Mayo Clinic
Podstrony: 1 [2] [3] [4]
William James Mayo (ur.18 września 1861, zm. 28 czerwca 1939) – amerykański lekarz chirurg. W 1889 założył razem ze swoim bratem Charlesem Horacem szpital w miejscowości Rochester w stanie Minnesota.W 1903 szpital został przekształcony w Mayo Clinic. W 1917 powołali do życia Mayo Foundation for Medical Education and Research. William James Mayo zajmował się ponadto chorobami jelit i nowotworami.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
Mayo Clinic – amerykańska organizacja non-profit działająca w branży medycznej. Jej siedziba mieści się w Rochester (Minnesota). Zatrudnia blisko 4,7 tys. lekarzy i naukowców oraz ok. 58,4 tys. współpracującego personelu służby zdrowia. Stowarzyszenie specjalizuje się w leczeniu ciężkich przypadków poprzez wysoce specjalistyczną opiekę zdrowotną. Roczne koszty przeznaczane na badania oraz na pracowników (ok. 3000 osób zatrudnionych na pełny etat) wynoszą ponad 750 mln USD (2017).
Oprócz głównego szpitala w Rochester, w ramach Mayo Clinic funkcjonują też kampusy w Arizonie i Florydzie. W ramach Mayo Clinic Health System funkcjonują placówki stowarzyszone działające w obrębie stanów: Minnesota, Wisconsin i Iowa.
W 2017 roku liczba różnych pacjentów leczących się w Mayo Clinic wynosiła ok. 1,3 mln.
Historia[ | edytuj kod]
W 1845 roku William Worrall Mayo (1819–1911) przybył z Anglii do Nowego Jorku. W 1863 roku trafił do Rochester, gdzie został zatrudniony jako nadzorujący chirurg dla komisji poborowej w trakcie wojny secesyjnej. 27 stycznia 1864 roku Mayo zamieścił ogłoszenie w „Rochester City Post” informujące o otwarciu prywatnej spółki medycznej, która miała udzielać pomocy zarówno w dzień jak i w nocy (all calls answered by day or night).
Obaj synowie lekarza, William James Mayo (1861–1939) i Charles Horace Mayo (1865–1939) dorastali w Rochester, i uczęszczali do szkoły medycznej. William ukończył naukę w 1883 roku, a Charles w 1888 roku i po zakończeniu edukacji dołączyli do ojca.
Kiedy pod koniec sierpnia 1883 roku przez Rochester przeszło tornado (37 ofiar śmiertelnych i 200 osób rannych) W. W. Mayo powołany został na stanowisko zarządzającego improwizowanym szpitalem, w którym siostry ze zgromadzenia Sisters of Saint Francis pomagały mu ratować rannych. Siostra przełożona zaproponowała budowę stałej placówki medycznej, zapewniając dostateczną sumę pieniędzy na ten cel, i powierzyła Mayo opiekę nad nowo powołaną instytucją. Szpital otwarto w 1889 roku pod nazwą Saint Mary’s Hospital. Placówka szybko stała się popularna, wpierw jako Mayo Clinic, a później (1915) jako Mayo Foundation.
W 1892 roku W. W. Mayo przeszedł na emeryturę, a szpital i prywatny gabinet powierzył synom. Zanim to zrobił poprosił dra Augustusa Stinchfielda, jednego z najlepszych lekarzy jakich znał, by dołączył do jego synów, a Stinchfield chętnie się zgodził na współpracę. Kiedy instytucja się rozwijała, doktorzy Christopher Graham, E. Star Judd, Henry Stanley Plummer, Melvin Millet i Donald Balfour dołączyli do zespołu. W 1903 roku wspólnie otworzyli placówkę. Pierwotnie była to jedynie klinika chirurgiczna. W 1911 roku W. W. Mayo zmarł.
W 1914 roku, kiedy w szpitalu zaczęło brakować przestrzeni na praktyki medyczne, postawiono nowy budynek. W tym samym roku szpital oficjalnie otrzymał nazwę Mayo Clinic. Placówka wyposażona była wówczas w pierwszy w kraju tak rozbudowany telefoniczny system przywoławczy.
W 1986 roku organizacja Mayo Clinic formalnie połączyła się z Rochester Methodist Hospital i Saint Mary’s Hospital.
Podstrony: 1 [2] [3] [4]