• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Mauser-Werke Oberndorf Waffensysteme GmbH  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Karabinek (kbk) – broń strzelecka o takiej samej konstrukcji jak karabin, lecz o krótszej lufie i lżejszym łożu. W porównaniu do karabinu był nieco lżejszy i zdecydowanie poręczniejszy dzięki mniejszej długości, jednak miał mniejszą donośność, mniejszą celność i większy odrzut.Wilhelm Mauser (ur. 2 maja 1834 w Obendorfie, zm. 13 stycznia 1882), technik niemiecki, konstruktor broni palnej. Starszy brat Paula. Był synem rusznikarza, zatrudnionego w królewskiej Fabryce Karabinów w Oberndorfie. Pierwszy karabin skonstruował wraz z bratem w 1866 roku. Starania o jego przyjęcie do uzbrojenia armii Wirtembergii, Austrii i innych krajów zakończyły się niepowodzeniem.

  Mauser-Werke Oberndorf Waffensysteme GmbHniemiecki producent broni oraz całej linii karabinów powtarzalnych produkowanych przez tę fabrykę dla armii niemieckiej. Karabin Mausera był bardzo popularną konstrukcją eksportowaną do wielu krajów. Rozwiązania karabinu Mausera należą do najbardziej udanych na świecie. W Polsce znane są też pod potoczną nazwą „mauzer”.

  Przedsiębiorstwo (lub inaczej jednostka gospodarcza) – wyodrębniona prawnie, organizacyjnie i ekonomicznie jednostka, prowadząca działalność gospodarczą. Najczęściej definiowanym celem działalności przedsiębiorstwa jest osiąganie zysku poprzez zaspokajanie potrzeb konsumentów. W jego skład mogą wchodzić mniej lub bardziej odrębne jednostki gospodarcze, nazywane zakładami. Nieco inne znaczenie ma przedsiębiorstwo w języku prawnym.Republika Południowoafrykańska (niderl. Zuid-Afrikaansche Republiek, ZAR), potocznie Transwal (Transvaal Republiek; dosłownie "Republika za rzeką Vaal") – historyczne państwo burskie na terenie obecnej Republiki Południowej Afryki istniejące z przerwami w latach 1852-1902.

  Historia[ | edytuj kod]

  Początek firmy Mauser datuje się na 31 lipca 1811, kiedy Fryderyk I Wirtemberski założył królewską fabrykę broni w Oberndorffie, małym mieście w Schwarzwaldzie, zatrudniając 133 pracowników.

  Gewehr 98 (Gew98) – standardowy karabin niemiecki w czasie I wojny światowej. Produkowany od 1898 roku do teraz. Wykorzystywany do celów militarnych, łowieckich i sportowych.Gewehr 88 (skr. Gew88; pot. Kommisionsgewehr) – niemiecki karabin powtarzalny z końca XIX wieku. Podstawowy karabin Armii Cesarstwa Niemieckiego w latach 1888 - 1898. Użytkowany do końca I wojny światowej.

  Model 1871[ | edytuj kod]

   Osobny artykuł: karabin Mauser M1871.
   Osobny artykuł: karabin Mauser M1871/84.

  W 1867 Wilhelm i Paul Mauser opracowali karabin z ulepszonym zamkiem czterotaktowym. Wojna francusko-pruska (1870-1871) pokazała niedostatki standardowego karabinu armii pruskiej Dreyse M1849 w porównaniu z francuskim Chassepot Mle1866. W 1871 do uzbrojenia armii pruskiej został przyjęty jednostrzałowy karabin Mauser M1871. Nowy karabin został oznaczony jako Gewehr 71 (karabin model 1871), Gew 71 lub krócej G71. Produkcję strzelającego nabojem 11 x 60 mm karabinu piechoty o długości lufy 850 mm i krótszych wersji, myśliwskiej z 700 mm lufą i kawaleryjskiej z 500 mm lufą rozpoczęto w fabryce w Oberndorf. Z czasem Mauser M1871 zastąpił karabiny Dreysego w armii pruskiej, a później także karabiny Werder M1849 w armii bawarskiej. W 1884 roku zespół konstruktorów Królewskiej Fabryki Karabinów w Spandau wyposażył karabin M1871 w stały, rurowy magazynek. Po próbach nowy karabin został przyjęty do uzbrojenia jako Infanterie-Gewehr Mod. 71/84 (I.G. Mod. 71/84).

  Peter Paul von Mauser (ur. 27 czerwca 1838 w Oberndorf am Neckar, zm. 29 kwietnia 1914 tamże) – niemiecki konstruktor broni strzeleckiej.Iran (pers. ايران – Irān), (dawniej znany powszechnie na Zachodzie jako Persja) pełna nazwa: Islamska Republika Iranu (pers. جمهوری اسلامی ايران – Dżomhuri-je Eslāmi-je Irān) – państwo na Bliskim Wschodzie, leżące nad Morzem Kaspijskim, Zatoką Perską i Zatoką Omańską.

  W następnych latach M1871/84 zastąpił jednostrzałowe karabiny M1871. Wiele karabinów z lufami o kalibrach od 9,5 do 11,5 mm zostało wyeksportowanie do różnych krajów. Serbia zamówiła ulepszoną wersję karabinu Model 71 o kalibrze 10,15 mm nazwaną Mauser-Milovanovicz M1878/80.

  W 1886 pojawił się francuski karabin Lebel Mle 1886, strzelający amunicją na właśnie wprowadzony do produkcji proch bezdymny, pozwalający na strzelanie mniejszymi pociskami i z większą dokładnością na odległość do 1 km. W następnym roku Vetterli-Vitali wprowadził do swoich karabinów magazynek, w bardzo znaczący sposób skracający czas potrzebny na przeładowanie broni i zwiększający jej niezawodność. Także armia niemiecka wprowadziła obie te nowinki w karabinie Kommissiongewehr, przystosowanym do strzelania amunicją 7.92 x 57I. Nabój ten miał okrągło zakończony pocisk, który później, w odpowiedzi na rozwiązanie francuskie, zastąpiono ostrołukowym nabojem spitzer. Ostrołukowa amunicja mogła być używana tylko z późniejszymi wersjami karabinu Mannlicher lub w specjalnie przerobionych egzemplarzach.

  Eurofighter Typhoon (pol. Europejski myśliwiec Tajfun, także "EF-2000") – dwusilnikowy myśliwiec wielozadaniowy zbudowany w układzie kaczki przez konsorcjum trzech europejskich producentów lotniczych – Alenia Aeronautica, BAE Systems i EADS – współpracujących w ramach holdingu Eurofighter GmbH założonego w 1983 roku. Projekt budowy i wyposażenia samolotu jest zarządzany przez agencję NETMA (NATO Eurofighter and Tornado Management Agency). Projekt samolotu jest podobny do opracowanych w tym samym okresie myśliwców generacji 4,5 – francuskiego Dassault Rafale i szwedzkiego Saab JAS 39 Gripen.Orania – orański ród książęcy nazwany od miasta Orange, które w latach 1163-1713 tworzyło odrębne księstwo. Jego władcy byli w XVI i XVII wieku namiestnikami różnych prowincji niderlandzkich.

  Model 92[ | edytuj kod]

  Paul Mauser rozpoczął pracę nad nowym karabinem zasilanym z magazynka pudełkowego, jednak ze względu na kłopoty projektowe zastosował inny, w postaci rury ze sprężyną umieszczoną pod lufą. W 1892 opracował nowy wyciąg w postaci pazura usuwającego z komory nabojowej puste łuski po oddaniu strzału. Wyciąg nie obracał się razem z zamkiem, co pozwalało uniknąć "podwójnego załadowania" broni, co mogło spowodować jej zacięcie. Czterysta sztuk karabinu w tej wersji (Model 92), ale z krótszą lufą, zakupiła marynarka hiszpańska. Karabin ten strzelał amunicją kalibru 7,65 mm na proch bezdymny.

  Serbia, Republika Serbii (serb. Република Србија/ Republika Srbija – państwo w południowej Europie, powstałe 5 czerwca 2006 roku po rozpadzie federacji Serbii i Czarnogóry. Stolicą jest Belgrad. Serbia graniczy z Węgrami na północy, Rumunią i Bułgarią na wschodzie, Macedonią i Albanią na południu oraz z Czarnogórą, Chorwacją i Bośnią i Hercegowiną na zachodzie. De facto na południu Serbia graniczy z Kosowem, którego jednostronnie ogłoszoną niepodległość uznała część państw świata. Od 29 lutego 2012 r. kraj ten posiada status oficjalnego kandydata do Unii Europejskiej, a w czerwcu 2013 UE wyraziła zgodę na rozpoczęcie rozmów akcesyjnych w styczniu 2014.Karabin powtarzalny to rodzaj karabinu, w którym strzelec każdorazowo po oddaniu strzału musi ręcznie dokonać przeładowania broni wprowadzając pocisk do komory nabojowej przez wykonanie odpowiednich ruchów zamkiem, natomiast nabój podawany jest z magazynka.

  Model 93[ | edytuj kod]

  Kolejną główną innowacją był Model 93 z wkładanym od spodu broni magazynkiem mieszczącym 5 nabojów 7 x 57 mm ułożonych dwurzędowo. Magazynek można było bardzo szybko załadować przez wprowadzenie przy otwartym zamku łódki z nabojami. Nowy nabój 7 x 57 mm wszedł na uzbrojenie armii hiszpańskiej, a także kilku krajów Ameryki Łacińskiej. Karabin Model 93 był szeroko stosowany przez armię hiszpańską, a jego wartość potwierdziła bitwa o górę San Juan na Kubie, kiedy to 750 żołnierzy hiszpańskich przez 20 godzin skutecznie odpierało ataki 15 000 piechurów armii amerykańskiej uzbrojonych w karabiny Krag-Jørgensen. Doświadczenia wyniesione z tej bitwy doprowadziły do powstania amerykańskiej wersji Mausera, karabinu Springfield M1903.

  Wojna francusko-pruska – konflikt zbrojny między mocarstwami II Cesarstwem Francuskim a Królestwem Prus wspieranym przez inne kraje niemieckie, toczony od 19 lipca 1870 do 10 maja 1871.Karabiner 98k (Kar98k, K98k) – niemiecki karabinek powtarzalny z okresu II wojny światowej. Obecnie przez znanego bronioznawcę Leszka Erenfeichta zaliczany jest do grupy określanej zapożyczonym z literatury anglosaskiej terminem krótki karabin.

  Model 94[ | edytuj kod]

  Rezultat bitwy na Kubie zaowocował bardzo wieloma zamówieniami na karabiny Mausera. Turcja zakupiła Model 93, Brazylia i Szwecja Model 94. Model 95 bardzo podobny do Transwal sprzedano do Meksyku, Urugwaju, republik Transwal i Orania w RPA, Chin i Iranu. W Afryce Południowej karabiny Mausera zostały użyte przeciw Brytyjczykom w wojnach burskich, rażąc przeciwnika z większej odległości niż karabiny brytyjskie. Odpowiedzią Brytyjczyków na karabin Mausera był karabin Lee-Enfield, który pozostał na wyposażeniu tej armii aż do 1950.

  Karabin Chassepot wzór 1866 (fr. Chassepot Modéle 1866) – francuski jednostrzałowy karabin iglicowy z drugiej połowy XIX wieku.Szwecja, Królestwo Szwecji (Sverige, Konungariket Sverige) – państwo w Europie Północnej, zaliczane do państw skandynawskich. Szwecja jest członkiem Unii Europejskiej od 1995 roku. Graniczy z Norwegią, Finlandią i Danią.

  C96[ | edytuj kod]

   Osobny artykuł: Pistolet Mauser C96.
  Pistolet Mauser Model C96

  W 1896 w fabryce Mausera opracowano także pistolet. Skonstruowali go pracownicy fabryki Mausera bracia: Fidel, Friedrich, oraz Josef Feederle. Swój pistolet skonstruowali oni bez wiedzy pracodawcy. Paul Mauser dowiedział się o nowej konstrukcji dopiero w momencie prób prototypu. Pistolet oznaczony jako Mauser C96 był jednym z pierwszych udanych typów pistoletów samopowtarzalnych. W latach 1896 - 1936 wyprodukowano ponad milion pistoletów tego typu. W 1897 bracia Mauser przejęli całkowitą kontrolę nad fabryką, zakładając Waffenfabrik Mauser AG.

  Mauser M1871 – niemiecki karabin jednostrzałowy. Pierwszy seryjnie produkowany karabin braci Paula i Wilhelma Mauserów.Pistolet (fr.) - krótka, ręczna broń palna do walki (zarówno ataku jak i obrony) na niewielką odległość (do 50 m), a także do wymuszania posłuszeństwa na polu walki. Charakteryzuje się krótką lufą, małymi gabarytami i chwytem (rękojeścią) przystosowanym do strzelania z jednej ręki.

  Model 98[ | edytuj kod]

   Osobny artykuł: Gewehr 98.
  Mauser Model 98

  W 1898 armia niemiecka wprowadziła na uzbrojenie najnowszy typ karabinu Mausera, Model 98, łączący wszystkie zalety poprzednich konstrukcji, oznaczając go jako Gew. 98 (od niem. Gewehr 98). Karabin ten był przystosowany do strzelania mocniejszą amunicją 7,92 x 57 oraz posiadał trzeci rygiel "bezpieczeństwa" w zamku, chroniący strzelca przed obrażeniami, gdyby jeden z pozostałych dwóch rygli uległ uszkodzeniu. Ponadto w trzonie zamka zastosowano 2 otwory do odprowadzania nadmiaru gazów z komory w przypadku rozerwania łuski. Jednocześnie z karabinem wprowadzono do uzbrojenia karabinek Kar. 98 przeznaczony dla kawalerii.

  Meksyk (Meksykańskie Stany Zjednoczone, hiszp. México, Estados Unidos Mexicanos, Méjico, nah. Mēxihco) – kraj w Ameryce Północnej. Sąsiaduje ze Stanami Zjednoczonymi (na północy), z Oceanem Spokojnym (na zachodzie i południu), Zatoką Meksykańską i Morzem Karaibskim (na wschodzie) oraz z Gwatemalą i Belize (na południu i południowym wschodzie).Proch bezdymny – rodzaj prochu, który podczas spalania wytwarza wyłącznie lub głównie produkty gazowe (np. N2, H2, H2O, CO i CO2). Został wynaleziony pod koniec XIX wieku. Używany jako ładunek miotający do broni strzeleckiej i broni artyleryjskiej. Ma znacznie większą siłę wybuchu od prochu czarnego (dymnego) i w znacznej mierze go wyparł.

  W 1905 wprowadzono nowy typ pocisków "spitzer", ostrołukowych, o lepszych charakterystykach balistycznych niż poprzednie tępołukowe. Nowa amunicja, oznaczona jako 7.92 x 57IS, miała lepszą skuteczność i większy zasięg, dzięki zredukowaniu oporów aerodynamicznych spiczastego pocisku.

  W 1908 roku powstał karabinek Kar. 98a (inaczej oznaczony jako Kar. 98 AZ). Początkowo przeznaczony dla obsług broni ciężkiej i zespołowej, w 1930 roku stał się podstawą do opracowania krótkiego karabinu (Karabiner Kurz), przyjętego na uzbrojenie Wehrmachtu w 1935 pod oznaczeniem Kar98k.

  Ameryka Łacińska, Iberoameryka – termin obejmujący 20 krajów i 9 autonomii Ameryki Południowej i Ameryki Środkowej, w których mówi się językami romańskimi, tj. po hiszpańsku, portugalsku lub francusku.Karabinek wz. 29 (; kbk wz. 29) – polski karabinek produkowany w latach 1930-1939 w Fabryce Broni w Radomiu w łącznej ilości ponad 264 tys. egzemplarzy.

  Kar98k[ | edytuj kod]

   Osobny artykuł: Karabin Kar98k.

  Karabin Kar98k Mauser był najpopularniejszą bronią piechoty niemieckiej podczas II wojny światowej. Konstrukcja ta bazowała na wcześniejszym modelu Karabiner 98b. Przyjęty przez Wehrmacht w 1935 roku jako standardowe uzbrojenie, włączając poprzednie modele, które przerobiono i skrócono, tak aby odpowiadały nowemu standardowi. Symbol Kar98k oznaczał Karabiner 1898 kurz. Zasięg skuteczny karabinu wynosił około 700 metrów, a z celownikiem optycznym dochodził do 1 km.

  Republika Kuby (nazwa oficjalna República de Cuba) – państwo w Ameryce Środkowej położone na Morzu Karaibskim w archipelagu Wielkich Antyli. Państwo to składa się z wyspy o nazwie Kuba oraz szeregu otaczających ją mniejszych wysepek, z których największą jest Isla de la Juventud. Stolicą Kuby jest Hawana, a największe miasta to: Santiago de Cuba, Camagüey, Holguin, Guantánamo, Santa Clara.Mauser C96 – pistolet opracowany w zakładach Mausera, pierwszy udany typ pistoletu samopowtarzalnego. Pistolet był produkowany w Niemczech w latach 1896–1939, a także w innych krajach (Chiny, Hiszpania), często bez licencji od producenta. Łącznie wyprodukowano ponad milion pistoletów tego typu. Pistolet działał na zasadzie krótkiego odrzutu lufy i zasilany był z niewymiennego magazynka, umieszczonego przed spustem, w podstawowej wersji pistoletu mieszczącego 10 nabojów kalibru 7,63 mm, który nadawał broni charakterystyczny wygląd.

  Kar98k posiada wewnętrzny magazynek na 5 nabojów ładowanych z łódki po odciągnięciu zamka w położenie tylne. W celu szybszego przeładowania naboje ładuje się z łódki, wpychając je przy pomocy kciuka pionowo w dół do magazynka. Pusta łódka jest usuwana i możliwe jest powtórne jej użycie. Produkowano także specjalny magazynek o pojemności 20 sztuk, dostosowany do warunków walki w okopach. Przyłączenie tego magazynka odbywało się po usunięciu dna magazynka wbudowanego w karabin. Ładowanie broni z dłuższym magazynkiem także odbywało się przy pomocy 5-nabojowych łódek. Ogólnie różni producenci wyprodukowali ponad 14 milionów wszystkich wersji karabinów Mauser. W latach 1950 - 1965 produkowano w Jugosławii nieznacznie zmodyfikowaną kopię karabinu Kar98k oznaczoną jako Model 1948, różniącą się od oryginału krótszym ruchem zamka przy przeładowaniu.

  Urugwaj (Uruguay, Wschodnia Republika Urugwaju – República Oriental del Uruguay) – państwo w Ameryce Południowej, nad Atlantykiem, graniczące z Argentyną od zachodu i Brazylią od północy. Stolicą państwa jest Montevideo, port atlantycki u ujścia La Platy. Po drugiej stronie tego estuarium leży stolica Argentyny – Buenos Aires. Dawniej Urugwaj stanowił część Wicekrólestwa La Platy i nosił nazwę Banda Oriental (Brzeg Wschodni).Firma – nazwa, pod którą przedsiębiorca prowadzi działalność gospodarczą lub zawodową. Jest ona składnikiem przedsiębiorstwa, prawem podmiotowym przysługującym każdemu przedsiębiorcy.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Rheinmetall AG – niemiecka spółka akcyjna założona w 1889 z siedzibą w Düsseldorfie. Zajmuje się produkcją na potrzeby przemysłu obronnego i samochodowego w fabrykach w Düsseldorfie, Kassel i Unterlüß.
  Karabin wz. 98a (także kb Mauser wz. 98a, karabin polski wz. 98a) – polski karabin powtarzalny z okresu międzywojennego.
  Afryka – drugi pod względem wielkości kontynent na Ziemi. Ma 30,37 mln km² powierzchni, czyli ponad 20,3% ogólnej powierzchni lądowej naszego globu. Przechodzi przez niego południk 0°, obydwa zwrotniki i równik.
  Łódka nabojowa to metalowy element łączący kilka nabojów w celu przyspieszenia ładowania samej broni lub doładowywania magazynków.
  Mauser M1871 – niemiecki karabin jednostrzałowy. Pierwszy seryjnie produkowany karabin braci Paula i Wilhelma Mauserów.
  Oberndorf am Neckar – miasto w Niemczech, w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia, w rejencji Fryburg, w regionie Schwarzwald-Baar-Heuberg, w powiecie Rottweil, siedziba wspólnoty administracyjnej Oberndorf am Neckar. Leży nad Neckarem, ok. 15 km na północ od Rottweil, przy autostradzie A81 i drodze krajowej B14.
  Turcja (tur. Türkiye, Republika Turcji – Türkiye Cumhuriyeti) – państwo położone w Azji na półwyspie Azja Mniejsza, a częściowo również w Europie, ze stolicą w Ankarze. Część europejska – Tracja – stanowi 3% powierzchni i oddzielona jest od części azjatyckiej morzem Marmara oraz cieśninami Bosfor i Dardanele. Turcję od północy otacza Morze Czarne, od zachodu Morze Egejskie i morze Marmara, a od południa Morze Śródziemne (nazywane w języku tureckim Morzem Białym).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.035 sek.