• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Maur - imię

  Przeczytaj także...
  Towarzystwo Jezusowe, SJ (łac. Societas Iesu, SI), jezuici – męski papieski zakon apostolski Kościoła katolickiego, zatwierdzony przez papieża Pawła III 27 września 1540. Towarzystwo Jezusowe zostało założone w głównej mierze do walki z reformacją, by bronić i rozszerzać wiarę oraz naukę Kościoła katolickiego, przede wszystkim przez publiczne nauczanie, ćwiczenia duchowe, edukację i udzielanie sakramentów.Wydawnictwo WAM, znane jako: Wydawnictwo Apostolstwa Modlitwy (WAM) (1872-1918, 1935-1994), Wydawnictwo Księży Jezuitów (1918-1935), Wydawnictwo WAM (od 1994) – najstarsze polskie wydawnictwo katolickie, założone w 1872 przez ks. Stanisława Stojałowskiego SJ w Krakowie.
  Mauro da Silva Gomes (ur. 12 stycznia 1968 roku w São Bernardo do Campo), były brazylijski piłkarz, grający na pozycji defensywnego pomocnika. Z reprezentacją Brazylii, w której barwach rozegrał 58 meczów, zdobył w 1994 roku mistrzostwo świata. Przez trzynaście lat był zawodnikiem Deportivo La Coruña. W 2000 roku wygrał z nim rozgrywki ligowe w Hiszpanii, ponadto trzykrotnie triufmował w Pucharze kraju. Piłkarską karierę zakończył w 2005 roku w wieku trzydziestu siedmiu lat.

  Maurimię męskie pochodzenia łacińskiego. Wywodzi się od słowa oznaczającego "pochodzący z Mauretanii" (inaczej "Arab") lub posiadający ciemną skórę. Istnieli liczni święci o tym imieniu m.in. Maur (uczeń św. Benedykta).

  Żeńskim odpowiednikiem jest Maura.

  Maur imieniny obchodzi 15 stycznia, 20 stycznia, 29 stycznia, 27 lipca, 5 października, 8 listopada i 10 grudnia.

  Maur, uczeń św. Benedykta (ur. 512 w Rzymie, zm. 15 stycznia 584 w Galii) – pierwszy uczeń św. Benedykta z Nursji, mnich i opat, święty Kościoła katolickiego.Saint-Maur-sur-le-Loir – miejscowość i gmina we Francji, w Regionie Centralnym, w departamencie Eure-et-Loir. Nazwa miejscowości pochodzi od imienia św. Maura.

  Znane osoby o imieniu Maur:

   Osobny artykuł: Święty Maur.
 • Maur – biskup krakowski 11091118
 • Mauro Camoranesi
 • Mauro Cantoro
 • Mauro Checcoli – włoski jeździec sportowy
 • Mauro Giuliani
 • Mauro Politi
 • Mauro Silva
 • Zapoznaj się również z:

 • bł. Hraban Maur – kronikarz i uczony czasów karolińskich, mnich benedyktyński
 • Saint-Maur-sur-le-Loir
 • Maurycy
 • Przypisy

  1. Maur. DEON.pl z inicjatywy SJ i Wydawnictwa WAM. [dostęp 2013-01-26].  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Mauro German Camoranesi (ur. 4 października 1976 w Tandil, Argentyna) – włoski piłkarz grający na pozycji pomocnika w Racing Club de Avellaneda. Waży 70 kg przy wzroście 177 cm. Urodził się w Argentynie, ale zdecydował się na grę w reprezentacji Włoch.
  5 października jest 278. (w latach przestępnych 279.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 87 dni.
  Roberto Mauro Cantoro, znany jako Mauro Cantoro (ur. 1 września 1976 roku w Ramos Mejía) – argentyński piłkarz, grający na pozycji defensywnego pomocnika.
  Imieniny – zwyczaj świątecznego obchodzenia (czasami hucznego) dnia świętego lub błogosławionego z chrześcijańskiego kalendarza lub innego dnia, tradycyjnie przypisywanego temu imieniu. Zwyczaj szczególnie popularny w Polsce (z wyjątkiem Górnego Śląska i Kaszub), ale także obecny w regionach katolickich np. Bawarii. Imieniny obchodzi się również w Bułgarii, w Grecji, w Szwecji, w Czechach, na Węgrzech i Łotwie, a kiedyś i w Rosji. W Szwecji oficjalną listę imienin publikuje Królewska Szwedzka Akademia Nauk. Zwykle wiąże się ze składaniem życzeń i wręczaniem prezentów solenizantowi. Czasem można spotkać się ze zwyczajem, że jeśli jest więcej niż jeden święty lub błogosławiony (patron) imienia (tj. jeśli jest kilka dat imienin w kalendarzu), imieniny obchodzi się w dniu wypadającym jako pierwszy w kolejności po urodzinach.
  Maura - żeński odpowiednik imienia Maur. W językach angielskim, szkockim i irlandzkim istnieje imię o identycznym brzmieniu, a wywodzone jest od celtyckiego słowa mór oznaczającego wielki, wspaniały. W angielskim używany także jako zdrobniona forma irlandzkiej formy imienia Maria - Maire (wymawiane Moira). Istnieje kilka świętych katolickich o tym imieniu.
  Maurus Magnentius Rabanus, Hraban Maur, Rabanus, Raban Maur lub Hrabanus Maurus (ok. 780 − 4 lutego 856 w Winkel) – kronikarz i uczony czasów karolińskich, mnich benedyktyński, teolog, autor encyklopedii De rerum naturis, poeta łaciński, autor hymnów brewiarzowych sławiących Ducha Świętego. Zasłużył się także w wielu innych dziedzinach, m.in. pisał traktaty o Biblii, wychowaniu i gramatyce. Obok Alkuina był najbardziej wpływowym pisarzem i nauczycielem czasów karolińskich, uznawany przez bollandystów jako błogosławiony.
  Maurycy — imię męskie pochodzenia łacińskiego Mauritius. Wywodzi się od słowa oznaczającego "pochodzący z Mauretanii", "Maur".

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.027 sek.