• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Max Hödel

  Przeczytaj także...
  Lipsk (niem. Leipzig; górnołuż. Lipsk; czes. Lipsko; łac. Lipsia) – miasto na prawach powiatu, najliczniejszy ośrodek Saksonii i drugi, po Berlinie, Niemiec wschodnich. Miasto należy do aglomeracji Lipsk-Halle, która liczy ok. 996 100 mieszkańców (2009).Unter den Linden (dosł. pol. pod lipami) − historycznie główna ulica Berlina. Nazwa nadana została w związku z licznymi lipami, które rosną po obu stronach ulicy i na centralnym pasie, co nadaje jej charakter jednej z najpiękniejszych alei miasta. W Berlinie istnieje również inna ulica o nazwie Lindenstraße.
  Ludwika Maria Elżbieta (ur. 3 grudnia 1838; zm. 23 kwietnia 1923), wielka księżna Badenii, córka późniejszego cesarza Wilhelma I i jego żony cesarzowej Augusty.
  Max Hödel

  Max Hödel (ur. 27 maja 1857, zm. 16 sierpnia 1878) – niemiecki anarchista, hydraulik pochodzący z Lipska, znany z nieudanej próby zamachu na cesarza Wilhelma I.

  Zamach na cesarza Wilhelma I[]

  11 maja 1878 r. Hödel oddał strzały z rewolweru w kierunku karocy, którą po ulicy Unter den Linden w Berlinie podróżowali cesarz Niemiec Wilhelm I oraz jego córka Ludwika Maria Hohenzollern. Po chybieniu celu, Hödel rozpoczął ucieczkę wzdłuż ulicy, oddając przy tym kilka strzałów, które również nikogo nie zraniły.

  Wilhelm I Hohenzollern, urodzony jako Wilhelm Friedrich Ludwig von Preußen - (ur. 22 marca 1797 w Berlinie, zm. 9 marca 1888 tamże) – regent, a później król Prus w latach 1861-1888 z dynastii Hohenzollernów, od 1871 cesarz niemiecki. Współtwórca II Rzeszy Niemieckiej. Wilhelm był drugim synem Fryderyka Wilhelma III Pruskiego i królowej Luizy z dynastii meklemburskiej.Berlin – stolica, siedziba rządu Republiki Federalnej Niemiec. Największe miasto Niemiec, na prawach kraju związkowego. Zajmuje powierzchnię 890 km², zamieszkuje je blisko 3,5 mln osób. Jest największym po Londynie i Paryżu miastem w Unii Europejskiej.

  Po zajściu Max Hödel został aresztowany, a następnie uznany przez sąd winnym próby zamachu przeciwko życiu cesarza i skazany na śmierć przez ścięcie. Wyrok został wykonany 16 sierpnia 1878 roku.

  Po egzekucji[]

  Hödel był członkiem Socjaldemokratycznej Partii Robotniczej Niemiec (SPAD). Fakt ten został wykorzystany po zamachu na cesarza i doprowadził do ostatecznej delegalizacji partii w październiku 1878 w ramach wprowadzonego aktu antysocjalistycznego.

  Linki zewnętrzne[]

 • Artykuł dotyczący zamachu wraz ze zdjęciem • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.021 sek.