• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Maurice Pialat

  Przeczytaj także...
  Biblioteka Narodowa Korei – biblioteka narodowa Korei Południowej znajdująca się w Seulu. Powstała w 1945 roku. Jej zbiory liczą ponad 11 milionów woluminów (2018), w tym ponad milion zagranicznych książek. IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.
  Cmentarz Montparnasse (fr. Cimetière du Montparnasse) jest jednym z najsławniejszych paryskich cmentarzy. Znajduje się w południowo-wschodnim fragmencie Paryża (Montparnasse) w XIV dzielnicy.

  Maurice Pialat (ur. 21 sierpnia 1925 w Cunlhat, zm. 11 stycznia 2003 w Paryżu) – francuski reżyser, scenarzysta i aktor filmowy. Laureat Złotej Palmy na 40. MFF w Cannes za film Pod słońcem szatana (1987).

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Początkowo wybrał zawód artysty-malarza. Jednak z powodu braku sukcesów na tym polu zainteresował się filmem. Przygodę z kinem rozpoczął będąc już nie pierwszej młodości. Swój pierwszy film krótkometrażowy nakręcił w wieku 35 lat, a debiut fabularny – mając lat 43.

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  Łącznie, w czasie trwającej 35 lat kariery reżyserskiej, zrealizował 10 filmów fabularnych. Dostrzeżono już jego pierwszą fabułę Nagie dzieciństwo (1968), przyznając jej Nagrodę im. Jeana Vigo. Jego film Za naszą miłość (1983) zdobył Cezara dla najlepszego francuskiego filmu roku oraz prestiżową Nagrodę im. Louisa Delluca.

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Van Gogh – francuski film biograficzny z 1991 roku w reżyserii Maurice’a Pialata. Tematem filmu są ostatnie dni z życia holenderskiego malarza Vincenta van Gogha, poświęcone rywalizacji między nim a jego bratem Theo van Goghiem, desperackim romansom z kobietami, w tym z córką fizyka Paula Gacheta, Marguerite.

  Czterokrotnie współpracował ze swoim ulubionym aktorem Gérardem Depardieu. Za jeden z filmów z jego udziałem – Pod słońcem szatana (1987) – otrzymał Złotą Palmę na 40. MFF w Cannes. Werdykt jury spotkał się wtedy z niezadowoleniem publiczności, która wygwizdała reżysera odbierającego nagrodę. W odpowiedzi na te ataki Pialat powiedział wówczas ze sceny: „Skoro mnie nie lubicie, to powiem wam, że ja was też nie lubię”.

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Pod słońcem szatana (fr. Sous le soleil de Satan) – francuski film z 1987 roku w reżyserii Maurice’a Pialata. W 1987 roku w kategorii Najlepszy film Złotą Palmę otrzymał współscenarzysta i reżyser filmu Maurice Pialat. Rok później film był nominowany w siedmiu kategoriach do Cezara, lecz w żadnej z nich nie wygrał.
  Grób Maurice'a Pialata na paryskim Cmentarzu Montparnasse.

  Wybrana filmografia[ | edytuj kod]

 • 1968: Nagie dzieciństwo (L’enfance nue)
 • 1972: Nie zestarzejemy się razem (Nous ne vieillirons pas ensemble)
 • 1974: La gueule ouverte
 • 1979: Passe ton bac d’abord
 • 1980: Loulou
 • 1983: Za naszą miłość (À nos amours)
 • 1985: Police
 • 1987: Pod słońcem szatana (Sous le soleil de Satan)
 • 1991: Van Gogh
 • 1995: Le garçu
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Maurice Pialat w bazie IMDb (ang.)
 • Paryż (fr. Paris) – stolica i największa aglomeracja Francji, położona w centrum Basenu Paryskiego, nad Sekwaną (La Seine). Miasto stanowi centrum polityczne, ekonomiczne i kulturalne kraju. Znajdują się tu liczne zabytki i atrakcje turystyczne, co powoduje, że Paryż jest co roku odwiedzany przez ok. 30 milionów turystów.Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Warto wiedzieć że... beta

  40. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes odbył się w dniach 7-19 maja 1987 roku. Imprezę otworzył pokaz francuskiego filmu Zakochany mężczyzna w reżyserii Diane Kurys.
  SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.
  Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.
  Gérard Xavier Marcel Depardieu (ur. 27 grudnia 1948 w Châteauroux) – francuski aktor filmowy, teatralny i telewizyjny, także producent, reżyser, restaurator, właściciel winnic i producent wina. Honorowy obywatel Belgii.
  Prix Louis-Delluc, Nagroda Louisa Delluca - nagroda filmowa przyznawana corocznie od 1937 roku dla najlepszej francuskiej produkcji filmowej.
  21 sierpnia jest 233. (w latach przestępnych 234.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 132 dni.
  BIBSYS – katalog centralny dwóch norweskich bibliotek uniwersyteckich, przekształcony w organizację non-profit, która skupia norweskie biblioteki uniwersyteckie i naukowe wraz z Biblioteką Narodową.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.718 sek.