• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Mayhem  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Międzynarodowy alfabet fonetyczny, MAF (ang. International Phonetic Alphabet, IPA; fr. Alphabet phonétique international, API) – alfabet fonetyczny, system transkrypcji fonetycznej przyjęty przez Międzynarodowe Towarzystwo Fonetyczne jako ujednolicony sposób przedstawiania głosek wszystkich języków. Składają się na niego zarówno symbole alfabetyczne jak i symbole niealfabetyczne oraz ok. 30 znaków diakrytycznych.Motörhead – brytyjski zespół muzyczny powstały w 1975 roku z inicjatywy basisty i wokalisty Iana „Lemmy’ego” Kilmistera, który pozostawał jedynym stałym członkiem grupy. Grupa odniosła sukces komercyjny w latach 80. XX wieku, natomiast jej albumy Overkill, Bomber oraz Ace of Spades stały się inspiracją dla wielu wykonawców z nurtu heavy metal. Kilmister mimo kategoryzacji w gatunkach thrash i speed metal, na którego rozwój wywarł wpływ, określał muzykę Motörhead jako rock ’n’ roll. Grupa w swej twórczości poruszała takie zagadnienia jak wojna, zło, dobro, seks czy uzależnienia, ponadto posiada charakterystyczne logo o nazwie Snaggletooth, którego autorem jest artysta Joe Petagno.

  Mayhem (IPA [ˈmeɪhem]) – norweska grupa muzyczna wykonująca black metal, zaliczana do prekursorów gatunku. W początkowym okresie działalności utożsamiana z nurtem satanizmu teistycznego. Zespół powstał w Oslo w 1983 roku z inicjatywy gitarzysty Øysteina „Euronymousa” Aarsetha, do którego dołączyli dwaj szkolni koledzy, perkusista Kjetil Manheim i Jørn „Necrobutcher” Stubberud grający na gitarze basowej. Inspiracją dla nazwy zespołu był utwór brytyjskiego zespołu Venom pt. „Mayhem with Mercy”.

  Pro-Pain - amerykański zespół metalowy założony w 1992 roku, powstał po rozpadzie hc punkowej grupy Crumbsuckers. Początkowo wykonywał hardcore utrzymany w duchu takich zespołów jak Biohazard, czy Spudmonsters, ale później obrócił się w stronę groove/thrash metalu. W swoich tekstach Pro-Pain porusza tematy rebelii, społeczeństwa i nienawiści.Slayer (IPA [ˈsleɪə]) – amerykańska grupa muzyczna wykonująca thrash metal, powstała w 1981 roku w Huntington Park (przedmieścia Los Angeles), rozwiązana w 2019 roku. Zespół powstał z inicjatywy gitarzysty Kerry’ego Kinga, który do współpracy zaprosił gitarzystę Jeffa Hannemana, pochodzącego z Kuby perkusistę Dave’a Lombardo oraz basistę i wokalistę Chilijczyka - Toma Arayę. Już w początkowym okresie działalności muzycy rozwinęli własny styl oparty na intensywnych partiach gitar z partiami solowymi wykonywanymi przy użyciu tremola oraz charakterystycznym śpiewie wokalisty zespołu.

  W 1993 roku zespół został rozwiązany w wyniku morderstwa Aarsetha - lidera i założyciela Mayhem. Grupę ponownie reaktywowano w 1995 roku z udziałem gitarzysty Rune „Blasphemera” Eriksena. Na przestrzeni lat w zespole występowało kilkunastu muzyków, jednak mimo częstych zmian utrzymał łatwo rozpoznawalny styl oparty na szybkich partiach perkusji oraz nisko strojonej gitarze basowej.

  Industrial – awangardowy styl w muzyce elektronicznej, czerpiący inspiracje z fascynacji, a jednocześnie rozczarowania zdehumanizowaną cywilizacją przemysłową, z jednej strony dążącą do technicznej doskonałości, a z drugiej spychającą jednostkę ludzką na dalszy plan.Season of Mist – francuska wytwórnia płytowa, mająca również filię w Stanach Zjednoczonych. Season of Mist współpracuje z amerykańską filią EMI Music, która zapewnia dystrybucję wydawnictw wytwórni na terenie Stanów Zjednoczonych.

  Z zespołem były związane organizacje okultystyczne Inner Circle, którą założył Aarseth oraz Outer Circle założona przez fanów zespołu, będące odpowiedzialne w dużym stopniu za falę przemocy oraz przestępstw na tle antyreligijnym, w tym podpalenia kościołów luterańskich, jaka miała miejsce na początku lat 90. XX wieku w Norwegii. Muzycznie zespół prezentował różne oblicza black metalu, łącząc w swej muzyce wpływy industrialu oraz muzyki elektronicznej.

  Spółgłoska szczelinowa krtaniowa bezdźwięczna - rodzaj dźwięku spółgłoskowego występujący w językach naturalnych. W międzynarodowej transkrypcji fonetycznej IPA oznaczana jest symbolem: [h]Death metal - gatunek muzyki heavymetalowej, będący pochodną thrash metalu, powstały na początku lat 80. XX wieku. Nazwa "death metal" w dosłownym znaczeniu oznacza "metal śmierci". Za twórcę terminu death metal powszechnie uznawany jest Jeff Becerra, autor utworu o tym samym tytule z albumu Seven Churches grupy Possessed z 1985 roku.

  Do 2007 roku zespół wydał cztery wysoko oceniane albumy studyjne oraz szereg kompilacji i albumów koncertowych. Zespół z biegiem lat stał się przedmiotem krytyki oraz bohaterem wielu filmów i publikacji dokumentujących przemoc w muzyce metalowej. Podczas występów zespół prezentuje charakterystyczny rodzaj ekspresji włączając okaleczenia muzyków, corpse paint oraz scenografię z użyciem m.in. szczątków zwierząt i efektów pirotechnicznych.

  Deathlike Silence Productions – niezależna wytwórnia płytowa powstała w Oslo w latach 80. Skupiała zespoły blackmetalowe.Live in Bischofswerda – pierwsze VHS norweskiej grupy black metalowej Mayhem. Występ zarejestrowano w roku 1997, podczas koncertu w Bischofswerda we wschodnich Niemczech. Nagranie zostało wydane rok później przez Misanthropy Records.

  Historia[ | edytuj kod]

  Jørn „Necrobutcher” Stubberud, 2012

  Zespół powstał w 1983 roku w Oslo z inicjatywy wokalisty i gitarzysty Øysteina „Euronymousa” Aarsetha, który do współpracy zaprosił dwóch szkolnych kolegów basistę Jørna „Necrobutchera” Stubberuda oraz perkusistę Kjetila Manheima. W takim składzie grupa odbywała próby w małej sali w Langhus, dzielnicy Oslo, wykonując muzykę inspirowaną twórczością takich grup jak Slayer, Motörhead czy Celtic Frost. W 1986 roku odbył się pierwszy koncert grupy oraz wydane zostało demo zatytułowane Pure Fucking Armageddon. Wkrótce potem do zespołu dołączył wokalista Eirik „Messiah” Nordheim. W 1987 roku Nordheima zastąpił Sven Erik „Maniac” Kristiansen, z którym w składzie zespół nagrał swój pierwszy minialbum pt. Deathcrush. Tego samego roku z zespołu odszedł Kjetil Manheim oraz Sven Erik „Maniac” Kristiansen, których zastąpili odpowiednio Torben Grue i Kittil Kittilsen. Rok później zespół ponownie zmienił skład, perkusistę Grue zastąpił Jan Axel „Hellhammer” Blomberg, natomiast nowym wokalistą został Szwed Per Yngve „Dead” Ohlin znany z występów w deathmetalowej grupie Morbid. W 1991 roku ukazał się pierwszy album koncertowy grupy pt. Live in Leipzig będący zapisem ostatniego koncertu grupy z wokalistą Perem Yngve „Deadem” Ohlinem, który popełnił samobójstwo tego samego roku.

  Rune Eriksen, pseud. Blasphemer, Herr Schmitt (ur. 13 stycznia 1975 w Oslo) – norweski muzyk, kompozytor, wokalista i instrumentalista. Popularność zyskał jako gitarzysta blackmetalowej grupy muzycznej Mayhem w której występował od 1995 roku do 2008 roku. Ponadto współpracował z takimi grupami jak Aura Noir, Mezzerschmitt, Ava Inferi, Amicus oraz In Silence.Sven Erik Kristiansen (ur. 19 lutego 1967), znany również jako Maniac - norweski muzyk, kompozytor, wokalista, autor tekstów i instrumentalista. Sven Erik Kristiansen znany jest przede wszystkim z wieloletnich występów w blackmetalowej grupie muzycznej Mayhem w której pełnił funkcję wokalisty oraz autora tekstów. W ramach występów z zespołem posługiwał się pseudonimem Maniac, który został zaczerpnięty z tytułu kompozycji szwajcarskiego zespołu Hellhammer. Wraz z Mayhem uzyskał m.in. nominację do nagrody norweskiego przemysłu fonograficznego Spellemannprisen.

  Również w 1991 roku z zespołu odszedł Jørn „Necrobutcher” Stubberud, którego zastąpił Stian „Occultus” Johansen, który objął również rolę wokalisty w grupie. W 1992 roku do zespołu dołączyli multiinstrumentalista Varg „Grishnackh” Vikernes znany z projektu Burzum, węgierski wokalista Attila Csihar oraz drugi gitarzysta Snorre „Blackthorn” Ruch. Csihar i Vikernes wzięli udział w realizacji pierwszego albumu studyjnego zespołu. Wkrótce w wyniku nieporozumienia na niewyjaśnionym do dziś tle Vikernes zamordował lidera grupy Mayhem Øysteina „Euronymousa” Aarsetha, doprowadzając do rozwiązania zespołu. Dwa lata później ukazał się debiutancki album zespołu zatytułowany De Mysteriis Dom Sathanas wydany nakładem wytwórni muzycznej Deathlike Silence Productions.

  Zespół muzyczny, grupa muzyczna – grupa wykonawców muzycznych wspólnie wykonujących muzykę z wykorzystaniem głosów (zespół wokalny), instrumentów muzycznych (zespół instrumentalny) lub jednocześnie głosów i instrumentów (zespół wokalno-instrumentalny).Black metal – jeden z podgatunków heavy metalu, powstały na początku lat 80. XX wieku w wyniku ewolucji thrash metalu. W latach 80. określenie "black metal" było używane w odniesieniu do wszystkich zespołów mających satanistyczne teksty i otoczkę, bez względu na styl muzyczny. Black metal był czymś w rodzaju podgatunku występującego wśród ówczesnych gatunków metalu (jak heavy, speed czy thrash metal ), pionierem był brytyjski zespół Venom, który wprowadził do heavy metalu punkowe elementy i grał speed metalowo. Inne zespoły to np. szwedzki Bathory, szwajcarskie Hellhammer i Celtic Frost. Później na przełomie lat 80. i 90. był to już odrębny gatunek operujący charakterystycznym "skrzekliwym" sposobem śpiewania i stylistyką opartą na czarno-białym makijażu typu corpse paint, zapoczątkowanym przez Kinga Diamonda z duńskiego Mercyful Fate. Zespoły "drugiej fali" to między innymi Darkthrone, Satyricon, Emperor. Pierwszym zespołem drugiej fali black metalu był zaczynający jeszcze pod koniec lat 80. Mayhem, który zadebiutował w 1987 r. EP-ką "Deathcrush".

  W 1995 roku zespół wznowił działalność w następującym składzie: Jan Axel „Hellhammer” Blomberg (perkusja), Jørn „Necrobutcher” Stubberud (gitara basowa), Rune „Blasphemer” Eriksen (gitara) oraz Sven Erik „Maniac” Kristiansen (śpiew). W 1997 roku ukazał się drugi minialbum zespołu pt. Wolf’s Lair Abyss, tego samego roku ukazał się również singel Ancient Skin / Necrolust nakładem Misanthropy Records. Mayhem zaliczył również w tym okresie szereg koncertów, w tym występ w Mediolanie, który posłużył jako materiał do wydania albumu koncertowego pt. Mediolanum Capta Est oraz koncert we wschodnich Niemczech, który zarejestrowano i wydano w 1997 roku na kasecie VHS jako Live in Bischofswerda. Do zespołu dołączył również drugi gitarzysta Alexander Nordgaren. W 1998 roku Nordgaren opuścił zespół.

  Satyricon - norweska grupa muzyczna wykonująca black metal. Powstała w 1990 roku w Oslo pod nazwą Eczema z inicjatywy Vegarda "Wargoda" Blomberga oraz Carla-Michaela "Exhurtuma" Eide. Wkrótce potem do zespołu dołączył Håvard "Lemarchand" Jørgensen. Do 1991 roku zespół wykonywał death metal. Tego samego roku zespół zmienił nazwę na Satyricon oraz styl wykonywanej muzyki na black metal. Wtedy też do grupy dołączył jej obecny lider, główny kompozytor i autor tekstów - Sigurd "Satyr" Wongraven.Dead właściwie Per Yngve Ohlin (ur. 16 stycznia 1969 w Sztokholmie, zm. 8 kwietnia 1991 w Oslo) – szwedzki wokalista i autor tekstów. Ohlin był członkiem deathmetalowej grupy muzycznej Morbid. W 1988 dołączył do blackmetalowej grupy Mayhem.
  Charles Hedger, 2016

  W 2000 roku po pięciu latach od wznowienia działalności ukazał się drugi album grupy pt. Grand Declaration of War, który zdecydowanie różnił się stylistycznie od dotychczasowych dokonań grupy. Nowy album Mayhem miał bardziej koncepcyjny charakter, jako swoisty manifest wojenny, przepełniony apokaliptycznymi wątkami, nihilistyczną oprawą tekstową oraz ogólną wizją świata po globalnej zagładzie. Muzycznie album miał bardziej progresywną formę, a selektywny dźwięk oraz elementy elektroniki czyniły go eksperymentalnym choć jednocześnie ambitnym wydawnictwem. Dominowały w nim raczej marszowe tempa o średniej szybkości niż typowe dla black metalu blasty. Sekcja wokalna również uległa zmianie. Maniac dużo częściej używał melorecytacji oraz czystych wokali niż growlu. Awangardowy charakter podkreślał również podział albumu na swoiste akty oraz fakt iż większość utworów przechodziła płynnie jeden w drugi. Muzykę na Grand Declaration of War skomponował Blasphemer, natomiast autorem wszystkich tektów był Maniac. Wydawnictwo było promowane podczas amerykańskiej trasy koncertowej wraz z grupami Hate Eternal i Exhumed. Rok później 16 czerwca 2001 roku ukazał się czwarty album koncertowy grupy pt. Live in Marseille 2000 oraz równolegle pierwszy album DVD European Legions: Live in Marseille 2000. 6 marca 2003 podczas koncertu Mayhem w Bergen zraniony został jeden z widzów, 25-letni Per Kristian Hagen, który został uderzony owczym łbem wskutek czego doznał pęknięcia czaszki. Hagen za nieumyślną napaść wniósł pozew do sądu przeciwko zespołowi. Natomiast we wrześniu zespół odnowił kontrakt płytowy z wytwórnią muzyczną Season of Mist.

  Tønsberg – norweskie miasto i gmina leżąca w regionie Vestfold, na zachodnich brzegach Oslofjordu. W mieście żyje około 35 tys. osób.Dark Funeral – szwedzka grupa muzyczna wykonująca black metal. Zespół został założony w 1993 roku w Sztokholmie. Do 2009 roku grupa wydała sześć albumów studyjnych pozytywnie ocenianych zarówno przez krytyków muzycznych jak i publiczność. Zespołowi przewodzi gitarzysta Micke "Lord Ahriman" Svanberg, który pozostaje jednym członkiem oryginalnego składu.

  29 marca 2004 roku ukazał się trzeci album Mayhem pt. Chimera wydany nakładem wytwórni muzycznej Season of Mist. Muzycznie album był powrotem do bardziej tradycyjnego black metalu niż kontynuacją eksperymentalnej drogi podjętej na Grand Declaration of War. Podobnie jak w przypadku poprzedniego albumu, autorem muzyki na Chimera był Blasphemer, natomiast wszystkie teksty poszczególnych piosenek napisał Maniac. Wydawnictwo zostało nagrane w mobilnym studio w norweskich górach. Jednakże początkowo planowana sesja miała odbyć się w kopenhaskich Puk Studios. Zaplanowana realizacja teledysku do utworu „My Death” w reżyserii Phillipa Burtema nie doszła do skutku z niewyjaśnionych przyczyn. Na początku kwietnia 2004 roku zespół rozpoczął serię koncertów. Trasa pod nazwą Rape Europe With Pride Tour promująca album Chimera, obejmowała większość europejskich państw. Na potrzeby trasy wykonano specjalną scenografię sceniczną, która towarzyszyła zespołowi podczas występów, zaprojektowaną przez norweską pracownię Spacebrain Future Trash, odpowiedzialną również za wykonywanie realizacji dla innych zespołów norweskiej sceny jak Satyricon czy Dimmu Borgir. Mayhem wystąpił także na festiwalach Inferno w Norwegii oraz Wacken w Niemczech. Tego samego roku z zespołu odszedł wokalista Sven Erik „Maniac” Kristiansen, którego zastąpił Attila Csihar znany z debiutanckiego albumu Mayhem De Mysteriis Dom Sathanas. Oświadczenie zespołu odnośnie do odejścia wokalisty Svena Kristiansena: „Powodów tej zmiany należy upatrywać w sprawach osobistych, ale stało się tak również dlatego, że Maniac nie mógł wziąć udziału w trasie. Maniac był i zawsze będzie częścią naszej spuścizny, a dziesięcioletnia współpraca z nim była zaszczytem”.

  Blast beats (potocznie blasty) - są to rytmy używane w ekstremalnych gatunkach metalu. Najprościej rzecz biorąc jest to granie danej wartości (najczęściej ósemki lub szesnastki) na bębnie basowym oraz naprzemienne granie na talerzu czy werblu zachowując 2 razy szybszą wartość (szesnastki lub "32"). Talerz uderzany jest równo z bębnem basowym, a zaraz po nich werbel.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Attila Csihar, 2016

  Na początku 2005 roku brytyjska stacja telewizyjna BBC sfilmowała koncert zespołu w norweskim mieście Tønsberg. Nagrania zostały wykorzystane w programie This World, podczas którego muzycy opowiadali o sobie i o działalności zespołu. 16 kwietnia 2007 roku nakładem Season of Mist ukazał się czwarty album studyjny grupy zatytułowany Ordo Ad Chao. Wydawnictwo było promowane podczas europejskiej trasy koncertowej, która odbyła się w grudniu. Koncerty Mayhem poprzedziły grupy Samael, Pro-Pain, Malevolent Creation, Onslaught, Wykked Wytch oraz Blood Red Throne.

  Jan Axel "Hellhammer" Blomberg (ur. 2 sierpnia 1969 w Trysil), znany również jako von Blomberg oraz Hauptmann Hammer - norweski perkusista, muzyk sesyjny. Trzykrotny laureat nagrody norweskiego przemysłu fonograficznego Spellemannprisen. Znany przede wszystkim z występów w grupach muzycznych Mayhem, Arcturus, Winds, Dimmu Borgir, Age of Silence czy The Kovenant. Blomberg ponadto współpracował z takimi zespołami jak Fleurety, Immortal, Thorns, Antestor, Shining, Mezzerschmitt, Troll, Ulver, Vidsyn. Muzyk gra na talerzach perkusyjnych Paiste oraz bębnach Pearl. Używa ponadto pedałów Axis Percussion.Pure Fucking Armageddon – demo norweskiej black metalowej grupy Mayhem. Pierwsze pięć utworów pochodzi z innego dema (Voice of a Tortured Skull). Następnie od numeru szóstego do dziewiątego są nagrania z dema nagranego podczas próby pt. "Pure Fucking Armageddon". Demo to można ściągnąć z oficjalnej strony zespołu.

  W lutym 2008 roku zespół otrzymał nagrodę norweskiego przemysłu fonograficznego Spellemannprisen w kategorii metal za album Ordo Ad Chao. Nagrodę podczas gali odebrali perkusista Hellhammer i basista Necrobutcher. Tego samego roku po trzynastu latach występów w grupie, opuścił ją gitarzysta Rune „Blasphemer” Eriksen. Muzyk zagrał z zespołem ostatni koncert 6 sierpnia tego samego roku podczas festiwalu Øyafestivalen w Oslo. W październiku 2008 roku do grupy dołączył gitarzysta koncertowy Krister „Morfeus” Dreyer znany z grup Limbonic Art oraz Dimension F3H. Wziął on udział w trasie koncertowej South America Fucking Armageddon. W sierpniu 2009 roku zespół wystąpił podczas koncertów w Finlandii.

  De Mysteriis Dom Sathanas – pierwszy studyjny album norweskiej grupy muzycznej Mayhem. Tytuł albumu ma oznaczać Tajemne rytuały lorda Szatana.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  W 2014 roku, po 7 latach od nagrania Ordo Ad Chao ukazał się nowy album grupy pt. Esoteric Warfare. Album promował singiel Psywar do którego zrealizowano teledysk. Okładkę oraz szereg innych grafik związanych z wydaniem albumu zaprojektował polski artysta Zbigniew Bielak, współpracujący również z innymi zespołami sceny black metalowej jak Watain czy Tsjuder.

  Muzyka elektroniczna – muzyka tworzona głównie lub wyłącznie za pomocą elektrofonów (elektromechanicznych i elektronicznych instrumentów muzycznych) oraz urządzeń elektronicznych przetwarzających dźwięki pozamuzyczne lub generowane przez tradycyjne instrumenty akustyczne.Akcent (od łac. accentus, zaśpiew), właśc. akcent wyrazowy – wyróżnienie za pomocą środków fonetycznych niektórych sylab w obrębie wyrazu.

  W kwietniu 2016 roku zespół zapowiedział powrót Maniaca jako wokalisty Mayhem. W oświadczeniu dotyczącym powrotu byłego wokalisty zespół wyraził iż: „Przez lata wielokrotnie rozmawialiśmy o ponownym zagraniu koncertu z Maniakiem. Oczywiście przebieg wydarzeń był inny niż planowaliśmy w tej kwestii. Pierwotna koncepcja zakładała wspólne wykonanie tylko kilku utworów. Ostatecznie pomysł ten ewoluował w pełnowymiarowy koncert pt. „Return of the Maniac” zawierający jedynie materiał z okresu kiedy był on wokalistą Mayhem”. Zgodnie z wcześniejszymi informacjami opublikowanymi przez zespół, Maniac wystąpił wspólnie z Mayhem podczas norweskiego Inferno Festival 2016 oraz w czerwcu tego samego roku na szwedzkim Sweden Rock Festival.

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Gitara basowa − instrument strunowy szarpany, najczęściej elektryczny, z progami na podstrunnicy (gryfie); stosuje się także gitary basowe bezprogowe (fretles, z ang. fretless). Gitara basowa — podobnie jak kontrabas — transponuje o oktawę w dół. Tradycyjne gitary basowe mają cztery struny E1, A1, D, G, czyli wydają dźwięki odpowiednio: 41,2 Hz, 55 Hz, 73,4 Hz i 98 Hz. Łączna skala gitary basowej obejmuje dźwięki (w brzmieniu) od E1 do g, jest więc identyczna ze skalą kontrabasu 4-strunowego. Oprócz tradycyjnego stroju EADG, głównie w muzyce cięższej stosuje się strój obniżony, gdzie o ton niżej stroi się całą gitarę (DGCF) lub tylko najniższą strunę (DADG). Oprócz czterostrunowych, istnieją także modele pięciostrunowe (z dodatkową dolną struną H2 lub C1) (jak kontrabas 5-strunowy, orkiestrowy), sześciostrunowe (jak pięciostrunowy plus górna struna C), ośmiostrunowe (gdzie dla każdej struny, takiej jak w gitarze czterostrunowej jest dodana druga strojona o oktawę wyżej) oraz dwunastostrunowe, spokrewnione z Chapman stickami. Firma Modulus wyprodukowała w latach 80 XX w. osiemnastostrunową gitarę basową (jej szyjka ma 6 cali szerokości). Osoba grająca na gitarze basowej to basista. Gitara basowa zazwyczaj należy do sekcji rytmicznej zespołu muzycznego w muzyce rozrywkowej, jednak obecnie jest często wykorzystywana jako instrument solowy.

  15 grudnia 2016 roku ukazał się koncertowy album Mayhem pt. De Mysteriis Dom Sathanas Alive, stanowiący zapis występu jaki grupa dała w Norrkjöping w Szwecji 18 grudnia 2015 roku w ramach Black Christmass Festival. Podczas koncertu zespół zagrał wyłącznie materiał z pierwszego albumu De Mysteriis Dom Sathanas, który został zaprezentowany w całości na żywo po raz pierwszy od jego wydania w 1994 roku. Album ukazał się jako wydanie własne zespołu na płytach CD, DVD oraz winylowych. W 2016 roku grupa odbyła także szereg innych koncertów upamiętniających album De Mysteriis Dom Sathanas, w tym występy w Norwegii, Francji, Polsce oraz trasę po Ameryce Łacińskiej. W latach 2017-2018 zespół kontynuował trasę poświęconą debiutanckiemu albumowi, zaliczając występy w wielu krajach.

  Samael – szwajcarska grupa metalowa założona w 1987 roku. Początkowo wykonująca black metal, później jej styl wyewoluował do metalu industrialnego. Zaliczana wraz z m.in. Mayhem czy Darkthrone do tzw. drugiej fali black metalu z przełomu lat 80. i 90. XX wieku. Do dziś ukazało się dziewięć albumów studyjnych grupy.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  W maju 2019 roku Mayhem ujawnił pierwsze szczegóły dotyczące kolejnego albumu, którego premierę zapowiedziano na jesienni tego samego roku nakładem wytwórni Century Media. Perkusista grupy Hellhammer określił wówczas najnowsze dzieło norwegów jako muzycznie i dźwiękowo bardziej podobne do De Mysteriis Dom Sathanas, mówiąc: "Ten album to klasyk. Teksty będą po łacinie. Wszystko będzie mroczne, dość mistyczne i satanistyczne" . Z kolei basista grupy Necrobutcher nazwał nowy krążek jako najlepiej wykonana praca od czasów Chimery z 2004 roku .

  Grand Declaration of War – drugi studyjny album black metalowej grupy muzycznej Mayhem, wydany 6 czerwca 2000 roku. Muzycznie był to eksperyment, gdyż wykorzystano na tym albumie elementy muzyki industrialnej i elektronicznej.Øystein Aarseth (ur. 22 marca 1968 w Egersund, zm. 10 sierpnia 1993 w Oslo), znany również jako Euronymous – norweski muzyk, kompozytor i instrumentalista. Gitarzysta zespołu black metalowego Mayhem, zamordowany 10 sierpnia 1993 przez Varga Vikernesa. Poza działalnością artystyczną prowadził wytwórnię muzyczną Deathlike Silence Productions. Był także właścicielem sklepu muzycznego pod nazwą Helvete (nor. piekło) w Oslo.

  Zgodnie ze wcześniejszymi informacjami, szósta płyta zespołu pt. Daemon ukazała się 25 października 2019 roku. Okładkę do nowego wydawnictwa zaprojektował włoski artysta Daniele Valeriani , mający także na swoim koncie współpracę z innymi przedstawicielami metalowej sceny jak: Dark Funeral, Triptykon, Rotting Christ czy Dissection. Album składał się z 10 utworów w wersji podstawowej oraz z 12 w wersji limitowanej. Do piosenki Falsified and Hated zrealizowano teledysk.

  Kjetil Esten Haraldsson Manheim (ur. 27 listopada 1968 w Oslo), znany również jako Manheim - norweski perkusista. Kjetil Manheim znany jest przede wszystkim z występów w black metalowej formacji Mayhem, której był współzałożycielem. W latach późniejszych związany z projektami muzycznymi z gatunku noise, takimi jak: Fe-mail, Maranata czy Big Robot.Ordo Ad Chao – czwarty album muzyczny zespołu Mayhem wydany 16 kwietnia 2007 przez wytwórnię płytową Season of Mist. Do roli wokalisty powrócił Attila Csihar, znany z albumu De Mysteriis Dom Sathanas. Album jest powrotem grupy do tradycyjnej formy black metalu.

  Wielu komentatorów oraz recenzentów podkreślało stylistyczne i muzyczne podobieństwo pomiędzy Daemon a klasycznymi albumami Mayhem jak De Mysteriis Dom Sathanas, zauważając, że jego duch zdecydowanie przenika nową płytę, którą określano jako znacznie bliższą debiutanckim dokonaniom grupy niż temu co zespół osiągnął w późniejszym okresie swojej kariery . Wspominając w wywiadzie okoliczności i klimat wokół powstania płyty, gitarzysta Teloch oświadczył: "Przez około dwa i pół roku byliśmy w trasie grając materiał z De Mysteriis Dom Sathanas, więc na pewno do pewnego stopnia byliśmy pod wpływem tego albumu, ale jednocześnie nie rozmawialiśmy ze sobą w stylu: Teraz zamierzamy zrobić płytę brzmiącą jak De Mysteriis, ponieważ myślę, że byłby to w pewnym sensie strzał w stopę, natomiast zdecydowanie wróciliśmy do starej szkoły" . W podobnym tonie ocenił tą kwestię wokalista grupy Attila Csihar, potwierdzając wpływ trasy na muzykę, strukturę piosenek oraz ogólną atmosferę nowego albumu .

  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.Burzum - norweski projekt muzyczny, założony w 1991 roku przez Varga Vikernesa. Nazwa wywodzi się z trylogii J.R.R. Tolkiena Władca Pierścieni. Pochodzi z wiersza o Pierścieniach Władzy i w Czarnej Mowie oznacza "ciemność".

  W ramach promocji płyty Daemon, zespół odbył europejską trasę koncertową na przełomie września i października 2019 roku pod nazwą Northern Ritual.

  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Inferno Festival – największy w Norwegii festiwal muzyki metalowej, głównie blackmetalowej. Organizowany jest corocznie od 2001 roku w Oslo.
  Jørn Stubberud ps. Necrobutcher (ur. 13 kwietnia 1968) - norweski basista, współzałożyciel black metalowego zespołu Mayhem.
  Triptykon - szwajcarska grupa muzyczna wykonująca awangardowy metal. Zespół powstał w 2008 roku z inicjatywy gitarzysty Thomasa Gabriela Fischera, wkrótce po rozwiązaniu zespołu Celtic Frost, którego był wieloletnim członkiem. Fisher o nowym zespole:
  Tsjuder - norweska grupa muzyczna grająca black metal. Powstała ona w roku 1993. Nazwa Tsjuder pochodzi z filmu The Pathfinder (nor. "Veiviseren"). Jest to plemię z Północnej Rosji.
  Limbonic Art – zespół muzyczny pochodzący z Norwegii, grający symfoniczny black metal w latach 1993 - 2003. 6 czerwca 2006 roku (06.06.06) zespół ogłosił reaktywację, a w 2007 roku wydał kolejny albumu pt. Legacy of Evil.
  Corpse paint (lub corpsepaint) – rodzaj czarno-białego makijażu, szczególnie rozpowszechniony wśród grup muzycznych z gatunku black metal. Makijaż ma potęgować przesłanie jak i wrażenie tajemniczości danego wykonawcy. Stosowany głównie na twarzy, ponadto na ramionach i torsie. Rzadko wykorzystywane są kolory inne niż czarny i biały.
  Exhumed – zespół muzyczny z Kalifornii, założony w 1991 roku przez Matta Harveya. Exhumed tworzy muzykę w zakresie brutalnego death metalu. W 1998 roku nagrali swój debiutancki album pt. Gore Metal.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.072 sek.