• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Matti Vanhanen

  Przeczytaj także...
  Liga Zielonych (fin. Vihreä Liitto, szw. Gröna Förbundet) - fińska partia polityczna należąca do Europejskiej Partii Zielonych. Jej obecną przewodniczącą jest Ville Niinistö.Finlandia, Republika Finlandii (fiń. Suomi, Suomen Tasavalta; szw. Finland, Republiken Finland) – państwo w Europie Północnej, powstałe po odłączeniu od Rosji w 1917. Członek Unii Europejskiej. Graniczy od zachodu ze Szwecją, od północy z Norwegią i od wschodu z Rosją. Od zachodu ma ponadto dostęp do Morza Bałtyckiego.
  Uniwersytet Helsiński (fin. Helsingin yliopisto, szw. Helsingfors Universitet) to największy uniwersytet w Finlandii (38 tys. studentów i 7,6 tys. pracowników). Wykłady odbywają się w językach fińskim i szwedzkim.Według szacunków uczelni kobiety stanowią ok. 64% studentów.

  Matti Taneli Vanhanen (ur. 4 listopada 1955 w Jyväskylä) – fiński polityk i dziennikarz, parlamentarzysta, w 2003 minister obrony, od 2003 do 2010 premier Finlandii oraz przewodniczący Partii Centrum.

  Życiorys[]

  Syn Tatu Vanhanena, profesora nauk politycznych na Uniwersytecie w Tampere. Ukończył w 1989 studia z zakresu nauk politycznych na Uniwersytecie Helsińskim. Od 1985 pracował jako dziennikarz pisma „Kehäsanomat”, a następnie (w latach 1988–1991) jako jego redaktor naczelny.

  Jyväskylä – miasto w środkowej Finlandii, nad jeziorem Päijänne (140 km od Tampere i 270 km od Helsinek), ośrodek administracyjny regionu Finlandia Środkowa (fiń. Keski-Suomi). Miasto zostało założone 22 marca 1837.Redaktor naczelny – osoba odpowiadająca za całość czasopisma (dziennika lub innego periodyku) albo programu telewizyjnego. W praktyce jest to osoba, która kieruje całością działań redakcji od strony merytorycznej i odpowiada za kształt oraz zawartość czasopisma. Redaktor naczelny kieruje także pracą zespołu dziennikarzy, często odpowiadając także za ich przyjmowanie i zwalnianie.

  Należy do Partii Centrum, na początku lat 80. kierował młodzieżówką partyjną. W latach 1991–2010 sprawował mandat posła do Eduskunty. W kwietniu 2003 objął urząd ministra obrony w gabinecie Anneli Jäätteenmäki, a po jej nagłej rezygnacji w czerwcu tego samego roku został premierem koalicyjnego rządu, współtworzonego przez centrystów, Partię Socjaldemokratyczną i liberalne ugrupowanie mniejszości szwedzkiej. W październiku 2003 Matti Vanhanen zastąpił byłą premier również na stanowisku przewodniczącego Partii Centrum.

  Tampere szw. Tammerfors, (ros. Тампере) – miasto w południowej Finlandii leżące między jeziorami Näsijärvi i Pyhäjärvi, w prowincji Häme. Różnica poziomów jezior wynosi 18 metrów, połączone są kaskadą Tammerkoski, na której się znajduje jedna z ważniejszych siłowni. Jeden z największych ośrodków przemysłowych w kraju, przez co bywa nazywane "Manchesterem Finlandii". Ludność: ponad 209 tys. mieszkańców, aglomeracja – 340 tys. W skład zespołu miejskiego wchodzą: Nokia, Pirkkala, Kangasala i Aito. W mieście znajduje się część koncernu Metso Automation (przemysł papierniczy, mineralny i automatyka przemysłowa). Uniwersytet założony w 1925 r., uniwersytet techniczny w 1972 r. W mieście działał także polski konsulat honorowy (obecnie nieaktywny).Język szwedzki (szw. svenska språket, svenska) – język północnogermański wschodni (wschodnioskandynawski), używany głównie w Szwecji i częściach Finlandii, przez ok. 9 mln ludzi. W Finlandii język szwedzki jest, obok fińskiego, językiem urzędowym, z uwagi na 5% szwedzkojęzycznych obywateli Finlandii zamieszkałych głównie na wybrzeżach tego kraju. Szwedzki jest dość dobrze zrozumiały dla Norwegów i w mniejszym stopniu także dla Duńczyków. Język standardowy w Szwecji, tzw. rikssvenska (szwedzki państwowy) oparty jest na dialektach regionu sztokholmskiego.

  W 2006 kandydował w wyborach prezydenckich, zajmując w pierwszej turze 3. miejsce z wynikiem 18,6% głosów. Przed drugą turą poparł publicznie Sauliego Niinistö z Koalicji Narodowej, który jednak przegrał z ubiegającą się o reelekcję Tarją Halonen z współtworzących rząd socjaldemokratów.

  Sauli Väinämö Niinistö (ur. 24 sierpnia 1948 w Salo) – fiński polityk i prawnik. Prezydent Finlandii od 2012, deputowany do parlamentu i od 2007 do 2011 jego przewodniczący, były minister i wicepremier, kandydat w wyborach prezydenckich w 2006 i w 2012.Pierwszy rząd Mattiego Vanhanena – 69. gabinet w historii Finlandii. Utworzony został 24 czerwca 2003, zastąpił funkcjonujący zaledwie 69 dni gabinet Anneli Jäätteenmäki, która podała się do dymisji po oskarżeniach o rzekome oszustwa wyborcze. Nowy rząd powołała centrolewicowa koalicja trzech partii, w skład której weszły Partia Centrum (Kesk.), Socjaldemokratyczna Partia Finlandii (SDP) i Szwedzka Partia Ludowa (SFP).

  Kierowani przez Mattiego Vanhanena centryści po wyborach w 2007 utrzymali status głównej siły w Eduskuncie, co pozwoliło mu pozostać na stanowisku premiera. Nowy gabinet poza jego macierzystą formacją i Szwedzką Partią Ludową poparły również Partia Koalicji Narodowej i Liga Zielonych. Przed Bożym Narodzeniem 2009 zapowiedział odejście z obu stanowisk (lidera partii i premiera) w połowie 2010. 12 czerwca 2010 na funkcji przewodniczącego Partii Centrum zastąpiła go minister Mari Kiviniemi, 18 czerwca tego samego roku złożył rezygnację z urzędu premiera. Cztery dni później Eduskunta powołała na to stanowisko Mari Kiviniemi. W tym samym roku Matti Vanhanen złożył także mandat poselski. Ponownie uzyskał go w wyniku wyborów w 2015. 2 czerwca 2015 został przewodniczącym klubu parlamentarnego Partii Centrum.

  Socjaldemokratyczna Partia Finlandii, (fiń. Suomen Sosialidemokraattinen Puolue, szw. Finlands Socialdemokratiska Parti) – jedna z najbardziej wpływowych fińskich partii politycznych wraz z Fińską Partią Centrum oraz Partią Koalicyjną.Eduskunta (szw. Riksdagen) – jednoizbowy parlament w Finlandii, wybierany raz na cztery lata w wyborach powszechnych (system proporcjonalny). Liczy 200 członków.

  Zobacz też[]

 • Pierwszy rząd Mattiego Vanhanena
 • Drugi rząd Mattiego Vanhanena
 • Przypisy

  1. Koko maa (fiń.). vaalit.fi. [dostęp 2015-12-27].
  2. Kiviniemi Finlands nya statsminister (szw.). dn.se, 12 czerwca 2010. [dostęp 2015-12-27].
  3. Finnish Prime Minister Matti Vanhanen resigns (ang.). france24.com, 18 czerwca 2010. [dostęp 2015-12-27].
  4. Martta Nieminen: Matti Vanhanen valittiin keskustan eduskuntaryhmän puheenjohtajaksi (fiń.). hs.fi, 2 czerwca 2015. [dostęp 2015-12-27].
  5. Annette Blencowe: Matti Vanhasesta keskustan eduskuntaryhmän puheenjohtaja (fiń.). yle.fi, 2 czerwca 2015. [dostęp 2015-12-27].

  Bibliografia[]

 • Profil na stronie Eduskunty (fiń.). [dostęp 2015-12-27].
 • Koalicja Narodowa (fin. Kansallinen Kokoomus, skr. Kok., szw. Samlingspartiet, skr. Saml.) - fińska partia polityczna o profilu konserwatywno-liberalnym. Jej posłowie w Parlamencie Europejskim zasiadają we frakcji chadeckiej.Anneli Tuulikki Jäätteenmäki (ur. 11 lutego 1955 w Lapui) – fińska polityk i prawniczka, była premier, posłanka do Parlamentu Europejskiego VI i VII kadencji.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Wybory parlamentarne w Finlandii (fiń. Eduskuntavaalit 2015, szw. Riksdagsvalet i Finland 2015) odbyły się 19 kwietnia 2015. Lokale wyborcze były otwarte od 9 do 20. Podczas wyborów na czteroletnią kadencję wybrano 200 parlamentarzystów z 13 okręgów wyborczych. Głosowanie korespondencyjne było możliwe w dniach 8-14 kwietnia 2015 (poza Finlandią 8-11 kwietnia). Oficjalne wyniki podane zostaną 22 kwietnia 2015.
  Wybory parlamentarne w Finlandii, odbyły się 18 marca 2007 roku. Wcześniejsze oddanie głosu (tzw. wstępna faza wyborów) było możliwe w dniach od 7 marca do 13 marca drogą korespondencyjną. Z tej możliwości skorzystało 1,3 miliona obywateli (29,2% uprawnionych do głosowania). O miejsca w 200-osobowym parlamencie Finlandii – Eduskuncie, ubiegało się 2004 kandydatów (w tym 799 kobiet). Ponad ¾ kandydatów nominowanych zostało przez partie polityczne posiadających aktualnie swoich przedstawicieli w parlamencie. Do głosowania uprawnionych było prawie 4,3 miliona osób. Lokale wyborcze były otwarte od godziny 8 do 19.
  Wybory prezydenckie w Finlandii w 2006 roku miały charakter głosowania powszechnego. Mają wyłonić nowego prezydenta republiki na sześcioletnią kadencję, której termin upłynie w roku 2012.
  Szwedzka Partia Ludowa (szw. Svenska folkpartiet, SFP; fiń. Ruotsalainen kansanpuolue, RKP) – fińska partia polityczna o profilu liberalnym i centroprawicowym.
  Drugi rząd Mattiego Vanhanena – 70. gabinet w historii Finlandii. Utworzony został 19 kwietnia 2007 po wyborach parlamentarnych w tym samym roku. Rząd utworzyła centroprawicowa koalicja czterech partii, w skład której weszły Partia Centrum (Kesk.), Partia Koalicji Narodowej (Kok.), Liga Zielonych (Vihr.) i Szwedzkiej Partii Ludowej (SFP).
  Mari Kiviniemi (ur. 27 września 1968 w Seinäjoki) – fińska polityk, posłanka do Eduskunty, minister, przewodnicząca Partii Centrum, od 2010 do 2011 premier Finlandii.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.079 sek.