• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Maun

  Przeczytaj także...
  Uniwersytet Botswany (ang. University of Botswana) - instytucja zajmująca się kształceniem na poziomie wyższym w Botswanie, powstała w 1982 z podziału University of Botswana and Swaziland (UBS) . Uniwersytet posiada cztery kampusy: dwa w stolicy kraju, Gaborone, jeden we Francistown i jeden w Maun. Uczelnia należy do Związku Uniwersytetów Wspólnoty Narodów.Delta Okawango – największa w świecie delta śródlądowa rzeki Okawango, uchodzącej niegdyś do znajdującego się w północnej części obecnej Botswany jeziora Makgadikgadi. Jezioro to wyschło około 10 tysięcy lat temu i obecnie na jego miejscu znajduje się kotlina Kalahari, której ok. 15 000 km² nawadniane jest za pośrednictwem delty Okawango. Uchodząca do niej rzeka obecnie w końcowym swoim odcinku coraz bardziej zwalnia bieg, tworząc rozlewiska i podmokłe wyspy zarośnięte trawą i trzciną. W dalszej części bagniska stają się coraz mniej grząskie, aż przechodzą w stepowo-pustynny obszar Kalahari. Część wód z delty Okawango zasila jezioro Ngami.
  Kawiarnia - lokal gastronomiczny będący przede wszystkim miejscem spotkań towarzyskich. Podawane są tam głównie napoje i dania deserowe, głównie kawa, zazwyczaj również: ciastka, lody, herbata, czy wino.

  Maun – piąte co do wielkości miasto w Botswanie. W 2001 liczyło 43 776 mieszkańców. Stolica Dystryktu North West. W mieście znajduje się kampus Uniwersytetu Botswany.

  Geografia[edytuj kod]

  Miasto położone jest nad Deltą Okawango. Na obrzeżach miasta znajduje się rezerwat Maun Wildlife Educational Park, a także farma krokodyli Okavango Swamps Crocodile Farm. W mieście znajduje się małe muzeum Nhabe Museum, które wyświetla obrazy na temat sztuki, rzemiosła i historii naturalnej Botswany.

  Miasto (od prasłow. „местьце", „mě́sto"–„miejsce”) – historycznie ukształtowana jednostka osadnicza charakteryzująca się dużą intensywnością zabudowy, małą ilością terenów rolniczych, ludnością pracującą poza rolnictwem (w przemyśle lub w usługach) prowadzącą specyficzny miejski styl życia.Botswana, Republika Botswany (ang. Republic of Botswana, tswana Lefatshe la Botswana) – państwo w południowej Afryce, bez dostępu do morza. Do 1966 Botswana była brytyjskim protektoratem pod nazwą Beczuana, dziś członek Unii Afrykańskiej. Graniczy z:

  Komunikacja i transport[edytuj kod]

  Znajduje się tu Port lotniczy Maun.

  Gospodarka[edytuj kod]

  The Velvet Dust Might - jest to fabryka, która produkuje odzież bawełnianą, artykuły gospodarstwa domowego, wyroby z metalu i biżuterii srebrnej. Ma także kawiarnię, gdzie sprzedawane są domowej roboty chleb i ciastka.

  Przypisy

  1. Population of Towna, Villages and assosiated Localities, 2001 Population and Housnig Census (ang.). Central Statistics Office, Gaborone, Botswana, kwiecień 2002. [dostęp 2016-01-02]. s. 128.

  Bibliografia[edytuj kod]

 • Maun w botswanatourism.co.bw (ang.) [dostęp 2012-07-29]
 • Dystrykt North West – jest jednym z 9 dystryktów Botswany, znajdujący się w północno-zachodniej części kraju. Utworzony w 2001 roku, z dwóch dystryktów: Chobe oraz Ngamiland.Muzeum – instytucja powołana do gromadzenia, badania oraz opieki nad obiektami posiadającymi pewną wartość historyczną bądź artystyczną. W większych muzeach niewielka część z tych obiektów jest udostępniana publiczności w postaci wystaw stałych lub czasowych, natomiast reszta jest przechowywana w specjalnie do tego przystosowanych magazynach.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Biżuteria (fr. bijouterie, od bijou – klejnot) – drobny przedmiot złotniczy i jubilerski służący do ozdoby ciała i stroju, zazwyczaj z metali i kamieni szlachetnych i ozdobnych.
  Chleb – pieczywo otrzymywane z wypieku ciasta, będącego jednorodnym połączeniem mąki zbożowej różnego gatunku i wody, poddanego najczęściej, ale nie zawsze, fermentacji alkoholowej (z wykorzystaniem drożdży), wyrobionego w bochny różnego kształtu i wielkości. Oprócz chleba pulchnego, wyrabianego z ciasta drożdżowego lub ciasta z dodatkiem proszku do pieczenia (węglan sodu), znane są też odmiany chleba opartego na niespulchnianym cieście kruchym.
  Port lotniczy Maun – międzynarodowy port lotniczy położony 5 km od centrum Maun, w Botswanie. Port lotniczy znajduje się w pobliżu Delty Okawango, parków narodowych Chobe i Moremi.
  Bawełna – włókno otaczające nasiona rośliny określanej tą samą nazwą – bawełny (Gossypium), mające wiele zastosowań. Służy m.in. do wytwarzania miękkiej tkaniny – najpopularniejszej w przemyśle tekstylnym, a także, ze względu na silne własności absorpcyjne, do produkcji materiałów opatrunkowych. Włókno bawełniane jest też stosowane w mieszankach włókien, jako dodatek do wełny czy lnu.
  Ciastko - rodzaj słodkiego wyrobu cukierniczego o różnorodnych kształtach, smakach, wielkości i sposobach przygotowywania. Ciastka są mniejsze od ciast i przeznaczone na jedną porcję.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.028 sek.