• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Maxwell Caulfield  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Jessica Tandy, właśc. Jessie Alice Tandy (ur. 7 czerwca 1909 w Londynie, zm. 11 września 1994 w Easton) – amerykańska aktorka pochodzenia brytyjskiego. W 1990 otrzymała Oscara za pierwszoplanową rolę w filmie Wożąc panią Daisy (1989; reż. Bruce Beresford). Stała się wówczas najstarszą laureatką tej nagrody w historii. Dwa lata później zdobyła nominację za drugoplanową rolę w filmie Smażone zielone pomidory (1991; reż. Jon Avnet).23 listopada jest 327. (w latach przestępnych 328.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 38 dni.

  Maxwell Caulfield, właściwie Maxwell Newby (ur. 23 listopada 1959 w Duffield) – angielsko-amerykański aktor telewizyjny, teatralny i filmowy. Jego nazwisko pochodzi od głównego bohatera Holdena Caulfielda z powieści J.D. Salingera Buszujący w zbożu.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Wczesne lata[ | edytuj kod]

  Urodził się w Duffield (mimo że później twierdził, że urodził się w Glasgow, podobno miało to być „bardziej interesujące”) jako syn Petera Nelby’ego i Oriole Maclaine’ów. Dorastał z przyrodnim bratem Marcusem.

  Dynastia Colbych - amerykańska opera mydlana nadawana od 20 listopada 1985 do 26 marca 1987 na antenie telewizji ABC (w Polsce wyemitowała go TVP1 od 2 stycznia 1994 do 4 grudnia 1994). Został wyprodukowany w wytwórni Aarona Spellinga jako spin-off bardziej znanego również w Polsce serialu pt. Dynastia.Michelle Marie Pfeiffer (ur. 29 kwietnia 1958 w Santa Ana w stanie Kalifornia) – amerykańska aktorka i producentka filmowa, modelka.

  W 1967 roku pod pseudonim Maxwell Findlater w wieku siedmiu lat wystąpił w roli Teda w filmie Harolda Pintera Wypadek (Accident) z udziałem Stanleya Bakera, Dirka Bogarde’a, Michaela Yorka i Alexandra Knoxa.

  Kiedy miał 15 lat jego ojczym Amerykanin, wykładowca Korpusu Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych w Parris Island, wyrzucił go z domu. Dorabiał jako tancerz Go-Go w Windmill Theatre w Londynie. W roku 1978 przeprowadził się do Stanów Zjednoczonych i otrzymał zieloną kartę.

  Kariera[ | edytuj kod]

  Po debiucie na nowojorskiej scenie w spektaklu Hot Rock Hotel (1978), za występ w spektaklu Klasowy wróg (Class Enemy) w Player’s Theater w West Village w 1979 roku odebrał nagrodę Theater World Award. Następnie pojawił się na scenie off-Broadwayu Cherry Lane Theater w sztuce Joego Ortona Zajmujący Pan Sloane (Entertaining Mr. Sloane, 1981) jako włóczęga oraz zagrał w broadwayowskim przedstawieniu J. B. Priestleya Pan inspektor przyszedł (An Inspector Calls, 1992).

  Buszujący w zbożu (ang. The Catcher in the Rye) – powieść amerykańskiego pisarza J. D. Salingera, po raz pierwszy opublikowana w 1951 roku. Niedługo po wydaniu stała się jedną z najbardziej napiętnowanych książek w Stanach Zjednoczonych, do czego przyczyniły się m.in. jej wulgarność oraz poruszane w niej wątki związane z seksualnością nieletnich.IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.

  Ma na swoim koncie nagie występy na nowojorskiej scenie, w spektaklu Saloniki (1985) na scenie The Public Theater jako Peter grał całkowicie rozebrany przez ponad 40 minut z Jessicą Tandy. Sukcesy odnosił w przedstawieniach: Człowiek słoń (The Elephant Man) Josepha Merricka, Schadzka (Tryst) w Promenade Theater (2006), Nasza prowadząca pani (Our Leading Lady) na City Center z Manhattan Theater Club, Chicago jako Billy Flynn w Cambridge Theatre w Londynie, Loot w Mark Taper Forum w Los Angeles i Moja noc z Reg na scenie off-Broadwayu.

  Nagi patrol (tytuł oryg. Son of the Beach) − serial komediowy produkcji amerykańskiej, nadawany oryginalnie w latach 2000-2002. Od 3 lipca 2010 roku emitowany był w Comedy Central.Pomoc domowa (ang. The Nanny) – amerykański serial telewizyjny, realizowany w latach 1993-1999 przez sieć CBS. Nakręcono 146 odcinków. Serial w wersji oryginalnej emitowano w 90 krajach, w tym w Polsce w Polsacie, TVN 7, TV Puls i TV6. W kilkunastu krajach nakręcono też lokalne wersje tego serialu. W Polsce powstał na jego podstawie serial Niania, emitowany przez TVN.

  Jego debiutem kinowym była kreacja kujona w muzycznym sequelu Grease 2 (1982) z Michelle Pfeiffer. Jednak film zebrał niepochlebne recenzje i przyniósł klęskę finansową. Pomimo świetnej roli młodocianego przestępcy w realistycznym dramacie kryminalnym Chłopcy z sąsiedztwa (The Boys Next Door, 1985) obok Charliego Sheena, przyćmiła ją jednak telewizyjna postać nieokrzesanego i impulsywnego Milesa Colby’ego w operze mydlanej ABC Dynastia (Dynasty, 1985-86) oraz spin-off Dynastia Colbych (The Colbys, 1985-87) i sequelu Aaron Spelling Productions Dynastia: Pojednanie (Dynasty: The Reunion, 1991).

  American Broadcasting Company (krócej ABC lub ABC Network) − jedna z trzech głównych amerykańskich sieci telewizyjnych w USA, powstała w 1932 jako radio NBC Blue Network. Obecnie należy ona do The Walt Disney Company.Grease 2 – amerykańska komedia muzyczna z 1982 roku w reżyserii Patricii Birch, zrealizowany według musicalu scenicznego o tym samym tytule. Sequel filmu Grease (1978).

  Pojawiał się potem w kinowych produkcjach klasy B, m.in. jako wokalista rockowy w Empire Records (1995), oraz filmach telewizyjnych, m.in. ekranizacji bestsellerowej powieści Judith Krantz CBS Póki się znów nie spotkamy (Till We Meet Again, 1989) w roli londyńskiego piosenkarza Alaina Maraisa i serialu BBC Na sygnale (Casualty, 2003-2004).

  Sir Dirk Bogarde, właściwie Derek Jules Gaspard Ulric Niven van den Bogaerde (ur. 28 marca 1921 w Londynie, zm. 8 maja 1999 w Londynie) – brytyjski aktor, pisarz i scenarzysta.Alexander Knox (ur. 16 stycznia 1907 w Strathroy, zm. 25 kwietnia 1995 w Berwick-upon-Tweed) - kanadyjski aktor filmowy, telewizyjny i teatralny. Za rolę Woodrowa Wilsona w filmie Wilson został uhonorowany nagrodą Złotego Globu.

  W marcu 2015 grał Felixa Ungera w klasycznej komedii Neila Simona The Odd Couple w Laguna Playhouse w Południowej Kalifornii.

  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Neil Simon, właściwie Marvin Neil Simon (ur. 4 lipca 1927 na Bronksie, w Nowym Jorku) – amerykański dramaturg, żydowskiego pochodzenia. Jest jednym z najbardziej pewnych twórców hitów w historii Broadwayu. Jest również jednym z najczęściej wystawianych dramaturgów w świecie.
  Sir William Stanley Baker (ur. 28 lutego 1928 w Ferndale w Walii, Wielka Brytania - zm. 28 czerwca 1976 w Maladze, Hiszpania) - brytyjski aktor i producent filmowy.
  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Joe Orton (ur. 1 stycznia 1933 w Leicester w Anglii, jako John Kingsley Orton, zm. 9 sierpnia 1967 w Londynie w dzielnicy Islington) – autor satyrycznych sztuk teatralnych.
  Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Spin-off (ang. produkt uboczny) – w terminologii związanej z produkcją filmową, telewizyjną i grami komputerowymi jest to określenie nowego produktu powstałego na bazie dużej popularności bohaterów lub wątków produkcji oryginalnych. Spin-off występuje też w książkach i komiksach, głównie amerykańskich, rzadziej w japońskich - najczęściej prezentuje wtedy przygody drugoplanowych bohaterów serii pierwotnej, rozwijając wątki poboczne.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.041 sek.