• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Maurice Pialat

  Przeczytaj także...
  Festiwal Filmowy w Cannes − prestiżowy międzynarodowy festiwal filmowy, który odbywa się od 1946 w położonym na francuskim Lazurowym Wybrzeżu mieście Cannes. Festiwal odbywa się co roku (z pewnymi wyjątkami) i gromadzi wiele znanych osób związanych z przemysłem filmowym.César (pl. Cezar) – prestiżowa, francuska nagroda filmowa przyznawana przez Akademię Sztuki i Techniki Filmowej (Académie des Arts et Techniques du Cinema) od 1976. Jej nazwa wywodzi się od Césara Baldacciniego, francuskiego rzeźbiarza, którego postać jest wzorem wręczanej artystom statuetki.
  Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.

  Maurice Pialat (ur. 21 sierpnia 1925 w Cunlhat, zm. 11 stycznia 2003 w Paryżu) – francuski reżyser, scenarzysta i aktor filmowy. Laureat Złotej Palmy w Cannes za film Pod słońcem szatana (1987).

  Życiorys[]

  Początkowo wybrał zawód artysty-malarza. Jednak z powodu braku sukcesów na tym polu zainteresował się filmem. Przygodę z kinem rozpoczął będąc już nie pierwszej młodości. Swój pierwszy film krótkometrażowy nakręcił w wieku 35 lat, a debiut fabularny – mając lat 43.

  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.Pod słońcem szatana (fr. Sous le soleil de Satan) – francuski film z 1987 roku w reżyserii Maurice’a Pialata. W 1987 roku w kategorii Najlepszy film Złotą Palmę otrzymał współscenarzysta i reżyser filmu Maurice Pialat. Rok później film był nominowany w siedmiu kategoriach do Cezara, lecz w żadnej z nich nie wygrał.

  Łącznie, w czasie trwającej 35 lat kariery reżyserskiej, zrobił 10 filmów fabularnych. Dostrzeżono już jego pierwszą fabułę Nagie dzieciństwo (1968), przyznając jej Nagrodę im. Jeana Vigo. Jego film Za naszą miłość (1983) zdobył Cezara dla najlepszego francuskiego filmu roku oraz prestiżową Nagrodę im. Louisa Delluca.

  Paryż (fr. Paris) – stolica i największa aglomeracja Francji, położona w centrum Basenu Paryskiego, nad Sekwaną (La Seine). Miasto stanowi centrum polityczne, ekonomiczne i kulturalne kraju. Znajdują się tu liczne zabytki i atrakcje turystyczne, co powoduje, że Paryż jest co roku odwiedzany przez ok. 30 milionów turystów.Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.

  Czterokrotnie współpracował ze swoim ulubionym aktorem Gérardem Depardieu. Za jeden z filmów z jego udziałem – Pod słońcem szatana (1987) – otrzymał Złotą Palmę na MFF w Cannes. Werdykt jury spotkał się wtedy z niezadowoleniem publiczności, która wygwizdała reżysera odbierającego nagrodę. W odpowiedzi na te ataki Pialat powiedział wówczas ze sceny: „Skoro mnie nie lubicie, to powiem wam, że ja was też nie lubię”.

  Gérard Xavier Marcel Depardieu (ur. 27 grudnia 1948 w Châteauroux) – francuski aktor filmowy, teatralny i telewizyjny, także producent, reżyser, restaurator, właściciel winnic i producent wina. Honorowy obywatel Belgii.Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.

  Wybrana filmografia[]

 • 1968: Nagie dzieciństwo (L’enfance nue)
 • 1972: Nous ne vieillirons pas ensemble
 • 1974: La gueule ouverte
 • 1979: Passe ton bac d’abord
 • 1980: Loulou
 • 1983: Za naszą miłość (À nos amours)
 • 1985: Police
 • 1987: Pod słońcem szatana (Sous le soleil de Satan)
 • 1991: Van Gogh
 • 1995: Le garçu
 • Linki zewnętrzne[]

 • Maurice Pialat w bazie Internet Movie Database (IMDb) (ang.)
 • Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.034 sek.