Max Schobert

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
.mw-parser-output .infobox.zolnierz-lotnictwo .naglowek{color:black;background:#95a7b9}.mw-parser-output .infobox.zolnierz-marynarka .naglowek{color:white;background:#6082B6}.mw-parser-output .infobox.zolnierz-lądowe .naglowek{color:white;background:#556B2F}.mw-parser-output .infobox.zolnierz-paramilitarny .naglowek{color:black;background:#b6b3c7}

Max Johann Markus Schobert (ur. 15 sierpnia 1904 w Würzburgu, zm. 19 listopada 1948 w Landsberg am Lech) – niemiecki zbrodniarz nazistowski, Schutzhaftlagerführer w niemieckim obozie koncentracyjnym Buchenwald i SS-Sturmbannführer. Członek NSDAP i Schutzstaffel od 1932.

Flossenbürg – miejscowość i gmina w Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, w rejencji Górny Palatynat, w regionie Oberpfalz-Nord, w powiecie Neustadt an der Waldnaab. Leży w Lesie Czeskim, około 12 km na wschód od Neustadt an der Waldnaab, przy granicy z Czechami.Jeńcy sowieccy w niewoli niemieckiej (1941-1945) – około 5,7-milionowa grupa żołnierzy Armii Czerwonej, wziętych do niewoli przez wojska niemieckie w trakcie działań wojennych prowadzonych na froncie wschodnim II wojny światowej w latach 1941-1945.

Życiorys[ | edytuj kod]

Obozową karierę rozpoczął w Dachau w 1934, gdzie przebywał do 1938. Sprawował tam funkcje Blockführera i kierownika komanda więźniarskiego. Następnie od 1938 do końca 1939 pełnił służbę we Flossenbürgu jako kierownik komanda zajmującego się budową baraków obozowych. Wreszcie, od stycznia 1940 do 11 kwietnia 1945, pełnił funkcję Schutzhaftlagerführera (do 1942 był zastępcą kierownika obozu) w Buchenwaldzie. Schobert odpowiadał także za pracę przymusową więźniów tego obozu. Nieustannie znęcał się nad więźniami, bijąc ich, kopiąc, uderzając batem czy szczując psem. Kierował tzw. Kommando 99, którego zadaniem było mordowanie jeńców radzieckich w obozowej stajni (zginęło ich około 8 tysięcy). Oblicza się, że nadzorował około 300 egzekucji. W wielu osobiście brał udział. W kwietniu 1945 przez kilka tygodni sprawował również funkcję Schutzhaftlagerführera w obozie Dachau.

SS (niem. Die Schutzstaffel der NSDAP, pol. "eskadra ochronna NSDAP") – paramilitarna i początkowo elitarna niemiecka formacja nazistowska, podległa Narodowosocjalistycznej Niemieckiej Partii Robotników (NSDAP).Narodowosocjalistyczna Niemiecka Partia Robotników (niem. Nationalsozialistische Deutsche Arbeiterpartei, NSDAP) – niemiecka partia polityczna, zwana potocznie nazistowską, sprawująca totalitarną władzę w III Rzeszy w latach 1933–1945 z Adolfem Hitlerem jako kanclerzem Rzeszy (od 30 stycznia 1933), a od sierpnia 1934 Führerem i kanclerzem Rzeszy. Podczas norymberskich procesów korpusu kierownictwa politycznego została uznana za organizację zbrodniczą odpowiedzialną za szereg zbrodni przeciwko ludzkości.

Pod koniec kwietnia 1945 Schobert zbiegł do Austrii, gdzie został schwytany w maju 1945 przez Amerykanów. Został następnie osądzony w procesie załogi Buchenwaldu (US vs. Josias Prince Zu Waldeck i inni) przed amerykańskim Trybunałem Wojskowym w Dachau. Schobert został skazany na śmierć przez powieszenie. Wyrok wykonano 19 listopada 1948 w więzieniu Landsberg.

Zbrodnia nazistowska (w rozumieniu ustawy z dnia 18 grudnia 1998 r. o Instytucie Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu) – czyn popełniony przez funkcjonariuszy publicznych III Rzeszy Niemieckiej (1933-1945), albo przez nich inspirowany lub tolerowany, będący zbrodnią przeciwko ludzkości, a w szczególności zbrodnią ludobójstwa (w rozumieniu Konwencji w sprawie zapobiegania i karania zbrodni ludobójstwa, przyjętej w dniu 9 grudnia 1948 r.), a także innym poważnym prześladowaniem z powodu przynależności osób prześladowanych do określonej grupy narodowościowej, politycznej, społecznej, rasowej lub religijnej. Czyn ten, stanowiący według prawa międzynarodowego zbrodnię przeciwko pokojowi, zbrodnię przeciwko ludzkości lub zbrodnię wojenną, nie ulega przedawnieniu.Konzentrationslager Buchenwald, Konzentrationslager Buchenwald/Post Weimar (KL Buchenwald, KZ Buchenwald), z początku nazywany Konzentrationslager Ettersberg – niemiecki obóz koncentracyjny założony w Ettersberg w pobliżu Weimaru (Turyngia, Niemcy). Funkcjonował od lipca 1937 roku do końca wojny.

Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Dokumenty z procesu US vs. Josias Prince Zu Waldeck i inni, format pdf (ang.)
 • Warto wiedzieć że... beta

  Dachau – miasto powiatowe w południowych Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, w rejencji Górna Bawaria, w regionie Monachium, siedziba powiatu Dachau. Leży ok. 20 km w kierunku północno zachodnim od Monachium. Przez zamieszkane przez 43 255 mieszkańców (31 grudnia 2011) miasto przepływa rzeka Amper. W Dachau rozwinął się przemysł elektrotechniczny, precyzyjny, włókienniczy i środków transportu.
  Proces załogi Buchenwaldu (US vs. Josias Prince zu Waldeck i inni) odbył się w dniach 11 kwietnia - 14 sierpnia 1947 przed Amerykańskim Trybunałem Wojskowym w Dachau, a na ławie oskarżonych zasiadło 31 zbrodniarzy, byłych członków załogi hitlerowskiego obozu koncentracyjnego Buchenwald. Czołowymi oskarżonymi byli: Hermann Pister (ostatni komendant obozu), książę Josias zu Waldeck und Pyrmont (SS-Obergruppenführer oraz regionalny Wyższy Dowódca SS i Policji, współodpowiedzialny za funkcjonowanie obozu), lekarz SS Hans Eisele (przeprowadzał on zbrodnicze eksperymenty medyczne na więźniach i został już uprzednio skazany na karę śmierci za zbrodnie popełnione w obozie koncentracyjnym Dachau), Max Schobert (organizator pracy przymusowej i jeden z największych oprawców obozowych) oraz Ilse Koch (nazywana przez więźniów "suką z Buchenwaldu", żona byłego komendanta Buchenwaldu i Majdanka Karla Otto Kocha, słynąca z wręcz niewyobrażalnego okrucieństwa i sadyzmu). Hans Merbach odpowiadał za tzw. "pociąg śmierci", w którym zginęły setki więźniów podczas transportu do Dachau.
  Landsberg am Lech – miasto powiatowe w Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, w rejencji Górna Bawaria, w regionie Monachium, siedziba powiatu Landsberg am Lech. Leży nad rzeką Lech, przy autostradzie A96, drodze B17 i liniach kolejowych Monachium – Memmingen i Bobingen - Weilheim in Oberbayern.
  Więzienie Landsberg – zakład karny położony w mieście Landsberg am Lech na południowym zachodzie Bawarii, około 65 km na zachód od Monachium i 35 km na południe od Augsburga.
  Schutzhaftlagerführer (w skrócie Lagerführer) – szef więźniarskiej części obozu, kierownik tzw. Wydziału III w strukturze niemieckich obozów koncentracyjnych. Pełnił jednocześnie funkcję zastępcy komendanta obozu w przypadku jego nieobecności.
  Blockführer (dosł. pol. dowodzący blokiem; odpowiednik żeński Blockführerin) - blokowy (ewent. blokowa), urzędnik Wydziału III (Obóz) w strukturze hitlerowskich obozów koncentracyjnych. Kierował jednym z bloków więźniarskich i był odpowiedzialny za przydzieloną mu grupę więźniów. Podlegał Rapportführerowi.
  Würzburg – miasto na prawach powiatu w Niemczech, położone w kraju związkowym Bawaria, siedziba rejencji Dolna Frankonia, w regionie Würzburg, siedziba powiatu Würzburg. Leży nad rzeką Men. Liczy 133 808 mieszkańców (31 grudnia 2011) oraz 87,63 km².

  Reklama