roku 1992 firma przyjęła Kartę Środowiska Naturalnego Mazdy, jej celem jest jeszcze większe zaangażowanie marki w dbaniu o środowisko naturalne. Dwa lata później firma uzyskała jako pierwszy japoński producent samochodów certyfikat jakości ISO 9002. W roku 1996 miejsce tego certyfikatu zajęło ISO 9001, najwyższa norma jaką można było otrzymać.

  Oberursel (Taunus) – miasto w Niemczech, w kraju związkowym Hesja, w rejencji Darmstadt, w powiecie Hochtaunus. Liczy 44 156 mieszkańców (30 czerwca 2012).Język japoński (jap. 日本語 nihongo lub nippongo) – język używany przez ok. 130 mln mieszkańców Japonii oraz japońskich emigrantów na wszystkich kontynentach.

  W rok 2002 firma przyjęła nową filozofię nazywaną „zoom-zoom”.

  Od początku XXI wieku na scenie motoryzacyjnej pojawia się wiele nowych modeli, takich jak Mazda 6, Mazda 2, Mazda RX-8, ten ostatni z silnikiem Wankla nazywanym Renesis. Silnik ten uzyskał tytuł silnika roku przez dwa lata z rzędu. Oprócz wprowadzenia nowych modeli samochodów firma zdecydowała się kontynuować produkcję roadstera o nazwie MX-5.

  Europa – część świata (określana zwykle tradycyjnym, acz nieścisłym mianem kontynentu), leżąca na półkuli północnej, na pograniczu półkuli wschodniej i zachodniej, stanowiąca wraz z Azją kontynent Eurazję.Środowisko przyrodnicze (środowisko naturalne) – całokształt ożywionych i nieożywionych składników przyrody, ściśle ze sobą powiązanych, otaczających organizmy żywe. W jego ramach można wyróżnić następujące elementy:

  Rok 2007 to rok premier nowych generacji modeli Mazdy 2 i Mazdy 6. W tym roku firma przedstawiła również plan zmniejszenia zużycia paliwa w samochodach Mazdy nawet o 30% do 2015 roku – „zrównoważony zoom-zoom”.

  W 2008 roku przedstawiono nową generację Mazdy 3, a Mazda 2 została nagrodzona tytułem „Światowego Samochodu Roku 2008”. W tym roku również powstała Mazda Motor Poland.

  W 2009 roku koncern wprowadził unikatowy układ Mazda i-stop oraz zaprezentował nową generację zespołów napędowych – Sky Concept. Rozpoczęto również użyczanie klientom Mazdy 5 Premacy Hydrogen RE Hybrid, pierwszego na świecie pojazdu hybrydowego z silnikiem Wankla.

  Inwestor – osoba fizyczna lub prawna, która dokonuje inwestycji, czyli podejmuje takie działania gospodarcze, w których efekty pojawiają się raczej w przyszłości niż natychmiast. - osoba fizyczna lub prawna albo jednostka organizacyjna nie mająca osobowości prawnej, która posiada środki finansowe na realizację określonej inwestycji budowlanej, organizuje proces jej powstawania, ma prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane oraz jako jedyna jest upoważniona do złożenia wniosku o wydanie pozwolenia na budowę.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  W 2010 roku, podczas salonu samochodowego w Genewie, Mazda zaprezentowała nową generację Mazdy 5. Zorganizowała też wyścig MX-5 Open Race dla uwieńczenia 20. rocznicy MX-5 w Europie.

  W roku 2008 koncern otworzył w Warszawie swoje przedstawicielstwo, jako część struktury Mazda Motor Europe. Ruszyła też sieć 11 autoryzowanych salonów sprzedaży.

  Logo[ | edytuj kod]

  Mazda Takeri – koncepcyjny samochód osobowy marki Mazda zaprezentowany podczas salonu motoryzacyjnego w Tokio w 2011 roku. Auto poprzedzało seryjną wersję trzeciej generacji Mazdy 6.Mazda 3 - samochód osobowy klasy kompaktowej produkowany od 2003 roku przez japoński koncern Mazda zastępując serię Mazd 323.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Mazda MX-3 – kompaktowy samochód sportowy produkowany przez japońską firmę Mazda w latach 1991–1998. Dostępny jako 3-drzwiowy coupe. Samochód mógł być napędzany przez cztery różne silniki; trzy czterocylindrowe rzędowe oraz jeden V6. Moc przenoszona była na koła przednie poprzez 5-biegową manualną bądź 4-biegową automatyczną skrzynię biegów.
  Mazda CX-9 - to obecnie największy z modeli japońskiego producenta. Pierwszy raz został przedstawiony 13 kwietnia 2006 na międzynarodowej wystawie samochodów w Nowym Jorku.
  Ford Motor Company – amerykański producent samochodów osobowych, SUV-ów, samochodów sportowych, vanów, pickupów i samochodów ciężarowych z siedzibą w Dearborn działający od 1903 roku. Marka współtworzy koncern Ford Motor Company.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Mazda R360 - samochód osobowy typu kei-car produkowany przez japońską firmę Mazda w latach 1960–1966. Dostępny jako 2-drzwiowy sedan. Do napędu użyto benzynowego silnika V2 o pojemności 0,4 litra. Moc przenoszona była na oś tylną poprzez 4-biegową manualną bądź 2-biegową automatyczną skrzynię biegów. Samochód został zastąpiony przez model P360.
  Silnik z tłokiem obrotowym – silnik spalinowy, w którym tłok obraca się wewnątrz cylindra. Powstało wiele koncepcji i konstrukcji. Projekt maszyny parowej z wirującym tłokiem opracował już w 1782 r. James Watt. Jeden z projektów silnika spalinowego z tłokiem obrotowym (patent w 1946 r.) stworzył Gustaw Michał Różycki. Jedyną produkowaną i najbardziej znaną konstrukcją jest wynalazek niemieckiego konstruktora Feliksa Wankla (1902-1988). Pierwszy patent Wankel uzyskał w roku 1929, a kolejny w roku 1936.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.048 sek.