• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Mauzoleum Mao Zedonga

  Przeczytaj także...
  Mauzoleum Lenina (ros. Мавзолей Ленина) – grobowiec przy placu Czerwonym w Moskwie, umiejscowiony w bezpośrednim sąsiedztwie północno-wschodniej części murów Kremla. Został wzniesiony w latach 1929-1930 według projektu Aleksieja Wiktorowicza Szczusiewa, w stylu konstruktywistycznym. Jest miejscem spoczynku przywódcy rewolucji październikowej Włodzimierza Ilicza Lenina, a w latach 1953-1961 był również miejscem spoczynku jego następcy, Józefa Wissarionowicza Stalina.Zhonghuamen (chiń. upr.: 中华门; chiń. trad.: 中華門; pinyin: Zhōnghuámén) – dawna, nieistniejąca już brama miejska Pekinu.
  Pałac Kŭmsusan (czasami nazywany Mauzoleum Kim Ir Sena) – budynek położony w północno-wschodniej części Pjongjangu, który obecnie służy jako mauzoleum dla Kim Ir Sena, założyciela i prezydenta Korei Północnej oraz jego syna i następcy Kim Dzong Ila.
  Wejście do Mauzoleum Mao Zedonga

  Mauzoleum Mao Zedonga, Miejsce Pamięci Przewodniczącego Mao (chiń. upr. 毛主席纪念堂; chiń. trad. 毛主席紀念堂; pinyin Máo Zhŭxí Jìniàntáng) – monumentalna budowla znajdująca się na placu Niebiańskiego Spokoju w Pekinie, będąca ostatecznym miejscem pochówku Mao Zedonga, przywódcy Chińskiej Republiki Ludowej. Ciało przewodniczącego zostało zabalsamowane (wbrew życzeniom samego Mao, który chciał po śmierci zostać skremowany). Znajduje się w szklanej gablocie z przyciemnionym oświetleniem. Trzymana jest nad nimi honorowa warta wojskowa. Mauzoleum jest otwarte dla zwiedzających codziennie, oprócz poniedziałków.

  Mauzoleum Ho Chi Minha (wiet: Lăng Chủ tịch Hồ Chí Minh) – monumentalna budowla ulokowana na placu Ba Đình w Hanoi, w której spoczywa wietnamski przywódca Hồ Chí Minh, twórca Demokratycznej Republiki Wietnamu. Hanyu pinyin – oficjalna transkrypcja standardowego języka mandaryńskiego (putonghua) – urzędowego języka Chin – na alfabet łaciński.

  Historia[ | edytuj kod]

  Budowę mauzoleum rozpoczęto 14 listopada 1976. Do użytku oddane zostało natomiast 14 maja 1977. Budynek wznosi się na miejscu dawnej bramy Zhonghuamen. Nadzór nad projektem sprawował ówczesny przewodniczący Komunistycznej Partii Chin, Hua Guofeng.

  Xi Jinping (wym. [ɕǐ tɕînpʰǐŋ]; chiń. upr. 习近平; chiń. trad. 習近平; pinyin: Xí Jìnpíng; ur. 15 czerwca 1953 w Pekinie) – chiński polityk, sekretarz generalny Komunistycznej Partii Chin od 15 listopada 2012, przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej od 14 marca 2013. W 2018 roku magazyn „Forbes” umieścił go na pierwszym miejscu listy najbardziej wpływowych ludzi na świecie. Komunistyczna Partia Chin (chiń. upr. 中国共产党, chiń. trad. 中國共産黨, pinyin: Zhōngguó Gòngchǎndǎng) – rządząca partia narodowa w Chińskiej Republice Ludowej, założona w roku 1921. Do 1927 współpracowała z Kuomintangiem, następnie toczyła z nim wojnę domową do roku 1949 z przerwą w latach 1937–1945, kiedy to obie partie zawarły taktyczny sojusz przeciwko japońskim najeźdźcom.

  Budowla ma kształt kwadratu i znajduje się na dwóch platformach, otoczona marmurowymi balustradami. Dach mauzoleum jest podwójny i opiera się na 44 granitowych słupach. W głównym holu budynku znajduje się zabalsamowane ciało Mao Zedonga umieszczone w szklanej gablocie na postumencie z czarnego marmuru. Wewnątrz budynku znajduje się także trzymetrowy posąg przewodniczącego zasiadającego w fotelu.

  Warta - uzbrojony pododdział, wyznaczony rozkazem dziennym, do pełnienia służby wartowniczej, polegającej na ochronie wyznaczonych obiektów, rejonów lub osób. Warta składa się z dowódcy, jego pomocnika, rozprowadzających i wartowników. Według uregulowań przyjętych w Wojsku Polskim służbę wartowniczą mogą pełnić żołnierze, którzy złożyli przysięgę wojskową, zdali egzamin z prawa użycia broni oraz przeszli badania lekarskie i instruktaż.Uproszczone pismo chińskie (chin. upr. 简体字; chin. trad. 簡體字; pinyin jiǎntǐzì) to odmiana pisma chińskiego. Uproszczenia dokonano w Chińskiej Republice Ludowej w latach 50. XX wieku. Celem reformy było ułatwienie nauki pisma i walka z analfabetyzmem. Modyfikując ok. 50 proc. najbardziej skomplikowanych z używanych dotąd znaków cel ten osiągnięto. Pismo uproszczone używane jest także w Singapurze.

  Po rozpoczęciu reform w Chinach w 1978 uznano, że budowa Mauzoleum była błędem, nie podjęto jednak decyzji o jego usunięciu, uznając taki krok za bezcelowy i niekonieczny.

  W 1997 mauzoleum zostało zamknięte z powodu remontu na okres dziewięciu miesięcy. Otwarto je ponownie 6 stycznia 1998.

  Wizyty[ | edytuj kod]

  Jedna z rzeźb znajdujących się w pobliżu mauzoleum

  Dziś mauzoleum pozostaje popularnym celem wizyt w Pekinie. Podczas swoich podróży do Chińskiej Republiki Ludowej odwiedzili je m.in. kubański przywódca Fidel Castro i prezydent Wenezueli Nicolas Maduro.

  Marmur (z stgr. μάρμαρος marmaros) – skała metamorficzna powstała z przeobrażenia wapieni, rzadziej dolomitów. Składa się głównie z krystalicznego kalcytu lub dolomitu (marmur dolomitowy). Niewielka część geologów jako marmur definiuje wyłącznie skały węglanowe, przeobrażone w warunkach głębokiego metamorfizmu strefy kata (temperatury 500-700 °C, wysokie ciśnienie), nazywając skały przeobrażone w strefach niższego metamorfizmu (epi i mezo) wapieniem krystalicznym. Przeważnie jednak terminu „wapień krystaliczny” używa się w przypadku skał metamorficznych, jako synonimu marmuru dla każdej skały węglanowej, poddanej metamorfizmowi.Plac Niebiańskiego Spokoju, plac Tian’anmen (chiń. upr.: 天安门广场; chiń. trad.: 天安門廣場; pinyin: Tiān’ānmén Guǎngchǎng) – wielki plac w centrum Pekinu, przed Zakazanym Miastem. Największy publiczny plac na świecie. Samo Tiān’ānmén oznacza Bramę Niebiańskiego Spokoju, położoną na północnym krańcu placu, stanowiącą wejście na teren miasta cesarskiego.

  29 września 2019 Xi Jinping wraz z innymi członkami Biura Politycznego Komunistycznej Partii Chin złożył wizytę w Sali Pamięci Przewodniczącego Mao na terenie mauzoleum. Miało to związek z obchodami 70. rocznicy powstania Chińskiej Republiki Ludowej.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Mauzoleum Lenina
 • Mauzoleum Hồ Chí Minha
 • Mauzoleum Kim Ir Sena
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. 瞻仰参观须知--毛主席纪念堂--人民网, cpc.people.com.cn [dostęp 2020-07-26].
  2. Chairman Mao’s Mausoleum (ang.). china-travel-tour-guide.com. [dostęp 20 lutego 2010].
  3. Frommer’s Beijing. Hoboken, New York: Wiley Publishing, 2010, s. 52. ISBN 978-0-470-52566-1.
  4. Odpowiedzi na pytania włoskiej dziennikarki Oriany Fallaci. W: Xiaoping Deng: Chiny na drodze reform w XXI wieku. Toruń: Wydawnictwo Adam Marszałek, 2007. ISBN 978-83-7441-729-7.
  5. Crowds flock to Mao mausoleum, news.bbc.co.uk [dostęp 2020-07-26].
  6. Venezuela’s Maduro pays tribute to ‘giant’ Mao, malaymail.com [dostęp 2020-07-26] (ang.).
  7. Xi bows to Mao Zedong ahead of Communist China’s 70th anniversary, www.aljazeera.com [dostęp 2020-07-26].

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Edward Kajdański: Chiny. Leksykon. Warszawa: Książka i Wiedza, 2005. ISBN 83-05-13407-5.

 • Postument – piedestał, podstawa, element małej formy architektonicznej, służący do umieszczenia na nim innego (właściwego) elementu dekoracyjnego. Postument często mylony jest z cokołem, który ma szersze znaczenie pojęciowe.Tradycyjne pismo chińskie (chin. trad. 繁體字, chin. upr. 繁体字, pinyin fántǐzì) to odmiana pisma chińskiego, w której znaki mają tradycyjną postać, umożliwiającą czytanie dawniejszych tekstów. Są one dość skomplikowane, dlatego w latach 50. XX wieku w ChRL wprowadzono reformę pisma, w wyniku czego powstały znaki uproszczone. Pismo tradycyjne jest używane w Republice Chińskiej na Tajwanie, oraz w Hongkongu i Makau. Nazywane jest także ortodoksyjnym, złożonym lub właściwym pismem chińskim.
  Warto wiedzieć że... beta

  Hua Guofeng (ur. 16 lutego 1921 w Jiaocheng, w prowincji Shanxi, zm. 20 sierpnia 2008) – chiński przywódca, następca Mao Zedonga.
  Kremacja (łac. cremare – spalić) – forma pogrzebu zwłok zmarłego, polegająca na spaleniu ciała, znana i uznawana przez wiele religii.
  Nicolás Maduro Moros (ur. 23 listopada 1962 w Caracas) – wenezuelski polityk, minister spraw zagranicznych w latach 2006-2013, Wiceprezydent Wenezueli od 10 października 2012 do 9 marca 2013. Od 5 marca do 19 kwietnia 2013 tymczasowy Prezydent Wenezueli. Zaprzysiężony na ten urząd 19 kwietnia 2013.
  Mumifikacja (łac. mumificatio) – proces konserwacji zwłok zapobiegający rozkładowi. Oprócz mumii ludzkich na całym świecie znajdowane są mumie zwierzęce (głównie w Egipcie), były one robione tak samo jak ludzkie. Cel ich powstania to oddawanie czci bogom.
  Fidel Alejandro Castro Ruz (ur. 13 sierpnia 1926 w Biránie) – kubański polityk i prawnik, od 1 stycznia 1959 do 24 lutego 2008 przewodniczący Rady Państwa i premier Republiki Kuby, pierwszy sekretarz Komunistycznej Partii Kuby i przywódca rewolucji kubańskiej (El Máximo Lider). Z racji przewodzenia Armii Powstańczej w latach 1956-1959 popularnie nazywany El Comandante.
  Remont – to przywrócenie wartości użytkowej (funkcjonalności, sprawności techniczno-ekonomicznej) obiektu (maszyny, urządzenia, budynku). Należy odróżnić remont i naprawę (remont nieplanowy), która również polega na przywróceniu wartości użytkowej ale – obiektu uszkodzonego. Racjonalna gospodarka remontowa ma za zadanie nie dopuszczać do uszkodzenia obiektu poprzez stosowanie systemu remontów planowo-zapobiegawczych.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.023 sek.