• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Maxwell Montes

  Przeczytaj także...
  Masyw górski (ang., fr. massif, niem. massiv; od łac. massa – "bryła") – zwarty górotwór, zbudowany zwykle ze skał pochodzenia magmowego lub metamorficznego, czasami osadowego podobnego typu, występujący samodzielnie lub jako część większego łańcucha górskiego; również wyraźnie wydzielona (np. szerokimi przełęczami) część grzbietu górskiego. Niekiedy jako masyw określa się niewielką grupę górską, np. Masyw Śnieżnika, Masyw Ślęży, Masyw Magury Wątkowskiej.Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.
  James Clerk Maxwell (ur. 13 czerwca 1831 w Edynburgu, zm. 5 listopada 1879 w Cambridge) – szkocki fizyk i matematyk. Autor wielu wybitnych prac z zakresu elektrodynamiki, kinetycznej teorii gazów, optyki i teorii barw.

  Maxwell Montes (pol. Góry Maxwella) – masyw górski na Wenus, na wyżynie Ishtar Terra. Jego najwyższy szczyt sięga co najmniej 11 km ponad średnią wysokość powierzchni planety, cały masyw ma średnicę 797 km.

  Masyw ma współrzędne planetograficzne Wenus 65.2 N 3.3 E. Góry urywają się od zachodu, na granicy równiny Lakshmi Planum, wznosząc się 6,4 km ponad jej poziom; od wschodu opadają mniej gwałtownie ku Fortuna Tessera. Topografia tego regionu i samych Maxwell Montes wskazuje, że powstały w reżimie kompresyjnym, czyli na skutek działania sił ściskających. W obrębie masywu wyróżnia się duży krater uderzeniowy o nazwie Cleopatra; brak deformacji wskazuje, że jest on młodszy, niż same góry.

  Krater uderzeniowy – koliste zagłębienie (lub zniekształcenie) na powierzchni ciała niebieskiego, spowodowane upadkiem meteorytu, planetoidy lub komety. Kratery są najczęściej spotykanymi elementami rzeźby powierzchni ciał o budowie skalistej i skalno-lodowej w Układzie Słonecznym, o ile ciało jest pozbawione atmosfery, a jego powierzchnia nie została przekształcona przez procesy geologiczne. Obserwowalna gęstość występowania kraterów uderzeniowych zawiera informację o wieku struktury geologicznej zawierającej te kratery i o intensywności procesów geologicznych. Na przykład, Io (księżyc Jowisza) jest niemal zupełnie pozbawiony kraterów meteorytowych.Wenus – druga pod względem odległości od Słońca planeta Układu Słonecznego. Jest trzecim pod względem jasności ciałem niebieskim widocznym na niebie, po Słońcu i Księżycu. Jej obserwowana wielkość gwiazdowa sięga –4,6 i jest wystarczająca, aby światło odbite od Wenus powodowało powstawanie cieni. W związku z tym, że Wenus jest bliżej Słońca niż Ziemia, zawsze jest ona widoczna w niewielkiej odległości od niego; jej maksymalna elongacja to 47,8°. Odległość Wenus od Ziemi waha się od 40 do 259 mln km.

  Nazwa masywu upamiętnia szkockiego fizyka, Jamesa Clerka Maxwella.

  Przypisy

  1. NASA/JPL: PIA00149: Venus - Maxwell Montes and Cleopatra Crater (ang.). W: Planetary Photojournal [on-line]. NASA, 1996-02-05. [dostęp 2013-02-14].
  2. Maxwell Montes (ang.). W: Gazetteer of Planetary Nomenclature [on-line]. International Astronomical Union (IAU) Working Group for Planetary System Nomenclature (WGPSN), 2006-10-01. [dostęp 2012-05-18].  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.031 sek.