• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Matthew Morrison


  UWAGA: TA PODSTRONA MOŻE ZAWIERAĆ TREŚCI PRZEZNACZONE TYLKO DLA OSÓB PEŁNOLETNICH  Przeczytaj także...
  Prosto w serce (ang. Music and Lyrics) – amerykańska komedia romantyczna z 2007 roku w reżyserii Marca Lawrence’a z Hugh Grantem i Drew Barrymore w rolach głównych. Lisa Valerie Kudrow-Stern (ur. 30 lipca 1963 w Encino w stanie Kalifornia) – amerykańska aktorka filmowa i telewizyjna.
  Zooey Claire Deschanel (ur. 17 stycznia 1980 w Los Angeles) – amerykańska piosenkarka i aktorka. Trzykrotnie nominowana do Złotego Globu za rolę w serialu Jess i chłopaki.

  Matthew James Morrison (ur. 30 października 1978 w Ford Ord) − amerykański piosenkarz i aktor telewizyjny i musicalowy. Znany głównie ze swoich występów na Broadwayu oraz z pierwszoplanowej roli nauczyciela, Willa Schuestera w głośnym i popularnym serialu muzycznym Glee od 2009 roku. Za swoją kreację został nominowany do Złotego Globu 2009 w kategorii Najlepszy aktor w serialu komediowym lub musicalu, a także otrzymał Satelitę 2009 (Satelite Awards) w tożsamej kategorii. W 2011 wydał swoją pierwszą solową płytę zatytułowaną Matthew Morrison.

  67. ceremonia wręczenia Złotych Globów odbyła się w niedzielę 17 stycznia 2010 roku w Beverly Hilton Hotel. Ceremonię transmitowała stacja NBC. Galę poprowadził Ricky Gervais.IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Wczesne lata[ | edytuj kod]

  Urodził się w Ford Ord w Kalifornii, jako syn Mary Louise (z domu Fraser) i Thomasa Morrisona. Wychowywał się w Chico. Uczył się aktorstwa w Collaborative Arts Project 21 (CAP21). Ukończył Orange County High School of the Arts, przy Los Alamitos High School. Uczęszczał do Tisch School of the Arts przy Uniwersytecie Nowojorskim.

  Barwy kampanii (ang. Primary Colors) - amerykańska tragikomedia z 1998 (na podstawie powieści napisanej przez anonimowego autora (później niektórzy utrzymywani, że był nim znany dziennikarz Joe Klein).Uniwersytet Nowojorski (ang. New York University) (NYU) – największa szkoła wyższa w Nowym Jorku i jedna z największych w USA. Główny kampus uniwersytetu znajduje się w Greenwich Village na Manhattanie. NYU został założony w 1831 przez Alberta Gallatina i grupę prominentnych nowojorczyków, stał się największym prywatnym uniwersytetem non-profit w Stanach. Uczelnia składa się z 14 szkół, college’ów i wydziałów skupionych w 6 częściach Manhattanu. NYU posiada także oddziały zagraniczne w Londynie, Paryżu, Pradze, Berlinie, Ghanie, Madrycie i Szanghaju.

  Kariera[ | edytuj kod]

  W 2002 rozpoczął sceniczną karierę od występów na Broadwayu w musicalach: Footloose i The Rocky Horror Show. W 2001 występował z zespołem LMNT. W latach 2002-2004 grał Linka Larkina w broadwayowskim musicalu Johna Watersa Lakier do włosów (Hairspray).

  Pojawiał się gościnnie w serialach: Seks w wielkim mieście (Sex and the City, 1999), CSI: Kryminalne zagadki Miami (2002), Nocny kurs (Hack, 2003) i Wzór (Numb3rs, 2005). Grał też małe role w tragikomedii Barwy kampanii (Primary Colors, 1998), komedii muzycznej Marci X (2003) z Lisą Kudrow i komedii romantycznej Prosto w serce (Music and Lyrics, 2007) z Hugh Grantem i Drew Barrymore. Wystąpił jako Sir Harry w Once Upon a Mattress z Tracey Ullman, Zooey Deschanel i Carol Burnett.

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).

  W 2009 przyjął rolę nauczyciela języka hiszpańskiego Willa Schuestera w serialu muzycznym Glee. W 2019 dołączył do obsady serialu grozy American Horror Story: 1984.

  Filmografia[ | edytuj kod]

  Filmy[ | edytuj kod]

  Matthew Morrison razem z gwiazdą Glee Jane Lynch

  Seriale i telewizja[ | edytuj kod]

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Personalidade: Matthew Morrison (EUA) (port.). InterFilmes.com. [dostęp 2018-03-14].
  2. Matthew Morrison Biography, Theater Actor, Actor, Television Actor, Singer (1978–) (ang.). biography.com. [dostęp 2010-06-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-02-07)].
  3. Matthew Morrison (cz.). ČSFD.cz. [dostęp 2017-01-12].
  4. Matthew Morrison Actor, Singer (ang.). TV Guide. [dostęp 2010-06-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-02-07)].
  5. Matthew Morrison - Actor (rum.). CineMagia.ro. [dostęp 2017-01-12].
  6. Matthew Morrison Pictures (ang.). FanPix.Net. [dostęp 2017-01-12].
  7. Matthew Morrison (ang.). Rotten Tomatoes. [dostęp 2019-02-07].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Matthew Morrison w bazie IMDb (ang.)
 • Matthew Morrison w bazie Filmweb
 • Matthew Morrison w bazie Notable Names Database (ang.)
 • Matthew Morrison w Discogs.com (ang.)
 • Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Warto wiedzieć że... beta

  Chico – miasto w hrabstwie Butte w Kalifornii. W roku 2000 miasto miało 59 954 mieszkańców, a w 2009 już 87 713. Jest to ważny ośrodek kulturalny, ekonomiczny i edukacyjny w północnej Kalifornii.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Musical – forma teatralna, łącząca muzykę, piosenki, dialogi mówione i taniec. Ładunek emocjonalny dzieła – humor, patos, miłość, gniew – podobnie jak sama opowieść, jest wyrażany poprzez słowa, muzykę, ruch i aspekty techniczne przedstawienia, tworząc jedną, spójną całość. Od początków XX wieku produkcje teatru muzycznego są nazywane po prostu "musicalami". Wcześniejszą podobną do musicalu formą widowiska była extravaganza.
  Drew Barrymore (ur. 22 lutego 1975 roku w Culver City, Stany Zjednoczone) – amerykańska aktorka, producentka i reżyserka filmowa. Zdobywczyni Złotego Globu za rolę w filmie telewizyjnym Szare ogrody.
  Tracey Ullman (ur. 30 grudnia 1959 w Slough, Wielka Brytania) to amerykańska aktorka, piosenkarka, tancerka, scenarzystka i pisarka o brytyjsko-polskich korzeniach.
  Glee to amerykański musicalowy serial telewizyjny (komediodramat), emitowany przez stację Fox od 19 maja 2009 do 20 marca 2015 roku. Koncentrował się na życiu młodych ludzi, którzy śpiewają wspólnie w szkolnym chórze w fikcyjnym liceum imienia Williama McKinleya w Limie w stanie Ohio. Opiekę nad chórem przejmuje nauczyciel języka hiszpańskiego, postanawiający przywrócić licealnemu klubowi dawną świetność. W swojej tematyce Glee skupiał się na zagadnieniach z dziedziny socjologii i nauk społecznych, przede wszystkim na seksualności, kwestiach rasowych, związkach emocjonalnych czy pracy grupowej. Na zespół bohaterów, który w kolejnych sezonach rozwijano lub skracano, wstępnie składali się: przewodzący chórowi nauczyciel Will Schuester (w tej roli Matthew Morrison), trenerka cheerleaderek Sue Sylvester (Jane Lynch), pedagog szkolna Emma Pillsbury (Jayma Mays), żona Willa Terri (Jessalyn Gilsig) oraz ośmioro członków chóru (Lea Michele, Cory Monteith, Chris Colfer, Dianna Agron, Amber Riley, Kevin McHale, Jenna Ushkowitz, Mark Salling).
  Seks w wielkim mieście (ang. Sex and the City) – amerykański serial telewizyjny produkowany w latach 1998-2004 przez stację telewizyjną HBO, na podstawie bestsellerowej książki Candace Bushnell o tym samym tytule. Po sukcesie serialu powstały także dwa filmy będące kontynuacją losów serialowych bohaterów Seks w wielkim mieście (Sex and the City: The Movie) oraz Seks w wielkim mieście 2 (Sex and the City 2)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.797 sek.